Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Συζήτηση περί πειρατίας (craked apps)


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 00:13

Μόνο μια παρένθεση. Athan αν δεν έχεις ζήσει ποτέ στην κατηγορία του τα βγάζω πέρα με 680 καλύτερα θα ήταν να μην αναλύεις πως είναι το να ζείς με τόσα χρήματα.


Από εμένα, και μόνο για να αποφύγω να φέρω σε δύσκολη θέση τους συντελεστές του forum, το θέμα είναι λήξαν, αλλά θα σου απαντήσω σε αυτό.

Εν πρώτοις αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τα μηνύματά μου θα διαπίστωνες πως δεν ανάλυσα ούτε ασχολήθηκα με το πως είναι να ζεις με 680€. Όμως θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως έχω ζήσει με πολύ λιγότερα και φυσικά χωρίς κινητό και πολλά αξεσουάρ που κάποιοι των θεωρητικά 680€ δεν εννοούν να στερηθούν. Μην περιμένεις λοιπόν να κατανοήσω κάποιον που ενώ κατά δήλωσή του έχει αυτό το εισόδημα, αγόραζει συσκευές των 600€ και στη συνέχεια αναζητά άλλοθι στο "χαμηλό" του μισθό επιδιδόμενος στην αρπαχτή και στην πειρατεία. Και αν για κάτι πανάκριβο θα μπορούσα εν μέρη να προσπαθήσω να αιτιολογήσω τέτοιες πρακτικές, για εφαρμογούλες και παιχνιδάκια του μισού και του ενός ευρώ το θεωρώ υπέρτατη ανοησία και ένδειξη μίζερης νοοτροπίας.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 29/09/2009 - 00:19


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 00:17

Δεν με κατάλαβες. Και μαζί σου διαφωνώ φυσικά αλλά ο Athan (στον οποίο απάντησα δεν έγραψε ούτε καν πλησίασε σε αυτό που απάντησες στο ποστ σου) έγραψε κάτι εντελώς διαφορετικό.

Όσο για αυτό που έγραψες εσύ. Κάποιος που του αρέσουν τα gadgets είτε παίρνει 15000 είτε 700 μπορεί να θέλει το iPhone, ποιός είσαι εσύ που θα κρίνεις αν θα το πάρει ή όχι. Για να το πάρει ο δεύτερος θα κάνει θυσίες και θα κόψει απο αλλού λεφτά για να τα βρεί κάτι το οποίο σημαίνει ότι θα εκτιμήσει αυτό που αγοράζει περισσότερο απο τον 1ο.
Το σκεπτικό σου με λίγα λόγια είναι φάουλ.

Και φυσικα αναφέρομαι για μια συσκευή και όχι πχ για ένα αυτοκίνητο ακριβό που θα σε χρεώσει για 500 χρόνια και η συντήρηση του μαζί με βενζίνες στην 3ετία θα ξεπερνάνε το κόστος. Μιλάμε για ρεαλιστικά πράγματα.

ωραία αφού θα κάνει θυσίες μπορεί να θυσιάση και 10 ευρώ να αγοράσει της εφαρμογές,αυτό που λες είναι παράλογο,και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την κλωπή,και ουτε τα πνευματικά δικαιώματα,και εκτός απο αυτό το κινητό μπορεί να είναι στην κατοχή σου,αλλα όχι τα πνευματικά δικαιώματα του λειτουργικού.το λειτουργικό ΑΝΗΚΕΙ στην apple,και έχει το δικαίωμα να το κάνει ότι θέλει και επίσης μπορεί να σου κάνει και μύνηση για το παράνομο υλικό που διαθέτης στο κινητό σου...Και αν δεν σέβεσε την apple σεβάσου τα παιδία που καθήσανε να φτιάξουνε μία εφαρμογή,εσύ τι θα έλεγες αν δικό σου project στο έκλεβε τρίτο πρόσωπο?αν έβλεπες πως ο κόπος 3-4 μηνών πήγενε στράφτη?

Μπές και λίγο στην θέση τους.

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 29/09/2009 - 00:24


#63   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/09/2009 - 00:28

Από εμένα, και μόνο για να αποφύγω να φέρω σε δύσκολη θέση τους συντελεστές του forum, το θέμα είναι λήξαν, αλλά θα σου απαντήσω σε αυτό.

Εν πρώτοις αν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις τα μηνύματά μου θα διαπίστωνες πως δεν ανάλυσα ούτε ασχολήθηκα με το πως είναι να ζεις με 680€. Όμως θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως έχω ζήσει με πολύ λιγότερα και φυσικά χωρίς κινητό και πολλά αξεσουάρ που κάποιοι των θεωρητικά 680€ δεν εννοούν να στερηθούν. Μην περιμένεις λοιπόν να κατανοήσω κάποιον που ενώ κατά δήλωσή του έχει αυτό το εισόδημα, αγόραζει συσκευές των 600€ και στη συνέχεια αναζητά άλλοθι στο "χαμηλό" του μισθό επιδιδόμενος στην αρπαχτή και στην πειρατεία. Και αν για κάτι πανάκριβο θα μπορούσα εν μέρη να προσπαθήσω να αιτιολογήσω τέτοιες πρακτικές, για εφαρμογούλες και παιχνιδάκια του μισού και του ενός ευρώ το θεωρώ υπέρτατη ανοησία και ένδειξη μίζερης νοοτροπίας.

Συμφωνούμε μέχρι και στην τελεία σε αυτό το post.

#64   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/09/2009 - 00:39

ωραία αφού θα κάνει θυσίες μπορεί να θυσιάση και 10 ευρώ να αγοράσει της εφαρμογές,αυτό που λες είναι παράλογο,και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογεί την κλωπή,και ουτε τα πνευματικά δικαιώματα,και εκτός απο αυτό το κινητό μπορεί να είναι στην κατοχή σου,αλλα όχι τα πνευματικά δικαιώματα του λειτουργικού.το λειτουργικό ΑΝΗΚΕΙ στην apple,και έχει το δικαίωμα να το κάνει ότι θέλει και επίσης μπορεί να σου κάνει και μύνηση για το παράνομο υλικό που διαθέτης στο κινητό σου...Και αν δεν σέβεσε την apple σεβάσου τα παιδία που καθήσανε να φτιάξουνε μία εφαρμογή,εσύ τι θα έλεγες αν δικό σου project στο έκλεβε τρίτο πρόσωπο?αν έβλεπες πως ο κόπος 3-4 μηνών πήγενε στράφτη?

Μπές και λίγο στην θέση τους.


Τα λογικά άλματα στο λόγο σου είναι αξιοπρόσεκτα.
Μπορεί να θυσιάσει 10€. Φυσικά και μπορεί. Παρόλαυτα αυτή τη καραμέλα που βλέπω να πιπιλίζεται στο forum για τα 1€ apps και δεν συμαζεύεται. Προσωπικά όλες μου οι εφαρμογές που είναι αγορασμένες είναι αξίας μεγαλύτερης απο 1€ (σχεδόν όλες το best game ever flight control έχει 0.79). Έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό και είναι αξίας καμια 80€ χωρίς gps πάντα. Οπότε αυτό για το 1€ apps είναι κοροιδία για μένα.

Τα πνευματικά δικαιώματα του λειτουργικού που ανήκει στην apple και και και με κατηγορεί μήνυση τρομοκράτης bin laden δίδυμοι πύργοι. Και το λές έχοντας έχοντας jailbroken τηλέφωνο. Περίεργα πράγματα.

Κάνω project και μου το κλέβει τρίτο πρόσωπο. Μου αρέσει; όχι.

#65   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 29/09/2009 - 00:48

Δεν πιστευω οτι καποιος κατεβαζει σπασμενα για να κανει οικονομια & να γλυτωσει το 1e,oyte οτι ειναι μιζερος & ανοητος.

#66   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 00:57

τα κατεβάζει γιατί απλά ΜΠΟΡΕΙ

#67   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 00:57

Δεν πιστευω οτι καποιος κατεβαζει σπασμενα για να κανει οικονομια & να γλυτωσει το 1e...


Αν δεν το κάνει γιατί δεν θέλει να πληρώσει, τότε γιατί το κάνει; :rolleyes:

#68   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 00:59

γιατί απλά έχει την δυνατότητα να τα κατεβάσει,και δν μπαίνει στο τρυπάκι να τα αγοράσει,γιατι τα έχει έτοιμα
και δεν είναι θέμα παιδίας κλπα,απλα απο την φύση μας είμαστε ετσι :)ότι βρήσκουμε τσαμπε να το αρπάζουμε

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 29/09/2009 - 01:02


#69   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 01:03

Παιδια αυτο με τα 680€ το έγραψα εγώ και ο λόγος που το έγραψα δεν είναι για να πω οτι κάποιος που παίρνει τόσα έχει iphone, το έγραψα για δείξω το μέγεθος της κατάστασης που υπάρχει γενικά και ήταν offtopic!!! Τα έγραψα όλα αυτά γιατί ασχολούμαστε όλοι μας με το αν τελικά κατεβάζουμε ή όχι σπασμένα apps ενώ θα έπρεπε να το κοιτάμε τελευταίο στην λίστα!!!

Το αν θα υπάρχει διαθέσημος γιατρός στα νοσοκομεία ή αν θα υπάρχει βαμβάκι για τις πληγές μας, δεν αφορά μόνο τους χρήστες iphone ή τους υψηλόμισθους, μας αφορά όλους!!!! Και πιστέψε με παιδιά μου έτυχε εμένα! Με έκαναν εισαγωγή και έψαχναν το γιατρό για 45 λεπτά περίπου που είχε παρατήσει το γραφείο και έπινε εσπρεσάκι στο μπαρ του νοσοκομείου!!!

Το πόσο παίρνει ο καθένας μας απο την δουλεία του δεν έχει να κάνει και ούτε μου λέει τπτ! Αν έπεφτε στον ίδιο γιατρό θα είχε την ίδια αντιμετώπιση!!! Υπάρχουν πολλά λοιπόν που πρέπει να "κοιτάξουμε" πριν απο το αν οι Έλληνες κατεβάζουν σπασμένα apps και αυτός ήταν ο σκοπός του προηγούμενου post μου!!!!

#70   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 01:09

Επίτρεψέ μου όμως να σου πω, πως ο γιατρός του παραδείγματός σου δεν διαφέρει και σε τίποτα από τον καθένα μας. Αρπαχτές εμείς, αρπαχτές και αυτός. Μηδενική εκτίμηση στην εργασία και την υπόσταση των άλλων αυτός, το ίδιο και εμείς. Αναρωτιέμαι γιατί λοιπόν γκρινιάζουμε για τον γιατρό την στιγμή που δεν διαφέρουμε σε τίποτα από αυτόν;

#71   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 29/09/2009 - 01:20

Γιατί ο γιατρός επιτελεί λειτούργημα μάλλον.

#72   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 01:24

Επίτρεψέ μου όμως να σου πω, πως ο γιατρός του παραδείγματός σου δεν διαφέρει και σε τίποτα από τον καθένα μας. Αρπαχτές εμείς, αρπαχτές και αυτός. Μηδενική εκτίμηση στην εργασία και την υπόσταση των άλλων αυτός, το ίδιο και εμείς. Αναρωτιέμαι γιατί λοιπόν γκρινιάζουμε για τον γιατρό την στιγμή που δεν διαφέρουμε σε τίποτα από αυτόν;


Φίλε μου σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ στην θέση να απαντήσεις μόνος σου την ερωτησή σου!!!

#73   theoss

theoss

    iPH Addict

  • 729 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Thomeas

Δημοσίευση 29/09/2009 - 02:50

Αν δεν το κάνει γιατί δεν θέλει να πληρώσει, τότε γιατί το κάνει; :rolleyes:

iσως γιατι του αρεσει να ασχολείται & να ψαχνει,ισως επειδη ειναι περίεργος,ισως επειδη ειναι μια μικρη νικη στις εταιρίες που πολλές φορες του εχουν πουλησει gagets που δεν κανουν αυτο που λένε η που δεν αξιζαν τα ευρο τους, πάντως δεν νομιζω οτι το κανει για οικονομία.Τελικα δεν μου είπατε ποιον κλέβω,αν ειναι να πεινασουν οι άνθρωποι να μην το ξανακάνω.

#74   yanisone

yanisone

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 08:26

Λυπάμαι που το λέω αλλά αυτή η συζήτηση εδώ είναι καθρέφτης της σύγχρονης ελληνικής (και όχι μόνο) πραγματικότητας. Ποιός απο εμάς δεν θεωρεί δεδομένο ότι θα ταλαιπωρηθεί σε μια δημόσια υπηρεσία, ότι θα λάβει ανεπαρκή και καθυστερημένη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, ότι "έλα μωρέ, πέρασα με κόκκινο στις 3 το πρωί που ήταν έρημος ο δρόμος, και τί έγινε?".
Δυστυχώς αυτή είναι η παιδεία μας. Το να εγκαταστήσουμε μια σπασμένη εφαρμογή είτε στο PC είοτε στο iPhone, δεν θεωρείται πλέον κακό. Είτε γιατί το κάνει η πλειοψηφία, είτε γιατί κανείς δε μας βλέπει και δύσκολο να μας βρεί είτε γιατί μας αρέσει να ζούμε στην κόψη και λίγη παρανομία μας εξιτάρει. Το χειρότερο είναι ότι όταν βλέπουμε απόψεις σαν του κυρίου που άνοιξε το topic .... ενοχλούμαστε!
Μας ενοχλεί η αλήθεια! Και η αλήθεια είναι ότι παρανομούμε (ναι βάζω και τον εαυτό μου μέσα, έχω ουκ ολίγες σπασμένες εφαρμογές). Η μόνη μου ελπίδα σαν Νεοέλληνας είναι ότι βλέπω τον εαυτό μου πλέον να σιχαίνεται αυτές τις πλάγιες λύσεις ... ψάχνω να ικανοποιήσω την περιέργεια μου χωρίς να επιβαρύνω κανέναν. Άλλαξα το PC με Mac, εγκατέλειψα το MS Office για το Openoffice και το Corel για το Inkscape. Απο εκεί που ήμουν κατά 99% παράνομος, πλέον είμαι κατά 39% παράνομος.... και ελπίζω να πάψω να είμαι κάποια στιγμή.
Νομίζω ότι αυτό το μήνυμα ήθελε να περάσει και ο φίλος και εγώ με τη σειρά μου έυχομαι πραγματικά να ακουστεί.

#75   kostastnt

kostastnt

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2009 - 10:25

Εγώ προσωπικά γενικά χρησιμοποιώ σπασμένα... Γιατί δεν γίνεται να δίνω 1-5 Ευρώ για κάθε εφαρμογή που βγαίνει για να την βλέπω τι κάνει... Έτσι κι αλλιώς όλες οι εφαρμογές μετά από 3-4 μέρες τρώνε σουτ... Μόνο τα gps θα αγόραζα αλλά δεν έχω 320 Ευρώ για να τα αγοράσω όλα...

Όντως είναι κλοπή αυτό το πράμα αλλά δεν έχω την άνεση να πετάω τόσα λεφτά... Αν τουλάχιστον μπορούσαμε να μεταπωλήσουμε τις άδειες χρήσης θα ήταν καλυτερα για τους developers...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες