Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Μονομερής αύξηση Cosmote και σπάσιμο συμβολαίου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#376   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:40

Μόλις πήρα και εγώ τους κωδικούς μου και το απόγευμα πάω Γερμανό για να κάνω την διαδικασία. Οπότε μου μένει και το 4s και δεν έχω και συμβόλαιο.
Ευχαριστώ το φίλο που μας άνοιξε τα μάτια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#377   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:41

Δεν το ξέραμε το Δεκέμβρη ότι θα κάνανε τέτοια μαγκιά να πάμε να κάνουμε 4-5 συμβόλαια COSMOTE ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ 150 και με 750,00€ να είχαμε 5 iphone 4S...

Αυτά τους αξίζουν.!!!!

#378   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:45

Νομιζω οτι εχει λαθος.Καθε εταιρια εχει το δικαιωμα να αρνηθει να εισαι πελατης της ή να σου ζητησει εγγυηση.
Οσο για την ισοτιμη μεταχειρηση καλα θα ηταν να ισχυε,θα πληρωναμε ολοι τα ιδια παγια θα ειχαμε ολοι τις ιδιες εκπτωσεις,εφοσον δεν διναμε δικαιωμα! Επισης καλο θα ηταν οι Τραπεζες να ενεκριναν δανεια σε ολους οσους μπορουν να τα πληρωσουν!
Μιλαμε για εταιριες λοιπον και οχι για φιλανθρωπικα ιδρυματα.


Άρνηση πώλησης χωρίς ιδιαίτερο λόγο είναι αδίκημα!!!
Επίσης μίλησα για ισοτιμία όχι ισότητα!
Αναλογικότητα υπάρχει και γίνεται δεκτή, αλλά όχι διάκριση!!!!!!!!!
Επίσης, αν πάνε π.χ. σε μένα να ζητήσουν έξτρα εγγύηση από τη στιγμή που πληρώνω με visa θα καταλήξουν να πληρώνουν και αποζημίωση για προσβολή!!!!!

#379   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:45

Δεν είναι καθόλου νόμιμη να σου ζητήσει εγγύηση από την στιγμή που εσύ είσαι κύριος/α στις υποχρεώσεις. Από την στιγμή που πληρώνω στην ώρα μου, εσύ διάλεξες να αλλάξεις τους όρους άρα θα υποστείς και τις συνέπειες.

Επίσης δεν έχει κανένα δικαίωμα να μου συμπεριφερθεί διαφορετικά από άλλους καταναλωτές τη στιγμή που δεν έχω δώσει κανένα διακαίωμα!!!

Οι εταιρείες εκτός από διακαιώματα έχουν και υποχρεώσεις, μια από αυτές είναι και η ισότιμη συμπεριφορά απέναντι στους καταναλωτές. Δεν μπορεί π.χ. σε μένα να ζητάς εγγύηση και στον άλλον όχι, πρέπει να το δικαιολογήσεις.
Εξάλλου η προπληρωμή των παγίων αποτελεί εγγύηση οπότε πραγματικά θα ήθελα να γίνει κάτι τέτοιο γιατί με αδελφή δικηγόρο θα ρίξουμε και πολύ γέλιο!!!

Το να ζητησει εγγυηση ειναι νομιμο και υπαρχει και στο συμβολαιο μεσα που υπογραφεις.. Σε οποιοδηποτε νεο συμβολαιο εχει το δικαιωμα οποιαδηποτε εταιρια να ζητησει εγγυηση..
Και μην ξεχναμε και τον τειρεσια κινητης τηλεφωνιας που μπηκε σε λειτουργια..

#380   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:47

Εγω που το Νοεμβριο πηρα επιδοτηση 180 ευρω με προγραμμα 30 ευρω το μηνα για 24 μηνες το οποιο μου ειναι αχρηστο διοτι και το 25 με ικανοποιει, τι να κανω; Δεν θελω να κοψω τη συνδεση με την Cosmote. Να τους πω να μου το κλεισουν και μετα αν γινεται να κανουν καμια εκπτωση ή να με ριξουν προγραμμα χωρις εξτρα χρεωση; Οποιος εχει εμπειρια ας πει..

Ε καντο whats up και μετα απο εναν μηνα ξανακανε συνδεση στο 25 και παιρνεις και νεα επιδοτηση ή βαλτην έκπτωση στο πάγιο.

#381   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:48

Το να ζητησει εγγυηση ειναι νομιμο και υπαρχει και στο συμβολαιο μεσα που υπογραφεις.. Σε οποιοδηποτε νεο συμβολαιο εχει το δικαιωμα οποιαδηποτε εταιρια να ζητησει εγγυηση..
Και μην ξεχναμε και τον τειρεσια κινητης τηλεφωνιας που μπηκε σε λειτουργια..


Παίδες σε περίπτωση που πληρώνεις με visa δεν μπορεί να σου ζητήσει εγγύηση... Θα μπλέξει το πράγμα άσχημα για αυτούς.
Ο τειρεσίας είναι για κακοπληρωτές, όχι για οτιδήποτε άλλο.
Το θέμα είναι απλό για αυτό και τελικά είναι σαν βρεγμένες γάτες, έχουν άδικο και δεν έχουν πρόβλημα να υποστούν τις συνέπειες.
Μετά αν επιλέξουν εκδικητική συμπεριφορά, νομίζω ότι μόνο προβλήματα θα έχουν.
Δεν ασχολούνται με 100-200 τέτοιες περιπτώσεις, αυτή είναι η ουσία!!!

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 24/01/2012 - 14:51


#382   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:49

Παίδες σε περίπτωση που πληρώνεις με visa δεν μπορεί να σου ζητήσει εγγύηση... Θα μπλέξει το πράγμα άσχημα για αυτούς.

Κι όμως μπορεί.. Ειναι νομιμο απο τη στγμη που τομξερεις και μεσα απο το συμβόλαιο...

#383   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:55

Εγω το σκεφτομαι εχω 2 γραμμες απεριοριστα 25. Αλλα να τις κοψω και να ξανακανω συνδεση μετα τον μηνα για να κερδισω 2 50αρες επιδοτισεις; Η βοντα δινει παραπανω;

Όχι .. Ακριβως το ιδιο ποσο δινουν..

#384   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 24/01/2012 - 14:57

σε ευχαριστω...τωρα μπαινω σε σκεψεις, αν το κανω η οχι, αν εχω να κερδισω κατι απο αυτο η οχι... :unsure: :unsure:

Ε ναι φυσιμα και εχεις.. Αφου θα κανεις διακοπη μπορεις να ξανακανεις νεα συνδεση και να ξαναπαρεις επιδοτηση.. Ή εκπτωση στο πάγιο..

#385   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 24/01/2012 - 15:02

Κι όμως μπορεί.. Ειναι νομιμο απο τη στγμη που τομξερεις και μεσα απο το συμβόλαιο...


Πρέπει να το διακαιολογήσει επαρκώς, αυτό σου λέω!
Αλλιώς θα βρει το μπελά της. Απλό είναι, δεν λέω ότι δεν μπορεί, αλλά δεν μπορεί να σταθεί σαν επιχείρημα κανένα από τη στιγμή που εγώ είμαι κύριος στις υποχρεώσεις μου. Θα την καταγγείλω και θα δικαιωθώ.
Θα πει δηλαδή ότι του βάζω εγγύηση επειδή προσπάθησε πιο παλιά να διαφυλάξει τα συμφεροντά του;;; Επειδή έκανε χρήση των διακαιωμάτων του;;;
Ότι ήταν κύριος αλλά εγώ απλά θέλω να του βάλω εγγύηση;
...Να υποθέσω ότι θα είναι κι άλλοι οι καταγγέλοντες...;;;
Καταλαβαίνεις τι θα γίνει..;;;!!!!
Αυτό λέω.

Όταν το κράτος δίνει άδειες κινητής κλπ όσοι τις πέρνουν υπογράφουν και κάτι συμβάσεις 2-3.000 σελίδες περί προστασίας καταναλωτή, υποχρεώσεις κλπ κουραφλεξαλα μεν αλλά κάποιες φορές έχουν μεγάλη χρησιμότητα.

#386   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 24/01/2012 - 15:04

Πρέπει να το διακαιολογήσει επαρκώς, αυτό σου λέω!
Αλλιώς θα βρει το μπελά της. Απλό είναι, δεν λέω ότι δεν μπορεί, αλλά δεν μπορεί να σταθεί σαν επιχείρημα κανένα από τη στιγμή που εγώ είμαι κύριος στις υποχρεώσεις μου. Θα την καταγγείλω και θα δικαιωθώ.
Θα πει δηλαδή ότι του βάζω εγγύηση επειδή προσπάθησε πιο παλιά να διαφυλάξει τα συμφεροντά του;;; Επειδή έκανε χρήση των διακαιωμάτων του;;;
Ότι ήταν κύριος αλλά εγώ απλά θέλω να του βάλω εγγύηση;
...Να υποθέσω ότι θα είναι κι άλλοι οι καταγγέλοντες...;;;
Καταλαβαίνεις τι θα γίνει..;;;!!!!
Αυτό λέω.

Όταν το κράτος δίνει άδειες κινητής κλπ όσοι τις πέρνουν υπογράφουν και κάτι συμβάσεις 2-3.000 σελίδες περί προστασίας καταναλωτή, υποχρεώσεις κλπ κουραφλεξαλα μεν αλλά κάποιες φορές έχουν μεγάλη χρησιμότητα.

Καν το καλη επιτυχια αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι.. Ειναι στην κριση της εταιριας ποτε θα σητησει εγγυηση ή όχι..

#387   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/01/2012 - 15:08

παιδια ποια ακριβως ειναι η διαδικασια για την καταγελλια?τι ακριβως κανατε εσεις που ηδη προχωρησατε?
να σημειωσω οτι στις 15/12 εκανα νεο συμβολαιο με νεο αριθμο 24 μηνων στο 45αρι., δεν εκανα ανανεωση συμβολαιου

#388   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 24/01/2012 - 15:10

παιδια ποια ακριβως ειναι η διαδικασια για την καταγελλια?τι ακριβως κανατε εσεις που ηδη προχωρησατε?
να σημειωσω οτι στις 15/12 εκανα νεο συμβολαιο με νεο αριθμο 24 μηνων στο 45αρι., δεν εκανα ανανεωση συμβολαιου

Ε παιρνεις την εξυπηρετηση πελατων και λες οτι συμφωνα με την ανακοινωση περι τιμολογιακων αλλαγων και αυξηση του ελαχιστου χρονου χρεωσης θελω να κανω καταγγελια συμβασης αζημιως οπως αναφερετε και στην ανακοινωση.. Και απο εκει και περα θα σου δωσουν εναν κωδικο.. Μπορεις να κανεις φορητοτητα αμεσως κανοντας συμβολαιο σε αλλη εταιρια ή να το κανεις whats up.

#389   watChlaR

watChlaR

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 15:11

παιδια ποια ακριβως ειναι η διαδικασια για την καταγελλια?τι ακριβως κανατε εσεις που ηδη προχωρησατε?
να σημειωσω οτι στις 15/12 εκανα νεο συμβολαιο με νεο αριθμο 24 μηνων στο 45αρι., δεν εκανα ανανεωση συμβολαιου


13838 και ζήτα να σε συνδλεσουν με το τμήμα ακυρώσεων , δίνεις αριθμο ταυτότητας και το νουμερό σου και σου δίνουν κωδικό ακύρωσησς . πας σε γερμανό δίνεις τον κωδικό και τέλος

#390   mankap

mankap

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 24/01/2012 - 15:11

2 ερωτησουλες γιατι ειμαι στη δουλεια και δεν προλαβα να διαβασω ολες τις σελιδες.
1η Μπορω να το κανω απο το τηλεφωνο?
2η χρειαζεται λογαριασμος cosmote ? Το λεω γιατι ο λογαριασμος μου ερχεται σε λλη διευθυνση)
Εκανα 18 συμβολαιο (αναναιωση) τον γυρω στις 30-11-11 στο 85αρι προγραμμα που μου το αφησαν στα 75ε και πηρα 4ς 89ε.

Τελευταία επεξεργασία από: mankap, 24/01/2012 - 15:12


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες