Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

PwnageTool for iPhone OS 3.1 [iPhone 3GS, iPod touch 2G]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
206 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 03/10/2009 - 12:49

εγω θελω να ρωτηησω το εξης..πως εμφανιζω και παλι το σημα της vodafone? γιατι με το restore εχει χαθει..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 03/10/2009 - 13:32

Τώρα ας μου ξεκαθαρίσει κ εμένα κάποιος που γνωρίζει..

Πήρε ένας φίλος 3GS πρίν 3 μέρες,με 3.0 πάνω(!!!),έχει κάνει jailbreak.Φυσικά δεν έχει ecid.
Μπορεί να κάνει upgrade με custom .ipsw στην 3.1 ή οχι;;;

Τελευταία επεξεργασία από: sepsis, 03/10/2009 - 16:26


#93   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2009 - 13:41

εφοσον κανει της απαιτουμενες ενεργιες για να κρατησει το ecid για μελοντικη χρηση ναι θα μπορει.

ezgif_com_crop_2.gif


#94   glaukos

glaukos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 14:16

Τελικα για να τελειωσουμε το θεμα.Έχω 3gs με update στο 3.1 έχω ESSID για την 3.1 στο Sauri και στο PC μου Υστερα απο grab.
Το ερωτημα είναι μπορω να κανω Jailbreak??????///

#95   mkokkinas

mkokkinas

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 14:24

Καλησπερα παιδια,

μηπως εχουμε κανενα νεόγερο σχετικα με το ξεκλειδωμα του iPhone 3Gs που εχει γινει αναβαθμιση απο 3 σε 3.1
περιμενω πως και πως να το ξεκλειδώσω για να του βαλω προγραμματακια

ευχαριστω !

#96   Helectronic

Helectronic

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 15:16

1. GOLDEN RULE: If you are using a iPhone 3G or iPhone 3G(S) with ultrasn0w and rely on ultrasn0w to obtain cellular service then you should only update your device with an .ipsw that is made with the new PwnageTool. There are no second chances with this. You need to remember that PwnageTool will provide an upgrade path to newer versions of the iPhone software in the future.

Πιστεύω ότι διάβασα όλο το Topic, αλλα πουθενά δεν αναφέρεται εκτος από το πρώτο post για τα Factory Locked 3GS.
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι για τα κλειδωμένα (Ultrasnow) 3GS αντί να πατήσουμε Shift Restore πατάμε Shift Update.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Μπορεί να αναφέρει κάπως ότι το κατάφερε αυτό?

Double Post

Εντάξει...Ένα topic σημαντικό 13 σελίδων με 4-5 σοβαρά posts και τα άλλα ότι να'ναι. Σβήστε τα όλα και κρατήστε μόνο ότι αξίζει γιατί αυτό το thread πραγματικά δεν διαβάζεται.

+1000

Τελευταία επεξεργασία από: Helectronic, 03/10/2009 - 15:18


#97   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/10/2009 - 15:30

θα πρεπει να γινει ενα κλειδωμενο θεμα απο τους mod με οδηγιες και απαντησεις στις συνηθισμενες ερωτησεις.
Δηλαδη οταν διατυπώνεται μια σοβαρη ερωτηση στο φορουμ να περνιεται μαζι με την απαντηση της στο κλειδωμενο θεμα ωστε να λυθουν ολες οι απορίες.
Δεν ειναι πανω απο 5-6 ερωτησεις που αν απαντηθουν υπευθυνα θα μπορει ο καθενας βρει αυτο που ψαχνει.
Επισης να γινει στο ιδιο θεμα ενας μινι οδηγος για εγκατασταση απο windows με ετοιμο firmware.

#98   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 03/10/2009 - 15:32

1. GOLDEN RULE: If you are using a iPhone 3G or iPhone 3G(S) with ultrasn0w and rely on ultrasn0w to obtain cellular service then you should only update your device with an .ipsw that is made with the new PwnageTool. There are no second chances with this. You need to remember that PwnageTool will provide an upgrade path to newer versions of the iPhone software in the future.

Πιστεύω ότι διάβασα όλο το Topic, αλλα πουθενά δεν αναφέρεται εκτος από το πρώτο post για τα Factory Locked 3GS.
Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι για τα κλειδωμένα (Ultrasnow) 3GS αντί να πατήσουμε Shift Restore πατάμε Shift Update.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Μπορεί να αναφέρει κάπως ότι το κατάφερε αυτό?

Double Post


+1000



δηλαδη ενα τηλεφωνο που ηταν κλειδωμενο στην Ο2 αγγλιας και τωρα εγινε αναβαθμιση απο ιτυνες στην 3.1 ειναι αχρηστο; μπορει να δουλεψει μονο στην αγγλια με καρτα Ο2?

#99   panosg1977

panosg1977

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 15:40

δηλαδη ενα τηλεφωνο που ηταν κλειδωμενο στην Ο2 αγγλιας και τωρα εγινε αναβαθμιση απο ιτυνες στην 3.1 ειναι αχρηστο; μπορει να δουλεψει μονο στην αγγλια με καρτα Ο2?


Ναι. Δεν υπάρχει unlock για την 05.11.07 baseband και πιθανόν να μην υπάρξει ποτέ. Η Apple έχει αφαιρέσει δύο από τις εντολές που χρησιμοποιούσε η dev team για να "μιλήσει" στην baseband.

Το πιο πιθανό, στο όχι και τόσο άμεσο μέλλον, είναι κάποιο εργαλείο τύπου bootneuter για downgrade της baseband σε 04.26.08.

Για να καταλάβετε τι εστί unlock της baseband, και για να μην απαιτούν παράλογα πράγματα από την dev team ορισμένοι, διαβάστε το iphone wiki:

<http://theiphonewiki...p?title=Unlock>

Ο μόνος που κατά την γνώμη μου θα μπορούσε να κάνει κάτι με το θέμα baseband είναι μόνο ο geohot αυτή την στιγμή και ο ίδιος έχει πει ότι λόγω μαθημάτων δεν προλαβαίνει. Ίδωμεν...

#100   MaxII

MaxII

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 15:40

δηλαδη ενα τηλεφωνο που ηταν κλειδωμενο στην Ο2 αγγλιας και τωρα εγινε αναβαθμιση απο ιτυνες στην 3.1 ειναι αχρηστο; μπορει να δουλεψει μονο στην αγγλια με καρτα Ο2?


Ακριβως προς το παρων ειναι "αχρηστο"....Απλα εχεις ενα πολυ ωραιο ipod touch :D :D

Εχω οτι ακριβως εχεις και εσυ....κλειδωμενο στην Ο2 με 3.1.......λυπαμαι φιλε μου ,υπομονη και τον σταυρο σου κανε που και που.....τωρα που το σκεφτομαι ριξε και κανα ευχελεο!! :blink: :blink:

#101   Helectronic

Helectronic

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 15:46

δηλαδη ενα τηλεφωνο που ηταν κλειδωμενο στην Ο2 αγγλιας και τωρα εγινε αναβαθμιση απο ιτυνες στην 3.1 ειναι αχρηστο; μπορει να δουλεψει μονο στην αγγλια με καρτα Ο2?

Δυστυχώς εχής πολύ δουλειά μπροστά σου.
Αν το iPhone σου είναι unlocked/Jailbroken (Ultrasn0w) στο FW 3.0 η 3.01 και εχής το ECID on File, μπορείς να κανεις ΜΟΝΟ UPDATE με ένα custom IPSW 3.1 και να εχής και το Ultrasn0w.

Double Post

PwnageTool will work for the iPhone 3GS assuming you have already Pwned it at 3.0 or 3.0.1

Με αυτό εννοεί ότι το FW 3.0 or 3.01 να ήταν δημιουργημένο ΜΟΝΟ με το Πόναγε Tool και περασμένο στο iPhone Η δεν έχει σημασία πως "ξεκλιδοσαμει" κάναμε Jailbeak.

Τελευταία επεξεργασία από: Helectronic, 03/10/2009 - 15:53


#102   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:05

sEPSIS..Ωραίος!!

Λεπτομέριεια.... Εχει διαφορά αν το jailbreak της 3,0 έχει γίνει με purplera1n? η δεν κάνει καμοία διαφορά...?

Thanx....

Keep Up this fine work!


δεν έχει διαφορά. Σύμφωνα με τον musclenerd υποστήριζεται το purplera1n

Follow me on twitter


#103   Helectronic

Helectronic

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:18

Προσπάθησα να κάνω Update με ένα Custom 3.1 FW και το iTunes μου έβγαλε Error 13...??
Ερώτηση: Μήπως πρέπει να αλλάξω το Host με την IP του Sauric?

PS: Το καλο είναι ότι δεν αναβαθμίζει το Baseband και έτσι μπορείς τελικά να πειραματιστής...!!!

#104   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:30

Προσπάθησα να κάνω Update με ένα Custom 3.1 FW και το iTunes μου έβγαλε Error 13...??
Ερώτηση: Μήπως πρέπει να αλλάξω το Host με την IP του Sauric?

PS: Το καλο είναι ότι δεν αναβαθμίζει το Baseband και έτσι μπορείς τελικά να πειραματιστής...!!!


όχι update...restore πρέπει να κάνεις

Follow me on twitter


#105   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:32

Λοιπόν, για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα

Όσοι έχετε 3G είστε στο λάθος τόπικ...πηγαίντε εδώ http://www.iphonehel...-iphone-os-3-1/

Επίσης, το έχουμε αναφέρει ξανά, το όλο θέμα με το ECID κτλπ αναφέρεται μόνο στο iphone 3gs. Αυτοί που έχουν 3G μπορούν να κάνουν άνετα dowgrade

Τώρα,

ο οδηγός είναι εδώ http://www.isepsis.c...emid=65&lang=el

ακολούθηστε τον και δεν θα έχετε πρόβλημα

Όσοι έχετε windows, βρείτε μια custom ipsw και:
θα κλείσεις το iphone. Θα πατήσεις το home button συνεχόμενα και θα συνδέσεις το iPhone στον υπολογιστή.
Το iTunes θα σου πει ότι θέλει restore και στο iPhone θα πρέπει να δεις την εικόνα του iTunes με το καλώδιο.
Τότε θα πατήσεις shift+restore στο iTunes και θα επιλέξεις την παραπάνω ipsw που κατεβάσες. Αυτό ήταν. Περιμένεις να τελειώσει



Επίσης, για να γίνει όλο αυτό δεν είναι απαραίτητο να έχετε το ECID. Η μόνη απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είστε στην 3.0 ή 3.0.1 και να έχετε κάνει jailbreak την έκδοση αυτή. Μετα μπορείτε να περάσετε την custom έκδοση.

Ο μόνος λόγος που χρειάζεται το ECID της 3.0 ή 3.0.1 είναι αν είστε ήδη στην 3.1 (χωρίς jailbreak εννοείται) και θέλετε να κάνετε jailbreak την 3.1! Πρέπει πρώτα να κάνετε downgrade (εκεί χρειάζεται το ECID) και μετά το jailbreak στην 3.1! Αλλιώς δεν γίνεται

Το pwnagetool δεν αναβαθμίζει πλέον την baseband. Σε προηγούμενες εκδόσεις μπορούσες να επιλέξεις αν ήθελες ή όχι αλλά τώρα το κατήργησαν για ευνόητους λόγους. Οπότε όσοι θέλετε unlock μην ανησυχείτε

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες