Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

η γνωμη των ειδικων?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
162 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 11:54

Νά'σαι καλά, ότι χρειαστείς μήν διστάσεις! :)
Ο καημός μάλλον δέν αξίζει τα 300€ που θα πρέπει να δώσεις!
Και για να παρηγορηθείς, πάνε πάρε ένα ζευγάρι γόβες με τα 300€ :P

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 23/10/2011 - 11:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 12:06

Νά'σαι καλά, ότι χρειαστείς μήν διστάσεις! :)
Ο καημός μάλλον δέν αξίζει τα 300€ που θα πρέπει να δώσεις!
Και για να παρηγορηθείς, πάνε πάρε ένα ζευγάρι γόβες με τα 300€ :P

Η αληθεια ειναι οτι με τη γοβα δεν το εχω κ πολυ.... Θα παρω τιποτα πιο δημιουργικο... :P


written on Tapatalk

#93   GodfatherGR

GodfatherGR

    iPH Addict

  • 844 μηνύματα
  • Twitter:@Godfather_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:gcop33

Δημοσίευση 23/10/2011 - 12:06

έχεις pm

#94   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/10/2011 - 15:35

Τον βάζει σε ειδική θήκη για υπολογιστές και τον παίρνει και μαζί της κιόλας στο αεροπλάνο σαν τον προσωπικό της υπολογιστή. (χειραποσκευή)

Προσοχή όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, να μην ξεχάσει να βγάλει τα προστατευτικά. (ακόμα και το άσπρο προστατευτικό κάλυμμα του πληκτρολογίου)! Όσο για το ξεπακεταρισμα, μην σε χαλάει, σκέψου ότι είναι η μικρή θυσία του όχι και τόσο ευκαταφρόνητου ποσού που θα γλιτώσεις. $$$ 8)

Επίσης για το πακέτο του, δεν καίγεσαι! (τι να το κάνεις πέρα από το να το βλέπεις)!! Εξηγείς στον συγγενή τα περί τελωνείου (φόροι κτλ), και τον παρακαλείς να σου το στείλει (άδειο πλέον) όταν με το καλό ξαναγυρίσει πίσω.

Και ούτε γάτα, ούτε ζημιά. ;)


ps: ...μην ξεχάσει να σου φέρει και το στικακι (usb Lion) τις επανεγκαταστασεις του λογισμικού.



Edit: Γράψε λάθος για το στικακι. Στα τελευταία Air Υπάρχει partition στον σκληρό δισκο που από εκεί μπορείς να κάνεις επανεγκατάσταση.
thnx @nikolas410

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 24/10/2011 - 01:08

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#95   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/10/2011 - 16:14

Τον βάζει σε σάκο, (για υπολογιστές) και τον παίρνει και μαζί της κιόλας στο αεροπλάνο σαν τον προσωπικό της υπολογιστή.

Προσοχή όπως είπε και ο φίλος παραπάνω, να μην ξεχάσει να βγάλει τα προστατευτικά. (ακόμα και το άσπρο προστατευτικό κάλυμμα του πληκτρολογίου)! Όσο για το ξεπακεταρισμα, μην σε χαλάει, σκέψου ότι είναι η μικρή θυσία του όχι και τόσο ευκαταφρόνητου ποσού που θα γλιτώσεις. $$$ 8)

Επίσης για το πακέτο του, δεν καίγεσαι! (τι να το κάνεις πέρα από το να το βλέπεις)!! Εξηγείς στον συγγενή τα περί τελωνείου (φόροι κτλ), και τον παρακαλείς να σου το στείλει (άδειο πλέον) όταν με το καλό ξαναγυρίσει πίσω.

Και ούτε γάτα, ούτε ζημιά. ;)


ps: ...μην ξεχάσει να σου φέρει και το στικακι (usb Lion) τις επανεγκαταστασεις του λογισμικού.


τα air που έχουν προεγκατεστημενο lion δεν έχουν πια στικάκι στην συσκευασία, αλλά ένα partition στον σκληρό δισκο που από εκεί μπορείς να κάνεις επανεγκατάσταση :)

#96   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/10/2011 - 16:18

thnx φίλε μου, δεν το γνώριζα αυτό. (...είχα μείνει από τα προηγούμενα Air).

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 23/10/2011 - 16:18

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#97   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/10/2011 - 16:47

Νά πώ και εγώ τήν εμπειρία μου, που μετά από δύο χρόνια αναγκάστηκα να δουλέψω Windows, λόγω του ότι το MacBook Pro έμεινε από δίσκο (υπ'όψιν, έχω δουλέψει για δύο χρόνια Debian/GNU Linux σε βασικό μηχάνημα, ακόμη χρησιμοποιώ BackTrack σε ειδικές περιπτώσεις, ενώ έχω δοκιμάσει και Fedora Linux, OpenSuse Linux, FreeBSD, Open Solaris. Από Windows τα πάντα μετά τα Windows 95 εκτός από Vista).
Τί έχω να ζηλέψω;
1.) Multitouch gestures. Μου είχε γίνει δεύτερη φύση να κάνω swipe με τρία δάχτυλα για να πηγαίνω μπρός-πίσω σε Safari και Finder. Είχα χρόνια να χρησιμοποιήσω τα πλήκτρα back-forward. Ομοίως για το pinch to zoom, το οποίο χρησιμοποιούσα στίς εικόνες και στόν Safari, όταν οι γραμματοσειρές ήταν πολύ μικρές. Όπως και η "στροφή" με τα δύο δάχτυλα, με τήν οποία διόρθωνα κάποιες φωτογραφίες που είχαν λάθος προσανατολισμό!

2.) Exposé + Spaces. Και μήν ακούσω τίποτα για flip 3D και αηδίες! Μπορεί στα χαρτιά να μοιάζουν, αλλά καμία σχέση! Κάνει το Multitasking παιχνίδι! Μπορείς να έχει 5 ή 6 ανοιχτά παράθυρα και να τα ελέγχους και να τα δουλεύεις άνετα, χωρίς να χρειάζεται minimize-maximize συνέχεια. Ειδικά αν συνδυαστεί μέ τίς εικονικές επιφάνειες εργασίας από το Spaces, μιλάμε γιά τρομερή εμπειρία Multitasking!
Άν ήταν να διαλέξω το πιό σημαντικό feature του λειτουργικού, αυτό θα ήταν σίγουρα! Αυτό βέβαια φαίνεται μικρό, αλλά το διαπιστώνει κανείς μετά τήν χρήση!

3.) Διακριτικότητα. Τα Windows συνδέεις μιά συσκευή και σέ ενοχλούν διαρκώς με pop ups "Συνδέθηκε τάδε συσκευή" μετά από λίγο "Εγκατάσταση οδηγών" μετά από λίγο "Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η εγκατάσταση οδηγών" και με διακόπτει και με αποσπά από αυτό που κάνω! Στο Mac όταν συνδέσω μιά συσκευή, αρχίζει η αναγνώριση και εγκατάσταση drivers και ολοκληρώνεται χωρίς να μου πεί τίποτα, μόνο άν υπάρξει πρόβλημα με ενοχλεί! Και αυτή η διαφορά νοοτροπίας είναι δίαχυτη στα 2 λειτουργικά! Π.χ. Όταν συνδέσεις έναν εξωτερικό δίσκο ή φλασάκι, στα Windows γίνονται όλα τα παραπάνω ενώ στο Mac απλά ο δίσκος γίνεται αθόρυβα mount στο desktop και είναι έτοιμος γιά χρήση!
Η πιό πετυχημένη μεταφορά που άκουσα πάνω στο θέμα, παρομοιάζε τα Windows με ένα σκυλάκι, που κάθε φορά που κάνει κάτι θέλει να στο δείξει ότι τα κατάφερε, ενώ το Mac OS X με έναν Βρετανό μπάτλερ, που επεμβαίνει μόνο όταν είναι ανάγκη και φροντίζει η επικοινωνία του μαζί σου να είναι όσο το δυνατόν πιό σύντομη και αποδοτική!
Μετά από καιρό, εκτιμάς αυτό το unobtrusiveness του λειτουργικού, καθώς σε αφήνει να ασχοληθείς μέ τήν δουλειά σου χωρίς να σε αποσπά!

4.) Τέλος μου έλειψε το smooth scrolling μέ δύο δάχτυλα! Σάν να συγκρίνεις τα πρώτα Android με το iPhone, καμία σχέση! Και μήν μου πείτε για τα άθλια scroll bars που άλλοτε πιάνουν άλλοτε όχι, άλλοτε σε πάνε πιό κάτω από εκεί που θές, κτλ. !


Τέλος, το Air ανήκει στήν κατηγορία ultraportable και με αυτήν πρέπει να συγκρίνεται! Για κάντε μιά αναζήτηση π.χ. Dell ultraportables ή Samsung Series 9 να δείτε τί περίπου υπάρχει στήν κατηγορία!
Μπροστά σ'αυτά, το Air είναι value for money!


1) multitasking gestures μπορείς να ενεργοποιήσεις και στα windows μέσω 3rd party apps. swipes κτλ όλα υπάρχουν.

2)για expose τα windows έχουν κάτι ΑΚΟΜΑ πιο γαμάτο, πας τον κέρσορα στην taskbar και βλέπεις ανάμεσα στις εφαρμογές τα παράθυρα και το επιλέγεις. Εκτός αυτού έχουν και το peek που ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα με το expose.

3) Το popup είναι διακριτικότατο, εμφανίζεται κάτω δεξιά ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως αυτό το πράγμα είναι έστω άξιο αναφοράς. Το σκυλάκι ήταν ένα βοήθημα που αν ήθελες το έβγαζες off για να μην σε σπάει (όντως) τα νεύρα. Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια όταν εργάζεται κάποιος πόσες πια διαφορετικές συσκευές θα συνδέσει στον υπολογιστή για να χρειαστούν οι drivers οι οποίοι και στα windows περνιούνται αυτόματα την 1η φορά.

4) Σε dell laptop που το είχα συναντήσει μου είχε φανεί smooth.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 23/10/2011 - 17:06


#98   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/10/2011 - 16:48

Δέν ξέρω από πού προκύπτει το "φυσικά" όταν το προηγούμενο Air με επεξεργαστή 1,6 και 2GB RAM πετούσε...


Ξέρεις φυσικά ότι όταν μιλάς για επεξεργαστές, δεν μπορείς να λάβεις υπόψην σου μόνο τα Ghz αλλά το τι αρχιτεκτονική έχουν έτσι;

#99   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 23/10/2011 - 16:50

τη σκεφτηκα τη λυση του imac πρωτη πρωτη, αλλα η ανυπαρξια φορητοτητας με σταματησε... λετε πως θα εχω lugs και τετοια λοιπον? και ειχα ψηθει πολυ ασχημα για το air...



lugs?? Το μηχάνημα πετάει. Και virtual machine που του βαζω για win 7 και τρέχω 2 βαριά προγράμματα δεν έχει πρόβλημα. Απόλυτα ικανοποιημένος. Macbook air 13 128Gb Flash.

Η σύγκριση με τα κλασσικά netbook είναι αστεία.. όποιος δοκιμάσει ξέρει.

Τελευταία επεξεργασία από: ilpap, 23/10/2011 - 16:55


#100   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:08

Παντως νομιζω οτι ειναι διαφορετικο να εισαι μονιμος κατοικος USA και αλλο ελληνας φιλος η εγω που πηγαμε ταξιδι στην Αμερικη και φερνουμε καποιο μηχανημα πισω που αγορασαμε εκει.Γιατι αν διαβασα καλα η κουμπαρα μενει μονομα στην Αμερικη οποτε τι δουλεια εχει το δικο μας τελωνειο?Δεν ξερω,ρωταω.Ενας Αμερικανος δηλ που ερχεται ταξιδι ελλαδα με ενα macbook που μολις αγορασε και δεν προλαβε να το ανοιξει καν θα πληρωσει τελωνειο οταν ερθει ελλαδισταν?

#101   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:13

Παντως νομιζω οτι ειναι διαφορετικο να εισαι μονιμος κατοικος USA και αλλο ελληνας φιλος η εγω που πηγαμε ταξιδι στην Αμερικη και φερνουμε καποιο μηχανημα πισω που αγορασαμε εκει.Γιατι αν διαβασα καλα η κουμπαρα μενει μονομα στην Αμερικη οποτε τι δουλεια εχει το δικο μας τελωνειο?Δεν ξερω,ρωταω.Ενας Αμερικανος δηλ που ερχεται ταξιδι ελλαδα με ενα macbook που μολις αγορασε και δεν προλαβε να το ανοιξει καν θα πληρωσει τελωνειο οταν ερθει ελλαδισταν?


όχι αλλά πρέπει να το δηλώσει κανονικά, και όταν επιστρέψει και του κάνουν έλεγχο δεν το έχει θα πέσει καμπάνα. Όταν το έψαχνα τουλάχιστον εγώ σε αυτό είχα καταλήξει. Τα αντικείμενα που μεταφέρεις τα δηλώνεις 2 φορές.

#102   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.697 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:19

όχι αλλά πρέπει να το δηλώσει κανονικά, και όταν επιστρέψει και του κάνουν έλεγχο δεν το έχει θα πέσει καμπάνα. Όταν το έψαχνα τουλάχιστον εγώ σε αυτό είχα καταλήξει. Τα αντικείμενα που μεταφέρεις τα δηλώνεις 2 φορές.

Οχι θα μας ξεφευγαν..:))
Παντως συναδελφος μου που μενει μονιμα εκει οταν ειχε ερθει μου εφερε κανονικα pro σφραγισμενο χωρις να τον ψαξουν καν.Τυχαιο θα μου πεις οποτε καλυτερα ειναι να ειναι γδυτο στη βαλιτσα για να εισαι σιγουρος.

#103   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:56

Θα της πω να το παρει χειραποσκευη σε τσαντα λοιπον! Αδημονωωω να ερθειιιι (Χριστουγεννα βρηκε κ αυτη να ερθει νωριτερα δε μπορουσε)


written on Tapatalk by my sexy iPad 2 

#104   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 17:57

1) multitasking gestures μπορείς να ενεργοποιήσεις και στα windows μέσω 3rd party apps. swipes κτλ όλα υπάρχουν.

2)για expose τα windows έχουν κάτι ΑΚΟΜΑ πιο γαμάτο, πας τον κέρσορα στην taskbar και βλέπεις ανάμεσα στις εφαρμογές τα παράθυρα και το επιλέγεις. Εκτός αυτού έχουν και το peek που ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα με το expose.

3) Το popup είναι διακριτικότατο, εμφανίζεται κάτω δεξιά ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΕΙ. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως αυτό το πράγμα είναι έστω άξιο αναφοράς. Το σκυλάκι ήταν ένα βοήθημα που αν ήθελες το έβγαζες off για να μην σε σπάει (όντως) τα νεύρα. Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια όταν εργάζεται κάποιος πόσες πια διαφορετικές συσκευές θα συνδέσει στον υπολογιστή για να χρειαστούν οι drivers οι οποίοι και στα windows περνιούνται αυτόματα την 1η φορά.

4) Σε dell laptop που το είχα συναντήσει μου είχε φανεί smooth.



1.) Έστω ότι μπορώ. Και έστω ότι παραβλέπουμε ότι είναι ένας ακόμα κόπος.
Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει τό ίδιο καλά και smooth με κάτι που είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό; Πού ξέρω τί APIs χρησιμοποιεί καί τί συμβατότητα ή conflicts έχει με άλλα προγράμματα ή τα ήδη υπάρχοντα gestures?
Πές το παραβλέπω και αυτό.
Αλλά δέν έχω δεί λάπτοπ να υποστηρίζει πάνω από δύο δάχτυλα multitouch, ενώ τα MacBook υποστηρίζουν μέχρι 4! Δύο δάχτυλα για scrolling, pinch to zoom και rotate.
3 δάχτυλα δεξιά-αριστερά γιά μπρός πίσω σε Safari και Finder ή window dragging.
4 δάχτυλα κάτω γιά Exposé.
4 δάχτυλα πάνω για απόκρυψη όλων και εμφάνιση desktop.
4 δάχτυλα στό πλάι γιά εναλλαγή μεταξύ εφαρμογωπν!
Μού λές ότι υπάρχει Windows laptop, έστω με 3d party apps, που να τά υποστηρίζει όλα αυτά;!

2.) Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το χρησιμοποιήσεις για να καταλάβεις τήν διαφορά, καθώς στά χαρτιά μοιάζουν.
Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο γίνεται.
Έστω ότι έχω 7 παράθυρα εφαρμογών. Είναι το ίδιο να κάνω μιά κίνηση swap και να εμφανίζονται όλα τα παράθυρα, καταλαμβάνοντας όλη τήν οθόνη, το ένα δίπλα στο άλλο, με το να πηγαίνω σε ένα ένα τα εικονίδια από τήν Taskbar, να περιμένω μισό δευτερόλεπτο να εμφανιστούν τα live peaks, και μετά να πηγαίνω τόν κέρσορα σέ κάθε ένα από τα live peaks και να περιμένω άλλο μισό δευτερόλεπτο να εμφανιστεί το παράθυρο; Και αυτό σε κάθε παράθυρο κάθε εφαρμογής; Δηλαδή άν είχα 4 ανοιχτές εφαρμογές με 3 ανοιχτά παράθυρα στήν κάθε μία, πόσο χρόνο και κινήσεις χρειάζεται για να δώ τό περιεχόμενο όλων; Με το Mac OS X χρειάζεται μισό δευτερόλεπτο και μιά κίνηση, όσα και αν είναι τα παράθυρα και όσες και άν είναι οί εφαρμογές!

3.) Το popup ίσως να είναι διακριτικό (άσε που κάνει και εκείνο τόν ήχο), αλλά νομίζω το καθόλου popup είναι διακριτικότερο! :)
Όσο γιά συσκευές που χρειάζεται να συνδέσω, συνήθως ένα φλασάκι, ένα στικάκι για Internet και το iPhone, αλλά όσο περισσότερες τόσο πιό εκνευριστικό γίνεται (κάθε φορά που το συνδέεις έχεις τήν τριάδα popups "Βρέθηκε συσκευή"+"Εγκατάσταση Drivers"+"Εγκαταστάθηκε")!

3.) Δέν έχω συναντήσει smooth scrolling (πόσο μάλλον inertia, που χρήσιμοποιεί ορμή, όπως στο iPhone) σέ κανένα Windows Laptop, αλλά η δική μου εμπειρία δέν είναι ικανοποιητικό στατιστικό δείγμα!

#105   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2011 - 18:00

Ξέρεις φυσικά ότι όταν μιλάς για επεξεργαστές, δεν μπορείς να λάβεις υπόψην σου μόνο τα Ghz αλλά το τι αρχιτεκτονική έχουν έτσι;

Ίσα-ίσα, το παλιό είχε Core2Duo ενώ το και κανούριο i5. Μπορεί να είναι και τα δύο διπύρηνα, αλλά η i5 Αρχιτεκτονική είναι σαφώς αρκετά γρηγορότερη.
Καί άν το παλιό τα έβγαζε πέρα (2 μοντέλα πρίν), φαντάσου αυτό!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες