Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S Review


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
252 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   kaklas

kaklas

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 10:52

Το συγκεκριμένο μοντέλο (iPhone 4S 16GB white) είχε κίτρινη απόχρωση στην οθόνη του. Το 2ο μοντέλο (iPhone 4S 16GB black), με το οποίο τραβήχτηκαν οι photo και τα videos έχει ψυχρότερη απόχρωση


οντως. και το δικό μου έχει ψυχρότερη απόδοση!

Τελευταία επεξεργασία από: kaklas, 25/10/2011 - 10:52


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/10/2011 - 11:36

Αν εξαιρέσουμε το θέμα της διάρκειας μπαταρίας τότε ποιό είναι το πρόβλημα με το να μην απενεργοποιείται το 3G?! Μάλλον αρκετοί δεν έχουν καταλάβει την διαφορά των ενεργοποιημένων data και του ενεργοποιημένου 3G. Και εξηγώ:

  • Όταν έχω κλειστά τα data δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ για κινήσεις δεδομένων αφού δεν επιτρέπονται από το κινητό και ας είναι ανοιχτό το 3G.
  • Όταν έχω ανοιχτά τα data και κλειστό το 3G ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να χρεωθώ αφού το κινητό επιτρέπει την σύνδεση στο internet απλά με χαμηλές ταχύτητες (το γνωστό κυκλάκι που βλέπουμε όσοι έχουμε ανοιχτά τα data, αλλά δεν υπάρχει 3G δίκτυο)
  • Όταν έχω ανοιχτα τα data και ανοιχτό το 3G ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να χρεωθώ όπως και πάνω, απλά η μόνη διαφορά είναι ότι θα έχω χαμηλότερες ταχύτητες.
Όσοι λοιπόν πάρετε 4S και δεν θέλετε να χρεώνεστε απλά κλείστε τα data. Τι σας νοιάζει αν το 3G δεν κλείνει; Με το που κλείσετε τα data στο internet δεν μπαίνει και ανοιχτό να είναι το 3G.

Εκτός και αν δεν έχει ξεκαθαριστεί καλά και δεν κλείνουν ούτε τα data.

#18   Darudakos

Darudakos

    iPH Contributor

  • 1.077 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 25/10/2011 - 11:45

Νομίζω πως το θέμα είναι την ώρα της εναλλαγής του δικτύου 3g με το απλό.
Εκείνη τη στιγμή λοιπόν χάνεται για λίγο η σύνδεση του τηλεφώνου με το δίκτυο κινητής,οπότε πολύ πιθανό να χάνονται και κλήσεις.
Πήγαινε αυτή τη στιγμή στο μενού και κλείσε το 3g για να το καταλάβεις.
Χάνεις το σήμα για δέκα δευτερόλεπτα και το internet για 20.
Και αν συμβαίνει αυτό συνεχώς,χωρίς να μπορείς να το ελέγξεις ? (αφου μια θα εχεις 3g,μια όχι)

#19   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 11:58

Ωραίο review για μια τέλεια συσκευή 4s!!!!! Ας ελπίσουμε στις 11/11 ή στις 25/11 να είναι στο ελληνικό ραντεβού... 4Siri έστω και στα Αγγλικά!

#20   vlad

vlad

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 12:15

Mε ανοικτο το 3g δεν καταναλώνει περισσοτερη μπαταρια???

#21   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/10/2011 - 12:21

Νομίζω πως το θέμα είναι την ώρα της εναλλαγής του δικτύου 3g με το απλό.
Εκείνη τη στιγμή λοιπόν χάνεται για λίγο η σύνδεση του τηλεφώνου με το δίκτυο κινητής,οπότε πολύ πιθανό να χάνονται και κλήσεις.
Πήγαινε αυτή τη στιγμή στο μενού και κλείσε το 3g για να το καταλάβεις.
Χάνεις το σήμα για δέκα δευτερόλεπτα και το internet για 20.
Και αν συμβαίνει αυτό συνεχώς,χωρίς να μπορείς να το ελέγξεις ? (αφου μια θα εχεις 3g,μια όχι)


Ξέρω τι λες! Το έχω δει και εγώ. Είμαι όμως 99% σίγουρη ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν κλείνεις τον "διακόπτη" του 3G με το χέρι και όχι όταν απλά πέφτει το σήμα από 3G σε 2G και αυτό το λέω γιατί έχω μόνιμα το 3G ανοιχτό στην συσκευή μου και ποτέ δεν έχω χάσει κλήση (εκτός φυσικά αν βγω τελείως εκτός σήματος). Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι το κουμπί αυτό καθιστά ικανό το κινητό σου να δεχθεί 3G σήμα ή όχι. Έτσι όταν το κλείνεις ή το ανοίγεις κάνει κάτι σαν reset στο σήμα για να μπει σε mode 3G ή να βγει από το mode αυτό, αν έχει σ' εκείνο το σημείο 3G η εταιρεία σου ή όχι είναι άλλο θέμα. Μπορεί δηλαδή να ανοίξεις τον διακόπτη, να κάνει το reset στο σήμα, αλλά 3G να μην βρει. Αντίθετα όταν απλά μετακινηθείς την ώρα που μιλάς και βγεις εκτός 3G εμβέλειας απλά λαμβάνεις σήμα χωρίς δυνατότητα 3G (κάτι σαν να έπεφτε το σήμα από 4 σε 2 γραμμές), δεν χάνεις δηλαδή την κλήση.

Επίσης να σημειώσω ότι μένω στα βόρεια προάστια που το σήμα κινητής δεν είναι καλό και μεταβάλεται συνεχώς από 1 γραμμή χωρίς καθόλου internet μέχρι και 2 γραμμές με 3G μέσα στο σπίτι μου (στο ισόγειο έχω 0 σήμα) και όταν μιλάω στο κινητό περπατάω πάνω κάτω κατω και ποτέ δεν έχασα κλήση.

Δεν ξέρω τεχνικά ζητήματα, αλλά από αυτά που παρατηρώ δεν θα υπάρχει πρόβλημα

#22   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/10/2011 - 12:26

Το θεμα με το 3g είναι προφανώς το εξής:

Τι θα συμβαίνει όταν χάνεται το 3g σημα στην Ελλάδα την ώρα που κινείσαι ή μιλάς και πόσο μπαταρία σου τρώει αυτό...

#23   kaklas

kaklas

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 12:29

τιποτα δεν συμβαίνει! απλα συνεχιζεις με το κανονικο σήμα και οχι 3g.
Aπλα δεν μπορεις να το απενεργοποιήσεις τελειως απο τις ρυθμίσεις.
Ειναι σαν να έχεις μονιμως ενεργό το 3g απο τις ρυθμίσεις σου.

#24   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/10/2011 - 12:33

τιποτα δεν συμβαίνει! απλα συνεχιζεις με το κανονικο σήμα και οχι 3g.
Aπλα δεν μπορεις να το απενεργοποιήσεις τελειως απο τις ρυθμίσεις.
Ειναι σαν να έχεις μονιμως ενεργό το 3g απο τις ρυθμίσεις σου.


Συμφωνώ, όπως έγραψα και στο πιο πάνω ποστ μου δεν θα υπάρχει πρόβλημα

#25   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 25/10/2011 - 12:34

Πολυ καλο review, το θεμα με το 3g ειναι καπως, επειδη η μπαταρια θα φευγει νερακι !!
Επειδη 2g εχει παντου φουλ αλλα 3g οχι παντου οποτε θα ψαχνετε συνεχως το τηλεφωνο...
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#26   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/10/2011 - 12:41

Πολυ καλο review, το θεμα με το 3g ειναι καπως, επειδη η μπαταρια θα φευγει νερακι !!
Επειδη 2g εχει παντου φουλ αλλα 3g οχι παντου οποτε θα ψαχνετε συνεχως το τηλεφωνο...


Μόνο η μπαταρία θα είναι πρόβλημα, γιατί και τώρα που έχω μονίμως ανοιχτό το 3G (χρειάζομαι ανά πάσα στιγμή να βλέπω τα mails μου κλπ), τα notifications και τα location services πρέπει να το φορτίζω κάθε βραδυ. Άρα όσοι προμηθευτούν το 4S, σε συνδυασμό με την μειωμένη απόδοση μπαταρίας, θα πρέπει να το φορτίζουν αρκετά συχνά.

#27   tasos53

tasos53

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 12:44

Πραγματι πολυ καλο review μπραβο.
Γνωμη μου αν και ολα τα τηλεφωνα τα περνω με επιδοτηση οτι σαν κατοχος iphone 4 παρολη την επιδοτηση δεν θα προχωρησω στην αναβαθμιση διοτι πραγματικα για την δικη μου χρηση δεν αξιζει ,τα χρηματα θα παρω κανενα netbook το προτιμω.
Aν ειχα το 3g/3gs δεν το συζητω καν αλλα το 4αρι μου ειναι βραχος και με υπερκαλυπτει.

#28   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 12:59

Μόνο η μπαταρία θα είναι πρόβλημα, γιατί και τώρα που έχω μονίμως ανοιχτό το 3G (χρειάζομαι ανά πάσα στιγμή να βλέπω τα mails μου κλπ), τα notifications και τα location services πρέπει να το φορτίζω κάθε βραδυ. Άρα όσοι προμηθευτούν το 4S, σε συνδυασμό με την μειωμένη απόδοση μπαταρίας, θα πρέπει να το φορτίζουν αρκετά συχνά.

Εδω και 4 φορτισεις αφηνω και εγω το 3G μονιμα ανοιχτο για να δω περισσοτερο τι γινεται με την μπαταρια.
Χοντρικα να πω οτι μεχρι τωρα και προσπαθωντας να μοιρασω την χρηση κατα τον ιδιο τροπο καθε φορα αυτο που βλεπω ειναι οτι εκει που φορτιζα καθε 2.5 μερες τωρα το κανω καθε δευτερο βραδυ.Επαναλαμβανω οτι κανω συγκεκριμενη χρηση του τηλ οσον αφορα χρηση παιχνιδιων,wifi,χρηση εφαρμογων κλπ.
Οι χρονοι χρησης εχουν πεσει κατα 10-15% περιπου δηλ δεν ξεπερναω τις 6 ωρες ενω με κλειστο 3G εφτανα και τις 7(χοντρικα ολα αυτα αλλα εχω κρατησει και screnshots).Στους χρονους αναμονης η κατασταση ειναι ακομα καλυτερη.
Σαν συμπερασμα θα πω οτι μαλλον δεν θα το ξανακλεισω το 3G γιατι απλα τελικα σου δινει πιο αμεση προσβαση στις εφαρνογες που το χρειαζονται και σαν αισθηση ειναι κατι που με ικανοποιει.Επισης το να φορτιζω καθε 2 μερες δεν μου προκαλει καποιο αγχος.

#29   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2011 - 13:06

Μετά από 4 ημέρες χρήσης του 4s και ερχόμενος από ένα χρόνο συμβίωσης με το 4αρι μπορώ να πω με σιγουριά ότι ΔΕΝ αξίζει σε καμία περίπτωση η αγορά του νέου μοντέλου.

Η μπαταρία είναι για τα πανηγύρια και πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά όταν μιλάμε για έναν επεξεργαστή που μετά βίας φτάνει τα 800mhz.

To internet είναι γρηγορότερο αλλά τίποτα το συγκλονιστικό και από τη στιγμή που η οθόνη είναι στο ίδιο μέγεθος δεν υπάρχει καμιά ουσιώδης διαφορά στην εμπειρία χρήσης.

Η κάμερα είναι όντως καλύτερη και έχει πλησιάσει στα επίπεδα του Samsung Galaxy S2 αλλά για μένα δεν είναι λόγος να πάρει κάποιος νέα συσκευή.

Το Siri είναι απλά άχρηστο και εντελώς beta προς το παρόν και δεν έχει τπτ το διαφορετικό από τις φωνητικές εντολές του S2 (έχει καλύτερο marketing).


Συνοψίζοντας θα ήθελα να πω ότι αυτή ίσως είναι η καλύτερη περίοδος για να αγοράσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο iphone 4 σε μια δίκαιη και λογική τιμή.

Όποιος έχει 700 ευρώ για να διαθέσει σίγουρα δε θα του πρότεινα το 4s καθώς το θεωρώ overpriced και εντελώς minor upgrade σε σχέση με το 4.

Συγνώμη αν στεναχωρώ κάποιους αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

#30   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/10/2011 - 13:09

Εδω και 4 φορτισεις αφηνω και εγω το 3G μονιμα ανοιχτο για να δω περισσοτερο τι γινεται με την μπαταρια.
Χοντρικα να πω οτι μεχρι τωρα και προσπαθωντας να μοιρασω την χρηση κατα τον ιδιο τροπο καθε φορα αυτο που βλεπω ειναι οτι εκει που φορτιζα καθε 2.5 μερες τωρα το κανω καθε δευτερο βραδυ.Επαναλαμβανω οτι κανω συγκεκριμενη χρηση του τηλ οσον αφορα χρηση παιχνιδιων,wifi,χρηση εφαρμογων κλπ.
Οι χρονοι χρησης εχουν πεσει κατα 10-15% περιπου δηλ δεν ξεπερναω τις 6 ωρες ενω με κλειστο 3G εφτανα και τις 7(χοντρικα ολα αυτα αλλα εχω κρατησει και screnshots).Στους χρονους αναμονης η κατασταση ειναι ακομα καλυτερη.
Σαν συμπερασμα θα πω οτι μαλλον δεν θα το ξανακλεισω το 3G γιατι απλα τελικα σου δινει πιο αμεση προσβαση στις εφαρνογες που το χρειαζονται και σαν αισθηση ειναι κατι που με ικανοποιει.Επισης το να φορτιζω καθε 2 μερες δεν μου προκαλει καποιο αγχος.


Και εγώ αν κλείσω τα location services και έχω μόνο data με 3G και wifi on κάθε 2 μέρες φορτίζω, αν δεν μιλήσω αρκετά. Απλά επειδή τα χρειάζομαι σχεδόν συνέχεια όλα ανοιχτα δεν μπαίνω στον κόπο να τα ανοιγοκλείνω και αναγκάζομαι να το φορτίζω κάθε βράδυ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)