Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

New 3Gs with 3.1 pre-installed on box


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
225 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   kinakos

kinakos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα

Δημοσίευση 08/10/2009 - 10:52

Αντε ωραία...
Καλα εσύ ASTER όλη μέρα στο forum είσαι????

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 08/10/2009 - 11:03

Σχεδόν, περιμένω νέα από τον GeoHot :)

#93   kinakos

kinakos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα

Δημοσίευση 08/10/2009 - 11:10

Αντε να δούμε, πάντως από ότι κατάλαβα το εργαλείο είναι έτοιμο οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε για το αν θα βγει.
Απλά περιμένουμε το πότε...!!!

#94   yianko

yianko

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2009 - 11:16

Οσοι εχετε iPhone 3GS 3.1OTB(on-the-box) θα πρεπει να περιμενετε το νεο Project του GEOHOT με την ονομασια "blackra1n"!

Η εκδοση που θα βγαλει τωρα η DEV-TEAM και ο GEOHOT θα ειναι για οσα iPhone δεν ειχαν μεσα την 3.1 απο το κουτι τους....αλλα οσοι την περασανε μονοι τους μεσω του update του iTunes....Για του λογου του αληθες απο το site της DEV-TEAM:

4) Will this jailbreak the 3G[S] running 3.1 (Out of the box)?
No, However! GeoHot did start a new project called "blackra1n" --> http://blackra1n.com


Οποτε εσεις θα περιμενετε το GEOHOT στο νεο του project ομως, που δεν ξερουμε ποτε θα κυκλοφορησει....ελπιζουμε συντομα.....
Τωρα απο χτες μας εμφανιστηκε μια νεα ομαδα με το ονομα "Αppuloha1l" αυτη μας αναφερει οτι θα κανει κοινως τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ και θα το κυκλοφορησει την Κυριακη!!!!
Θα δειξει ο χρονος!!!!

#95   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2009 - 11:17

Όχι, το εργαλείο δεν είναι έτοιμο. Υπάρχουν κάποια προβλήματα που πρέπει να λυθούν. Έχουν κολήσει και ο geohot και ο p0sixninja αλλά όχι κάτι ανυπέρβλητο. Θα γίνει απλά όπως λένε και οι Αγγλοσάξωνες don't hold your breath. Κάνετε μία βολτίτσα, πιείτε ένα καφεδάκι, έχετε και το iPhone μαζί να ρίχνετε μια ματιά στο φόρουμ, και αν βγεί βουρ στο σπίτι για jailbreak. Για τους ανυπόμονους θα συνηστουσα το καφέ της γειτονιάς, μην ψάχνουμε για ταξί, λεωφορεία, ή ακόμα χειρώτερα θέση για παρκάρισμα τελευταία στιγμή! ;)

#96   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 08/10/2009 - 11:44

Οσοι εχετε iPhone 3GS 3.1OTB(on-the-box) θα πρεπει να περιμενετε το νεο Project του GEOHOT με την ονομασια "blackra1n"!
Η εκδοση που θα βγαλει τωρα η DEV-TEAM και ο GEOHOT θα ειναι για οσα iPhone δεν ειχαν μεσα την 3.1 απο το κουτι τους....αλλα οσοι την περασανε μονοι τους μεσω του update του iTunes...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχει η το αγοράζεις έτοιμο με 3.1 η το κάνεις update μεσω του iTunes σε 3.1? Αφού διάβασα εδώ στο forum ότι είναι το ίδιο πράγμα, μπερδεύτηκα τελείως. :blink:
Πάντως εμένα που το έχω κάνει update απο 3.0 σε 3.1 μεσω του iTunes με παίρνει...

#97   kinakos

kinakos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα

Δημοσίευση 08/10/2009 - 11:50

Και εγώ ακριβώς την ίδια αίσθηση είχα ότι είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

#98   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2009 - 11:50

Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχει η το αγοράζεις έτοιμο με 3.1 η το κάνεις update μεσω του iTunes σε 3.1? Αφού διάβασα εδώ στο forum ότι είναι το ίδιο πράγμα, μπερδεύτηκα τελείως. :blink:
Πάντως εμένα που το έχω κάνει update απο 3.0 σε 3.1 μεσω του iTunes με παίρνει...

Καμία διαφορά. Από την στιγμή που βάλεις την original 3.1 τέρμα. Περιμένεις το νέο jailbreak, (δεν μιλάω για όσους έχουν δυνατότητα downgrade μέσω του SHSH από Cydia).

Επιπλέων αν σε iPhone από το εξωτερικό (κλειδωμένο σε συγκεκριμένη εταιρεία κινητής) πας στην 3.1, τέρμα και το unlock.

Η μόνη ξεχωριστή κατηγορία χρηστών που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι οι λίγοι που είχαν το SHSH on file και όσοι δεν αναβάθμισαν στην 3.1 που μπορούν να βάλουν την pwned έκδωση.

#99   kinakos

kinakos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα

Δημοσίευση 08/10/2009 - 11:58

Ωραια καταφέραμε και μπερδευτίκαμε πάλι...

#100   yianko

yianko

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2009 - 12:03

KTZAF μην παιρνεις και ορκο σε αυτο που λες....οτι δεν εχει δηλαδη διαφορα απο το να ειναι 3.1 απο την μαμα του....Παντα συμφωνα με τα λογια της DEV-TEAM....σιγουρα θα ξερουν κατι παραπανω....μπες εδω και δες την τεταρτη ερωτηση.....sn0wbreeze-ih8sn0w

#101   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 08/10/2009 - 12:05

Καμία διαφορά. Από την στιγμή που βάλεις την original 3.1 τέρμα. Περιμένεις το νέο jailbreak

Τότε προς τι όλα αυτά

Οσοι εχετε iPhone 3GS 3.1OTB(on-the-box) θα πρεπει να περιμενετε το νεο Project του GEOHOT με την ονομασια "blackra1n"!
Η εκδοση που θα βγαλει τωρα η DEV-TEAM και ο GEOHOT θα ειναι για οσα iPhone δεν ειχαν μεσα την 3.1 απο το κουτι τους....αλλα οσοι την περασανε μονοι τους μεσω του update του iTunes...

Παιδιά σας παρακαλώ αν δεν ξέρετε κάτι σίγουρα καλύτερα μη το γράψετε εδώ, γιατί υπάρχουν κάτι τουβλα (εμένα με εννοώ πάντα) που δεν έχουν τεχνικές γνώσεις και είναι λίγο άσχετοί, παθαίνουμε πανικό με κάτι τέτοιες δηλώσεις...

#102   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2009 - 12:06

Ωραια καταφέραμε και μπερδευτίκαμε πάλι...

Γι'αυτό σου λέω... καφεδάκι, βολτίτσα, έχει και ωραία μέρα σήμερα. Σκέψου το διαφορετικά, κατα πάσα πιθανότητα μέχρι την Δευτέρα θα έχουν τελειώσει όλα. Αλλά και να βγεί τώρα που μιλάμε, περίμενε και μία μερούλα. Άσε να δοκιμάσουν τα παιδιά που μπορόυν να κάνουν ένα restore στην 3.0 αν κάτι δεν πάει καλά και μετά το δοκιμάζεις.

Εγώ προσωπικά που έχω το SHSH on file και μπορώ να κάνω downgrade σου εγκυώμαι πως θα το δοκιμάσω μόλις βγεί και θα αναφέρω αναλυτικά αν αναβαθμίζει baseband( δλδ τέρμα το unlock) αν έχει κολήματα, κλπ.

#103   yianko

yianko

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2009 - 12:13

ktzaf για πες μου εσυ απο καπου επισημα(δλδ απο developer) να ισχυριζεται αυτο που λες εσυ?!οτι και καλα εινια το ιδιο....σε εστειλα και λινκ

#104   Aster

Aster

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 08/10/2009 - 12:14

Γι'αυτό σου λέω... καφεδάκι, βολτίτσα, έχει και ωραία μέρα σήμερα. Σκέψου το διαφορετικά, κατα πάσα πιθανότητα μέχρι την Δευτέρα θα έχουν τελειώσει όλα. Αλλά και να βγεί τώρα που μιλάμε, περίμενε και μία μερούλα. Άσε να δοκιμάσουν τα παιδιά που μπορόυν να κάνουν ένα restore στην 3.0 αν κάτι δεν πάει καλά και μετά το δοκιμάζεις.


Πάρα πολύ δίκιο έχεις. :)

Εγώ προσωπικά που έχω το SHSH on file και μπορώ να κάνω downgrade σου εγκυώμαι πως θα το δοκιμάσω μόλις βγεί και θα αναφέρω αναλυτικά αν αναβαθμίζει baseband( δλδ τέρμα το unlock) αν έχει κολήματα, κλπ.

You my hero! :)

#105   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/10/2009 - 12:34

ktzaf για πες μου εσυ απο καπου επισημα(δλδ απο developer) να ισχυριζεται αυτο που λες εσυ?!οτι και καλα εινια το ιδιο....σε εστειλα και λινκ

yianko το λινκ που έστειλες δεν λέει κάτι τέτοιο. Αν θέλεις πές μου σε ποιά ερώτηση το FAQ αναφέρεσαι ή δες μήπως έκανες copy/paste λάθος link.

To ότι είναι το ίδιο δεν χρειάζεται κάποιος developer να μου το πεί. Είναι πολυ απλό το ζήτημα. Αν βάλεις την 3.1 είναι σαν να σου την έχει περάσει η Apple δλδ OTB => δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω στην 3.0. Το ζήτημα είναι αυτό και όχι ποιος περασε το firmware, το εργοστάσιο ή εσύ με το itunes.

H φράση "έχω την 3.1 ΟΤΒ" εμφανίστηκε για να ξεκαθαρίσει τις "ομάδες" χρηστών iPhone για να γλιτώνουμε χρόνο σε ερωτήσεις του στύλ "SHSH onfile έχεις? Μπορείς να κάνεις downgrade? κλπ."


Αυτή τη στιγμή υπάρχουν κάποιες κατηγορίες χρηστών του iphone. Δεν μιλάμε για ipod touch για να μην τα κάνουμε μαντάρα.

1. 3G. Μπορείς να κάνεις τα πάντα γιατί μέχρι τώρα η Apple δεν έχει σταματήσει το signing της 3.0, άρα μπορείς να κάνεις restore στην 3.0.
2 3GS.
a. SHSH on file:Οι χρήστες που κατάφεραν μέσα στο παράθυρο πρίν σταματήσει η Apple το signing της 3.0 να κρατήσουν το SHSH στον server του Saurik. Αυτοί μπορούν να κάνουν downgrade από την 3.1 στην 3.0 γιατί ο server του Saurik "πλαστογραφεί" την υπογραφή της Apple και το firmware φορτώνει στο κινητό. Aν όμως πάς σε εργοστασιακή 3.1 δεν έχεις πλέων δυνατότητα SIM unlock.(αν το έχεις πάρει απ'έξω)
β. 3.1 upgrade: Αν έκανες το upgrade χωρίς να έχεις το SHSH on file ή αν αγόρασες το 3GS με την 3.1 περασμένη δεν μπορείς να κάνεις τίποτα μέχρι να βγεί το tool του geohot ή το greenpois0n. Και πάλι μιλάμε για jailbreak μόνο γιατί το unlock το έχεις χάσει.

Το link για το iH8snow που δίνεις αναφέρει ξεκάθαρα πως το πρόγραμμα είναι ένα port του pwnage tool για windows. Και αυτός είναι ο λόγος που δεν δουλευει με OTB 3.1, και με 3.1 γενικότερα. Εξηγώ, το pwnage tool είναι μονο για όσους είναι jailbroken στην 3.0 ή 3.0.1, και για όσους έχουν το SHSH on file γιατί έχουν την δυνατότητα να γίνουν jailbroken στην 3.0. Το τι κάνει είναι "απλό" σου δημιουργεί μία custom 3.1 την οποία μπορείς να βάλεις στο τηλ. Το σημαντικότερο στοιχείο αυτής της custom ISPW είναι πως στο "πακέτο" του firmware έχουν βγάλει την baseband 5.χ.χ και την αντικαθηστούν με την 4.χ.χ.χ που γίνεται unlock.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες