Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

PwnageTool for iPhone OS 3.1 [iPhone 3GS, iPod touch 2G]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
206 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   Helectronic

Helectronic

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:38

όχι update...restore πρέπει να κάνεις

1. GOLDEN RULE: If you are using a iPhone 3G or iPhone 3G(S) with ultrasn0w and rely on ultrasn0w to obtain cellular service then you should only update your device with an .ipsw that is made with the new PwnageTool. There are no second chances with this. You need to remember that PwnageTool will provide an upgrade path to newer versions of the iPhone software in the future.

Σύμφωνα με αυτό που λέει παραπάνω... γιατί να κάνω Restore?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:41

χεχ :P Δεν το εννοεί έτσι όμως. Το εννοεί σε γενικότερη βάση την λέξη update. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις restore όπως και να χει, το λέει το pwnagetool στο τέλος.

Και όπως εξήγησα η baseband δν αναβαθμίζεται ούτως ή άλλως οπότε δεν έχεις λόγο να φοβάσαι

Follow me on twitter


#108   Helectronic

Helectronic

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:44

χεχ :P Δεν το εννοεί έτσι όμως. Το εννοεί σε γενικότερη βάση την λέξη update. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνεις restore όπως και να χει, το λέει το pwnagetool στο τέλος.

Και όπως εξήγησα η baseband δν αναβαθμίζεται ούτως ή άλλως οπότε δεν έχεις λόγο να φοβάσαι

Good Point :D
Thanks!!

#109   Metzas

Metzas

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/10/2009 - 16:57

Δυστυχως εκανα την σαχλαμαρα και εκανα update σε 3.1 πρωτου ανακαλυψω τον κοσμο του jailbreak... Αρα δεν εχω κανενα αρχειο ECID η οτιδηποτε αλλο χρειαζεται (καταλαβενετε οτι ολα αυτα για εναν ''nooba'' ειναι λιγο αλαμπουρνεζικα :P ). Απο οσο διαβασα στον οδηγο, για εμας δεν υπαρχει καποια λυση προς το παρον. Απο ολες τις ενδειξεις που εχετε πιστευετε οτι αντιστοιχη λυση θα κυκλοφορησει στο μελλον, ή η Dev-Team θα απασχολειται μονο με το συγκεκριμενο κοινο?

#110   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 17:03

Δυστυχως εκανα την σαχλαμαρα και εκανα update σε 3.1 πρωτου ανακαλυψω τον κοσμο του jailbreak... Αρα δεν εχω κανενα αρχειο ECID η οτιδηποτε αλλο χρειαζεται (καταλαβενετε οτι ολα αυτα για εναν ''nooba'' ειναι λιγο αλαμπουρνεζικα :P ). Απο οσο διαβασα στον οδηγο, για εμας δεν υπαρχει καποια λυση προς το παρον. Απο ολες τις ενδειξεις που εχετε πιστευετε οτι αντιστοιχη λυση θα κυκλοφορησει στο μελλον, ή η Dev-Team θα απασχολειται μονο με το συγκεκριμενο κοινο?

και εγώ το ίδιο λάθος έκανα με σένα δηλαδή update σε 3.1 ενώ είχα 3.0
Αν έχεις windows πρέπει να περιμένουμε....

#111   Metzas

Metzas

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/10/2009 - 17:46

και εγώ το ίδιο λάθος έκανα με σένα δηλαδή update σε 3.1 ενώ είχα 3.0
Αν έχεις windows πρέπει να περιμένουμε....


Εχω Mac, αλλα τουλαχιστον απ'οτι διαβασα δεν ειναι αυτο το θεμα. Το προβλημα ειναι πως λογο του οτι η επικοινωνια με τους server της Apple για τις συσκευες 3GS οσον αφορα το update ειναι διαφορετικη χρειαζεται πιο περιπλοκη διαδικασια. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα. Προς αποφυγην παρεξηγησεων και απο αυτα που ειπα προηγουμενως, εμεις οι χρηστες που ειμαστε σε 3.1 χωρις περαιτερω αρχεια ECID ή οτιδηποτε αλλο χρειαζεται, στη παρουσα φαση δε μπορουμε να κανουμε jailbreak, σωστα?

#112   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 17:49

Εχω Mac, αλλα τουλαχιστον απ'οτι διαβασα δεν ειναι αυτο το θεμα. Το προβλημα ειναι πως λογο του οτι η επικοινωνια με τους server της Apple για τις συσκευες 3GS οσον αφορα το update ειναι διαφορετικη χρειαζεται πιο περιπλοκη διαδικασια. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα. Προς αποφυγην παρεξηγησεων και απο αυτα που ειπα προηγουμενως, εμεις οι χρηστες που ειμαστε σε 3.1 χωρις περαιτερω αρχεια ECID ή οτιδηποτε αλλο χρειαζεται, στη παρουσα φαση δε μπορουμε να κανουμε jailbreak, σωστα?

Σωστός waiting....

#113   glaukos

glaukos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 17:51

Εχω Mac, αλλα τουλαχιστον απ'οτι διαβασα δεν ειναι αυτο το θεμα. Το προβλημα ειναι πως λογο του οτι η επικοινωνια με τους server της Apple για τις συσκευες 3GS οσον αφορα το update ειναι διαφορετικη χρειαζεται πιο περιπλοκη διαδικασια. Τουλαχιστον αυτο καταλαβα. Προς αποφυγην παρεξηγησεων και απο αυτα που ειπα προηγουμενως, εμεις οι χρηστες που ειμαστε σε 3.1 χωρις περαιτερω αρχεια ECID ή οτιδηποτε αλλο χρειαζεται, στη παρουσα φαση δε μπορουμε να κανουμε jailbreak, σωστα?


Απο όσα διάβασα και καταλαβα όσοι ηταν σε 3.0 ή 3.0.1 και έκαναν update σε 3.1 χωρις να έχουν ECID στις παραπάνω version προς το παρον ειμαστε σε αναμονή.

Βεβαια καλό ειναι να παρουμε τα αρχεια ECID για την version 3.1 για να ειμαστε ενταξει σε μελλοντικο JailBreak.

Τελευταία επεξεργασία από: glaukos, 03/10/2009 - 17:52


#114   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 17:52

Απο όσα διάβασα και καταλαβα όσοι ηταν σε 3.0 ή 3.0.1 και έκαναν update σε 3.1 προς το παρον ειμαστε σε αναμονή.

Βεβαια καλό ειναι να παρουμε τα αρχεια ECID.

Ναι βέβαια όποις μπορεί να κρατήσει τα ECID είναι καλό να το κάνει γιατί μπορεί να χρειαστούν και αργότερα

#115   muddyfox2005

muddyfox2005

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 03/10/2009 - 18:12

Ναι βέβαια όποις μπορεί να κρατήσει τα ECID είναι καλό να το κάνει γιατί μπορεί να χρειαστούν και αργότερα

Εσύ το έχεις κάνει ;; Μπορείς να δώσεις ένα link??

#116   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 18:34

Εσύ το έχεις κάνει ;; Μπορείς να δώσεις ένα link??

Φίλε εγώ από ένα λάθος έκανα update σε 3.1 χωρίς να τα κρατήσω γιατί ήμουν νέος στο χώτο του Iphone και δεν ήξερα τίποτα
αλλά να ο τρόπος για να το κάνεις

#117   panozR

panozR

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 18:43

Ας υποθέσουμε ότι αναβαθμίζεις το 3GS με custom ipsw, που είναι και ο μόνος τρόπος προς το παρών για να διατηρήσεις το jailbreak. Το γεγονός ότι η baseband παραμένει απείραχτη δεν ισοδυναμεί με μισό-update? Ο "τρόπος" επικοινωνίας με το δίκτυο δεν επηρεάζει άμεσα ακόμα και τη μπαταρία? 'Η πλεόν η Apple κάνει αλλαγές σε αυτή, μόνο για να αποτρέπει το unlock?

#118   giannislas

giannislas

    iPH newbie

  • 87 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 18:46

Παιδιά είχα iphone 3Gs Jailbroken στην 3.0.1 και είχα κρατήσει ECID στο cydia και έγραφε πάνω ψηλά στο cydia ECID on 3.1
1)Κατέβασα το custom firmware απο την σελίδα του xsellize
2)Εβαλα το iphone σε Recovery Mode και με Shift στο restore (windows και iTunes 9) έκανα restore
3)Εκανα backup το iphone
4)Ανοιξα το cydia έβαλα το source http://cydia.hackulo.us
5)Εγκατέστησα το Appsync 3.1
6)Εκανα REBOOT το iphone και μετά Sync applications απο το iTunes

Τώρα είμαι 3.1 Jailbroken και όλα δουλέυουν ομαλά προς το παρόν(μόνο το carrier logo εξαφανίστηκε,αλλα πέρασα το Fake Carrier απο το cydia και όλα καλα...)

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους...

Σας ευχαριστώ όλους

#119   muddyfox2005

muddyfox2005

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 03/10/2009 - 18:49

Φίλε εγώ από ένα λάθος έκανα update σε 3.1 χωρίς να τα κρατήσω γιατί ήμουν νέος στο χώτο του Iphone και δεν ήξερα τίποτα
αλλά να ο τρόπος για να το κάνεις

Ακριβός στην ίδια κατάσταση είμαι και εγώ φίλε και απλά θέλω να προλάβω τα χειρότερα ευχαριστώ.

#120   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/10/2009 - 18:50

Τίποτα :D

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες