Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Συζήτηση περί πειρατίας (craked apps)


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 16:30

Στοιχειοθετώ μερικές απο τις πιο αξιομνημόνευτες φράσεις σου:
"Μερικοι από εμάς έχουμε δουλειές και δεν έχουμε την πολυτέλεια να διαβάζουμε τα end user licence agreement με τον δικηγόρο μας πριν πάμε να αγοράσουμε κινητό αλλά μπορούμε να έχουμε πολύ καλη ενημέρωση από τα reviews των χρηστών".
"Το χειρότερο όμως είναι πως δεν σε ενδιαφέρει ότι η Apple δεν σου παρέχει ούτε βασικές λειτουργίες όπως σου τις πουλάει από τις διαφιμήσεις της αλλά πρέπει να ξηλωθείς η να κάνεις jailbreak για να τα αποκτήσεις."
"Και για όσους δεν καταλαβαίνεται πως είναι απαράδεκτο ένα smartphone των 700 ευρώ να έχει πολυ πιο περιορισμένες (και μάλιστα εσκεμένα)δυνατότητες (out of the box, δεν μιλάω για το τι μπορείς να αγοράσεις) από ένα απλό camra phone δεν έχω να σας πω κάτι, καληνύχτα.".


Μάλιστα.
Μετά λοιπόν απο αυτόν το ολαφάνερα έντονο αρνητισμό απέναντι στην Apple, και ύστερα απο την σαφέστατα αρνητική εικόνα που έχεις για την εταιρεία και την συσκευή της, θα περίμενε κανείς απο έναν άνθρωπο σαν κι εσένα που "έχεις και δουλειές να κάνεις και δεν έχεις την πολυτέλεια να διαβάζεις License Agreements", που αναγνωρίζεις ότι "η Apple δεν παρέχει ούτε βασικές λειτουργίες" στην συσκευή της και ότι "είναι απαράδεκτο ένα smartphone των 700 ευρώ να έχει πολύ πιο περιορισμένες δυνατότητες απο ένα απλό camera phone, και μάλιστα εσκεμμένα", πως ΔΕΝ θα αγόραζες αυτή την μετριότητατη συσκευή αυτής της κακιάς, εγωίστριας εταιρείας που σε αντιμετωπίζει ως "υπερκαταναλωτικό ζώο", αλλά θα προτιμούσες ένα άλλο smartphone κάποιας άλλης εταιρείας, που θα ενσωμάτωνε όλα αυτά τα οποία θεωρείς βασικές λειτουργίες...

Αφού λοιπόν σούρνεις τα εκ αμάξης στην Apple και στο iPhone, τι κανείς; πάς και το αγοράζεις. Και μετά κάνεις jaibreak. Και μετά επιχειρείς να δικαιολογήσεις το Jailbreak με το να σούρνεις τα εξ αμάξης στην Apple και στο iPhone. Ενώ θα μπορούσες πολύ απλά, με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα, να αγοράσεις ένα smartphone που θα κάλυπτε πραγματικά out of the box τις ανάγκες σου, αντί να καταφεύγεις σε jailbreak και σε φτηνές δικαιολογίες. Μιλάμε δηλαδή για τον φαύλο κύκλο της αντίθεσης: Οι πράξεις σου, είναι (είτε τελικά το καταλαβαίνεις είτε όχι) εντελώς αντίθετες σε σχέση με τις απόψεις σου. Κοινώς, άλλα λές, άλλα κάνεις. Δηλώνεις την αντίθεση σου στις πρακτικές της Apple, αλλά αγοράζεις την συσκευή της. Αναγνωρίζεις τους περιορισμούς του iPhone, αλλά δεν επιλέγεις κάποιο άλλο smartphone που δεν έχει αυτούς τους περιορισμούς. Εξεγείρεσαι επειδή η Apple σε αντιμετωπίζει ως υπερκαταναλωτικό ζώο, αλλά Apple αγοράζεις. Δυστηχώς φίλτατε, αυταπατάσσαι: Δεν είσαι επαναστάτης με αιτία. Είσαι επαναστάτης του γλυκού νερού και εκ του ασφαλούς. Κοινώς, γιαλατζί...

Τελικά, αν υπάρχει κάποιος που γουστάρει να βλέπει όλος ο κόσμος το μηλαράκι πίσω απο την συσκευή του και να επαίρεται, αυτός είσαι εσύ. Διαφορετικά θα είχες άλλη συσκευή. Εγώ τουλάχιστον φρόντισα να καλύψω το μηλαράκι με θήκη...

Βλέπεις την διαφορά μας? Εγώ το αγόρασα γιατί ήξερα τους περιορισμούς και τις δυνατότητες του και το αγόρασα συνηδιτά γιατί σαν hardware με καλύπτει, και με το jailbreak με καλύπτει και σαν software.

Για να σου το κάνω πιο απλό. Το αγόρασα και έκανα jailbreak. Τώρα το iPhone μου λειτουργεί σαν όλα τα smartphones και επιπλέων έχει 32GB μνήμη, multitouch, και ίσως την καλύτερη οθόνη της αγοράς (κατα την γνώμη μου) και άλλαξα νταβά και από την microsoft πήγα στην Apple γιατί ΜΠΟΡΩ (αν μακροπρόθεσμα δεν το βολευτώ θα ξανα αλλάξω και δεν θα κλάψω γιατί δεν θα έχω μηλαράκι)Εσύ αν έχεις την κριτική ικανότητα να δείς μήπως δεν σε βολεύει το iPhone? Αν δεν σε βολεύει μπορείς να αγοράσεις windows mobile κινητο ή palm ή symbian ή κάτι άλλο? Σου έχει μείνει αρκετή ελευθερη βούληση να το κάνεις ή είσαι θύμα της μοδας και των επιταγών της? Διαφορετικά δεν μπορεί να εξηγηθεί το σθένος με το οποίο υπερσαπίζεσε τις βλακείες της Apple.

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ το αγόρασα το iPhone παρά τα ελλατώματά του γιατί αναγώρισα την αξία του και βρήκα τον τρόπο να διορθώσω πολλές από τις ατέλειές του, ενω εσύ το αντιμετωπίζεις σαν το "κατα την Apple ευαγγέλιο" οπου όλα είναι τέλεια γιατί βγήκε από την μήτρα της Apple.

Μπορείς να παραμείνεις κολήμένος στην μετριότητα του unjailbroken iPhone, αλλά ευτυχώς δεν μπορείς να αναγκάσεις τον κόσμο να σε ακολουθήσει. Τουλάχιστον έχεις συνέπεια στις απόψεις σου και σε βλέπω πλήρως εναρμονισμένο με το Apple doctrine.

Μετά αναρωτιέται ο κόσμος που βρίσκουν μέλη οι τα cults σαν την σαϊεντελογία.

Μόνο σε ένα πράγμα συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου και έχει να κάνει με την νοοτροπία των ανθρώπων που χρειάζοντα το Picasa η το office picture viewer και κατεβάζουν το photoshop για να κάνουν crop τις φωτογραφίες τους. Αλλά και πάλι, αυτή την πειρατεία θα την δεχόμουν αν κάποιος γραφίστας μου έλεγε το κατέβασα γιατί πρέπει να το έχω αλλά δεν μπορώ να το αγοράσω, αλλά όχι για την παραπάνω χρήση. (και κατ'επέκταση αυτό ισχύει για όλους τους τομείς όχι μόνο για το photoshop.


Και κάτι για τον Athan, συμφωνώ και με την τελευταία παράγραφό σου. Και εγώ κατα περιόδους είχα σπασμένες εφαρμογές παιχνίδια κλπ. Από τότε που άρχισα να δουλεύω και να έχω κάποιο διαθέσημο εισόδημα, ΟΛΑ τα προγράμματα μου είναι γνήσια ή open source, και για αυτό το λόγο έχω πάντα έναν υπολογιστή με το Ubuntu. Δεν σου κρύβω όμως πως με κουράζει να μεταφέρω αρχεία από ένα σύστημα στο αλλό και συνήθως να χρειάζεται να διορθώνω το formating στα documents κυρίως από το office της δουλειάς στο open office στο σπίτι και αντίστροφα.


Και ένα personal remark. Χρησημοποιώ, desktop με windows 7, 1 mac mini για browsing και εξοικείωση γιατί είχα να χρησημοποιήσω mac από το '94 και όπου να'ναι θα αγοράσω ένα iMac, ένα laptop με windows7 και ubuntu, και όταν βρώ χρόνο θα αντικαταστήσω το desktop μου με το playstation3 και yellow dog. Με τα παραπάνω είμαι καλυμένως 100% για την δουλειά μου και την διασκέδασή μου με 100% νόμιμες εφαρμογές και χωρίς συμβιβασμούς. Εσύ Tillter?

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 29/09/2009 - 16:31


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   panospc

panospc

    iPH newbie

  • 54 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/09/2009 - 16:41

αυτές τις εφαρμογές των λίγων ευρώ που όπως παραδέχεσαι "δεν είναι δύσκολο να τα δώσεις", τις έχεις αγοράσει ή λόγω συνήθειας ακολούθησες την ...πεπατημένη; :rolleyes:


Τις κατεβάζω σπασμένες τις δοκιμάζω και αν μου κάνουν τις αγοράζω αλλιώς τις διαγράφω.

Αν και δεν συνμφωνούμε στο ότι πρέπει να χρησιμοποιεί κάποιος πειρατικά όταν δεν μπορεί να τα αγοράσει (απλά δεν τα αγοράζει)

Γιατί να μην την αντιγράψω; 0 ευρώ παίρνει η εταιρία από εμένα εάν δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να την αγοράσω... πάλι 0 ευρώ παίρνει όταν την αντιγράφω. Μιλάω για το ηθικό κομμάτι πάντα και όχι για το νομικό που το γνωρίζουμε όλοι πάνω κάτω και θεωρείται παράνομη οποιαδήποτε αντιγραφή...

Τελευταία επεξεργασία από: panospc, 29/09/2009 - 16:43


#93   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 16:45

Φίλε Athan θα σου πω το εξής και θα καταλαωεις: Πήρα το iphone πριν απο ένα χρόνο και κάτι! Το αγόρασα αν θυμάμαι καλά γύρο στα 580€ και μέσα στον πρώτο μήνα χάλασα άλλα 300 για εφαρμογές! Να φανταστείς οτι είχα αγοοράσει τοFerrari GT Evolution τότε που έκανε 10,90€ (και ήταν και μούφα)!!! Μάλιστα τότε ήμουν ιδιαίτερα ευτυχισμένος με το κινιτό μου!!! Μια μέρα ήρθε ένα φιλαράκι απο τα παλιά που έτυχε να έχει iphone!!! Πέρνει το δικό μου στα χέρια του και ψάχνει για το cydia!!! Μου λέει λοιπον:
-Δεν εχεις κάνει jailbreak?
-Τι ειναι αυτό;
-Κάταλαβα!!! Έλα εδω...

Και μου δείχνει αυτό το φόρουμ στο οποίο σήμερα γράφω!!!

-Είναι ασφαλές (τον ρωτάω)
-Απολύτα και προθέτει και πράγματα που δεν θα βρεις στο Appstore και γενικά θα το κάνεις τούμπανο!!!
-Οκ θα το κάνω...

Τότε έκανα το πρώτο μου jailbreak! Απο τότε ακόμα κλαίω τα 300€ που έδωσα για μούφα εφαρμογές! Και ξέρεις κάτι? Καθημερινά βγαίνει κάτι καλύτερο που σου λύνει τα χέρια!!! Κοστολογίτε όμως αρκετά ακριβά! Πλέον απο τις εφαρμογές που τότε πλήρωσα δεν έχω καμία!!! Δεν έχουμε όλοι την δυνατότητα να αγοράζουμε ότι καινούριο βγαίνει και μας λύνει τα χέρια! Αν είχα πληρώσει όλες μου τις εφαρμογές (αυτές που δοκίμασα) δεν θα μου έφτανε ο μισθός μου για κάθε μήνα!!! Και ξέρω πως σε λίγο καιρό δεν θα έχω καμία απο αυτές που έχω τώρα γιατί θα βγούν πολύ καλύτερες!!!

Δεν λέω πως είναι σωστό! Δεν λέω πως έχεις άδικο! Είναι καλό να ακούγονται και οι δυο πλευρές!!! Όμως η ίδια η Apple σε σπρώχνει να το κάνεις!!! Γιατί παίρνει το 30% απο κάθε εφαρμογή που εσύ κατεβάζεις? Θα το δεχόμουνα αν ο κάθε developer δρούσε ξεχωριστά απο την Apple!!! Κάτι που κάνουν στο Cydia!!! Μην νομιζεις οτι στο Cydia δεν πληρώνεις!!! Θα καταντήσει και αυτό ένα ακόμα AppStore όμως με χιλλιάδες πιο πολλές δυνατότητες και προγράμματα!!! Μάλλον αυτό φοβάται η Apple! Νομίζεις οτί της καίγεται καρφάκι για τον κάθε developer? Μόνο που θα χάσει το 30% την νοιάζει! Απλά μαθηματικά είναι!

#94   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 17:12

Φίλε μου michaelkrtikos ούτε σε "κακίζω" για τις επιλογές σου, ούτε έχω κάτι προσωπικό μαζί σου ή με κάποιον άλλο συμφορουμίτη, αλλά ούτε και τρέφω αυταπάτες πως μια συζήτηση θα αλλάξει κάτι.
Όμως θα μου επιτρέψεις να μην δεχτώ το πως η Apple σε σπρώχνει σε αυτό που κάνεις (και κάνω, και κάνουμε). Και παρεπιπτόντως μιλάς με κάποιον που απεχθάνεται την εν'λόγω εταιρία όσο δεν μπορείς να φανταστείς. Ωστόσο παρά το 30% που κρατά η Apple, το Appstore έχει καταφέρει κάτι που δεν δικαιολογεί τις πειρατικές πρακτικές. Οι περισσότερες αν όχι όλες οι εφαρμογές του, είναι πολύ πολύ φτηνότερες (έως και 2,3 ή και περισσότερες φορές) από τις αντίστοιχες εκδόσεις τους που πωλούνται από τους ίδιους τους κατασκευαστές για άλλες πλατφόρμες και στις οποίες καμμιά Apple δεν κατακρατά ποσοστό.

Καταλαβαίνεις λοιπόν, πως παρά την απέχθεια που και ο ίδιος νοιώθω, για άλλους όμως λόγους, απέναντι στην Apple, οι τιμές των εφαρμογών του appstore και το ποστοστό που κατακρατά η ίδια, μόνο ως μία ακόμα δικαιολογία μπορώ να το εκλάβω. :)

#95   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 17:27

Θα πω και κάτι ακόμα και θα σταματήσω εδώ γιατί το θέμα πραγματικά κουράζει!!!!

Αυτήν την στιγμή είμαστε 2 στρατώπεδα χωρισμένα! Αυτό του ktzaf και των άλλων που παρατάσομαι και εγω και αυτό του Tillter και του Athan (οι αναφορές στα ονόματα είναι ενδυκτικές δεν έχω να χωρίσω κάτι με κανέναν σας)

Οι διαφορές όμως των στρατοπέδων είναι πολύ μεγάλες!!! Απο τότε που άρχισε το θέμα οι Tillter και Athan κατάφεραν να μας κάνουν να παραδεχτούμε ότι εν μέρη έχουν δίκαιο στα περί "κλωπης"!!! Νίκη για εσάς το οτι παραδεχτήκαμε σχεδόν όλοι μας ότι δεν είναι σωστο!

Όμως

Εμείς πατάμε στο οτί η συσκευή μας απαιτούμε να έχει τα αυτονόητα που δεν έχει και βλέπουμε οτι η Apple μας χρεισημοποιεί και μας πουλάει αυτά που πρέπει να έχουμε! Αναμασάει την ίδια τροφή!

Εσείς πατάτε στα περί κλωπής πνευματικής ιδιοκτησίας! Δεχεσται όμως ότι κάνει η Apple λες και είναι το αστέρι της Βηθλεέμ που θα σας οδηγήσει στον Χρηστό!!!

Επειδή αυτό δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ θα σας θυμίσω ότι όλοι εμείς έχουμε περάσει απο το στάδιο που υποστηρίζεται (να πληρώνουμε τα πάντα και να πηγαίνουμε με το σταυρό στο χέρι) ενώ εσείς αρνήστε να έρθετε λιγάκι σε αυτό που υποστηρίζουμε εμείς!!!

Και σας προκαλώ λοιπον!!! Κάντε μια φορά jailbreak και μην κατεβάσετε σπασμένα apps! Πληρώστε στο cydia το safari download manager, το iFile, το iphonedelivery και άλλα! Δείτε που μπορεί να φτάσει η συσκευή που κρατάτε στα χέρια σας!!! Είναι η μοναδική μέση λύση!!! Θα δείτε τις συσκευές σας να αναπνέουν! Να πετάνε! Χωρίς να νοιώθετε ηθικά παράνομοι! Τόσο καιρό στο φορουμ έχετε διαβάσει πάρα πολλά για να ξέρεται πως να το κάνετε!

Δοκιμάστε το!!! Υπάρχει μέση λύση!!! Αυτά απο μένα! Να είστε όλοι καλά
Ευχαριστώ πολύ όλους τους συνομιλητές!!!
Χάρηκα!!!!

#96   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 17:44

Δεν μπορούσα να συμφωνίσω περισσότερο! (by the way το useragentfaker έχει και toggle για τα SBS)

#97   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 17:48

Θα πω και κάτι ακόμα και θα σταματήσω εδώ γιατί το θέμα πραγματικά κουράζει!!!!

Και σας προκαλώ λοιπον!!! Κάντε μια φορά jailbreak και μην κατεβάσετε σπασμένα apps! Πληρώστε στο cydia το safari download manager, το iFile, το iphonedelivery και άλλα! Δείτε που μπορεί να φτάσει η συσκευή που κρατάτε στα χέρια σας!!! Είναι η μοναδική μέση λύση!!! Θα δείτε τις συσκευές σας να αναπνέουν! Να πετάνε! Χωρίς να νοιώθετε ηθικά παράνομοι! Τόσο καιρό στο φορουμ έχετε διαβάσει πάρα πολλά για να ξέρεται πως να το κάνετε!

Δοκιμάστε το!!! Υπάρχει μέση λύση!!! Αυτά απο μένα! Να είστε όλοι καλά
Ευχαριστώ πολύ όλους τους συνομιλητές!!!
Χάρηκα!!!!


Υπάρχουν δύο θέματα.

Το πρώτο είναι το jailbreaking και η εγκατάσταση paid ή non=paid apps από το Cydia. Αυτό δεν καθιστά απαραίτητα κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας και απλά "βαδίζει στα όρια" του license agreement. Ενίοτε είναι και απολύτως απαραίτητο για να λειτουργήσει η συσκευή - βλ. προ-3.0 εποχές που δεν είχαμε ελληνικά.

Το δεύτερο είναι η εγκατάσταση παντός είδους cracked apps από το Installous και λοιπές πηγές. Το ότι το ίδιο το Cydia σας αποτρέπει από την πρόσθεση ορισμένων repositories κάτι πρέπει να σας λέει. Όσο μας αρέσει ή όχι, αυτή η πρακτική είναι παράνομη και αποτελεί κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας. Ίσως ποτέ κανείς να μη τιμωρήσει γι αυτό αλλά παραμένει κλοπή, όσο κι αν δε μας αρέσει.

Καμία δικαιολογία δεν μπορεί να προβληθεί για το δεύτερο θέμα. Όπως ακριβώς εγώ δεν μπορώ να δικαιολογήσω την ληστεία της τράπεζας με επιχειρήματα του στυλ ότι ο εργοδότης μου δεν μου δίνει αρκετά λεφτά.

#98   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 17:48

Εσείς πατάτε στα περί κλωπής πνευματικής ιδιοκτησίας! Δεχεσται όμως ότι κάνει η Apple λες και είναι το αστέρι της Βηθλεέμ που θα σας οδηγήσει στον Χρηστό!!!


Όχι καλέ μου φίλε, δεν έχεις καταλάβει ένα πάρα πολύ απλό πράγμα. Όποια και αν είναι η Apple, την οποία όπως τόνισα απεχθάνομαι ως εκεί που δεν παίρνει, κανείς μας δεν έχει το δικαίωμα να κλέβει ούτε δικό της προϊόν ούτε κανενός άλλου, πόσο δε προϊόντα μικροκατασκευαστών που προσπαθούν να επιβιώσουν όπως και εμείς. Στο θέμα της κλοπής, δεν έχει άλλοθι, δεν έχει δικαιολογίες και δεν χρήζει καμμιάς προσωπικής ερμηνείας, δικής μου ή δικής σου. Οπότε εσύ και οι φίλοι "ομοϊδεάτες" σου, δεν "κάνατε" καμμιά χάρη σε εμένα ή άλλον συμφορουμίτη παραδεχόμενοι το λάθος αυτών των πρακτικών σας. Είναι λάθος, είτε το παραδεχτείτε είτε όχι και το ξέρουμε και οι δυό μας που μιλούμε αυτή τη στιγμή αλλά και όσοι διαβάζουν αυτό το topic.

Κατά τα άλλα, ούτε στρατόπεδα που ανάφερες υπάρχουν, ούτε προσωπικές έριδες, ούτε κάτι άλλο. Απλά την επόμενη φορά που κάποιος θα εκμεταλευτεί την εργασία σου χωρίς να σε πληρώσει, θα σου καταχραστεί μισθό ή άλλη αμοιβή, θα σε κλέψει ή θα περιφρονήσει τον κόπο σου και τις όποιες προσπάθειές σου, να θυμηθείς να μην νευριάσεις μαζί του, ούτε να του κρατήσεις κακία. Δεν κάνει τίποτα διαφορετικό από το να στρατεύεται στο ίδιο "στρατόπεδο" με εσένα.

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 29/09/2009 - 17:54


#99   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 18:04

Προσωπική ερώτηση σε εσένα Athan και αν μπορείς και θέλεις να απαντήσεις, αρκεί ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ μόνο.

Θεωρείς το jailbreak (χωρίς τη χρήση σπασμένων εφαρμογών μόνο jailbreak και όλα τα άλλα είτε free apps είτε αγορασμένα και system "upgrades" όπως SBS, useragentfaker, imobilecinema, winterboard, κλπ.,) κλοπή και παρανομία και όσους έχουν jailbroken συσκευές κλέφτες? Απλό το ερώτημα.

ΝΟΤΕ: Το μόνο που μετανοιώνω από την αγορά του εορτολογίου, είναι ότι η Apple έβαλε στην τσέπη λεφτά από τον κόπο τρίτων, μακάρι τα παιδιά που το έφτιαξαν να μπορούσαν να το διαθέσουν διαφορετικά στον κόσμο.

#100   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 18:10

Και θα σου θυμίσω εδώ πως το jailbreaking σαν πράξη δεν είναι παράνομο!!!! Το να κατεβάζεις σπασμένα είναι!!! Δεν βλέπεις καν την διαφορά και δεν σε κακίζω γιατί πιθανότατα δεν είχες ποτέ cydia!!!!

Το cydia είναι ένα ακόμα AppStore!!! Πληρώνεις για κάποια πράγματα ενώ κάποια άλλα είναι free!! Το Cydia είναι σαν όπλο!!! Μπορεί να σκοτώσει όμως μπορεί και να προστατέψει!!! Φαντάσου το όπλο στα χέρια ενός αστυνομικού (που μάλλον προστατεύει) και στα χέρια ενος εγκληματία! Κι όμως είναι το ίδιο όπλο!!! Όλοι μας μπορούμε να έχουμε άδεια οπλοφορίας αν καταθέσουμε έναν καλό λογο και περάσουμε τα τεστ! Δεν είναι παράνομο λοιπον! Παρομοίασε τώρα την άδεια οπλοφορίας με την πράξη του jailbreak! Δεν είναι παράνομο! Η Apple απλά δεν δέχεται την εγγύηση της συσκευής αν είναι jailbroaken! Δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο γιατί νομικά δεν έχει αποδειχτεί πως το jailbreak είναι παράνομο! Ψάξε λίγο στο ίντερνετ! Αν είχε αποδειχτεί τότε θα συζητούσαμε διαφορετικά!

#101   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 18:19

βασικά παράνομο είναι και το jailbreak και η διανομή ipsw (ακόμα και άθικτων) και όλα. Δεν είναι δικό σου το software να το κάνεις ό,τι θες, της Apple είναι και σου δίνει την άδεια να το χρησιμοποιείς όπως αυτή θέλει. Και το όπως αυτή θέλει ρητά αναφέρει ότι δεν πρέπει να τροποποιείται (μεταξύ άλλων). Δεν λέω πως συμφωνώ με αυτό, ούτε πως διαφωνώ, αναφέρω μόνο πως έχει η κατάσταση. Υπάρχει μάλιστα σε εξέλιξη μια νομική διαδικασία μήπως εξαιρεθεί το iPhone από τους νόμους αυτούς (την οποία ξεκίνησε το EFF), αλλά ακόμα δεν έχει καταλήξει κάπου.

#102   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 18:28

Polux αν είναι έτσι τότε γιατί όσοι ανέβασαν custom firmwares της 3,1 είναι ελεύθεροι? Μην μου πείς ότι δεν μπορούν να τους βρούν αν κινηθούν νομικά!!!! Τώρα που το σκέφτομαι ίσως εκεί να ποντάρει η Apple! Στο λάθος της Dev-team!

#103   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 18:32

νομικά μιλάμε είναι παράνομο,απλά έχει όφελος και η apple απο αυτό.φυσικά και μπορεί να τους πιάσει..

#104   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2009 - 18:33

Προσωπική ερώτηση σε εσένα Athan και αν μπορείς και θέλεις να απαντήσεις, αρκεί ένα ΝΑΙ ή ΟΧΙ μόνο.

Θεωρείς το jailbreak (χωρίς τη χρήση σπασμένων εφαρμογών μόνο jailbreak και όλα τα άλλα είτε free apps είτε αγορασμένα και system "upgrades" όπως SBS, useragentfaker, imobilecinema, winterboard, κλπ.,) κλοπή και παρανομία και όσους έχουν jailbroken συσκευές κλέφτες? Απλό το ερώτημα.


Γιατί ρωτάς εμένα που ούτε στιγμή δεν αναφέρθηκα στο JB; Anyway, το jailbrake από τη στιγμή που παραβιάζει την άδεια χρήσης της Apple είναι παράνομο, άσχετα με το τι θεωρώ εγώ προσωπικά ή κάποιος άλλος. Ωστόσο κανείς δεν μπορεί να το χαρακτηρίσει ως "κλοπή" από τη στιγμή που αφορά συσκευή και λειτουργικό των οποίων η απόκτηση και κατοχή έχει πληρωθεί.

#105   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2009 - 18:45

όπως ανέφερα και ποιο πάνω μόνο το κινητό πληρώθηκε και η ΑΔΕΙΑ χρήσης του λειτουργικού,όταν αγοράζεις πχ τα χp δεν αγοράζεις τα xp αλλα την άδεια χρήσης για να τα περάσης για αυτό και πατάς accept και accept συνέχεια.
οπότε έχουμε κ λέμε,εσύ αγόρασες την άδεια για να χρεισιμοποιήσης το λειτουργικό,αλλα όχι την άδεια για να το πειράξεις,έχει διαφορά το ένα με το άλλο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες