Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ρυθμίστε τον δικό σας server για το ECID SHSH του 3Gs


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   nostradamus

nostradamus

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2010 - 21:21

δε νομίζω να παίζει κάτι με το νέο bootrom γτ ο developer του umbrella σε πρόσφατο ποστ του παρότρινε είδικα όσους έχουν το νεο 3gs(για αυτούς είναι ακόμα πιο επιτακτικό) να χρησιμοποιήσουν το εργαλείο του και να σώσουν τα shsh.Θα πρότεινα να δοκιμάσετε την τελευταία έκδοση που θα βρείτε εδώ My link
στην οποία έχει προστεθεί native GUI..
Νομίζω οτι θα ήταν δόκιμο να γίνει update στο αρχικό post.

ρε παιδιά ένα update στον αρχικό οδηγό γιατί νομίζω δεν συμβαδίζει με την τελευταία έκδοση του fw-umbrella-semaphore-220.zip

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   nostradamus

nostradamus

    iPH User

  • 117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2010 - 19:35

Όπως ανέφερα και χθες ο αρχικός οδηγός νομίζω δεν συμβαδίζει με την τελευταία έκδοση του fw-umbrella-semaphore-220.zip,το λέω αυτό γιατί κάνοντας extract δεν μου προκύπτει πουθενά το αρχειο "fw-umbrella-semaphore" ώστε να κάνω copy-paste το αρχείο Umbrella-GUI.jar που κατεβάζω από το Link του οδηγού(Umbrella-GUI).Μήπως πλέων κατεβάζω το fw-umbrella-semaphore-220.zip και κάνοντας extract τρέχω κατευθείαν το αρχείο tinytss.exe ? Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος την διαδικασία ας βοηθήσει γιατί στο συγκεκριμένο κομμάτι με τα copy-paste έχω μπερδευτεί.

#33   basketikos

basketikos

    iPH Member Leacher

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/02/2010 - 19:18

προσπαθω να παρω το shsh στο pc μου αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοει •Στο «εναλλακτικές λύσεις», να διαγράψετε "περιγραφείς config" (δυνατότητα).μπορει καποιοσ να βοηθεισει???

#34   basketikos

basketikos

    iPH Member Leacher

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2010 - 20:26

τι γινεται γιατι δεν εμφανιζει τον φακελο 00.shsh μπορει να απαντησει καποιοσ αμα γνωριζει?? ευχαριστω

#35   basketikos

basketikos

    iPH Member Leacher

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/02/2010 - 16:08

υπαρχει καποιος που εκανε την ολη την διαδικασια με τα καινουργια bootrom και πετυχε ας απαντησει

#36   basketikos

basketikos

    iPH Member Leacher

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2010 - 15:06

καταλαβα δεν το εκανε κανενας...ολοι εχετε με τα παλια bootrom.

#37   Blackjim

Blackjim

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2010 - 12:16

Πριν απο λιγο διαβασα τον οδηγο και ηθελα απλα να συμπληρωσω τα εξης,
( windows 7 x64 )

- σε μενα το jar δεν τρεχει, (εχω java runtime περασμενη), το umbrella ομως εχει executables που ανοιγουν κανονικα ( εχει και 64 version την οποια και χρησιμοποιησα )
Μονο η επιλογη cydia δουλευει, ( εχει κουμπι submit και οχι generate ) και το αρχειο που δημιουργειται δεν ειναι 00.shsh, πχ σε μενα ειναι 2709...08814-iphone-3.1.2.shsh .

- για το tinytts, αν εκτελεσω απλα το exe ανοιγει μονο η κονσολα με τα commands
C:\Users\Antony>C:\Users\Antony\Desktop\iphone\tinytss64.exe

--TinyTSS-- by semaphore v221
shsh reconstitution info from theheadfl
-f - file or directory - (REQUIRED) The shsh file to load OR the saved directory you copied when you saved your 3.0 or 3.0.1 restore files.
-m - enable forced mode - (OPTIONAL) If the shsh blobs you saved are not complete (meaning you have less than the required 20 shsh's) this option
                          will force TinyTSS to keep going without throwing an exception. The only exception to this is
                          if you don't have your iBSS. Without that you're screwed anyway.
-q - enable quick mode - (OPTIONAL) If you turn on this switch, TinyTSS will not start the service on port 80. If -f points to a directory,
                         TinyTSS will try to reconstitute the shsh files and quit.
EXAMPLES:
        sudo java -jar tinytss.jar -f 123123123-iphone-3.0.shsh
        tinytss -f 123123123-ipt-3.1.1.shsh

Below will check the directory listed for the shsh files and build the shsh blob file and quit.
        java -jar -f MyDirectoryWhereISaved30RestoreFiles -m -q
Για να δουλεψει πρεπει να δωσω tinytts64.exe -f και_το_ονομα_του_shsh_file

πχ C:\Users\Antony>C:\Users\Antony\Desktop\iphone\tinytss64.exe -f C:\Users\Antony\Desktop\iphone\2709...08814-iphone-3.1.2.shsh

Τωρα περιμενω να κατεβει και το 3.1.2 fw. Ελπιζω να δουlεψει το restore.

Ευχαριστω για τον οδηγο παντως


PS, link για το USBview




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες