Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

PwnageTool for iPhone OS 3.1 [iPhone 3GS, iPod touch 2G]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
206 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   asavvop

asavvop

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/10/2009 - 11:28

ναι αλλα πιστευω οτι δεν εμποδιζει κανεις να δοκιμασουμε να βαλουμε καποιο custom firmware σε dfu mode να δουμε εαν παιζει τελος παντων,ε;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 11:41

Εγώ από την άλλη είμαι στο 3GS με 3.0.1 και το Cydia να γράφει: This device has a 3.0 ECID SHSH on file."

Τί πρέπει να κάνω?

#78   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 03/10/2009 - 11:44

Εγώ από την άλλη είμαι στο 3GS με 3.0.1 και το Cydia να γράφει: This device has a 3.0 ECID SHSH on file."

Τί πρέπει να κάνω?


Και σε εμένα το ίδιο γράφει ενώ έχω περασμένη την 3.0 ! Λογικά εμείς-αν έχουμε mac-μπορούμε να προχωρήσουμε σε jailbreak!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 03/10/2009 - 11:45


#79   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/10/2009 - 11:52

3.0.1 3GS σε 3.1 απο xsellize με ECID SHSH ON FILE
cydia + installus Όλα καλα!!!



Μόλις έκανα j/b την 3.1 χρησημοποιώντας τα Link στο τοπικ. είχα 3.0 j/b με ECID στο Cydia. προς το παρόν όλα καλα..


Παιδια γράφετε οτι περασατε την 3.1 , ολα καλα, οτι ειχατε ECID SHSH ON FILE.

Δεν γραφετε ομως το πιο σημαντικό ΠΟΙΟ ECID SHSH είχατε ON FILE? το 3.0 η το 3.1 ?

Συγγνωμη που δυσανασχετω, αλλα βλεπετε οτι υπαρχει ερωτηση σχετικα με αυτό και αμφιβολία που πιθανως να οδηγησει καποιους συμφρουμητες σε λαθος απόφαση.
Θα επρεπε λοιπόν να πειτε ποιο ECID SHSH ειχατε για να ξερουν οι υπόλοιποι αν πρεπει να προχωρησουν η οχι.

#80   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 03/10/2009 - 11:55

Παιδια γράφετε οτι περασατε την 3.1 , ολα καλα, οτι ειχατε ECID SHSH ON FILE.

Δεν γραφετε ομως το πιο σημαντικό ΠΟΙΟ ECID SHSH είχατε ON FILE? το 3.0 η το 3.1 ?

Συγγνωμη που δυσανασχετω, αλλα βλεπετε οτι υπαρχει ερωτηση σχετικα με αυτό και αμφιβολία που πιθανως να οδηγησει καποιους συμφρουμητες σε λαθος απόφαση.
Θα επρεπε λοιπόν να πειτε ποιο ECID SHSH ειχατε για να ξερουν οι υπόλοιποι αν πρεπει να προχωρησουν η οχι.


Γενικότερα υπάρχει μία σύγχηση. Γι'αυτό γράφω παραπάνω, κάντε λίγη υπομονή ακόμα...θα βγει οδηγός που θα αναγράφει όλες τις λεπτομέρειες! Ας μην βιαζόμαστε...θα τα κάνουμε μαντάρα!!!

Υ.Γ. Αν έχουμε ECID SHSH το 3.0 και βεβαίως Mac, νομίζω θα μπορούμε να κάνουμε jailbreak. Με επιφύλαξη το μεταφέρω αυτό!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 03/10/2009 - 11:57


#81   tetragon

tetragon

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 11:59

καλημερα σε ολουσ παιδια εγω εχω ενα iphone 3gs αγορασμενο απο αμερικη με την version os την 3,0 και θα ηθελα να βαλω την 3,1 θα μπορουσε καποιος να ανεβασει την 3,1 σε rapidshare ωστε να την εχω και εγω που δεν εχω mac pc και κατι που ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο το custom firmware δηλαδη εχει το modem firmware της 3,0? ευχαστιστω.

#82   elektricrain

elektricrain

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:04

Γειά όσους έχουν 3Gs και θέλουν να χρησιμοποιήσουν το ECID SHSH on file γίνεται και χωρίς το Cydia με το iREB 3.1.3 για Windows και Mac. Συνδέετε το iPhone 3Gs και πατάτε στο κουμπί iPhone 3G[S]3.1 SHSH Grabber. Μετά κάνετε Restore με custom 3.1 με το νέο PwnageTool 3.1.3.

Αναρτημένη εικόνα

Κατεβάστε το iREB 3.1.3 από εδώ:

http://ttapple.net/

Ελπίζω να βοήθησα.

Τελευταία επεξεργασία από: elektricrain, 03/10/2009 - 12:11


#83   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:06

Γενικότερα υπάρχει μία σύγχηση. Γι'αυτό γράφω παραπάνω, κάντε λίγη υπομονή ακόμα...θα βγει οδηγός που θα αναγράφει όλες τις λεπτομέρειες! Ας μην βιαζόμαστε...θα τα κάνουμε μαντάρα!!!

Υ.Γ. Αν έχουμε ECID SHSH το 3.0 και βεβαίως Mac, νομίζω θα μπορούμε να κάνουμε jailbreak. Με επιφύλαξη το μεταφέρω αυτό!


Χρηστο δεν ειναι οτι βιαζομαστε, υπάρχουν ατομα που εχουν τους λογους τους να περασουν την 3.1 πιθανως απο προβληματα που αντιμετοπίζουν.
Ολοι ξερουμε οτι η 3.1 δεν προσφερει τιποτα σημαντικο.
Απλα νομιζω οτι θα επρεπε να εχουμε πιο υπευθυνες απαντησεις και ταχυτερη καθοδηγηση απο τους moderators.

#84   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:06

Γειά όσους έχουν 3Gs και θέλουν να κάνουν να χρησιμοποιήσουν το ECID SHSH on file γίνεται και χωρίς το Cydia με το iREB 3.1.3 για Windows και Mac. Συνδέετε το iPhone 3Gs και πατάτε στο κουμπί iPhone 3G[S]3.1 SHSH Grabber. Μετά κάνετε Restore με custom 3.1 με το νέο PwnageTool 3.1.3.

Αναρτημένη εικόνα

Κατεβάστε το iREB 3.1.3 από εδώ:

http://ttapple.net/

Ελπίζω να βοήθησα.



Να μην ελπίζεις...εκτιμώ ότι βοήθησες πολύ! Ευχαριστούμε!!!

#85   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:11

cool. Εγώ το βαλα σε recovery επειδή έτσι έλεγε το pwnagetool στο τέλος και δεν διακινδύνευσα



φιλε ακολουθησα ακριβως τον οδηγο σου και εκει που εκανε ρεστορε μοθ εβγαλ ενα μηνυμα πως το ρστορε δεν μπορει να γινει...ειμαι χρηστης mac και εχω iphone 3gs kai hmoyn se 3.0.1 jb..ξερεις μηπως τι μπορει να φταει?

#86   iAgis

iAgis

    iPH User

  • 141 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:11

Παιδια γράφετε οτι περασατε την 3.1 , ολα καλα, οτι ειχατε ECID SHSH ON FILE.

Δεν γραφετε ομως το πιο σημαντικό ΠΟΙΟ ECID SHSH είχατε ON FILE? το 3.0 η το 3.1 ?

Συγγνωμη που δυσανασχετω, αλλα βλεπετε οτι υπαρχει ερωτηση σχετικα με αυτό και αμφιβολία που πιθανως να οδηγησει καποιους συμφρουμητες σε λαθος απόφαση.
Θα επρεπε λοιπόν να πειτε ποιο ECID SHSH ειχατε για να ξερουν οι υπόλοιποι αν πρεπει να προχωρησουν η οχι.


Έχεις δίκιο. Sorry. ECID on file 3.0 είχα εγω..

#87   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:19

φιλε ακολουθησα ακριβως τον οδηγο σου και εκει που εκανε ρεστορε μοθ εβγαλ ενα μηνυμα πως το ρστορε δεν μπορει να γινει...ειμαι χρηστης mac και εχω iphone 3gs kai hmoyn se 3.0.1 jb..ξερεις μηπως τι μπορει να φταει?



ακυρο φιλε....το ξανα προσπαθησα και τελικα μου πετυχε.

#88   evripidis

evripidis

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:25

Λοιπόν ας πω και εγώ με την σειρά μου ώστε να βοηθήσω πιθανόν κάποιους :

Σε iPhone 3GS αγορασμένο από Αμερική, κλειδωμένο (locked) το οποίο μέχρι πριν από λίγο είχε 3.0 OS με ECID (3.0) στο Cydia η διαδικασία πήγε ρολόι.

1. Δημιουργία με το PwnageTool μια custom firmware του 3.1 Κατα την δημιουργία του οι επιλογές μου ήταν αυτές και μόνον αυτές: «Activate the phone», «Cydia» και μεγάλωσα το root από 608ΜΒ σε 760+ ΜΒ.

2. Ανοίγοντας το iTunes ALT (option) + RESTORE και επιλογή του firmware που μόλις είχα κάνει.

3. Εφόσον πήγαν όλα καλά, εγκατάσταση μέσα από το Cydia του Ultrasn0w.

Και έτσι πλέον βρίσκομαι και εγώ official στην 3.1. ;-)

#89   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:31

καλησπέρα παιδιά,
βοηθήστε μας λίγο ...
αν κάποιος δεν έχει κάνει ecid αρχείο τώρα πια δεν μπορεί ? Δηλαδή είμαστε όλοι καταδικασμένοι να μείνουμε στην 3,0 για JB ?
Εδώ να πω ότι έχω iPhone 3G 16gb JB με 3,0 από Ελλάδα ( cosmote )


Για το iPhone 3G ΔΕΝ ισχύουν αυτά περί ECID. Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PwnageTool το οποίο υπάρχει εδώ και καιρό για το 3G και να κάνεις jailbreak στην 3.1 8)


Μια ερωτηση που απευθυνεται σε οσους εχουν ηδη περασει την 3.1
Οπως βλεπετε στο screenshot μου, εχω ECID on file 3.1
Συμφωνα με οσα εχουν γραφτει μπορω λογικα να προχωρησω.
Ρωτω γιατι υπάρχει μια αμφιβολία ότι πρεπει να εχεις ECID on file στην 3.0.1 για να προχωρήσεις σε update στην 3.1
Που σημαινει οτι για να εχεις ecid για την 3.0.1 επρεπε να το ειχες κανει εν οσω βρισκοσουν στην 3.0

Προσωπικα, δεν ειδα πουθενα να αναφερεται κατι τετοιο. Αν υπήρχε αυτός ο περιορισμός θα το διευκρίνιζε με κεφαλαια :lol:


αν είσαι στην 3.0 ή 3.0.1 και έχεις ECID στην 3.1 μπορείς να προχωρήσεις άφοβα. Αν είσαι όμως στην 3.1 ΤΩΡΑ και δεν έχεις το ECID της 3.0 ή 3.0.1 δεν μπορείς να το κάνεις γιατί πρέπει να πρώτα να γυρίσεις στην 3.0 ή 3.0.1 να κάνεις jailbreak και μετά το restore στην 3.1 με την custom ipsw

Εγω που εχω 3gs 3.0.1 με ecid on file.. Αλλα windows μπορω να παω στη 3.1 ; Αν ξερει
καποιος πως ας μου πει...


ναι μπορείς αρκεί να προμηθευτείς την custom ipsw


παιδια εχω την 3.1 μεσα...δεν εχω κανει jailbreak και unlock..το κινητο ειναι αγορασμενο απο ελλαδα..και 8ελωα να εγκαταστησω το cydia τι πρεπει να κανω..?


αν το αγόρασες με την 3.1 δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Πρέπει να περιμένεις.


το δικο μου μετα απο εγκατασταση του winderboard iphone 3GS 32GB δεν ξανα μπουταρισε ημουνα στην εκδοση 3.0 και δεν θα την αλλαζα με τιποτα εκανα οτι μπορουσα αλλα τιποτα αναγκαστηκα να κανω restore και τωρα παπαλα το τηλεφωνακι.......
αστα να πανε εφτηχως δεν εχω πουλησει ακομα το 3G μου που εχω την 3.0.1
θα βαλω το 3GS στο συρταρι και θα εχω το 3G
αρε κοσμε!!!!!


αν είχες το ECID της 3.0 θα μπορούσες να κάνεις restore στην 3.0

επειδή με μπερδέψατε:

έχω το 3GS, με έκδοση 3.0.1 περασμένη και σπασμένη με Redsnow, αλλά χωρίς ECID SHSH on file.

Απ' όσο καταλαβαίνω από τον οδηγό του Sepsis, συνεχίζω άφοβα;; ( έχω και Mac )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


έχω την εντύπωση ότι μπορείς ναι



Εγώ από την άλλη είμαι στο 3GS με 3.0.1 και το Cydia να γράφει: This device has a 3.0 ECID SHSH on file."

Τί πρέπει να κάνω?


μπορείς να προχωρήσεις

Follow me on twitter


#90   jojosrbd

jojosrbd

    iPH Member

  • 201 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:43

Για το iPhone 3G ΔΕΝ ισχύουν αυτά περί ECID. Οπότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PwnageTool το οποίο υπάρχει εδώ και καιρό για το 3G και να κάνεις jailbreak στην 3.1 8)




αν είσαι στην 3.0 ή 3.0.1 και έχεις ECID στην 3.1 μπορείς να προχωρήσεις άφοβα. Αν είσαι όμως στην 3.1 ΤΩΡΑ και δεν έχεις το ECID της 3.0 ή 3.0.1 δεν μπορείς να το κάνεις γιατί πρέπει να πρώτα να γυρίσεις στην 3.0 ή 3.0.1 να κάνεις jailbreak και μετά το restore στην 3.1 με την custom ipsw



ναι μπορείς αρκεί να προμηθευτείς την custom ipsw

......


sEPSIS..Ωραίος!!

Λεπτομέριεια.... Εχει διαφορά αν το jailbreak της 3,0 έχει γίνει με purplera1n? η δεν κάνει καμοία διαφορά...?

Thanx....

Keep Up this fine work!

Τελευταία επεξεργασία από: jojosrbd, 03/10/2009 - 12:43


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες