Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S hands-on βίντεο, επιβεβαίωση για 512ΜΒ μνήμης RAM


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
114 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/10/2011 - 23:54

Εχω την εντυπωση οτι ολη αυτη η αντιπαραθεση δεν συγκινει και πολλους κατοχους οποιασδηποτε μαρκας γιατι απλα στην καθημερινη χρηση δεν συμβαινει απολυτως τιποτα απο ολα αυτα τα "συγχρονως" που περιγραφετε.Σιγουρα οσο μεγαλυτερη η μνημη τοσο καλυτερα αλλα αν ειναι να εχω μεγαλυτερες μπαταριες η παντοφλες συγγνωμη αλλα δεν θα παρω.Mobile τηλεφωνα λεγονται και προτιμω την εννοια αυτη αυτουσια και οχι με υποχωρησεις για να εχω κατι που σπανια θα μου χρησιμευσει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 11/10/2011 - 00:06

Εχω την εντυπωση οτι ολη αυτη η αντιπαραθεση δεν συγκινει και πολλους κατοχους οποιασδηποτε μαρκας γιατι απλα στην καθημερινη χρηση δεν συμβαινει απολυτως τιποτα απο ολα αυτα τα "συγχρονως" που περιγραφετε.Σιγουρα οσο μεγαλυτερη η μνημη τοσο καλυτερα αλλα αν ειναι να εχω μεγαλυτερες μπαταριες η παντοφλες συγγνωμη αλλα δεν θα παρω.Mobile τηλεφωνα λεγονται και προτιμω την εννοια αυτη αυτουσια και οχι με υποχωρησεις για να εχω κατι που σπανια θα μου χρησιμευσει.


Τι σχεση εχει η μπαταρια με το μεγεθος της συσκευης? Ανετα μπορουν να βαλουν μεγαλυτερη μπαταρια χωρις να αλλαξει το μεγεθος της συσκευης...
Ακουσα οτι καπιοι δεν θελουν μεγαλυτερη οθονη..καπιοι δεν θελουν μεγαλυτερη ραμ...τωρα αν μου πειτε οτι δεν θελετε και μεγαλυτερη μπαταρια οκ σηκωνω τα χερια...ολα αυτα σας ειναι αχρηστα ενω το siri ειναι χρησιμο....οκ then...

Sent from my iphone 4

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 11/10/2011 - 00:08


#48   audakias

audakias

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2011 - 00:26

αρπαει ασχημα! το galaxy s 2 4338 στο Sunspider, και 50504 στο browsermark....2Χ δλδ το 4s :lol:

#49   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2011 - 00:36

Τι σχεση εχει η μπαταρια με το μεγεθος της συσκευης? Ανετα μπορουν να βαλουν μεγαλυτερη μπαταρια χωρις να αλλαξει το μεγεθος της συσκευης...
Ακουσα οτι καπιοι δεν θελουν μεγαλυτερη οθονη..καπιοι δεν θελουν μεγαλυτερη ραμ...τωρα αν μου πειτε οτι δεν θελετε και μεγαλυτερη μπαταρια οκ σηκωνω τα χερια...ολα αυτα σας ειναι αχρηστα ενω το siri ειναι χρησιμο....οκ then...

Sent from my iphone 4

εγω ειπα την γνωμη μου ουτε για "siri"μιλησα ουτε τιποτα.Εχεις μια ταση να τα βαζεις στο μιξερ ολα.Βασικα δεν καταλαβαινω γιατι ειστε μερικοι συνεχεια στη πριζα.Χαλαρωστε λιγακι και απολαυστε τη μοναδικοτητα της καθε κινησης,της καθε εφαρμογης του καθε παιχνιδιου.Στο κατω κατω αν σωνει και καλα θελετε να τα κανετε ολα μαζι με περισσεια μνημης παρτε ενα Samsung η οτι σας ικανοποιει τελοσπαντων και ζηστε τη μαγεια του 1 giga ram.

#50   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 11/10/2011 - 03:22

εγω ειπα την γνωμη μου ουτε για "siri"μιλησα ουτε τιποτα.Εχεις μια ταση να τα βαζεις στο μιξερ ολα.Βασικα δεν καταλαβαινω γιατι ειστε μερικοι συνεχεια στη πριζα.Χαλαρωστε λιγακι και απολαυστε τη μοναδικοτητα της καθε κινησης,της καθε εφαρμογης του καθε παιχνιδιου.Στο κατω κατω αν σωνει και καλα θελετε να τα κανετε ολα μαζι με περισσεια μνημης παρτε ενα Samsung η οτι σας ικανοποιει τελοσπαντων και ζηστε τη μαγεια του 1 giga ram.


αν εγραφα στον ενικο τοτε θα μπορουσες να τα παρεις προσωπικά οσα ειπα...
εβαλα πλυθηντικο ομως που σημαινει οτι η αναφορα μου ηταν γενικη και οχι συγκεκριμενη..

#51   apostolis13

apostolis13

    iPH newbie

  • 29 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2011 - 07:26

Φίλε πρέπει να φταίει το jb μου το έκανε και εμένα ασε που πολλές φορές έχει μπει σε safe mode και έχω ξαναδώσει.άκουγα μουσική και έπαιζα αλλα και εγω το είχα φορτώσει παπαριες απο το cydia θέματα πολλα.μόλις έκανα restore και έβγαλα το jb με τα ίδια παιχνίδια και μουσική δεν έχω κανένα πρόβλημα.παρόλα αυτα 512 πιστεύω είναι πολυ λίγα ειδικά με το Siri που λένε ότι είναι πολυ βαρύ προγράμμα
Sent from my iphone 4
[/quote]

Τελευταία επεξεργασία από: apostolis13, 11/10/2011 - 07:29


#52   jakeduth

jakeduth

    iPH Enthousiast

  • 440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Rambokouklo

Δημοσίευση 11/10/2011 - 08:01

Προσωπικά, δεν λέω ο΄τι 512mb δεν είναι αρκετά, αλλά από την στιγμή που το Iphone 4 έχει 512 περίμενα το κάτι παραπάνω. Το γεγονός αυτό με κάνει να αγοράσω το ipad 2 με ποιο πολύ σιγουριά, γιατί απο την στιγμή που φοράνε τα ίδια πράγματα με το Iphone 4s σημαίνει ότι ότι επακολουθήσει στο μέλλον, θα μπορούν τα το σηκώσουν οι συσκευές.

#53   vmac

vmac

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 11/10/2011 - 09:36

Πριν περίπου 5 χρόνια, τα pc έπαιζαν με μνήμη άντε το πολύ 1gb. Τότε, παλιά, είχαμε 512 στον desktop υπολογιστή μας και δουλεύαμε τρέχοντας πάνω τους προγράμματα της adobe, της macromedia, το 3d max, παιχνίδια κτλ χωρίς κάποιο θέμα.

Το iphone είναι κινητό. Είναι ένα smart phone. Δεν είναι υπολογιστής που κάποιοι νομίζουν. Οκ, περισσότερη μνήμη ίσως καλύτερα, αλλά ένα τηλέφωνο-smart phone δεν είναι υπολογιστής..
Άν θέλει κάποιος να ανοίγει (βλ. parafron4), να σερφάρει safari 2-3 tabs, να μιλάει στο skype, να στέλνει και να λαμβάνει μαιλ, να ανοίγει αρχεια word, αρχεία pdf, να παίζει παιχνίδια, να ακούει μουσική κ ΟΛΑ αυτά ταυτόχρονα, τότε κάνει λάθος για την αγορά που πάει να κάνει και να προσανατολιστεί σε κάποιο tablet ή laptop.


Το iPhone είναι ΚΙΝΗΤΟ.



_

#54   mjaros

mjaros

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/10/2011 - 09:37

Πω πω φιλε πως την παλευεις ακομα με αυτο? ειναι βασανστηριο καθε φορα να πρεπει να καθαριζεις την RAM για να μην κολλαει το 3G...

Στην αρχή ήταν δύσκολα, μετά το εξάμηνο το συνήθησα :P

#55   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/10/2011 - 10:13

Μετά το πρώτο hands-on βίντεο που δημοσιεύσαμε χθες και τα πρώτα συγκριτικά αποτελέσματα έχουμε σήμερα και το πρώτο Geekbench τεστ που -αν και δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί με 100% σιγουριά- μοιάζει πολύ αξιόπιστο.

Όπως βλέπετε και παρακάτω το μοντέλο περιγράφεται ως iPhone4,1 με διπύρηνο επεξεργαστή χρονισμένο κάπου στα 800MHz (κάτω από το 1GHz του iPad 2) και με μνήμη RAM στα 512MB (κρίνοντας από τα στοιχεία του τεστ) επιβεβαιώνοντας και προηγούμενες πληροφορίες για μια ακόμη φορά.

Αναρτημένη εικόνα

Η συνολική βαθμολογία του iPhone 4S είναι στο 622. Συγκριτικά, το iPad 2 έχει σκορ στο 749 ενώ το iPhone 4 στο 370. Αν το μεταφράσουμε σε ποσοστά το iPhone 4S είναι 68% γρηγορότερο από το iPhone 4 και 17% πιο αργό από το iPad 2.

Follow me on twitter


#56   kamberis

kamberis

    iPH Enthousiast

  • 578 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:-

Δημοσίευση 11/10/2011 - 10:24

Πριν περίπου 5 χρόνια, τα pc έπαιζαν με μνήμη άντε το πολύ 1gb. Τότε, παλιά, είχαμε 512 στον desktop υπολογιστή μας και δουλεύαμε τρέχοντας πάνω τους προγράμματα της adobe, της macromedia, το 3d max, παιχνίδια κτλ χωρίς κάποιο θέμα.

Το iphone είναι κινητό. Είναι ένα smart phone. Δεν είναι υπολογιστής που κάποιοι νομίζουν. Οκ, περισσότερη μνήμη ίσως καλύτερα, αλλά ένα τηλέφωνο-smart phone δεν είναι υπολογιστής..
Άν θέλει κάποιος να ανοίγει (βλ. parafron4), να σερφάρει safari 2-3 tabs, να μιλάει στο skype, να στέλνει και να λαμβάνει μαιλ, να ανοίγει αρχεια word, αρχεία pdf, να παίζει παιχνίδια, να ακούει μουσική κ ΟΛΑ αυτά ταυτόχρονα, τότε κάνει λάθος για την αγορά που πάει να κάνει και να προσανατολιστεί σε κάποιο tablet ή laptop.


Το iPhone είναι ΚΙΝΗΤΟ.



_


Ναι οκ είναι κινητό αλλά σε σχέση με άλλα κινητα που έχουν 2gb ram είναι σαφώς κατώτερο (βλ. Galaxy S III). Δεν λέω ότι δεν είναι καλό και οτι δεν τα αξίζει τα λεφτά του, απλά για 700 ευρώ κινητό πιστεύω πρέπει να έχει περισσότερα πράγματα απ'οτι έχει τώρα. Και στο κάτω κάτω καλά λες, αν θες να κάνεις πράγματα (βλ.reply) τότε καλύτερα να αγοράσεις ένα PC στα 700 ευρώ που θα κάνει πολλά περισσότερα απ'οτι το iPhone .

#57   sixtypounder

sixtypounder

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:sixtypounder

Δημοσίευση 11/10/2011 - 10:39

Για σενα μπορει να ειναι αρκετα...αλλα δεν κανουμε ολοι την ιδια χρηση...

Sent from my iphone 4

σιγουρα! εγω π.χ. που μπένω στη NASA με το α'ι'φόνι , χρειάζομαι 2-3tb στη χειροτερη ;)

#58   menegsp

menegsp

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/10/2011 - 10:56

Για να λεω οτι θα ηθελα παραπανω ραμ σημαινει οτι αυτη που εχει δεν μου ειναι αρκετη...μετα απο ενα σημειο αρχιζει και lagarei...θελω να μπορω να κανω πολλα πραγματα ταυτοχρονα χωρις να με νοιαζει ποσο ραμ μου εχει απομεινει και να μην κλεινουν απο μονες τους οι εφαρμογες λογο ελειψης ραμ...και αυτο δεν συμβενει μονο σε εμενα....

Sent from my iphone 4



Παρε laptop φιλε μου αν θες να κανεις τοοοοοσα πολλα πραγματα που δεν σου φτανει η μνημη του τηλεφωνου...ολα ταυτοχρονα δε νομιζω να τα κανεις...1 ειναι η εφαρμογουλα που τρεχει στην οθονη σου ουτως η αλλος καθε φορα...

#59   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 11/10/2011 - 11:28

Πριν περίπου 5 χρόνια, τα pc έπαιζαν με μνήμη άντε το πολύ 1gb. Τότε, παλιά, είχαμε 512 στον desktop υπολογιστή μας και δουλεύαμε τρέχοντας πάνω τους προγράμματα της adobe, της macromedia, το 3d max, παιχνίδια κτλ χωρίς κάποιο θέμα.

Το iphone είναι κινητό. Είναι ένα smart phone. Δεν είναι υπολογιστής που κάποιοι νομίζουν. Οκ, περισσότερη μνήμη ίσως καλύτερα, αλλά ένα τηλέφωνο-smart phone δεν είναι υπολογιστής..
Άν θέλει κάποιος να ανοίγει (βλ. parafron4), να σερφάρει safari 2-3 tabs, να μιλάει στο skype, να στέλνει και να λαμβάνει μαιλ, να ανοίγει αρχεια word, αρχεία pdf, να παίζει παιχνίδια, να ακούει μουσική κ ΟΛΑ αυτά ταυτόχρονα, τότε κάνει λάθος για την αγορά που πάει να κάνει και να προσανατολιστεί σε κάποιο tablet ή laptop.


Το iPhone είναι ΚΙΝΗΤΟ.



_


Δεν καταλαβαίνω τον παραλληλισμό με τους υπολογιστές πριν 5 χρόνια, είναι ασύνδετος εντελώς με το υπόλοιπο του κειμένου. Η τεχνολογία είναι κάτι το μη στατικό και κάνει άλματα προόδου καθημερινά. Πριν 5 χρόνια τι επεξεργαστική ισχύ είχες και τι ανάλυση στην οθόνη σου;
Αυτά που παραθέτεις είναι υπερβολικά και δεν διαφωνώ ότι είναι δύσκολο να εξαντλήσεις τα 512mb της ram σου, αλλά εφόσον έχεις πλέον ένα τηλέφωνο το οποίο είναι θεωρητικά έστω και 68% πιο γρήγορο έχεις ένα παράγοντα που πιθανότατα να αποτελέσει τροχοπέδη και για τον user και για τους developers. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πόσο θα τους κόστιζε παραπάνω ένα ram stick των 1GB, βάσει σχεδιασμού δεν αλλάζει κάτι και το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι ακόμα καλύτερη απόκριση.

#60   menegsp

menegsp

    iPH newbie

  • 25 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/10/2011 - 11:45

Δεν καταλαβαίνω τον παραλληλισμό με τους υπολογιστές πριν 5 χρόνια, είναι ασύνδετος εντελώς με το υπόλοιπο του κειμένου. Η τεχνολογία είναι κάτι το μη στατικό και κάνει άλματα προόδου καθημερινά. Πριν 5 χρόνια τι επεξεργαστική ισχύ είχες και τι ανάλυση στην οθόνη σου;
Αυτά που παραθέτεις είναι υπερβολικά και δεν διαφωνώ ότι είναι δύσκολο να εξαντλήσεις τα 512mb της ram σου, αλλά εφόσον έχεις πλέον ένα τηλέφωνο το οποίο είναι θεωρητικά έστω και 68% πιο γρήγορο έχεις ένα παράγοντα που πιθανότατα να αποτελέσει τροχοπέδη και για τον user και για τους developers. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πόσο θα τους κόστιζε παραπάνω ένα ram stick των 1GB, βάσει σχεδιασμού δεν αλλάζει κάτι και το μόνο που μπορεί να σου προσφέρει είναι ακόμα καλύτερη απόκριση.



1ον) τοοοσοι developers εκει στην Apple ασχετοι δε νομιζω να ειναι...λογικα θα ξερουν τι hardware χρισημοποιουν για να δουλευει συνολικα μια χαρα το προιον τους...ασχετος αν εσενα κ εμενα για την ψυχολογια μας κ μονο θα μας αρεσε να ειχε 1GB
2ον) τι θα ηθελες δλδ ενα κινητο με επεξεργαστη i7 overclocked, 1 Nvidia και μνημη 16GB για να τρεχει ταυτοχρονα το Crysis 2 αλλα κ το Aytocad μαζι μιας κ ειμαστε τρελαμενοι με το multitasking...??
κ Αντε σου λεω εγω οτι για να λειτουργησουν ολα αυτα εχουν δημιουργησει κ καινουργια μπαταρια που εχει λυσει το θεμα της αυτονομιας κ το κινητο ειναι ακριβως το ιδιο σε διαστασεις κ βαρος κ ειναι πυρινηκος πυραυλος πλεον....

μετα τι θα σου παρουσιασουν την επομενη χρονια αν στα δωσουν ολα με τη μια?

ας σοβαρευτουμε λιγο για smart phone μιλαμε....ειναι λιγο πιο smart απο τα αλλα τηλεφωνα αλλα δεν παυουν να παραμενουν τηλεφωνα...

Τελευταία επεξεργασία από: menegsp, 11/10/2011 - 11:48


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες