Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υπερχρέωση Internet cosmote 760€ πέραν του δωρεάν 1.5 GB


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:02

Να σημειωσω οτι τουλαχιστον στα εταιρικά συμβόλαια της vodafone,αυτό με το SMS δυστυχώς δεν ισχύει.

Μπορείς να ενημερώνεσαι μόνο καλώντας ή στέλνοντας SMS στο 1284.

Η φυσικά από κάποιο ανάλογο app.

Η αυτόματη ενημέρωση ισχύει μόνο στα προγράμματα Vodafone Unlimited & Vodafone Οικονομικό πρόγραμμα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:03

Στον φίλο μου ήρθε χρέωση από COSMOTE 1100€ για υπέρβαση περίπου 4 GB σε κάτι λέπτα όπως του είπαν από Cosmote. Του είπαν ότι έγινε ξημερώματα 4-5 η ώρα συγκεκριμένη μέρα τον Αύγουστο ενώ ήταν στην Πάρο σε κινητό ΗΤC που έχει. Δεν του λένε όμως από ποιο site έγινε το update. Στην αρχή του είπανε να κάνει διακανονισμό και να πληρώσει το ποσό μέσα σε ένα μήνα, 275€ ανά βδομάδα(!!!). Τελικά πλήρωσε δύο δόσεις και στην συνέχεια τους είπε ότι δεν πληρώνει άλλο. Στο όνομα του που ήταν ο λογαριασμός είχε δύο νούμερα COSMOTE και πλήρωνε συνολικά 100€ το μήνα πάγια. Αφού τον άρχισαν στα τηλέφωνα για να πληρώσει τελικά του έκαναν φραγή και εδώ και 3 μήνες έχεις φραγή στις κλήσεις του ενώ του έρχεται κανονικά ο λογαριασμός για να πληρώνει 100€ κάθε μήνα!!!! Την Πέμπτη που μας πέρασε και επειδή θέλει να κρατήσει το νούμερο του έκανε αίτηση φορητότητας σε VODAFONE αλλά η COSMOTE του την απόρριψε, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το έκανε αυτό λόγω χρέους ή λόγω ότι έλειπε κάποιο στοιχείο στην αίτηση φορητότητας που έκανε η vodafone. Πάντως δεν το αφήνει και το κυνηγάει μέσω Συνήγορου του Πολίτη.

Για αυτό και εγώ ρωτάω αν υπάρχει κάτι τέτοιο:

"Ψάχνω να βρω κάποια εφαρμογή, Paid ή Free δεν με πειράζει, που να κάνει το εξής: Πάνω κάτω ότι κάνει το DATAMAN αλλά extra να σου κάνει και φραγή στο 3G τουλάχιστον μέχρι να το ξαναενεργοποιήσεις manually.

Για να γίνω πιο κατανοητός στο DΑΤΑΜΑΝ ορίζεις πόσα ΜΒ 3G έχεις από τον πάροχο σου ανά μήνα και στην συνέχεια του βάζεις σε ποια όρια θα σε ειδοποιεί. Αυτό που ψάχνω εγώ πχ για την περίπτωση μου που έχω 350ΜΒ στο συμβόλαιο από COSMOTE είναι μόλις φτάσω τα 350ΜΒ να μου διακόπτει τη σύνδεση στο 3G μέχρι να το ξαναενεργοποιήσω αν θέλω, έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση χωρίς να το καταλάβω να ξεπεράσω τα 350ΜΒ."

#33   michel1972

michel1972

    iPH Addict

  • 841 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:03

Αν στειλεις 80 στο 1256 και αν φυσικα εισαι κοσμοτε πριν λιγο καιρο εχει ενεργοποιηθη μια υπηρεσια οπου οταν φτανεις στο 80% καποιου χρονου ομιλιας η data για internet σου ερχετε μηνημα και σου το λεει να πω επεισης οτι ειναι δωρεαν η αποστολη.....
Ααααα και μου ειπε καποιος οτι αν καλεσεις το 13831 βαζοντας 210 μπροστα χρεωνετε αστικη μοναδα και οχι αυτο που λενε π.χ 2,16/λεπτο ειναι σωστο η μου ειπαν παπαριες....

#34   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:04

Η αυτόματη ενημέρωση ισχύει μόνο στα προγράμματα Vodafone Unlimited & Vodafone Οικονομικό πρόγραμμα


Σ'ευχαριστω για την επιβεβαιωση.

Μηπως γνωριζεις και γιατι υπαρχει αυτος ο "αποκλεισμος" των εταιρικων συμβολαιων από αυτήν την υπηρεσία?

#35   michel1972

michel1972

    iPH Addict

  • 841 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:07

Στον φίλο μου ήρθε χρέωση από COSMOTE 1100€ για υπέρβαση περίπου 4 GB σε κάτι λέπτα όπως του είπαν από Cosmote. Του είπαν ότι έγινε ξημερώματα 4-5 η ώρα συγκεκριμένη μέρα τον Αύγουστο ενώ ήταν στην Πάρο σε κινητό ΗΤC που έχει. Δεν του λένε όμως από ποιο site έγινε το update. Στην αρχή του είπανε να κάνει διακανονισμό και να πληρώσει το ποσό μέσα σε ένα μήνα, 275€ ανά βδομάδα(!!!). Τελικά πλήρωσε δύο δόσεις και στην συνέχεια τους είπε ότι δεν πληρώνει άλλο. Στο όνομα του που ήταν ο λογαριασμός είχε δύο νούμερα COSMOTE και πλήρωνε συνολικά 100€ το μήνα πάγια. Αφού τον άρχισαν στα τηλέφωνα για να πληρώσει τελικά του έκαναν φραγή και εδώ και 3 μήνες έχεις φραγή στις κλήσεις του ενώ του έρχεται κανονικά ο λογαριασμός για να πληρώνει 100€ κάθε μήνα!!!! Την Πέμπτη που μας πέρασε και επειδή θέλει να κρατήσει το νούμερο του έκανε αίτηση φορητότητας σε VODAFONE αλλά η COSMOTE του την απόρριψε, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το έκανε αυτό λόγω χρέους ή λόγω ότι έλειπε κάποιο στοιχείο στην αίτηση φορητότητας που έκανε η vodafone. Πάντως δεν το αφήνει και το κυνηγάει μέσω Συνήγορου του Πολίτη.

Για αυτό και εγώ ρωτάω αν υπάρχει κάτι τέτοιο:

"Ψάχνω να βρω κάποια εφαρμογή, Paid ή Free δεν με πειράζει, που να κάνει το εξής: Πάνω κάτω ότι κάνει το DATAMAN αλλά extra να σου κάνει και φραγή στο 3G τουλάχιστον μέχρι να το ξαναενεργοποιήσεις manually.

Για να γίνω πιο κατανοητός στο DΑΤΑΜΑΝ ορίζεις πόσα ΜΒ 3G έχεις από τον πάροχο σου ανά μήνα και στην συνέχεια του βάζεις σε ποια όρια θα σε ειδοποιεί. Αυτό που ψάχνω εγώ πχ για την περίπτωση μου που έχω 350ΜΒ στο συμβόλαιο από COSMOTE είναι μόλις φτάσω τα 350ΜΒ να μου διακόπτει τη σύνδεση στο 3G μέχρι να το ξαναενεργοποιήσω αν θέλω, έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση χωρίς να το καταλάβω να ξεπεράσω τα 350ΜΒ."

Data usage φιλε μου αυτο ψαχνεις....

#36   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:08

Αν στειλεις 80 στο 1256 και αν φυσικα εισαι κοσμοτε πριν λιγο καιρο εχει ενεργοποιηθη μια υπηρεσια οπου οταν φτανεις στο 80% καποιου χρονου ομιλιας η data για internet σου ερχετε μηνημα και σου το λεει να πω επεισης οτι ειναι δωρεαν η αποστολη.....
Ααααα και μου ειπε καποιος οτι αν καλεσεις το 13831 βαζοντας 210 μπροστα χρεωνετε αστικη μοναδα και οχι αυτο που λενε π.χ 2,16/λεπτο ειναι σωστο η μου ειπαν παπαριες....


Αν η χρέωση όπως λένε γίνει ξημερώματα και μηνυματάκι σου στείλουν άμα ροχαλίζεις δεν πρόκειται να το πάρεις πρέφα!

#37   michel1972

michel1972

    iPH Addict

  • 841 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:08

Σ'ευχαριστω για την επιβεβαιωση.

Μηπως γνωριζεις και γιατι υπαρχει αυτος ο "αποκλεισμος" των εταιρικων συμβολαιων από αυτήν την υπηρεσία?

Λθος κανεις ειπαμε 80 στο 1256

#38   michel1972

michel1972

    iPH Addict

  • 841 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:09

Αν η χρέωση όπως λένε γίνει ξημερώματα και μηνυματάκι σου στείλουν άμα ροχαλίζεις δεν πρόκειται να το πάρεις πρέφα!

Ε καλα για φυσιολογικα πραγματα μιλαμε

#39   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:11

Data usage φιλε μου αυτο ψαχνεις....


Αν δεν κάνω λάθος όμως και αυτό αλλά και το DATAMAN που χρησιμοποιώ απλά σε ειδοποιούν και δεν σου διακόπτουν το 3G. Οπότε την πούτσ...με! Το θέμα είναι να υπάρχει app που να σου κάνει διακοπή στο όριο που τις έχεις θέσει!

#40   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:11

Αν η χρέωση όπως λένε γίνει ξημερώματα και μηνυματάκι σου στείλουν άμα ροχαλίζεις δεν πρόκειται να το πάρεις πρέφα!


Εμ γι'αυτό θέλει κλειστά δεδομένα όταν ροχαλίζειs :)
Whatsapp doc?

#41   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:12

Σ'ευχαριστω για την επιβεβαιωση.

Μηπως γνωριζεις και γιατι υπαρχει αυτος ο "αποκλεισμος" των εταιρικων συμβολαιων από αυτήν την υπηρεσία?

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι η απληστία. Οι εταιρίες θα πληρώσουν ευκολότερα την παραπάνω χρήση.

Λθος κανεις ειπαμε 80 στο 1256

Μιλάμε για ΑΥΤΟΜΑΤΗ ενημέρωση και για VODAFONE

Τελευταία επεξεργασία από: kdelios, 23/02/2012 - 17:13


#42   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:12

Λθος κανεις ειπαμε 80 στο 1256


Που ακριβως κανω λαθος?
(Σε vodafone αναφερομαι οπως γραφω και παραπανω)

#43   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:14

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι η απληστία. Οι εταιρίες θα πληρώσουν ευκολότερα την παραπάνω χρήση.


Μαλλον δεν πεφτεις και πολυ εξω.Αλλα ενα γραφειο με 4 αριθμους,δεν το λες και "εταιρια" που θα πληρωσει ευκολοτερα την παραπανω χρηση..

#44   kdelios

kdelios

    iPH Elite Poster

  • 3.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:17

Μαλλον δεν πεφτεις και πολυ εξω.Αλλα ενα γραφειο με 4 αριθμους,δεν το λες και "εταιρια" που θα πληρωσει ευκολοτερα την παραπανω χρηση..

Ναι, αλλά τις "εκπτώσεις" και τις επιδοτήσεις που δίνουν στα εταιρικά πρέπει κάπως να τις πάρουν πίσω... Σκέτη αλητεία...

#45   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/02/2012 - 17:18

Μαμησέ τα..Να είχαμε και καμια σοβαρή επιδότηση ή έκπτωση...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες