Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPhone OS 3.1 Jailbreak/Unlock issues


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
116 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   PaNoSS®

PaNoSS®

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 10/09/2009 - 18:34

Αυτό με το ECID φαίνεται και στο cydia στην frontpage. Πχ λέει στο δικό μου: This iPhone 3G[S] has an ECID SHSH on file.


Να ρωτησω και γω καποιον που ξερει να μου πει τι ειναι τα αρχεια ECID SHSH και iBEC iBSS που λενε οτι ισως χρεισημοποιηθουν για να γινει jailbreak η 3.1?? Και επισης στο 3GS μου ελεγε και εμενα το ιδιο μηνυμα στο cydia..Δευτερη ερωτηση,που ειναι αποθηκευμενο αυτο το αρχειο?
Εαν ειχαμε 3.0 jailbroken και τωρα αναγκαστηκαμε να παμε σε 3.1 εχει ισχυ το παραπανω αρχειο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 18:43

Το restore ήθελα να το κάνω!!αλλά εγώ δεν ήξερα την επιλογή shift+restore κ δεν ήξερα καν ότι είχε βγει η 3.1 κ μου έβγαλε την επιλογή update and restore και εγώ επειδή βιαζομουν κιόλας λέω ´ ααα τι ωραία κ update' και το πατησα αλλάολις γυρησα για το jb καληνύχτα σας...χαχα!


Χαχαχα

Όπως είπες σου έγραψε ότι υπάρχει διαθέσιμη νέα έκδοση, σου έλεγε και 3.1;

#33   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/09/2009 - 18:46

Από το site του Big Boss. http://thebigboss.or...not-restore-30/
Δείτε και αυτό για να μην χαθεί η ελπίδα http://twitter.com/c...atus/3870412916


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ


So as of today, Apple has stopped signing 3.0 and 3.0.1 restore files. That means that if you have a 3GS iPhone you cannot restore any firmware other than 3.1. If you are happily jailbroken today and something goes wrong you are pretty much screwed. Here is a summary:

1) If you have an iPhone 3g or 2g, you are fine and should be able to restore.

2) If you have a 3gs, you can only restore 3.1 (and kiss your jailbreak good bye). If you did not get an IBSS/IBEC signature before now and you restore, you may never be able to jailbreak again.

3) If you have an iPhone 3GS and you used Cydia to save your TSS or did purplera1n or similar a while back and saved your IBEC, then you will be able to restore in the near future, but you must wait for someone smart to write a utility that will let you do it. Chances are good that such a utility will come out in a couple days. If you can be patient and wait, do so. No one wrote this utility prior to this because we were not sure if Apple would actually stop signing 3.0 - only that they *could*.

It looks like an exploit has already been found in 3.1 firmware so it sounds like a jailbreak will be possible, but again, hold out for a bit.


Από σήμερα η Apple έπαψε να "υπογράφει" τα Restore Files για τις εκδόσεις 3.0 και 3.0.1. Αυτό σημαίνει ότι αν έχετε το 3GS δεν μπορείτε να περάσετε κανένα firmware εκτώς του 3.1. Αν έχετε κάνει jailbreak στο κινητό σας και σας συμβεί κάτι (που να απαιτεί restore) την πατήσατε.

1. Αν έχετε το 3G ή το 2G κατα πάσα πιθανότητα θα μπορέσετε να κάνετε restore.
2. Αν έχετε το 3GS τότε μπορείτε να βάλετε και να κάνετε restore μόνο στην 3.1.(και να αποχαιρετήσετε το jailbreak σας) Αν δεν έχετε κρατήσει τα signatures του ΙΒSS/IBEC και κάνατε restore στην 3.1 μπορεί να μην μπορέσετε να ξανακάνετε jailbreak.
3. Αν έχετε το 3GS και χρησημοποιήσατε το Cydia για να αποθηκεύσετε το TSS ή χρησημοποιήσατε το purplera1n ή κάτι παρόμοιο για να αποθηκεύσετε το IBEC θα μπορέσετε να κάνετε restore αρκεί κάποιος να γράψει το utility που θα κάνει την διαδικασία. Κατα πάσα πιθανότητα αυτό το utility θα βγεί σε 1-2 μέρες. Αν έχετε υπομονή και μπορείτε να περιμένετε τότε ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ. Κανείς μέχρι τώρα δεν έγραψε μία τέτοια εφαρμογή γιατί κανείς δεν περίμενε ότι η Apple θα σταματούσε να κάνει sign την 3.0 (απλά ξέραμε ότι μπορούσε να το κάνει).

Απ'ότι φένεται έχει βρεθεί το exploit για την 3.1, και το jailbreak θα είναι δυνατόν, αλλά πρέπει να περιμένετε.


#34   mainstays

mainstays

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 18:48

Ταινία τρόμου .....

#35   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/09/2009 - 18:49

εχω το 3g εχω περασει στο μηλοφωνο την 3.1 μπορω να κανω downgrade σε 3.0.1 η 3.0 ναι η οχι?αυτο ηθελα να ρωτησω και σορρυ για το πρηξιμο


ΝΑΙ γίνεται. Η οδηγία αναφέρεται μόνο στους κατόχους 3GS. Οι κάτοχοι 2G/3G δεν επηρεάζονται από αυτό.

Follow me on twitter


#36   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/09/2009 - 18:52

Ταινία τρόμου .....

Και μη χειρότερα! Μιλάμε για μέγιστη που***ια από την Αpple. Ούτε στο iTunes δεν βάζω το iPhone μέχρι να βγεί JB για την 3.1 μην "τύχει" τίποτα και χρειαστεί restore.

#37   JeisBlack

JeisBlack

    iPH Member

  • 347 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 18:53

Ναι αλλά στο φόρουμ δεν είχε πει κάτι κάποιος η δε το πρόσεξαν εγώ!!να φανταστείς ότι περίμενα να κατέβει κιόλας η καταστροφή του κινητού μου χαχα!!!
Εγώ πάντως πιστεύω ότι σε κανά 5 μέρες θα έχει βρεθεί λύση μη σου πω ότι λέω κ πολύ!!!πάντα βρίσκουν κάτι είναι κ πρόκληση για αυτούς για να κάνουν κ κάτι καινούργιο χαχα!!

Ελπίζω να γίνει σύντομα πάντως!!!

#38   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/09/2009 - 18:57

Ναι αλλά στο φόρουμ δεν είχε πει κάτι κάποιος η δε το πρόσεξαν εγώ!!να φανταστείς ότι περίμενα να κατέβει κιόλας η καταστροφή του κινητού μου χαχα!!!
Εγώ πάντως πιστεύω ότι σε κανά 5 μέρες θα έχει βρεθεί λύση μη σου πω ότι λέω κ πολύ!!!πάντα βρίσκουν κάτι είναι κ πρόκληση για αυτούς για να κάνουν κ κάτι καινούργιο χαχα!!

Ελπίζω να γίνει σύντομα πάντως!!!

Φίλε αν έχεις το 3G κάνε ένα κόπο και δοκίμασε το restore στην 3.0 (με την διαδικασία DFU Shift+Restore κανονικά). Θεωρητικά γίνεται. Το πρόβλημα είναι για τα 3GS, τουλάχιστον έτσι λέγεται. Αν το κάνεις ρίξε μία ενημέρωση.

#39   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 10/09/2009 - 19:04

ΝΑΙ γίνεται. Η οδηγία αναφέρεται μόνο στους κατόχους 3GS. Οι κάτοχοι 2G/3G δεν επηρεάζονται από αυτό.

Σωστή παρατήρηση αλλά η οδηγία στο Cydia είναι διφορούμενη στην καλήτερη. Όταν αναφέρετε στα μοντέλα σαν 3G(S) μπορεί να εννοείς 3G και 3GS (διαφορετικα γράφεις "για τα 3GS" ούτε παρενθέσεις ούτε τίποτα) Και στο site του Big Boss αναφέρει ότι οι κάτοχοι 2G και 3G μάλλον θα μπορούν να κάνουν downgrade, καθώς το πρόβλημα είναι στα signatures της Apple. H πιθανότητα του να είναι δυνατό το downgrade στο 3G έχει να κάνει με το αν η Apple εξακολουθεί να κάνει sign το firmware 3.0 του 3G διαφορετικά... Αν δεν το δοκιμάσει κάποιος δεν θα το μάθουμε.

#40   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 10/09/2009 - 19:16

Ντάξει δύσκολο όσοι έκαναν ήδη restore να μην μπορεί να γινει jb το τηλ τους στο μέλλον. Δλδ αν κυκλοφορήσει παρτίδα με το ΟS3.1 εγκατεστημένο μετά jb τέλος;

#41   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 19:21

Το περίμενα αυτό .... Για να πω την αλήθεια από την 3.0.1 την περίμενα αυτήν την αλλαγή!

Η πολιτική της Apple είναι πολύ αυστηρή! (βλ.Bluetooth)

Όμως καλά κάνουν, αν ήμουν στη θέση τους το ίδιο θα έκανα και αν ήσασταν στην θέση τους και εσείς πάλι το ίδιο θα κάνατε γιατί δε θα είχατε κέρδος από το App Store κλπ κλπ.

Όντως είναι ταινία τρόμου :P .

Τελευταία επεξεργασία από: kitkat1, 10/09/2009 - 19:21


#42   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 19:37

http://www.blogsdna....31-to-30-os.htm ρε μηπως γινεται downgrade ειναι υπευθηνη σας αν κανετε αυτο.

#43   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 10/09/2009 - 19:40

http://www.blogsdna.com/3911/how-to-downgrade-iphone-3gs-31-to-30-os.htm ρε μηπως γινεται downgrade ειναι υπευθηνη σας αν κανετε αυτο.


Όχι δεν γίνεται... Το δοκίμασα.(σε 3gs πάντα)

Ας το δοκιμάσει βέβαια κ κάποιος άλλος...Αλλά δεν...

#44   JeisBlack

JeisBlack

    iPH Member

  • 347 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/09/2009 - 19:53

Καλησπέρα και πάλι λοιπον για να μη πηδαμε από θέμα σε θέμα και από ότι είδα κλείδωσαν τα υπολοιπα και απέμεινε μόνο αυτό και σωστά έπραξε ο admin γιατί το παρακάναμε!

Έχω iPhone 3G --> (βέβαια μια ερώτηση μπορεί να με περάσετε και για βλάκα αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως καταλαβαίνουμε τη διαφορά από το 3G και 3Gs αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει πως θα καταλάβω τη διαφορά γιατί κατατύχη έπεσε στα χέρια μου το τηλέφωνο)

Αν όντως έχω 3G απλό πέρασα σήμερα τη 3.1 και δεν υπάρχει γυρησμός δοκίμασα όλα τα παραπάνω και τίποτα προσπάθησα να κάνω και JB αλλά τίποτα!!

ϊσως να έκανα κάτι λάθος αν είναι 3G το τηλέφωνο ξέρω και εγώ...

Ας μου πει κάποιος τι να κάνω αρκεί να μη καεί το τηλε΄φωνο και να υπάρχει επαναφορά έστω στην αρχική του φα΄ση και ας χάσω ότι έχω μέσα δε με ενοχλει..

#45   DJACID

DJACID

    iPH Enthousiast

  • 419 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/09/2009 - 20:04

Καλησπέρα και πάλι λοιπον για να μη πηδαμε από θέμα σε θέμα και από ότι είδα κλείδωσαν τα υπολοιπα και απέμεινε μόνο αυτό και σωστά έπραξε ο admin γιατί το παρακάναμε!

Έχω iPhone 3G --> (βέβαια μια ερώτηση μπορεί να με περάσετε και για βλάκα αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει πως καταλαβαίνουμε τη διαφορά από το 3G και 3Gs αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει πως θα καταλάβω τη διαφορά γιατί κατατύχη έπεσε στα χέρια μου το τηλέφωνο)

Αν όντως έχω 3G απλό πέρασα σήμερα τη 3.1 και δεν υπάρχει γυρησμός δοκίμασα όλα τα παραπάνω και τίποτα προσπάθησα να κάνω και JB αλλά τίποτα!!

ϊσως να έκανα κάτι λάθος αν είναι 3G το τηλέφωνο ξέρω και εγώ...

Ας μου πει κάποιος τι να κάνω αρκεί να μη καεί το τηλε΄φωνο και να υπάρχει επαναφορά έστω στην αρχική του φα΄ση και ας χάσω ότι έχω μέσα δε με ενοχλει..

Θα σου πω κατι πολυ απλο για να δεις αν εχεις το 3g ή το 3gs. Αν το κινητο σου ειναι 16giga, πραγμα που γραφει απο πισω απο το κινητο σου, τοτε εχεις σιγουρα το 3g, καθως δεν υπαρχει 3gs 16αρι. ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες