Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S Review


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
252 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   redararas

redararas

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 13:12

Δοκιμάσατε καθόλου το Siri με ελληνική προφορά των αγγλικών; Καταλαβαίνει τίποτα ή πρέπει να δουλέψουμε την προφορά μας;! Το χιουμοριστικο ριβιου όλα τα λεφτά. Νόμισα ότι μπέρδεψα την διευθυνση στον browser και διάβαζα ένα άλλο μπλογκ (αυτο που τα λέει όλα ;-).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 13:12

Και εγώ αν κλείσω τα location services και έχω μόνο data με 3G και wifi on κάθε 2 μέρες φορτίζω, αν δεν μιλήσω αρκετά. Απλά επειδή τα χρειάζομαι σχεδόν συνέχεια όλα ανοιχτα δεν μπαίνω στον κόπο να τα ανοιγοκλείνω και αναγκάζομαι να το φορτίζω κάθε βράδυ...

Aνοιχτα τα εχω αυτα ολα εννοειται....θα ποσταρω αυριο screenshots με τους χρονους

#33   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 13:13

Αναμενομενα πραγματα, ο a5 δεν κανει σπουδαια πραγματα η αυτονομια πεσμενη, το σιρι αδιαφορο για την ωρα αλλα και πιθανοτατα διαθεσιμο σε λιγο καιρο και για το 4αρι οποτε να η ευκαιρια να παρω ενα ipad 2 που παντα το ζαχαρωνα και καινουριο φονι του χρονου.

#34   Crackbrain

Crackbrain

    iPH Addict

  • 806 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 25/10/2011 - 13:36

Μετά από 4 ημέρες χρήσης του 4s και ερχόμενος από ένα χρόνο συμβίωσης με το 4αρι μπορώ να πω με σιγουριά ότι ΔΕΝ αξίζει σε καμία περίπτωση η αγορά του νέου μοντέλου.

Η μπαταρία είναι για τα πανηγύρια και πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά όταν μιλάμε για έναν επεξεργαστή που μετά βίας φτάνει τα 800mhz.

To internet είναι γρηγορότερο αλλά τίποτα το συγκλονιστικό και από τη στιγμή που η οθόνη είναι στο ίδιο μέγεθος δεν υπάρχει καμιά ουσιώδης διαφορά στην εμπειρία χρήσης.

Η κάμερα είναι όντως καλύτερη και έχει πλησιάσει στα επίπεδα του Samsung Galaxy S2 αλλά για μένα δεν είναι λόγος να πάρει κάποιος νέα συσκευή.

Το Siri είναι απλά άχρηστο και εντελώς beta προς το παρόν και δεν έχει τπτ το διαφορετικό από τις φωνητικές εντολές του S2 (έχει καλύτερο marketing).


Συνοψίζοντας θα ήθελα να πω ότι αυτή ίσως είναι η καλύτερη περίοδος για να αγοράσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο iphone 4 σε μια δίκαιη και λογική τιμή.

Όποιος έχει 700 ευρώ για να διαθέσει σίγουρα δε θα του πρότεινα το 4s καθώς το θεωρώ overpriced και εντελώς minor upgrade σε σχέση με το 4.

Συγνώμη αν στεναχωρώ κάποιους αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

Πόση διαφορά έχεις δει δηλαδή στη μπαταρία σε σχέση με το 4?

#35   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2011 - 13:49

Πόση διαφορά έχεις δει δηλαδή στη μπαταρία σε σχέση με το 4?


1,5 μέρες στο 4αρι ή λίγο λιγότερο με πολύ έντονη χρήση

1 μέρα με το ζόρι με το 4s (χθες ήμουν στο 18% από τις 22:30)

#36   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2011 - 13:50

Λιγό fail να μην υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίσης του 3g.
Ποιός ο λόγος; Να υπάρχουν λιγότερες επιλογές στα μενού...;


Επίσης η ελαφρά μετατόπιση αισθητήρα φωτός και silence switch είναι μούφα. Δηλ οι σοβαρές θήκες που ήταν κομμένες με ακρίβεια την έπαθαν, ενω οι μούφτικές με 2-3 χιλιοστά "αέρα" σε κάθε σημείο θα είναι μια χαρά και για το 4S.


Κατα τα άλλα μια χαρα και καλή δουλειά με το review!

#37   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 25/10/2011 - 13:53

Επιλογή για απενεργοποίηση του 3G δεν υπάρχει ούτε στο ipad2 ( μιλάω για το 3g μοντέλο) αλλά δεν έχει πρόβλημα.


Sent from my iPhone4 using Tapatalk

#38   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/10/2011 - 14:55

Λιγό fail να μην υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίσης του 3g.
Ποιός ο λόγος; Να υπάρχουν λιγότερες επιλογές στα μενού...;

....



Ο λόγος πιστεύω είναι ο εξής: το 4S έχει την Siri που συνέχεια απαιτεί internet για να δουλέψει και φαντάζομαι καλής ποιότητας. Αν ο κόσμος το έχει off το 3G θα υπάρχουν παράπονα ότι η Siri καθυστερεί και αργεί να δώσει απαντήσεις και φυσικά θα κατηγορούν την apple. Με το να σου το έχει συνέχεια on αποκλείει το ενδεχόμενο να το έχεις ξεχάσει off και μετά να λές: χάλια η Siri κάνει 300 ώρες να δώσει απάντηση και καθυστερή κλπ κλπ

Προσωπική γνώμη μου τα παραπάνω...

ΥΓ δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά παραπάνω

#39   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/10/2011 - 15:09

Ο λόγος πιστεύω είναι ο εξής: το 4S έχει την Siri που συνέχεια απαιτεί internet για να δουλέψει και φαντάζομαι καλής ποιότητας. Αν ο κόσμος το έχει off το 3G θα υπάρχουν παράπονα ότι η Siri καθυστερεί και αργεί να δώσει απαντήσεις και φυσικά θα κατηγορούν την apple. Με το να σου το έχει συνέχεια on αποκλείει το ενδεχόμενο να το έχεις ξεχάσει off και μετά να λές: χάλια η Siri κάνει 300 ώρες να δώσει απάντηση και καθυστερή κλπ κλπ

Προσωπική γνώμη μου τα παραπάνω...

ΥΓ δεν απευθύνομαι σε σένα προσωπικά παραπάνω


Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο.
Δηλαδή κάποιος που το αγοράζει από Ελλάδα και δεν ξέρει Αγγλικά σε τι θα του χρησιμεύσει;

Ακόμα και για μένα που στέλνω πολλά email στα Αγγλικά καθημερινά είναι άχρηστο καθώς δεν είναι αξιόπιστο στο να συντάξεις ένα μεγάλο email παρά μόνο μικρά και δευτερεύοντα. (εκτός αν για παράδειγμα ξεκινήσεις να στέλνεις SMS στους φίλους σου στα Αγγλικά).

Τις ίδιες δυνατότητες δίνει και το Galaxy S2 αλλά σπάνια τις χρησιμοποιώ.

Το Siri είναι μια φούσκα κατά την άποψή μου και διογκώθηκε από την Apple λόγω έλλειψης σοβαρών αλλαγών στο 4s...

#40   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/10/2011 - 15:31

Δε νομίζω ότι έχεις δίκιο.
Δηλαδή κάποιος που το αγοράζει από Ελλάδα και δεν ξέρει Αγγλικά σε τι θα του χρησιμεύσει;

Ακόμα και για μένα που στέλνω πολλά email στα Αγγλικά καθημερινά είναι άχρηστο καθώς δεν είναι αξιόπιστο στο να συντάξεις ένα μεγάλο email παρά μόνο μικρά και δευτερεύοντα. (εκτός αν για παράδειγμα ξεκινήσεις να στέλνεις SMS στους φίλους σου στα Αγγλικά).

Τις ίδιες δυνατότητες δίνει και το Galaxy S2 αλλά σπάνια τις χρησιμοποιώ.

Το Siri είναι μια φούσκα κατά την άποψή μου και διογκώθηκε από την Apple λόγω έλλειψης σοβαρών αλλαγών στο 4s...


Μπορεί στους Έλληνες να μην χρησιμεύει, για τώρα, αλλά αυτό που ισχύει με την apple είναι ότι αυτά που κάνει τα κάνει με γνώμονα την Αμερική και οι υπόλοιπες αγορές είναι δευτερεύουσες... Όπως με το facetime και το 3G ή την αναφορά παράδοσης, ή παλιότερα το ελληνικό πληκτρολόγιο.

Πιστεύω ότι η apple απλά δεν θέλει άλλο ένα antenna gate και προκειμένου το Siri να αργεί και να δέχεται παράπονα, απλά κλειδώνει το 3G πάντα ανοιχτό. Όπως είπες είναι το "διαμάντι" της αυτήν την στιγμή και θέλει να το προωθήσει όσο πιο πολύ γίνεται. Αν δεν δουλεύει πάντα τέλεια θα έχει πρόβλημα.

ΥΓ Θεωρώ ότι το 4S έχει τεράστιες διαφορές από το 4. Είναι σχεδόν δυο φορές γρηγορότερο απ' ότι δείχνουν τα benchmarks ενώ πχ το 4 από 3GS ήταν ένα 20%. Ουσιαστικά είναι καινούριο τηλέφωνο, εκτός από την εμφάνιση, και απέχει έτη φωτός από το 4άρι, πράγμα που θα φανεί στην πορεία. Ήδη ετοιμάζονται εφαρμογές που δεν θα υποστηρίζονται στο 4 λόγω αδυναμίας hardware...

ΥΓ2 δεν σκοπεύω να αγοράσω το 4S, αλλά πρέπει να παραδεχθούμε ότι τα δικά μας κινητά μπήκαν στο ράφι...

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 25/10/2011 - 15:33


#41   djmanosv

djmanosv

    iPH Addict

  • 615 μηνύματα
  • Twitter:@m_vogiatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G
  • GameCenter:djmanosv

Δημοσίευση 25/10/2011 - 15:48

Μιας κ πουλησα το 4αρι σε αρκετά καλή τιμή, ειμαι σε αναζήτηση 4s... Περιττό να σας πω οτι σε ολο το reservation system της αγγλίας δεν υπαρχει ουτε για δειγμα. Παλεύω πανω απο 5 μέρες να κανω κράτηση σε κάποια απο τα 2 apple store που βρισκονται κοντά στο bristol, αλλά δεν .....
Ισως τα κρατάνε για νέες συνδέσεις, παντως αν κάποιος θελει να αγοράσει το πολυποθητο unlocked θα πρέπει είτε να εχει κολλητό μεσα στο apple store, είτε να περιμένει 1-2 βδομάδες (το λιγότερο) για να του ερθει ταχυδρομικά.. Ψαχνοντας βρηκα στη 3three ενα 16αρι, αλλά ενημερώθηκα πως ολες αυτές οι εταιρίες τα πουλάνε κλειδωμένα και με 15 λιρες στα ξεκλειδώνουν... Οποιος ειναι για να ανεβει αγγλία καλύτερα να μη περιμένει οτι θα βρει ευκολα τηλέφωνο...

#42   spiderdim

spiderdim

    iPH Contributor

  • 1.068 μηνύματα
  • Twitter:@Abatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/10/2011 - 15:49

Αν εξαιρέσουμε το θέμα της διάρκειας μπαταρίας τότε ποιό είναι το πρόβλημα με το να μην απενεργοποιείται το 3G?! Μάλλον αρκετοί δεν έχουν καταλάβει την διαφορά των ενεργοποιημένων data και του ενεργοποιημένου 3G. Και εξηγώ:

  • Όταν έχω κλειστά τα data δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ για κινήσεις δεδομένων αφού δεν επιτρέπονται από το κινητό και ας είναι ανοιχτό το 3G.
  • Όταν έχω ανοιχτά τα data και κλειστό το 3G ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να χρεωθώ αφού το κινητό επιτρέπει την σύνδεση στο internet απλά με χαμηλές ταχύτητες (το γνωστό κυκλάκι που βλέπουμε όσοι έχουμε ανοιχτά τα data, αλλά δεν υπάρχει 3G δίκτυο)
  • Όταν έχω ανοιχτα τα data και ανοιχτό το 3G ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να χρεωθώ όπως και πάνω, απλά η μόνη διαφορά είναι ότι θα έχω χαμηλότερες ταχύτητες.
Όσοι λοιπόν πάρετε 4S και δεν θέλετε να χρεώνεστε απλά κλείστε τα data. Τι σας νοιάζει αν το 3G δεν κλείνει; Με το που κλείσετε τα data στο internet δεν μπαίνει και ανοιχτό να είναι το 3G.

Εκτός και αν δεν έχει ξεκαθαριστεί καλά και δεν κλείνουν ούτε τα data.



3G οταν εχω ανοιχτο ειναι σαν καποιος να πινει την μπαταρια μου με καλαμακι.... ωραιες οι επεξηγησεις ορισμων κ.α αλλα γιατι να μην εχω την δυνατοτητα να το απενεργοποιω?

#43   kostas13patra

kostas13patra

    iPH Member

  • 204 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 15:53

Marian στο ραφι αποκλειεται να μπηκανε. Εγω εχω 3g και ακομα μπορει και μου προσφερει,φαντασου να χα το 4.
Οσο για το siri το εχω ξαναπει,το λιγοτερο αχρηστο σε εμας που δεν ειναι μητρικη μας γλωσσα τα αγγλικα. Αν βγει στα ελληνικα μαζι σας!
2 φορες πιο γρηγορο πως ειναι το 4s απο το 4; Επειδη το ειπανε; Δες βιντεο με ελαχιστες διαφορες στο σαφαρι. 2 φορες ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!
Καμερα,πιο γρηγορα γραφικα και τετοια,αδιαφορω απλα.
Οσοι εχουν 4αρι καλως. Οσοι εχουν 3αρια,αν τους περισσευουν ας παρουν 4αρι!
4s με 700€ δεν!
Δεν κλεινει το 3g? καλα οτι να ναι ε; Ολη μερα φορτιση και κατωτερο σημα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: kostas13patra, 25/10/2011 - 15:56


#44   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1.651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/10/2011 - 15:58

Μετά από 4 ημέρες χρήσης του 4s και ερχόμενος από ένα χρόνο συμβίωσης με το 4αρι μπορώ να πω με σιγουριά ότι ΔΕΝ αξίζει σε καμία περίπτωση η αγορά του νέου μοντέλου.

Η μπαταρία είναι για τα πανηγύρια και πραγματικά απορώ πως είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά όταν μιλάμε για έναν επεξεργαστή που μετά βίας φτάνει τα 800mhz.

To internet είναι γρηγορότερο αλλά τίποτα το συγκλονιστικό και από τη στιγμή που η οθόνη είναι στο ίδιο μέγεθος δεν υπάρχει καμιά ουσιώδης διαφορά στην εμπειρία χρήσης.

Η κάμερα είναι όντως καλύτερη και έχει πλησιάσει στα επίπεδα του Samsung Galaxy S2 αλλά για μένα δεν είναι λόγος να πάρει κάποιος νέα συσκευή.

Το Siri είναι απλά άχρηστο και εντελώς beta προς το παρόν και δεν έχει τπτ το διαφορετικό από τις φωνητικές εντολές του S2 (έχει καλύτερο marketing).

Συνοψίζοντας θα ήθελα να πω ότι αυτή ίσως είναι η καλύτερη περίοδος για να αγοράσει κάποιος ένα μεταχειρισμένο iphone 4 σε μια δίκαιη και λογική τιμή.

Όποιος έχει 700 ευρώ για να διαθέσει σίγουρα δε θα του πρότεινα το 4s καθώς το θεωρώ overpriced και εντελώς minor upgrade σε σχέση με το 4.

Συγνώμη αν στεναχωρώ κάποιους αλλά αυτή είναι η άποψή μου.



Φίλος έχει το 4s εδώ και 3 μέρες

Η μπαταρία του κρατάει μια χαρά 2 μέρες φουλ αλλά με ελαφριά χρήση (όπως του κάνω κι εγώ οπότε είμαι οκ)
Κάμερα καμία σχέση με το 4, κλάσεις ανώτερη και σε φωτο και σε βίντεο
Internet λίγο πιο γρήγορο, μια χαρά κομπλέ...
Το siri είναι καλούτσικο

Εγώ προσωπικά έχω 4αρι αλλά θα πάω σε 4S γιατί αυτά που είδα με ικανοποίησαν. Τώρα τι λες εσύ δεν ξέρω που τα βρήκες όλα χάλια. Έχω και 400 ευρώ επιδότηση οπότε δεν θα δώσω και φράγκο...

Τελευταία επεξεργασία από: polakis, 25/10/2011 - 15:59


#45   mjaros

mjaros

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/10/2011 - 16:04

Εμένα πάντως μου αρέσουν τα σοκολατάκια :rolleyes:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες