Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ρυθμίστε τον δικό σας server για το ECID SHSH του 3Gs


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2009 - 01:57

Όπως ξέρετε εάν δεν έχουμε το 3Gs μας on file στο cydia δεν υπάρχει καμία περίπτωση να καταφέρουμε downgrade στην OS 3.0 πλέον.

Ο οδηγός αυτός είναι για να μετατρέψουμε το ίδιο μας το pc σε server σε περίπτωση που πέσει ο server του Saurik και χρειάζεται να κάνουμε restore και δεν ειπάρχει τρόπος.

Επίσης είναι καλό να έχει γίνει η διαδικασία στο pc μας εφόσον διαθέτουμε το ecid shsh γιατί ανάπασα στιγμή θα είναι όλα έτοιμα για restore...

Πρώτα από όλα χρειαζόμαστε το ECID file του 3Gs μας.

Σημειωση:
Εαν το έχετε ήδη απλά παρακάμψτε το βήμα 1.

Βήμα 1 - Πως να πάρετε το ECID σας:


Βάλτε το iPhone 3Gs σας σε Recovery mode (τρόπος αποκατάστασης)
Κλείστε το iphone, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Home, και συνδέστε το καλώδιο USB. Μόλις δείξει μια εικόνα του λογότυπου iTunes και ένα καλώδιο USB, σταματήστε να πατάτε το home button.

Για χρηστες Windows:

  • Ξεκινήστε USBView στον υπολογιστή σας.
  • Στο «εναλλακτικές λύσεις», να διαγράψετε "περιγραφείς config" (δυνατότητα).
  • Hit F5 στο πληκτρολόγιο σας για να ανανεώσετε.
  • Μετακινηθείτε προς τα κάτω til βλέπετε "Apple Recovery (iBoot) USB drive, και κάντε κλικ πάνω του.
  • Δείτε για ECID στο δεξιό τμήμα του παραθύρου πλοήγησης.
  • Αντιγράψτε τα 16 ψηφία που ακολουθούν την ECID.


Για χρηστες Mac:


Βάλτε τη συσκευή σε Recovery Mode, στη συνέχεια, ανοίξτε Σύστημα Profiler.app (Με Εφαρμογές -> Utilities), κάντε κλικ USB και επιλέξτε το iPhone από τη λίστα, θα δείτε τα ECID εκεί.

Για να βγούμε από το Recovery mode, απλά κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Home + Power μέχρι επανεκκίνηση του τηλεφώνου σας.


Βήμα 2 - Να πάρετε το ECID SHSH σας


1) Λήψη του Umbrella The Firmware Umbrella και καντε το extract στην επιφάνεια εργασίας, τότε κατεβάστε το Umbrella-GUIκαι ξανά κάντε extract στην επιφάνεια εργασίας.

2) Αντιγράψτε τα αρχεία Umbrella-GUI.jar στο "fw-umbrella-semaphore" και τα δύο αρχεία στο Umbrella-GUI/lib to fw-umbrella-semaphore/lib.

Σημείωση:
Umbrella-GUI.jar θα πρέπει τώρα να είναι στον ίδιο φάκελο με umbrella.jar, και τα δύο lib αρχεία θα πρέπει να είναι στο φάκελο lib δηλαδή συνολικά 7 lib αρχεία να υπάρχουν.

3) Απλά διπλό κλικ στο Umbrella-GUI.jar, εισάγετε το ECID σας στο παράθυρο, επιλέξτε έκδοση (βλέπε παρακάτω σημείωση!) Και κάντε πατήστε το generate. Ένα αρχείο που ονομάζεται 00.shsh θα πρέπει να εμφανιστεί στον φάκελο.

Αν έχετε την 3.0/3.0.1 SHSH on file στο Cydia, μπορείτε να βάλετε τον server του Saurik με τον τρόπο αυτό:

Ανοίξτε το φάκελο C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc \ hosts (Windows)
ή
/ etc / hosts (Mac OS X)

και προσθέστε την ακόλουθη καταχώρηση στο κάτω μέρος του αρχείου.

74.208.105.171 gs.apple.com




Βήμα 3 - Χρήση TinyTTS to Restore


Windows:

1) Βεβαιωθείτε ότι το 00.shsh είναι στο φάκελο μετά την εκτέλεση umbrella

2) Σημαντικό! Απενεργοποιήστε οποιοδήποτε άλλον server που χρησιμοποιεί τη θύρα 80 (συνήθως webservers). Το TinyTTS πρέπει να το χρησιμοποιήσετε για να δημιουργήσετε έναν μίνι server.

3) Τρέξτε με διπλό κλικ το tinytss.exe (αν έχετε 32bit Java) ή το tinytss64.exe (αν έχετε 64bit Java)

4) Επεξεργασία hosts στο σημείο 127.0.0.1, αν έχετε τον server του saurik για host, σχόλιο, με την εντολή #
π.χ. # 74.208.105.171 gs.apple.com

Τώρα, ανοίξτε το φάκελο C: \ Windows \ System32 \ drivers \ etc \ hosts και προσθέστε την ακόλουθη καταχώρηση στο κάτω μέρος του αρχείου.

127.0.0.1 gs.apple.com


Ανοίξτε το cmd.exe, και τρέξτε το gs.apple.com ping.
Θα πρέπει να απαντήσει:

Gs.apple.com Ping στο [127.0.0.1] με 32 bytes δεδομένων


Αν δεν λέει [127.0.0.1] δεν έχετε τον hosts σωστά, αν ναι, μπορείτε να προχωρήσετε και να αποκαταστήσετε την έκδοση που ταιριάζει στο SHSH αρχείο σας χρησιμοποιώντας το iTunes

Mac:

1) Βεβαιωθείτε ότι το 00.shsh είναι στο φάκελο μετά την εκτέλεση του umbrella, τότε εκτελέστε το Terminal.app: cd Desktop / fw-umbrella-semaphore

2) Σημαντικό! :Απενεργοποιήστε οποιαδήποτε άλλο server που χρησιμοποιεί τη θύρα 80 (συνήθως webservers). Το TinyTTS πρέπει να το χρησιμοποιήσετε για να δημιουργήσετε έναν μίνι server.

3) Τρέξτε το sudo java-jar tinytss.jar

4) Επεξεργασία hosts στο σημείο 127.0.0.1, αν έχετε τον server του saurik για hosts, σχόλιο, με την εντολή #
π.χ. # 74.208.105.171 gs.apple.com

Τώρα, ανοίξτε την διαδρομή / etc / hosts (Mac OS X) και προσθέστε την ακόλουθη καταχώρηση στο κάτω μέρος του αρχείου.

127.0.0.1 gs.apple.com

Επεξεργασία ανά DAVEYW4444
αποθηκεύσετε το αρχείο hosts στο desktop σας
στη συνέχεια, αντιγράψτε το πρωτότυπο hosts σε ένα ασφαλές μέρος, ίσως κάνει ένα νέο φάκελο στην επιφάνεια εργασίας που ονομάζεται "backups"
στη συνέχεια, σύρετε το νέο με το αρχικό σημείο και θα σας ρωτήσει εάν θέλετε να αντικαταστήσετε
κάντε κλικ στο κουμπί Ναι
στη συνέχεια, πληκτρολογήστε τον κωδικό σας για να το "πιστοποιήσει"
επανεκκίνηση για να βεβαιωθείτε ότι τέθηκε σε ισχύ.

Τρέξτε στο terminal το gs.apple.com.

Θα πρέπει να απαντήσει:

Pinging gs.apple.com (127.0.0.1) με 56 bytes δεδομένων.


Αν δεν λέει (127.0.0.1) δεν έχετε βάλει τον hosts σωστά, αν ναι, μπορείτε να προχωρήσετε και να αποκαταστήσει την έκδοση που ταιριάζει στο SHSH αρχείο σας χρησιμοποιώντας το iTunes

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 26/09/2009 - 01:59

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/09/2009 - 02:00

Μπραβο ρε thanasi! Και ητανε ενα απο τα θεματα που θα ρωτουσα αυριο γιατι ειμαι πτωμα αυτη τη στιγμη! Τελεια.Αυριο κ ολας θα το δοκιμασω! Ο server αυτος ειναι μονο για να αποθηκευτει το αρχειο ε? δεν ειναι και για το capture οπως μεσω cydia....

Τελευταία επεξεργασία από: united_iFone, 26/09/2009 - 02:03


#3   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/09/2009 - 02:08

Ναι..

ezgif_com_crop_2.gif


#4   NEXTNEXT

NEXTNEXT

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:nextsak

Δημοσίευση 26/09/2009 - 13:08

τα εκανα ολα σε mac με iphone 3gs αλλα δεν μου φτιαχνει το αρχειο 00.shsh
τι κανω λαθος;

αν μπορει καποιος...
ευχαριστω πολυ!

#5   lerass

lerass

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/09/2009 - 15:26

ΤΟ εκανα σε mac και δουλεψε μια χαρα ειχα ομος παλιοτερα ecid shsh στον sauric βεβαια διαβασα τισ οδυγιες απο το αρχειο που κατεβασα

#6   muddyfox2005

muddyfox2005

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 26/09/2009 - 16:06

Μπορούμε αν πάρουμε και για την 3.1 ;; (Για προληπτικούς λόγους πάντα)

#7   muddyfox2005

muddyfox2005

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 04/10/2009 - 18:45

Αν πάρουμε το 00.shsh αρχείο θα μπορούμε να έχουμε μελλοντικό downgrade;;

χρειαζόμαστε κάτι άλλο;;

Τελευταία επεξεργασία από: muddyfox2005, 04/10/2009 - 18:46


#8   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 04/10/2009 - 20:08

Να ρωτήσω και γώ κάτι για να το ξεκαθαρίσω . Η μέθοδος που περιγράφεται παραπάνω κάνει την ίδια δουλειά με αυτό :



Γιά όσους έχουν 3Gs και θέλουν να χρησιμοποιήσουν το ECID SHSH on file γίνεται και χωρίς το Cydia με το iREB 3.1.3 για Windows και Mac. Συνδέετε το iPhone 3Gs και πατάτε στο κουμπί iPhone 3G[S]3.1 SHSH Grabber. Μετά κάνετε Restore με custom 3.1 με το νέο PwnageTool 3.1.3.

Αναρτημένη εικόνα

Κατεβάστε το iREB 3.1.3 από εδώ:

http://ttapple.net/


Εννοείται οτι αναφέρομαι οχι στα out of the box , αλλα στην περίπτωση όλων των υπόλοιπων 3.0 ,3.01 jb / ;ή οχι που θέλουν να αναβαθμιστούν σε j/b 3.1 μέσω του pwnage tool 3.1.3 ή μέσω ετοιμου custom 3.1 j/b firmware ( φτιαγμένο απο το νέο pwnage tool ) με shift+restore και δεν έχουν πάρει shsh file on server

Τελευταία επεξεργασία από: viperlesgr, 04/10/2009 - 20:09


#9   mkokkinas

mkokkinas

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2009 - 09:20

Καλημερα παιδια,

ειναι νεος στον χωρο του iphone και θελω να παρω το ECID SHSH του 3Gs επειδη του εκανα ενημερωση απο την εκδοση 3 στην 3.1 .
θελω να κανω μια ερωτηση , τι σημαινει το παρακατω ,

"Ξεκινήστε USBView στον υπολογιστή σας."


εχω windows vista

thanks!!!!

#10   juliahna12

juliahna12

    iPH newbie

  • 60 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/10/2009 - 17:12

Φίλε αυτο ειναι ενα προγραμματάκι. Με googlάρισμα το βρήσκεις εύκολα.

#11   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/10/2009 - 13:01

Και μία βοήθεια σε όσους το προσπαθήσουν:

Στο βήμα που αναφέρει παραπάνω :

3) Τρέξτε με διπλό κλικ το tinytss.exe (αν έχετε 32bit Java) ή το tinytss64.exe (αν έχετε 64bit Java)


Δεν δουλεύει έτσι. Εμένα μου έφτιαξε 1 αρχείο που ΔΕΝ λέγεται 00.shsh αλλά του τύπου "xxxxxxxxxx-iphone-3.0.shsh"
Για να ενεργοποιήσετε λοιπον τον web server TinyTSS Πρέπει να πάτε στον φάκελο που βρίσκεται το TinyTSS μέσω command promtp,
και να γράψετε:

tinytss -f xxxxxxxx-iphone-3.0.shsh

όπου xxxxxxx... βάζετε το όνομα του αρχείου που σας έχει δημιουργήσει.

Αν κάνετε απλά διπλό κλικ στο tinytss όπως λέει ο οδηγός, ανοίγει ένα παράθυρο και κλείνει αμέσως χωρίς να κάνει τίποτα.

Σημείωση: Αυτά ισχύουν με την τελευταία έκδοση του umbrella που υποστηρίζει και 3.1.2

#12   kinakos

kinakos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα

Δημοσίευση 14/10/2009 - 13:21

Έχω το 3Gs αγορασμένο από ελλάδα με 3.1 OTB και πριν λίγες μέρες το έκανα upgrade σε 3.1.2 και jailbreak με το blackra1n.
Έχει νόημα να κρατήσω τα ECID files του?
Αν ναι πως θα το κάνω αυτό?

#13   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2009 - 15:35

Έχω το 3Gs αγορασμένο από ελλάδα με 3.1 OTB και πριν λίγες μέρες το έκανα upgrade σε 3.1.2 και jailbreak με το blackra1n.
Έχει νόημα να κρατήσω τα ECID files του?
Αν ναι πως θα το κάνω αυτό?


Με ενδιαφέρει και εμένα η απάντηση σε αυτό το ερώτημα. Εγώ συγκεκριμένα έχω κάνει το "Cydia 3.1 ECID SHSH on file" αλλά μήπως για καλό και για κακό θα έπρεπε να τα κρατήσω και στο pc μου, ώστε αν χρειαστει να χρησιμοποιήσω την μέθοδο που περιγράφει το topic για να στήσω server να είναι δυνατό?

#14   muddyfox2005

muddyfox2005

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 14/10/2009 - 16:11

Ακολούθησε το βήμα 1 + 2 και όταν δεις το shsh file στο φάκελο είσαι Οκ (δηλαδή έχεις τα αρχεία που χρειάζεσαι )
Δοκιμασμένο από μένα σε 3.1 και 3.1.2..

#15   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2009 - 03:13

Ακολούθησε το βήμα 1 + 2 και όταν δεις το shsh file στο φάκελο είσαι Οκ (δηλαδή έχεις τα αρχεία που χρειάζεσαι )
Δοκιμασμένο από μένα σε 3.1 και 3.1.2..


Τα ακολούθησα αλλά από ένα άλλο site όπου δεν πρόσθετα εγώ κάποιο GUI περιβάλλον στο umbrela. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να πρέπει να διαλέξω και το repisitory από όπου θα ζητήσω το SHSH. Διάλεξα και από την apple αλλά και από τον saurik όπου το έχω έτσι και αλλιώς on file από το cydia.

Έχω λοιπόν 2 αρχεία SHSH κρατημένα, ένα από apple ένα από saurik. Σε περίπτωση που χρειαστώ downgrade,και έστω ότι στήνω τον δικό μου server για να το κάνω: Λογικά θα χρησιμοποιήσω του saurik και όχι της apple σωστά? Ή είναι τα ίδια?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες