Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μπαταρια iphone4 s


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
154 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   turbomakis

turbomakis

    iPH Contributor

  • 900 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:14

Εγώ που είχα ένα 4αρι στην 4.3.3 και πήγα σε 4s είδα μεγαλούτσικη διαφορά πάντως στην μπαταρία. Όσο για το σήμα.... το περίμενα καλύτερο. Δεν είδα καμμία διαφορά απο το 4αρι και ίσως λίγο χειρότερο το 4s. Σε σημεία που είχα σήμα με το 4 τωρα δεν έχω τόσο δυνατό.
Επίσης στο 4s παρατήρησα οτι κάνει και το εξής.

Εκεί που έχει φουλ σήμα ξαφνικά εξαφανίζεται και μετά απο λίγο επανέρχεται. Δεν φεύγει το όνομα του φορέα, μόνο οι γραμμές.


Μήπως φταίει το 3G για αυτό??? :unsure:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:15

ο Α5.


Δεν πείθομαι αν δε δω4άρι με ίδιο σετάρισμα...

#33   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:15

Ειναι εμφανεστατο οτι το προβλημα της μπαταριας εγκειτο στο ios5.. παιδια με 4αρι και απιστευτη αυτονομια οταν εβαλαν το ios5 εκλαιγαν..
Τωρα περι σηματος...εχω vodafone και ειναι πολυ πολυ καλυτερο απ οποιοδηποτε αλλο ειχα.. πιανω 3g σε περιοχες που με το 3gs πριν ουτε κατα διαννοια..
Προσωπικα πιστεω οτι σε επερχομενο Update θα δουμε τι ψαρια πιανει η μπαταρια μας.

#34   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:17

Δεν πείθομαι αν δε δω4άρι με ίδιο σετάρισμα...

Δεκτό! Σίγουρα δε μπορούμε να κατανοήσουμε πλήρως την λειτουργία ενός επεξεργαστή, πόσο μάλλον ένα ολόκληρο σύστημα.
Πάντως η λογική αυτό λέει.

Ειναι εμφανεστατο οτι το προβλημα της μπαταριας εγκειτο στο ios5.. παιδια με 4αρι και απιστευτη αυτονομια οταν εβαλαν το ios5 εκλαιγαν..
Τωρα περι σηματος...εχω vodafone και ειναι πολυ πολυ καλυτερο απ οποιοδηποτε αλλο ειχα.. πιανω 3g σε περιοχες που με το 3gs πριν ουτε κατα διαννοια..
Προσωπικα πιστεω οτι σε επερχομενο Update θα δουμε τι ψαρια πιανει η μπαταρια μας.


Γενικά δε τα παίρνω τοις μετρητοίς αυτά ποτέ. Ίδια γεύση είχα από 4.0 ως 5.0.1. Αν ψάξεις στο google "iOS x.x.x killed my battery" θα δεις εκατοντάδες θρεντ σε εκατοντάδες φόρουμ. Βάλε ό,τι αριθμούς θες. Σε κάθε update πολλοί παραπονιούνται. Έτσι έχω καταλήξει ότι είναι θέμα στησίματος περισσότερο, λίγα iOS πιστεύω ήταν ελαττωματικά σε αυτόν τον τομέα.

Τελευταία επεξεργασία από: ifrit, 19/11/2011 - 13:19


#35   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:19

Ρε παιδιά νομίζετε πώς τα 2 λειτουργικά φορτώνουν τους ίδιους daemons? εδώ δε βρίσκω επιλογή να σταματησω το notification center......! Ρουφάει αυτό

#36   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:21

Ρε παιδιά νομίζετε πώς τα 2 λειτουργικά φορτώνουν τους ίδιους daemons? εδώ δε βρίσκω επιλογή να σταματησω το notification center......! Ρουφάει αυτό

Όχι φυσικά, το 4S έχει περισσότερες δυνατότητες, άρα περισσότερους daemons. Για παράδειγμα του Siri.
Και έχει την ίδια μπαταρία με του 4.
Αυτό λέω τόση ώρα.

#37   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:22

Λοιπον εχουμε και λεμε...αυτο με το οτι το κινητο χανει το σημα για λιγο και το ξαναβρισκει η σε καποιους αλλους το χανει και το ξαναβρισκει μονο με reboot υπαρχουν οι εξης θεωριες που εχουν επιβεβαιωθει απο ξενες εταιριες κινητης τηλεφωνιας.

1)Οσοι εχουν παρατηρησει το προβλημα και χρησιμοποιουν PIN για να ανοιξουν το κινητο ας δοκιμασουν να το βγαλουν εντελως.
2)Στις Ρυθμισεις του τηλ αλλαξτε απο το Αυτοματο στο Manual να βρισκει το δικτυο.
3)Σε πολλους κατοχους αρχισε το προβλημα με το που πηγαν σε 5.0.1.Σε αυτη τη περιπτωση προτεινουν καποιοι restore με DFU και μετα shift key και restore και επιλογη του firm που εχουμε κατεβασει στον υπολογιστη.
4)Καποιες ευρωπαικες εταιριες κινητης λενε οτι φταιει η microsim και οτι απαιτουνται "τελευταιας κοπης" (παραγωγη μετα απο Μαρτη).

Τελος ας ελπισουμε να λυθουν συντομα τα οποια προβληματα.Στην 5 που ειμαι ακομα δεν μου εχει κανει τιποτα ακομα.Σε φιλο μου παλι στην 5 το εκανε,δηλ χανει το σημα αλλα εδω και 4 μερες δεν το εχει παρατηρησει παλι και το αποδιδει στο reset των ρυθμισεων δικτυου που εκανε.Αυτα και υπομονη.

εγώ έχω σιμ τελευταίας εσοδείας...twin sim απόγερμανό

#38   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:23

Όχι φυσικά, το 4S έχει περισσότερες δυνατότητες, άρα περισσότερους daemons. Για παράδειγμα του Siri.
Και έχει την ίδια μπαταρία με του 4.
Αυτό λέω τόση ώρα.


Άρα είναι θέμα ios που φτιάχνεται. Θα το δείτε...

#39   meniost

meniost

    iPH newbie

  • 76 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:25

Ρε παιδιά, στο θέμα με το σήμα το πρόβλημα είναι το 3G. Από την στιγμή που δεν μας δίνεται η δυνατότητα να το απενεργοποιήσουμε είναι λογικό να μην έχει σήμα σε κάποια μέρη. Σε μένα στο σπίτι, όσο είναι στο 3G έχω μια γραμμή και με το που αλλάζει 2G το σήμα ανεβαίνει στις 3 με 4 γραμμές. Για την μπαταρία ναι υπάρχει πρόβλημα και γίνεται μεγαλύτερο από την στιγμή που δεν μπορούμε να απενεργοποιήσουμε το 3G (γνώμη μου πάντα). Καταναλώνει πολύ περισσότερο από το εάν το χρησιμοποιούσαμε στο 2G....

#40   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:26

Άρα είναι θέμα ios που φτιάχνεται. Θα το δείτε...

Ίσως με επερχόμενο update εξισωθεί η αυτονομία του 4S και του 4. Είναι αδύνατον από άποψη hardware αλλά οκ σου λέω γίνεται αύριο.
Πάλι οριακό είναι. Δεν ευλογάω τα γένια μου (4), απλώς ΔΕΝ αρκεί, πώς να το κάνουμε τώρα.
Αν δεν έρθει επανάσταση στον τομέα της μπαταρίας, η αυτονομία συνεχώς θα μειώνεται.

#41   manwlis77

manwlis77

    iPH Elite Poster

  • 2.729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:26

ρε σεις χαρειτε τα κινητα σας!!
σκατε με την μπαταρια
αν αδειασει βουρ στην πριζα
ετσι κιαλλιως βλεπω ειμαστε πολλες ωρες στο pc
που το προβλημα να το φορτιζεται λιγο?

#42   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:27

Ίσως με επερχόμενο update εξισωθεί η αυτονομία του 4S και του 4. Είναι αδύνατον από άποψη hardware αλλά οκ σου λέω γίνεται αύριο.
Πάλι οριακό είναι. Δεν ευλογάω τα γένια μου (4), απλώς ΔΕΝ αρκεί, πώς να το κάνουμε τώρα.
Αν δεν έρθει επανάσταση στον τομέα της μπαταρίας, η αυτονομία συνεχώς θα μειώνεται.


+1

#43   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1.238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:30

ρε σεις χαρειτε τα κινητα σας!!
σκατε με την μπαταρια
αν αδειασει βουρ στην πριζα
ετσι κιαλλιως βλεπω ειμαστε πολλες ωρες στο pc
που το προβλημα να το φορτιζεται λιγο?

Κανένα πρόβλημα δεν έχω, ποτέ δεν έμεινα από μπαταρία.
Απλώς είναι δεσμευτικό και θα προτιμούσα να είχα την διπλάσια ή την τριπλάσια χρήση.
Και ως έχει τώρα, κάνω ό,τι θέλω απλώς δε θέλω να το φορτίζω κάθε βράδυ.

#44   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 19/11/2011 - 13:42

iPhone 4 με iOS 5.0.1.
3G wifi push icloud κλπ όλα ανοιχτά

Το θέμα είναι και τι χρήση του κάνεις. Από αυτά που βλέπετε δεν έχει παιχνίδι, αν το πάρει η γυναίκα μου στα χέρια της σε 11/2 ώρα θα πάει στο 10%...

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: alej, 19/11/2011 - 13:44


#45   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2011 - 14:31

Προφανώσψη χρήση μας νοιάζει...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες