Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S vs iPhone 4 [Γραφικά]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   themdro

themdro

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@th3m
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/10/2011 - 13:00

Πιστεύω οτι θα είναι πολύ λίγα τα παιχνίδια που θα δούμε μεγάλη διαφορά στα γραφικά, γιατί μεγάλη διαφορά απαιτεί και πολύ μεγαλύτερο budget που οι περισσότερες εταιρίες εκτός epic και firemint κλπ δεν μπορούν να διαθέσουν. Από κει και πέρα περιμένουμε και το infinity blade 2 για να δούμε τις δυνατότητες του iPhone 4S.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 20/10/2011 - 13:02

Ρε παιδιά εντάξει όσοι έχετε το 4 καταλαβαίνουμε πως δε θα παίρνατε 4S γιατί τα upgrades δεν είναι τόσο πολλά. Κάποιος όμως που είτε έχει 3G(s) είτε καθόλου, ποιό θα ήταν καλύτερο να πάρει το 4 ή 4S ? εκεί είναι το θέμα περισσότερο...


Είχα το 4αρι στο κουτί του σφραγισμένο, έλεγα να το πουλήσω και να με μια διαφορά να πάρω το 4S.
Αυτά που είδα με την μπαταρία κλπ με έκανε να το σκεφτώ και τελικά έμεινα στο 4αρι.
ΑΝ η μπαταρία έχει θέμα στο 4S τότε για βαριά χρήση, 4αρι!

#33   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 20/10/2011 - 13:10

Για να μην σκίσω τα πτυχία μου, μπορείς να αποδείξεις πως σε μια ίδια ακριβώς οθόνη θα έχεις καλύτερη εικόνα;
Μέχρι και η apple λέει Χ7 faster!!!!! faster όχι better ή ότι άλλο...

Αυτό γίνεται πολύ ευκολα, καταρχάς περισσότερα πολύγωνα, πιο λεπτομερή textures και πιο complex lighting effects, shadows, reflections κτλπ

Βάλε πχ ένα παιχνίδι για PC με όλα τα details στο minimum και μετά στο maximum, αλλά κράτα την ανάλυση (και την οθόνη) σταθερή, θα δεις πολύ μεγάλη διαφορά

Απλα το θέμα είναι ότι στις 3.5 inches αυτά δεν θα ναι έτσι κι αλλιώς τόσο εμφανή

#34   Batman

Batman

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2011 - 13:10

Για να μην σκίσω τα πτυχία μου, μπορείς να αποδείξεις πως σε μια ίδια ακριβώς οθόνη θα έχεις καλύτερη εικόνα;
Μέχρι και η apple λέει Χ7 faster!!!!! faster όχι better ή ότι άλλο...


εντάξει μην αρπάζεσαι κιόλας,το ξέρω ότι με ίδια οθόνη δεν αλλάζουν πολλά πράγματα αλλα στις pic είναι εμφανή η διαφορά μην λέμε ότι θέλουμε.ειδικά στο infinity blade..

ΥΣ πάντως άν θές τα σκίζουμε μαζί τα πτυχία.

#35   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2011 - 13:12

Παιδια οταν μιλαμε για πιο ΓΡΗΓΟΡΑ γραφικα, δεν εννοουμε καλυτερη ποιοτητα. Μιλαμε για fps (frames per second) Με λιγα λογια το 4s οπως και το ipad 2 ειναι σε θεση να τρεξει πιο σμουθ τα games απο το 4αρι εφοσων μπορει να εκμεταλευτει τους 2 πυρηνες της gpu/cpu. Θα υπαρξουν παιχνιδια που δεν θα ειναι σε θεση καν να παιξουν στο 4αρι και αυτο γιατι θα ειναι με φορτωμενες λεπτομερειες που το 4 αρι δεν θα μπορει να τρεξει σε ικανοποιητικη ταχυτητα. Διαφορα στη ποιοτητα των γραφικων σε ενα παιχνιδι που ειχε βγει κυκλοφορησει στο 4s δεν θα δειτε πολυ απλα διοτι γραφτηκε για το μεχρι τοτε υπαρχων hardware, κραταω μονο μια πισινη μηπως σε μερικα ειχαν κρυφα features που δεν θα μπορουσε να σηκωσει το 4αρι και θα ανοιγουν μονο στο νεο iphone.

#36   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 20/10/2011 - 13:14

εντάξει μην αρπάζεσαι κιόλας,το ξέρω ότι με ίδια οθόνη δεν αλλάζουν πολλά πράγματα αλλα στις pic είναι εμφανή η διαφορά μην λέμε ότι θέλουμε.ειδικά στο infinity blade..

ΥΣ πάντως άν θές τα σκίζουμε μαζί τα πτυχία.

Να τα σκισετε παιδια (οσοι τα εχετε παρει) γιατι δεν βλεπω μελλοντικα να μας χρησιμευουν και σε κατι.. Και εμεις εδω μαλωνουμε αν εχει καλυτερα γραφικα το infinity blade στο 4 η στο 4S.. :lol: :lol:

#37   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2011 - 13:16

Να τα σκισετε παιδια (οσοι τα εχετε παρει) γιατι δεν βλεπω μελλοντικα να μας χρησιμευουν και σε κατι.. Και εμεις εδω μαλωνουμε αν εχει καλυτερα γραφικα το infinity blade στο 4 η στο 4S.. :lol: :lol:


Το δικο μου ηδη εχει ποιασει αραχνες ;)

#38   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 20/10/2011 - 13:20

Θα συμφωνήσω με τα ανωτέρω αλλά το πτυχίο δεν το σκίσω... έριξα πολύ διάβασμα για να το πάρω..! Δεν τους το χαρίζω.

Off-topic end.

#39   casabel

casabel

    iPH newbie

  • 53 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2011 - 14:25

Καλά ολα αυτά που λέτε αλλά για μένα το 4Σ είναι πραγματικά σοβαρή αναβάθμιση... μιας και είδα διαφορά απο το 3GS στο 4 στη λήψη της κεραίας. Είχα προβήματα ποθ με το προηγούμενο μοντέλο δε τα είχα και αρα παω στο νεο μοντέλο.. Τώρα με 2 κεραίες δε θα εχω πρόβλημα και θα εχω και πιο γρήγορη πρόσβαση στο 3g δίκτυο που με ενδιαφέρει πολύ. Κατα τα άλλα συμφωνώ πως δεν αξίζει η αναβάθμιση για κάποιο που έχει το 4 και ΔΕΝ ειδε διαφορά στη ποιότητα του σήματος..

#40   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 20/10/2011 - 14:30

Αναλογως τις τιμες! Αν οι τιμες του 4S ειναι οι ιδιες ας πουμε με του 4 οταν πρωτοκυκλοφορησε, και η τιμη του 4 ιδια με αυτη του 3GS τοτε, δηλαδη ας πουμε 660 το 4S (16GB) και 560 το 4, τοτε νομιζω οτι θα επρεπε να αγορασεις το 4S ειναι μικρη η διαφορα.. Εκτος και αν το 4αρι πεσει περισσοτερο με την ελευση του 4S, κατι το οποιο δεν πολυπιστευω βεβαια.
Σε αυτη τη θεση βεβαια εγω θα επαιρνα ενα με πολυ λιγοτερα, μεταχειρισμενο 4 σε καλη κατασταση το οποιο θα μπορεις να βρεις στα 350-400 ευρω, και θα περιμενα το 5.. ::)


το περιμενεις σε λιγες μερες η σου εχει ερθει ηδη και να σου πω μεγειες; ::)

Δεν παίζει θέμα τιμής,το 4 άρι θα μου βγει πιο ακριβό γιατί το 4S θα είναι απο Αγγλία οπότε 575 ευρουλακια... Με τις θήκες όμως τί κάνουμε; Θέλω μόνο σιλικόνης... :/

#41   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 20/10/2011 - 14:34

Για να ειμαστε δικαιοι, δε μπορεις να περιμενεις διαφορες σε στατικες εικονες, τη διαφορα θα την παρατηρησεις σε κινουμενα γραφικα. Μια φωτογραφια φαινεται ιδια και στον 486 που εχει η μανα μου να παιζει πασιετζα, και στην 40αρα TV που εχω αντι για monitor (στο περιπου ::) )



Χαχαχαχαχαχαχα συμφωνώ!!!
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#42   mikelev

mikelev

    iPH Enthousiast

  • 543 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2011 - 17:10

Πιστεύω δεν υπήρχε λόγος σύγκρισης στα συγκεκριμένα παιχνίδια μιας και έχουν φτιαχτεί για iPhone 4 .Οι διαφορές είναι μηδενικές. Παρόλα αυτά μόνο αν φτιαχτούν τα συγκεκριμένα παιχνίδια για 4s θα μπορέσουμε να δούμε τις διαφορές.

ακριβώς!!για να εκμεταλλεύονται πλήρως τη graphic engine της gpu του 4s.

#43   giannos92

giannos92

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2011 - 17:20

αν επαιζα ενα παιχνιδακι βρες τις διαφορες θα ήταν πιο ευκολο... καμια τρελλη διαφορα

#44   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/10/2011 - 17:21

Δε ξερω αν φταινε τα ματια μου, αλλα ΠΡΟΣΠΑΘΩ να καταλαβω τις διαφορες... δεν ειναι τιποτα κραυγαλεο...


Πές τα κι ετοιμαζόμουν να βάλω τα κλάματα που έχω το καημένο το άχρηστο το 4αρι χαχα
Whatsapp doc?

#45   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/10/2011 - 08:18

Ειναι πολύ απλα τα πράγματα αλλα μας αρέσει να τα περιπλέκουμε...
1)Συγκρινετε ανομοια παιχνιδια, μιας και αυτα δεν εχουν βγει για να εκμεταλευτουν τις δυνατοτητες του 4s, οταν βγουν τα ξαναλεμε.. Με ξεχναμε οτι υπαρχουν παιχνιδια στο 4 που δεν παιζοντε καν στο 3gs..
2)Οποιος εχει iphone4 ή παλαιοτερο και εχει μια αλφα επιδοτηση, το πουλαει κ περνει το καινουργιο σχεδον τσαμπα.. Δεν χανει απολυτως τιποτα, μονο κερδισμενος βγαινει μιας και του χρονου σε μεταπωληση θα εχει παραπανω αξια το 4s απο το 4.
3)Οποιος εχει σκασει 700 ευρω για το 4, το κραταει, και αν δεν κρατιεται η τσεπη του ας δωσει 700 ευρω να παρει μια dslr και μια παιχνιδομηχανη να γουσταρει..
Αλλιως κρατηστε τα στην ακρη γιατι οι περικοπες των μισθων μας δεν θα εχουν τελος...

Αυτα απο εμενα, και ας αναλογιστουμε ολοι λιγο καλυτερα τη κατασταση που ζουμε...γιατι σε λιγο καιρο θα βλεπουμε παλι ερωτηματα του στυλ ''πως μπορω να παρω δανειο να αγορασω το 4ς''ή ''ποτε θα το φερει ο κοτσοβολος να το βαλω σε 72 ατοκες δοσεις''.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες