Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Θα θέλατε να ξεκινήσω μια εταιρεία - "αιτερία" - επισκευής iPhone,iPad,iPod


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
32 μηνύματα σε αυτό το θέμα

Δημοσκόπηση: Θα θέλατε να ξεκινήσω μια εταιρεία - "αιτερία" - επισκευής iPhone,iPad,iPod (79 μέλη έχουν ψηφίσει)

Θα θέλατε να ξεκινήσω μια Εταιρεία - "αιτερία" - επισκευής iPhone,iPad,iPod?

Δεν μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αυτής της δημοσκόπησης μέχρι να ψηφίσετε. Παρακαλούμε συνδεθείτε και δώστε την ψήφο σας για να δείτε τα αποτελέσματα.
Ψηφίστε

#16   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 10/12/2011 - 09:01

αποκτησε εμπειρια, ωστε αμα σου κατσει η στραβη να ξερεις να τη χειριστεις, να μην καταντησεις σαν αυτους που τους κραζουμε γτ απλα θα το εφτιαχναν αλλα δεν. σου ευχομαι οτι καλυτερο

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1.803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 10/12/2011 - 09:24

Αν χαλούσε το κινητό μου θα ήθελα να στο στείλω και με την παραλαβή του να το φτιάξεις άμεσα και την επόμενη να το έχω στα χέρια μου. Πράγμα που απαιτεί από εσένα αρκετό στοκ ανταλλακτικών (οθόνες, πλακέτες μπαταρίες...).
Θα μπορούσες να το κάνεις αυτό; Θα είχες αρκετό στοκ στο μαγαζί σου για οποιαδήποτε βλάβη ώστε να ανταποκριθείς ή θα περιμένεις να δεις ποια είναι η βλάβη και μετά να κάνεις παραγγελία τα ανταλλακτικά (ζήσε Μάη μου δηλαδή)

#18   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2011 - 09:38

απάντησα ναι γιατί θεωρητικά έχεις δικαίωμα να ζήσεις το όνειρο σου. Βέβαια η εταιρία δεν είναι κάτι τόσο απλό να δημιουργήσεις και πίστεψε εαν οι οθόνες που εμπορεύεσαι θα είναι της τάξης των 30 ευρώ δεν θα είναι γυάλινες αλλά πλαστικές και χάλιας ποιότητας αλλά αυτό αφορά εσένα. Σε κάθε περίπτωση εγώ μόνο αυτούς τους 3 γνωστούς γιατρούς του φορουμ εμπιστεύομαι και κανέναν άλλο

#19   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 10/12/2011 - 09:43

εγώ μόνο αυτούς τους 3 γνωστούς γιατρούς του φορουμ εμπιστεύομαι και κανέναν άλλο

++++++++++++++++!!!

#20   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 10/12/2011 - 09:46

κάποιος να διορθώσει αμέσως τον τίτλο.. ΕΛΕΟΣ εδώ μέσα... :( :(

#21   Eirini1988

Eirini1988

    iPH Addict

  • 613 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 10/12/2011 - 10:02

Εταιρεια εκ πρωτης...

Αλλα μια απορια εχω... Το οτι αλλαξες την οθονη σε καθιστα αυτοματως τεχνικο; Με εναν how to οδηγο, ο καθενας που πιανουν τα χερια του, καταφερνει να αλλαξει προσανατολισμενα ενα ανταλλακτικο.

Τεχνικος ομως δε θα θεωρηθει ποτε.... Οπως ουτε εσυ θεωρεισαι...


απο κάποιο απο τα μήλα μου, αλλά πάντα με Tapatalk...

#22   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/12/2011 - 10:04

Παίδες πεσατε να τον φάτε.. Ηρεμία ουτε μας είπε τι γνωσεις έχει, ούτε αν έχει πάρει κάποιο πτυχίο επάνω στο θέμα ούτε τπτ. Το ότι ρώτησε να το παει για να το επισκευάσει έξω δεν σημαίνει ότι δεν ήξερε, αλλα οτι μπορει να περίμενε λογική τιμή και άμεση επισκευή λόγο του ότι θα είχαν το ανταλλακτικά και όχι να περιμένει να έρθει απο έξω για να το φτιάξει μόνος του. Επίσης να πω ότι τεχνικοί υπάρχουν πολλοί , γνωστές ακόμα περισσότεροι απο ξέρω λες χιλιάδες αλλα άλλο να είσαι τεχνικός με @@ και άλλο @@ τεχνικός. Αυτο όμως πρέπει να το αφήνουμε να το κρίνουν οι πελάτες. Πάντως φίλε για μένα καλύτερα να δουλεύεις υπάλληλος παρα να έχεις εταιρεία στην Ελλάδα. Τέτοια φορολογία μόνο εδω.

#23   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 10/12/2011 - 10:05

Επειδη απ'οτι καταλαβαινω εισαι πιτσιρικάς, πρεπει να το ζυμωσεις πολυ μεσα στο μυαλο σου αυτο που κανεις. Το να ανοιξεις κατι που δεν ειναι νομιμο, ξεχασε το. Θα δουλεψεις 1-2-3 μηνες; μετα καποιος θα σε καρφωσει και εμπλεξες με εφοριες κτλ. Για να το κανεις νομιμα πρεπει να κανεις ΚΑΙ ασφαλιση, που σημαινει minimum 225€ τον μηνα στον ΟΑΕΕ. Επισης θα κοβεις αποδειξεις, που σημαινει -23% απο την τιμη που θα χρεωνεις θα πηγαινει στην εφορια. Τα ανταλλακτικα που θα παραγγείλεις, θα πρεπει να τα παρεις σε ποσοτητες, που σημαινει οτι θα περασουν τελωνειο. Κοστος; υπολογιζε με δασμους, ΦΠΑ, εκτελωνιστικα +30% με +40% επιπλέον. Και μετα απο όλα αυτα, καθεσαι και κανεις τους λογαριασούς σου. Στο λεω αυτο γιατι εγω οταν σκεφτομουν να ανοιξω το The iStore.gr, πολλοι με αποθάρρυναν, με κοιταγαν με μισο ματι κτλ. αλλα το έκανα και δε μετανιώνω καθόλου! Το αν κατεχεις τις γνωσεις για να διορθώνεις iPhone ειναι ενα αλλο θεμα που δε το πιανω, σου τα ειπαν οι προηγουμενοι...

Ελπιζω να μη σου κοβω τα φτερα, αλλα ετσι ειναι τα πραγματικα δεδομενα.

#24   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 10/12/2011 - 10:18

μπορεί το "αιτερία¨" να σημαίνει οτι ειναι η "ΑΙΤΙΑ" για την οποία φτιάχνει την "ΕΤΑΙΡΙΑ" το γεγονός οτι θελανε τοσα λεφτά για το φτιάξιμο της οθόνης, οποτε βγήκε το "Αιτερία"


Πάντως ναι, φίλε εντελώς φιλικα, δεν υπάρχει περίπτωση να σου εμπιστευόταν κάποιος νομίζω το κινητό τους και δε νομίζω θα το ήθελες γιατι αν το χάλαγες μετά θα πλήρωνες τα σπασμένα.
Whatsapp doc?

#25   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 10/12/2011 - 10:27

Πρίν λίγο καιρό έσπασε η οθόνη του iPhone μου και όταν πήγα στην vodafon(απο την οποία είχα πάρει το iPhone) για να ρωτήσω πόσο θα πληρώσω αν την αλλάξω μου είπαν 250 ευρό..(όπως είναι φυσικό τρελάθηκα :@ :S) με την εξωπραγματική τιμή..μετά απο ψάξιμο βρήκα κάποιες αιτερίες που μου την άλλαζαν για περιποθ 70 ευρό..πάλι μου φάνικαν παρα πολλά..και τελικά την εφτιαξα μονος μου παραγκελνοντας ανταλλακτικα απο το internet..σκέφτηκα λοιπόν οτι αντιμετοπίζουν πολλοί παρόμοια προβλήματα..οπότε θα ήθελα να ξεκινήσω μια αιτερία φυσικά εικονική μονο μεσω site δηλαδή για την επισκευη iPhone,iPad,iPod με πολύ καλες τιμές φυσικα...γιαυτο θα είθελα να δω πόσοι θα ήθελαν κατι τέτοιο..και απο τους παλαιότερους θα είθελα αν ξέρει κανεις αν αυτο ειναι νομιμο η αν πρεπει να γίνει πρώτα δήλωση στην εφορία π.χ. ..Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για την βοήθεια..



Δεν είναι κακό να σκέφτεσαι ένα πράγμα που ίσως σ'αρέσει και να το κάνεις επαγγελματικά.Αλλά το τεχνικός σαν λέξη κουβαλάει και πολλά πράγματα-χρόνια-εμπειρία-υπομονή και λοιπά απο πίσω του.
Δεν είναι κακό να κάνεις μια αρχή ίσως με πειράματα δικά σου αν δεν έχεις βγάλει κάποια σχολή η αν δεν τελείωσες ηλεκτρονικός,καθώς όπως είπαν και προηγούμενοι οτι το να αλλάξεις μια οθόνη ή ενα εξάρτημα, ΔΕΝ γίνεσαι αυτόματα τεχνικός.Πρέπει να έχεις σχετικές γνώσεις.
Μετά πρέπει (αν δεν έχεις μαγαζί) είτε και αν έχεις εδώ μέσα τουλάχιστον επειδή είσαι εικονικός πρέπει να κερδίσεις και μια εμπιστοσύνη σε όλα τα μέλη για να σου εμπιστευθούν την συσκευή τους.

Να στο κάνω και πιο απλά: Το να αλλάξω μια λάμπα η μια μπαταρία σε ένα αυτοκίνητο δε με κάνει αυτόματα ηλεκτρολόγο-μηχανικό αυτοκινήτων.
Επειδή μάλλον είσαι πιτσιρικάς,κάνε αυτό που θες στη ζωή σου αυτό που σ'αρέσει πρώτα για χόμπι και μετά αν δεις οτι έχεις δυνατότητες το βλέπεις και επαγγελματικά.(Επίσης αν τελικά να ασχοληθείς με αυτό καλό θα ήταν να τελειώσεις και μια σχετική σχολή θα σε βοηθήσει σχετικά με τα ηλεκτρονικά)

Φιλικά

Τελευταία επεξεργασία από: pantsos, 10/12/2011 - 10:28


#26   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/12/2011 - 10:27

Μα το θέμα είναι ότι η επίσημη apple δεν επισκευάσει τα κινητά τα αντικαθιστά με ανκασκυασμενο, και η τιμη είναι ντε φάκτο είτε έχει χαλάσει η οθόνη είτε το home button τα ίδια πληρώνεις. Οπότε όταν είσαι εκτός εγγύησης ψάχνεις σε άλλο μαγαζί που θα ανοίγει τα κινητά, όμως δεν μπορείς να ξέρεις τι γνωσεις έχει ο άλλος κΙ ας έχει και μαγαζί service. Εγω θυμάμαι είχα το 2g και ότι είχαν βγει τα 3g και είχα παει σε ένα μαγαζι που είχα βρει ένα ανταλλακτικά για το δικο μου και είχα πιάσει την συζήτηση και γυρνάει και μου λέει το 2g είναι εύκολο που να δεις πόσο δύσκολο είναι να ανοίξει το 3g......τότε το πίστεψα αλλα τώρα μετα απο τόσο καιρο που έχω ανοίξει ποσά και που είναι τόσο απλο να ανοιχτεί αρκεί να δισ μια βεντουζιτσα ε το σκέφτομαι και γελώντας....

#27   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 10/12/2011 - 10:44

εχω την εντύπωση πως σε άλλες χώρες που υπάρχει επίσημο service apple επισκευάζουν και δεν θες fix 250 ευρώ για το κάθε τι, σωστά?

#28   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 10/12/2011 - 12:02

Ρε παιδια τί συζητάμε; Οι τεχνικοί-ηλεκτρονικοί της γειτονιάς έχουν εξαφανιστεί σαν κλάδος. Εδώ σιγά-σιγά εξαφανίζονται οι ηλεκτρολόγοι. Όταν σου χαλάσει η τηλεόραση την πας στην αντιπροσωπεία κ στη φτιάχνει όχι στον κυρ-Γιάννη της γειτονιάς. Έτσι που είναι πλεον τα μηχανήματα δύσκολα βρίσκει κάποιος φθηνά εξαρτήματα για να κάνει επισκευές. Επίσης τα περισσότερα κ ιδίως τα κινητά λειτουργούν μόνο με "μαμά" ανταλλακτικά. Εγώ μιλάω με όσα γνωρίζω για την Αθήνα βέβαια, δεν γνωρίζω στην επαρχία τί γίνεται.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: dchristo81, 10/12/2011 - 12:03


#29   skipper03

skipper03

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2011 - 14:06

Πρωτον επειδη εχω φάει παρα πολυ κραξιμο..και εγω ζητησα απλα την γνωμη σας..θα ηθελα να πω αρχικά πως οκ δεν ξερω ορθογραφια και ζητω συγνωμη γιαυτο..κρεμάστεμε!!!Στο φυσικό που σπουδάζω εχω ξεχάσει τι σημένει αυτη η λεξη..Δευτερον ευχαριστω καποιους που απάντησαν με φιλικό χαρακτήρα και δεν αρχισαν να με κράζουν οπως αλλοι..Τρίτον θα ήθελα να πώ πως αυτο ειναι απλα μια ιδέα και πως ποτέ δεν είπα αλλα ουτε και το επεξα τεχνικος..Προφανώς και δεν είμαι!!το οτι έκανα μια ερώτηση δεν σημένει οτι θα την εφαρμώσω κιολας..ηθελα απλα να δω αν υπαρχει "αγοραστικο" ενδιαφερον..Δεν είπα ποτε οτι ειμαι εμπειρος η οτι ξερω να αντιμετωπιζω ολα τα τεχνικα προβληματα του iPhone..Τελος θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη οσους ενόχλησε αυτο το Post απλα πίστευα οτι στις μερες τις οποιες ζουμε τουλάχιστον στο iPhoneHellas υπάρχει αυτο που λεμε οτι <<οσο χαζη και αν ειναι μια ερωτηση δεν παυει να ειναι ερωτηση>>..Ευχαριστω οσους απαντησαν με οποιο τροπο το εκαναν αυτο..καθε απαντηση ειναι καλοδεχουμενη απο εμενα..Ευχαριστω για την βοηθεια..!!!

#30   Ngobreak

Ngobreak

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:Ngobreak

Δημοσίευση 10/12/2011 - 14:37

Μωρε αστους να λενε μην σε κανουν νταουν εδω υπαρχει 100 χιλιαδες Διαφορετικες χαρακτηρες! Πως να τους αντιμετωπισεις? πιστευω μπορεις να κανεις το εξης μπορεις να ψαξεις για δουλεια στο τομεα που θελεις να παρεις μια γευση και βλεπεις πως ειναι τα πραγματα :) και στο μελλον που θα εχεις και εμπειρια κανεις δικο σου, η φτιαχνε τα iphone των φιλων σου να παρει τ χερι σου μπρος!! Στα φορουν παντα να περνεις τα θετικα και φυσικα λιγα απο τα αρνητικα τα σκουπιδια μην τα κοιταζεις καθολου μυριζουν και καμια φορα σου χαλανε την ημερα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες