Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 6 ψήφοι

Απαίσια εμπειρία από εταιρεία επισκευής iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
153 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 30/10/2011 - 01:37

Όποιος μπερδεύεται με το τι είναι το ΟΕΜ και τι όχι μπορεί να δει εδώ στο τέλος του πρώτου ποστ.

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 30/10/2011 - 01:38


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   tasos77

tasos77

    iPH Contributor

  • 1.111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2011 - 01:39

και θα κάνω quote από το link που έδωσες

Ας ασχοληθούμε με τα ΟΕΜ.
Ο όρος ΟΕΜ σημαίνει Original Equipment Manufacturer. Ότι δηλαδή αυτός που κατασκεύασε είναι η επίσημη πηγή του προϊόντος (στην συγκεκριμένη περίπτωση η Apple).
H Apple, όμως, ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ανταλλακτικά πουθενά στο εμπόριο.
Πως λοιπόν κυκλοφορούν ΟΕΜ parts στο διαδίκτυο? Η απάντηση είναι απλή: Δεν Κυκλοφορούν.


άρα

καταλήγουμε

ΟΛΑ ΑΠΟΜΙΜΗΣΗ
απλά υπάρχει η καλύτερη και η χειρότερη απομίμηση

συμφωνούμε εδώ ή θα το ξενυχτήσουμε αναλύοντας το?

ευχαριστώ

#18   soctap

soctap

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2011 - 01:45

Μαλλον δεν ειμαι μονος μου.... πρεπει ολοι αυτοι οι τυποι να μπουν στην θεση τους

#19   soctap

soctap

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2011 - 03:49

Λοιπόν να σας πω και εγώ την εμπειρία μου με το συγκεκριμένο κατάστημα.

Η γνώμη μου ακριβώς η ίδια με του Soctap.

Πρώτα από όλα για να καταλαβαινόμαστε, μιλάμε για το κατάστημα http://www.iphonerepair.gr/ το οποίο είναι αδερφό site με το http://www.pcexpress.gr/.

Και τα δύο είναι ιδιοκτησία του κυρίου συζύγου της γνωστής τηλεοπτικής "μαμάς-νοικοκυράς-πανελίστριας-δεν ξέρω και εγώ τι άλλο" Ανίτας Ναθαναήλ.

Μάλιστα σε κάποιο επεισόδιο της περσινής σειράς Housewives of Athens είδαμε ρομαντικό δείπνο των δύο με τον κύριο (Άγγλος δεν θυμάμαι το όνομά του) πιο πολύ να διαφημίζει το μαγαζί του παρά να μιλάει στη γυναίκα του.

Πριν από 7-8 μήνες ήθελα να κάνω την μετατροπή του iphone 4 μου από μαύρο σε λευκό.

Είχα παραγγείλει τα ανταλλακτικά και τα είχα στα χέρια μου οπότε απλά χρειαζόμουν έναν τεχνικό να κάνει την δουλειά και να πληρωθεί τα εργατικά.

Όπως συνηθίζω ξεκίνησα έρευνα αγοράς.

Ψάχνω λοιπόν στο ίντερνετ για τεχνικούς.

Πέφτω πάνω το συγκεκριμένο κατάστημα.

Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι θέλουν 75 (!!!) ευρώ για την μετατροπή!!!

Λέω αμάν? Τόσο ακριβά θα μου βγεί?

Επόμενη κίνηση να μιλήσω με τους τεχνικούς του site.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι μου το άλλαξε ο idoctor στην τιμή των 30 ευρώ (την ίδια ακριβώς που μου έδιναν και ο Pantsos και o Batjump).

Περιττό να πω ότι ο idoctor έκανε εξαιρετική δουλειά! Όλα άψογα!

Όπως καταλαβαίνετε από το συμβάν αυτό και μετά δεν ξανασχολήθηκα με το συγκεκριμένο κατάστημα.

Από εδώ και πέρα μόνο με άτομα της κοινότητας που είναι τσεκαρισμένο ότι είναι ξηγημένοι.

Λυπάμαι ειλικρινά που υπάρχουν άτομα που τρώνε το παραμύθι και δίνουν τα κερατιάτικά τους για "πατέντες" όπως αυτή που είδαμε παραπάνω.

Μακάρι να μπορούσα να στηθώ έξω από κάτι τέτοια μαγαζιά και να ενημερώνω τον κόσμο για το τι γίνεται μέσα...

ΥΓ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, προτίμησα τον idoctor από τον Pantsos ή τον Batjump γιατί με βόλευε από άποψη απόστασης. Αν και έχω συναλλαγεί μόνο με τον 1 από τους 3 μπορώ να εγγυηθώ και για τους 3 καθώς έχουν δώσει "δείγματα γραφής" επανειλημμένα εδώ μέσα με προβλήματα μελών. Απλά τότε ήμουν Πάτρα και ο idoctor στην Αθήνα βόλευε. (Βέβαια από εδώ και πέρα θα έχω και τον Pantsos στην Ξάνθη! :P ).

Τουλαχιστον εσυ προλαβες και δεν το πηγες

#20   Dmtrs

Dmtrs

    iPH Enthousiast

  • 408 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:Dmtrs

Δημοσίευση 30/10/2011 - 09:00

Παιδια το μονο που μπορουμε να κανουμε για να προφυλαχτουμε ,ειναι να κραζουμε οτιδηποτε πεφτει στην αντιλιψη μας!!

#21   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 30/10/2011 - 09:12

παντως εγω για μια αλλαγη home button ενος φιλου οχι δικια μου και του το εκαναν μια χαρα

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#22   Aris94

Aris94

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2011 - 09:13

Σε Ευχαριστουμε Φιλε Για Την Ενημερωση Γιατι Κι Εγω Ψαχνω Να Φτιαξω Το Μηλαρακι Μου Αλλα Ειλικρινα Δεν Ξερω Που Να Το ΕΜπιστευτω... Εκανα Οικονομια 9 Μηνες Για Να Το Παρω... :unsure:

#23   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:01

παντως εγω για μια αλλαγη home button ενος φιλου οχι δικια μου και του το εκαναν μια χαρα



Ενταξει ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα κανουν και σωστες δουλεις, και στατιστικα να το παρεις καποια θα τα πετυχουν! Το θεμα ειναι αν παιρνουν 100 ευρω για να βαλουν στο παιδι ενα χαρτακι και να κανει καλυτερη επαφη, ειναι απατεωνες. Γιατι στην τιμη αυτη π.χ θα επρεπε να εχουν αλλαξει κατι με ανταλλακτικο κτλ και αυτοι εβαλαν ενα χαρτακι και λενε οκ εφτιαξε, σιγα που θα το καταλαβει. Το καλο μαγαζι φαινεται οταν κανει ΠΑΝΤΑ σωστες δουλειες.

#24   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:13

Nασαι καλά για την ενημέρωση και μπράβο στους τεχνικούς του site, ότι χρειαστώ και γώ και ο πατέρας μου θα είστε οι πρώτοι με τους οποίους θα μιλήσουμε.
Whatsapp doc?

#25   time

time

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:26

καλημέρα, λοιπόν να σας μεταφέρω και εγώ την απόψή μου περι του θέματος. Οταν ειχε χαλασει το δικο μου, σαν καινουργιος χρηστης τοτε, εψαξα μεσα απο εδω το εστειλα στον Παντσο για αλλαγη οχι του κρυσταλλου αλλα του αλλου κρυσταλλου μεσα( Δεν θυμαμαι και πως λεγεται)και καταφερε να μου σβησει ΟΛΕΣ τις επαφες!!!! χωρις να χρειαζεται εγκατασταση καινουργια το Os απλα αλλαγη ηθελε. αυτα για να μην διαφημηζουμε προσωπα και καταστηματα ο καθενας ξεχωριστα. Προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη !!!

#26   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:33

καλημέρα, λοιπόν να σας μεταφέρω και εγώ την απόψή μου περι του θέματος. Οταν ειχε χαλασει το δικο μου, σαν καινουργιος χρηστης τοτε, εψαξα μεσα απο εδω το εστειλα στον Παντσο για αλλαγη οχι του κρυσταλλου αλλα του αλλου κρυσταλλου μεσα( Δεν θυμαμαι και πως λεγεται)και καταφερε να μου σβησει ΟΛΕΣ τις επαφες!!!! χωρις να χρειαζεται εγκατασταση καινουργια το Os απλα αλλαγη ηθελε. αυτα για να μην διαφημηζουμε προσωπα και καταστηματα ο καθενας ξεχωριστα. Προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη !!!



Πιθανοτατα αναφερεσαι οτι ηθελε αλλαγη LCD screen. Το θεμα εδω ομως ειναι αλλο. Για τον Α ή Β λόγο το τηλέφωνο για να σεταριστεί μπορεί να ηθελε ένα restore. Νομιζω οτι οταν στελνεις καπου το τηλεφωνο για επισκευη πρεπει να μεριμνησεις και να κρατησεις τις επαφες σου backup για καθε ενδεχομενο. Δηλαδη π.χ ο pantsos δεν εκανε καλη δουλεια και το τηλεφωνο χαλουσε οριστικα, θα επρεπε να σε αποζημιωσει για τη συσκευη, αλλα για τις επαφες; εσυ δε μεριμνησες να κρατησεις backup οποτε δε νομιζω οτι αυτο αποδεικνυει οτι ο pantsos δεν εκανε καλη δουλεια. Αν το τηλεφωνο γυρισε σε σενα διορθωμενο και λειτουργικο, τοτε job done για τον pantsos..

#27   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:34

Ενταξει ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα κανουν και σωστες δουλεις, και στατιστικα να το παρεις καποια θα τα πετυχουν! Το θεμα ειναι αν παιρνουν 100 ευρω για να βαλουν στο παιδι ενα χαρτακι και να κανει καλυτερη επαφη, ειναι απατεωνες. Γιατι στην τιμη αυτη π.χ θα επρεπε να εχουν αλλαξει κατι με ανταλλακτικο κτλ και αυτοι εβαλαν ενα χαρτακι και λενε οκ εφτιαξε, σιγα που θα το καταλαβει. Το καλο μαγαζι φαινεται οταν κανει ΠΑΝΤΑ σωστες δουλειες.

συμφωνω μαζι σου αλλα ας μην ημαστε απολυτοι πολυ

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#28   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:35

καλημέρα, λοιπόν να σας μεταφέρω και εγώ την απόψή μου περι του θέματος. Οταν ειχε χαλασει το δικο μου, σαν καινουργιος χρηστης τοτε, εψαξα μεσα απο εδω το εστειλα στον Παντσο για αλλαγη οχι του κρυσταλλου αλλα του αλλου κρυσταλλου μεσα( Δεν θυμαμαι και πως λεγεται)και καταφερε να μου σβησει ΟΛΕΣ τις επαφες!!!! χωρις να χρειαζεται εγκατασταση καινουργια το Os απλα αλλαγη ηθελε. αυτα για να μην διαφημηζουμε προσωπα και καταστηματα ο καθενας ξεχωριστα. Προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη !!!


Αν και αυτό ήταν πριν απο 2 χρόνια περίπου,επειδή όπως ξέρουν έχω μαγαζί και δεν ήμουν μόνος μου,το είχε εμπιστευτεί στον συνέταιρο μου να το κάνει και μάλλον σου έσβησε καταλάθος τις επαφές,αν και απ ότι θυμάμαι δεν μου το ανέφερες,οπότε σου ζητώ συγνώμη για αυτή τη περίπτωση.Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που εμπιστεύτηκα το service σε άλλον.Εδώ και 3 χρόνια τα iphone τα επιδιορθώνω εγώ, και αν δεν έκανα καλή δουλειά και δεν ήμουν σωστός θα φαινόταν και στο proflie μου οπου μετά απο κάποια δουλειά και συνεργασία με άτομο του φόρουμ αφήνουν μια θετική σύσταση,για να με εμπιστεύονται πρώτα οτι είμαι σωστός σαν άνθρωπος και μετά για την ποιότητα της δουλειάς μου.
Σίγουρα το παραδέχομαι για τότε απλά δεν μου το ανέφερες ξανα λέω αν θυμάμαι καλά,οπότε ούτε να απολογηθώ δε μπόρεσα και έχεις μείνει με αυτή την ιδέα.

#29   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:35

καλημέρα, λοιπόν να σας μεταφέρω και εγώ την απόψή μου περι του θέματος. Οταν ειχε χαλασει το δικο μου, σαν καινουργιος χρηστης τοτε, εψαξα μεσα απο εδω το εστειλα στον Παντσο για αλλαγη οχι του κρυσταλλου αλλα του αλλου κρυσταλλου μεσα( Δεν θυμαμαι και πως λεγεται)και καταφερε να μου σβησει ΟΛΕΣ τις επαφες!!!! χωρις να χρειαζεται εγκατασταση καινουργια το Os απλα αλλαγη ηθελε. αυτα για να μην διαφημηζουμε προσωπα και καταστηματα ο καθενας ξεχωριστα. Προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη !!!

φιλε μου ολα τα κανει σωστα αλλα θα του τυχει και κατι λαθος

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#30   time

time

    iPH User

  • 101 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 30/10/2011 - 10:40

Αν και αυτό ήταν πριν απο 2 χρόνια περίπου,επειδή όπως ξέρουν έχω μαγαζί και δεν ήμουν μόνος μου,το είχε εμπιστευτεί στον συνέταιρο μου να το κάνει και μάλλον σου έσβησε καταλάθος τις επαφές,αν και απ ότι θυμάμαι δεν μου το ανέφερες,οπότε σου ζητώ συγνώμη για αυτή τη περίπτωση.Ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που εμπιστεύτηκα το service σε άλλον.Εδώ και 3 χρόνια τα iphone τα επιδιορθώνω εγώ, και αν δεν έκανα καλή δουλειά και δεν ήμουν σωστός θα φαινόταν και στο proflie μου οπου μετά απο κάποια δουλειά και συνεργασία με άτομο του φόρουμ αφήνουν μια θετική σύσταση,για να με εμπιστεύονται πρώτα οτι είμαι σωστός σαν άνθρωπος και μετά για την ποιότητα της δουλειάς μου.
Σίγουρα το παραδέχομαι για τότε απλά δεν μου το ανέφερες ξανα λέω αν θυμάμαι καλά,οπότε ούτε να απολογηθώ δε μπόρεσα και έχεις μείνει με αυτή την ιδέα.


φιλε μου τοτε πραγματικα ΔΕΝ ηξερα αν χρειαζοταν αυτο που εγινε Η΄ οχι οταν το εμαθα οντως ειχα νευριασει πολυ γιατι εχασα επαφες με ατομα που τωρα δεν ξερω που βρισκονται τι κανουν.Απλα πρεπει να ειμαστε σιγουροι που το δινουμε το μηλο μας για επισκευη αυτο θελω να τονισω και χωρις να εχω προσωπικα προβληματα μαζι σου και φυσικα ουτε στην δουλεια σου

υγ. στο ειχα αναφερει και τοτε μου ειχες πει αναγκαιο οτι ηταν... γιατι τοτε πιστευα οτι απλα μου δωσατε αλλo μηλο.. ;)

Τελευταία επεξεργασία από: time, 30/10/2011 - 10:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες