Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Λεω να πουλησω το iphone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
123 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   Bill007

Bill007

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2012 - 13:58

Μα ναι γιαυτο λέω ότι δεν αντέχω γενικα αυτούς που το παίζουν μούρη.
Και όρος θεού μπορει να είναι ένα παιδι και 12 και 14 που να το χρησιμοποιεί φουλ. Αλλα μου φαίνεται δύσκολο και γενικα όπως είπε και ένας άλλος φίλος ας βγουν και στις πλατείες για λίγη μπάλα τα iPhone's θα έρθουν και πιο μετα

Σε οποιαδηποτε ηλικια και να ερθει (δεν εννοώ 4 χρονών) δεν έχει σημασία... Απλώς να υπάρχει μέτρο στην χρήση του... Και αυτό δεν ισχύει μονο για το iPhone αλλά και για τον υπολογιστή...

Πραγματικά ρε παιδιά.14 χρονών και 15 με Iphone με άτοκες δόσεις.Τι είναι αυτά πάλι.Αμέρικα γινόμαστε κανονικότατα. Το smartphones πάνω απ'όλα είναι εργαλεία όχι παιχνίδια για να τα βαριέσαι.Αυτοί που τα βλέπουν ως παιχνδία τα βαριούνται όπως θα βαρεθούν οποιοδήποτε παιχνίδι. 3310 ftw ρε.Και μπάλα στο προαύλιο και το 3310 στην τσέπη και αν σου έπεφτε δεν πάθαινε και τίποτα.

Πρόσφατα ήμουν σε ένα τραπέζι και ένα κοριτσάκι 15 χρονών με Ιphone 4 με ρώτησε αν το δικό μου έιναι το 4 ή το 4s και όταν της είπα το s ξύνισε.Έλεος, δηλαδή 15 χρονών παιδάκια είναι τι περιμένουν. Βέβαια κατ'εμέ είναι καθαρά θέμα γονιών και γενικότερα ανατροφής το όλο θέμα οπότε ας το αφήσουμε.

Από ότι διάβασα οι άτοκες ήταν ιδέα της wind... Επιπλέον εάν το λεφτά τα δινούν οι γονείς ίσως τους βολεύουν πιο πολύ οι άτοκες...
Θα έλεγα πιο πολύ οτι φταίνε πιο πολύ τα ΜΜΕ που έχουν χτίσει αυτό το υπερκαταναλωτικό πνεύμα και δεν ευχαριστιόμαστε με τίποτα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/02/2012 - 13:58

πω πω τι κοληματα εχει ο κοσμος, βρε αφηστε τους πιστιρικαδες να χαρουν τη ζωη τους οπως γουσταρουν.
michel1972 παρε οποιο γουσταρεις και μην ρωτας τετοια πραγματα σε forum για iphone? αντικιμενικα δεν θα παρεις απαντηση.

#78   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 06/02/2012 - 14:11

Οταν ειμασταν εμεις πιτσιρικια περα απο τη μπαλα στην αλανα και τα υπολοιπα,λιωναμε με τις ωρες στο atari,master system,mega drive,game gear,game boy,super nintendo,sega saturn,ps1 και δε συμαζευεται...αν υπηρχαν τοτε τα smartphones θα ειχαμε κ απο αυτα....τωρα αν καποιοι δεν ειχαν τιποτα απο τα παραπανω στη παιδικη τους ηλικια δεν χρειαζετε να βγαζουν κομπλεξ με τα πιτσιρικια που εχουν smartphones κτλ κτλ

Sent from my iphone 4

#79   katya

katya

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 06/02/2012 - 14:30

Οταν ειμασταν εμεις πιτσιρικια περα απο τη μπαλα στην αλανα και τα υπολοιπα,λιωναμε με τις ωρες στο atari,master system,mega drive,game gear,game boy,super nintendo,sega saturn,ps1 και δε συμαζευεται...αν υπηρχαν τοτε τα smartphones θα ειχαμε κ απο αυτα....τωρα αν καποιοι δεν ειχαν τιποτα απο τα παραπανω στη παιδικη τους ηλικια δεν χρειαζετε να βγαζουν κομπλεξ με τα πιτσιρικια που εχουν smartphones κτλ κτλ

Sent from my iphone 4

Ναι αλλά αν θυμάσαι καλά όλες αυτές τις κονσόλες εμείς τις είχαμε μόνο τα ΣΚ και τις γιορτές γιατί αλλιώς η μανούλα ή ο πατέρας τραβούσε το καλώδιο και τέλος. Το ίδιο και με τον υπολογιστή μετέπειτα. Όταν τους δίνεις όμως μια κινητή παιχνιδομηχανή τί λες να κάνουν? Δε μπορείς να πάρεις το iPhone ως γονιός και να το βάλεις στο ντουλάπι γιατί το παιδί χρειάζεται τις βασικές λειτουργίες του κινητού. Τι θα του δίνουν άλλο τηλ τις καθημερινές και άλλο το σαββατοκύριακο? Μην τρελαθούμε... Και τέλοσπάντων το iPhone στα παιδιά είναι άχρηστο. Ούτε τη δουλειά τους κάνουν,ούτε εργασίες όπως είπε το παιδί,μηνύματα στέλνουν,τηλ και κανένα παιχνίδι. Τα μηνύματα ακόμα και e-mail τα έχει ένα οποιοδήποτε τηλ των 200 ευρώ,δε χρειάζονται οι υπερβολές των 700 που όπως ειπώθηκε παιδιά είναι,θα το βαρεθούν. Εγώ αν ήμουν μάνα και να δούλευε ακόμα του το είχα πάρει και το είχα κάνει θρύψαλλα πραγματικά,η δουλειά του είναι να διαβάζει όχι να τα ξύνει... Όταν τελειώσει ας πάρει ότι θέλει και ας χαζέψει αλλά μέχρι τότε δε μπορεί ο γονιός να δίνει κάθε μήνα 400 ευρώ στο φροντιστήριο για να παίζει με το iphone..

#80   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 06/02/2012 - 14:43

Ναι αλλά αν θυμάσαι καλά όλες αυτές τις κονσόλες εμείς τις είχαμε μόνο τα ΣΚ και τις γιορτές γιατί αλλιώς η μανούλα ή ο πατέρας τραβούσε το καλώδιο και τέλος. Το ίδιο και με τον υπολογιστή μετέπειτα. Όταν τους δίνεις όμως μια κινητή παιχνιδομηχανή τί λες να κάνουν? Δε μπορείς να πάρεις το iPhone ως γονιός και να το βάλεις στο ντουλάπι γιατί το παιδί χρειάζεται τις βασικές λειτουργίες του κινητού. Τι θα του δίνουν άλλο τηλ τις καθημερινές και άλλο το σαββατοκύριακο? Μην τρελαθούμε... Και τέλοσπάντων το iPhone στα παιδιά είναι άχρηστο. Ούτε τη δουλειά τους κάνουν,ούτε εργασίες όπως είπε το παιδί,μηνύματα στέλνουν,τηλ και κανένα παιχνίδι. Τα μηνύματα ακόμα και e-mail τα έχει ένα οποιοδήποτε τηλ των 200 ευρώ,δε χρειάζονται οι υπερβολές των 700 που όπως ειπώθηκε παιδιά είναι,θα το βαρεθούν. Εγώ αν ήμουν μάνα και να δούλευε ακόμα του το είχα πάρει και το είχα κάνει θρύψαλλα πραγματικά,η δουλειά του είναι να διαβάζει όχι να τα ξύνει... Όταν τελειώσει ας πάρει ότι θέλει και ας χαζέψει αλλά μέχρι τότε δε μπορεί ο γονιός να δίνει κάθε μήνα 400 ευρώ στο φροντιστήριο για να παίζει με το iphone..


καταρχην αυτο με την κονσολα στη δικια μου περιπτωση δεν ισχιει...επαιζα καθε μερα απλα επρεπε πρωτα να τελειωσω τα μαθηματα...

απο εκει και περα αν ο γονιος εχει την οικονομικη ανεση γιατι να μη του παρει ενα κινητο των 700€?
δηλαδη ολοι αυτοι που εχουν iphone τους ειναι χρησιμο?
εγω πιστευω οτι περισσοτερο θα το αξιοποιησει ενα πιτσιρικι παρα καποιος αλλος που το παιρνει απλα για να πουλησει μουρη...

και στην τελικη δεν εχει σημασια αν θα του το αγοαρασει η οχι,σημασια εχει να δωσεις στο παιδι σου να καταλαβει οτι πρωτα προηγουνται να μαθηματα κτλ
και μετα ολα τα αλλα...αρα εξαρτατε απο τους γονεις...

Sent from my iphone 4

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 06/02/2012 - 14:46


#81   damianos2

damianos2

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 06/02/2012 - 15:02

1 ) φωτογραφίες και τα λοιπά μπορείς να τα ανταλλάξεις μέσω mail ..... τώρα αν τα αλλα τα κινητά είναι πατάτες και το mail δεν λειτουργεί σωστά , δεν φταίς εσύ :)

2 ) iMassage για το 4-4s τα σπάει απλά !

3) μοναδικό design και σχέδιο , μικρό όπως αρμόζει σε ένα shamrtphone ( είναι smart-phone το λέει και η λέξη :P )

4) flash player : αν το iPhone είχε το Flash player θα ήταν μια καταστροφή για το κινητό .
Γνωρίζετε ότι αν βάζανε Flash player στο iPhone η μπαταρία δεν θα κρατούσε ούτε 5 ώρες .....

5) radio : φυσικέ και έχει ραδιόφωνο , τώρα αν για κάποιο λόγο δεν έχεις internet για να το αξιοποίησης δεν φταίει ούτε το iPhone ούτε ο Steve Jobs ...
επίσης για το ραδιόφωνο δεν θέλει τα hands free για να το ακούσεις

6)θα μπορούσα να γράφω όλοι μέρα για το ποσο καλύτερο είναι το .... από τα περισσότερα κινητά τις αγοράς αλλα δεν αξίζει να συνεχίσω γιατί είναι επιλογισου στην τελική αν θέλει η όχι να το κράτησης .

#82   n4speed

n4speed

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 15:09

Οταν ειμασταν εμεις πιτσιρικια περα απο τη μπαλα στην αλανα και τα υπολοιπα,λιωναμε με τις ωρες στο atari,master system,mega drive,game gear,game boy,super nintendo,sega saturn,ps1 και δε συμαζευεται...αν υπηρχαν τοτε τα smartphones θα ειχαμε κ απο αυτα....τωρα αν καποιοι δεν ειχαν τιποτα απο τα παραπανω στη παιδικη τους ηλικια δεν χρειαζετε να βγαζουν κομπλεξ με τα πιτσιρικια που εχουν smartphones κτλ κτλ


Sent from my iphone 4

Δώσε στα παιδιά σου αρκετά λεφτά ώστε να κάνουν κάτι, αλλά όχι τόσα ώστε να μην κάνουν τίποτα.(Σε μια ταινία το είδα).
Αν πάρεις στο παιδί σου 700 ευρώ κινητο στα 14,στα 18 θα του πάρεις Porsche και (αν δεν το βρεις κολλημένο σε καμιά κολώνα) στα 30 υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να έρθει να σου πει: Γιατί δε μου είπες οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και τα λεφτά δεν βγαίνουν τόσο εύκολα.

#83   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 06/02/2012 - 15:16

1 ) φωτογραφίες και τα λοιπά μπορείς να τα ανταλλάξεις μέσω mail ..... τώρα αν τα αλλα τα κινητά είναι πατάτες και το mail δεν λειτουργεί σωστά , δεν φταίς εσύ :)

2 ) iMassage για το 4-4s τα σπάει απλά !

3) μοναδικό design και σχέδιο , μικρό όπως αρμόζει σε ένα shamrtphone ( είναι smart-phone το λέει και η λέξη :P )

4) flash player : αν το iPhone είχε το Flash player θα ήταν μια καταστροφή για το κινητό .
Γνωρίζετε ότι αν βάζανε Flash player στο iPhone η μπαταρία δεν θα κρατούσε ούτε 5 ώρες .....

5) radio : φυσικέ και έχει ραδιόφωνο , τώρα αν για κάποιο λόγο δεν έχεις internet για να το αξιοποίησης δεν φταίει ούτε το iPhone ούτε ο Steve Jobs ...
επίσης για το ραδιόφωνο δεν θέλει τα hands free για να το ακούσεις

6)θα μπορούσα να γράφω όλοι μέρα για το ποσο καλύτερο είναι το .... από τα περισσότερα κινητά τις αγοράς αλλα δεν αξίζει να συνεχίσω γιατί είναι επιλογισου στην τελική αν θέλει η όχι να το κράτησης .



1.wifi direct και κριμα που δεν εχει το iphone
2.δεν εχουν ολοι 4 και 4s
3.υποκειμενικο
4.υποκειμενικο αλλα καποιοι γουσταρουμε να κανουμε streaming απλα και ομορφα με τον μανισιο browser
5.το 3g στην ελλαδα ειναι ενα χαλι μαυρο οποτε δεν συγκρινετε με το κλασικο ραδιο....
6.γραψε αλλα τοσα και θα παρεις απαντηση για ολα...το θεμα ειναι πως αν γραψω εγω για usb otg πχ και αλλα πολλα εσυ δεν θα εχεις απαντηση


Sent from my iphone 4

#84   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 06/02/2012 - 15:18

Δώσε στα παιδιά σου αρκετά λεφτά ώστε να κάνουν κάτι, αλλά όχι τόσα ώστε να μην κάνουν τίποτα.(Σε μια ταινία το είδα).
Αν πάρεις στο παιδί σου 700 ευρώ κινητο στα 14,στα 18 θα του πάρεις Porsche και (αν δεν το βρεις κολλημένο σε καμιά κολώνα) στα 30 υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να έρθει να σου πει: Γιατί δε μου είπες οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και τα λεφτά δεν βγαίνουν τόσο εύκολα.


αν εχω οικονομικη ανεση φυσικα και θα του παρω..
δλδ εγω που ειχα pc και ολες τις κονσολες που κυκλοφορουσαν τοτε γιατι δε ζητησα πορσε??

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 06/02/2012 - 15:19


#85   n4speed

n4speed

    iPH User

  • 143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 15:22

αν εχω οικονομικη ανεση φυσικα και θα του παρω..
δλδ εγω που ειχα pc και ολες τις κονσολες που κυκλοφορουσαν τοτε γιατι δε ζητησα πορσε??

1.Μπορούσαν οι γονείς σου να σου πάρουν πόρσε?
2.Δεν γενικεύω,δεν είναι όλα τα άτομα ίδια.Ο κάθε ένας αντιδράει διαφορετικά.

#86   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2012 - 15:26

Δώσε στα παιδιά σου αρκετά λεφτά ώστε να κάνουν κάτι, αλλά όχι τόσα ώστε να μην κάνουν τίποτα.(Σε μια ταινία το είδα).
Αν πάρεις στο παιδί σου 700 ευρώ κινητο στα 14,στα 18 θα του πάρεις Porsche και (αν δεν το βρεις κολλημένο σε καμιά κολώνα) στα 30 υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να έρθει να σου πει: Γιατί δε μου είπες οτι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και τα λεφτά δεν βγαίνουν τόσο εύκολα.


Σωστός!
Όχι απόλυτο αλλά έχω αρκετά παραδείγματα.

#87   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 06/02/2012 - 15:36

1.Μπορούσαν οι γονείς σου να σου πάρουν πόρσε?
2.Δεν γενικεύω,δεν είναι όλα τα άτομα ίδια.Ο κάθε ένας αντιδράει διαφορετικά.


και να μπορουσαν δε θα ζητουσα γιατι δεν εχω τρελα με τα αμαξια...

ολα ειναι θεμα σωστης ανατροφης....απο τους γονεις εξαρταταται το πως θα διαχειριστουν την αγορα ενoς smartphone η οτιδηποτε αλλου

#88   techplastic

techplastic

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 06/02/2012 - 15:45

Ρε παιδιά είμαστε σοβαροί?13-14-15-16 χρονών Iphone?Να το κάνει τι?Ξέρει να εκμεταλευτεί όλες τις λειτουργίες του?Μάλλον θα είναι το παιδί του Steve Jobs,θα πείς περνάει ο καιρός......στο μέλλον θα βλέπουμε 11χρονα με Ιphone 5!θα πείς γιατί να μην το πάρει?Ντάξει αν τάχει η μαμά και ο μπαμπάς να τους το πάρουν αν το βρίσκουν τόσο σημαντικό για το παιδί τους.Για άλλα 15χρονα που το πήραν μόνα τους και όχι οι γονείς τους πάλι περίεργο ακούγεται,δηλαδή το πρώτο μέλημα ήταν να πάρουν κινητό αξίας 500+ ευρώ?Μάλλον βγάζανε καλό μεροκάματο η θα έπεσε πολύ πείνα μέχρι να το αγοράσουν.Βασικά δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει,απλά μιας και γίνεται αυτή η συζήτηση είπα να πώ την γνώμη μου.Για να λέμε όμως τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως μας αρέσει αν οι γονείς θέλουν τα βρίσκουν τα παιδιά τους μπορούν να τους πάρουν κινητό που να κοστίζει και 60-70 ευρώ,τώρα το Iphone είναι "ταβάνι" και το πέρνεις γιατί το παιδί σου θέλει να λέει οτι έχει Iphone και για μούρη.
Τώρα αν έχουμε 15χρονους οι οποίοι γνωρίζουν απο τεχνολογία και την έχουν ψάξει κάπως την κατάσταση θα το δεχτώ,αλλά είναι λίγοι αυτοί.

#89   Bill007

Bill007

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2012 - 15:55

Αρχικά που θεωρήτε δεδομένο ότι όλα τους τα αγόρασαν οι γονείς τους... Γνωρίζω αρκετά παιδιά που τα καλοκαίρια δουλεύουν και βγάζουν το χαρτζιλίκι τους... Επιπλέον δεν θεωρώ οτι κακομαθαίνεις το παιδί με το να του πάρεις ένα δώρο ακριβό και εάν είναι φτηνό είναι όλα μέλι γάλα... Οι "σωστοί γονείς" μπορούν μια χαρά να ελέγχουν τα παιδιά τους με οτιδήποτε και να έχουν... Και όσο αυτό το να το "εκμεταλευτούν όλες τις λειτουργίες" δεν μπορώ να το καταλάβω... Τι παραπάνω μπορεί να κάνει ένας μεγάλος που δεν μπορεί να κάνει ένας που είναι στην ηλικία των 15...

#90   GiannisD21

GiannisD21

    iPH Enthousiast

  • 363 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:GiannisD21

Δημοσίευση 06/02/2012 - 16:02

ρε παιδια συμφωνω με ολους σας, μα ειμαι μολις 16 και εχω iphone 4 (ξερω υπερβολη...) , αλλα το χρησιμοποιω στο full.. ντρεπομαι για τους κατοχους 4s που δεν γνωριζουν πως να βαλουν το επιστημονικο και εσεις κατηγορειτε τους 14χρονους που χρησιμοποιουν σαφως περισσοτερες δυνατοτητες του.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες