Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Phones GR - Εφαρμογή αναζήτησης σταθερών τηλεφώνων.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
70 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/02/2012 - 18:51

Ακριβώς αυτό σχολίασα κ εγώ! Όσο για το πόσο πρέπει να πουλάει κάποιος την εφαρμογή του είναι δικό του δικαίωμα. Αν εγώ κρίνω ότι θέλω να την πουλήσω 5€ δικαίωμά μου. Είναι κουτό να λέει κάποιος άσχετος "πρέπει να την έχεις τσάμπα". Αν δεν αξίζει η εφαρμογή θα το καταλάβει γρήγορα χαμπάρι ο δημιουργός της.


Σταλμένο από το iPhone μου :)

Τη γνώμη μας λέμε εδώ.. Δεν υποχρέωσα κανέναν να κάνει τίποτα.. Αν δείτε είπα "αν μου επιτρέπεις να πω τη γνώμη μου".. Και να εξηγηθώ καλύτερα..
Μου θυμίζει αντίστοιχη περίπτωση με του meteo.gr την εφαρμογή.. Αν τη δείτε στο app store θα δείτε πόσα αρνητικά σχόλια υπάρχουν σχετικά με το ότι θα έπρεπε να είναι δωρεάν για τον απλό λόγο ότι δεν έχει κάτι παραπάνω.. Τι μπεις από τον safari στο meteo.gr τι μπεις από την εφαρμογή είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα . Η database είναι αυτή του 11888.gr . Είναι σωστό να πάει κάποιος άλλος να πάρει αυτή τη βάση που ανήκει στον ΟΤΕ και να τη χρησιμοποιήσει σαν εφαρμογή για να βγάλει λεφτά? Kαι μάλιστα χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω? Αν τα χει βρει τώρα με τον ΟΤΕ ή και πέρα από αυτό φυσικα ειναι και δικαίωμά του να τν πουλάει όσο θέλει την εφαρμογή.. Δεν θα πει κανένας τίπ[οτα φυσικά. Δεν μπορούμε να πούμε τη γνώμη μας δηλαδή? Και όπως είπα και πριν επειδή το τοπικ το άνοιξε ο developer αν δεν θέλει τα σχόλιά μου δεκτό και ας τα σβήσει. Τι άλλο να πω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/02/2012 - 18:54

Πιστεύω ήμουνα ξεκάθαρος. Αναφέρομαι στον προγραμματισμό και δη σε iPhone και iPad. Και δεν αναφέρθηκα προσωπικά σε σένα (δε σε ξέρω άλλωστε), αλλά σε όλους όσους κατά καιρούς κάνουν τέτοια σχόλια.

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με προγραμματισμό.. Προσωπικά έχω χαλάσει 3 χρόνια τουλάχιστον 500 ευρώ σε εφαρμογές.. (ίσως και παραπάνω). Το έχω ψάξει πολύ.(δεν έχω κατεβάσει ποτέ ούτε 1 εφαρμογή από installous και ποτέ δεν έχω κάνει jb δηλαδή). Παρακολουθώ συνέχεια τις εφαρμογές που βγαίνουν τα σχόλια, τι γίνεται και σε άλλα app stores εκτός Ελλάδας κτλ.. Εξηγήθηκα και στο παραπάνω ποστ.

Δεν νομίζω ότι δεν μπορώ να πω τη γνώμη μου και να κρίνω την τιμή σαν ¨καταναλωτής" .. Σαν να μου λες ότι δεν έχω δικαίωμα να εκφράσω τη γνώμη μου για την τιμή στο γάλα, αλλά μόνο η βιομηχανία.. :lol:

#48   magnett

magnett

    iPH User

  • 186 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/02/2012 - 19:02

Δεν νομίζω ότι δεν μπορώ να πω τη γνώμη μου και να κρίνω την τιμή σαν ¨καταναλωτής" .. Σαν να μου λες ότι δεν έχω δικαίωμα να εκφράσω τη γνώμη μου για την τιμή στο γάλα, αλλά μόνο η βιομηχανία..

Θα τολμούσες ποτέ να ζητήσεις να σου δίνουν το γάλα δωρεάν?! ::)
Φιλικά πάντα :)

#49   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/02/2012 - 19:03

Θα τολμούσες ποτέ να ζητήσεις να σου δίνουν το γάλα δωρεάν?! ::)
Φιλικά πάντα :)

Ε καλά τώρα έλεος.. Μην παίζουμε με τις λέξεις.. Καταλαβαίνεις τι σου λέω... Υπάρχουν τόσες άλλες δωρεάν.. Τελοπωαντως δεν θελω να επεκταθω.. Όποιος με κατάλαβε.. Πάντως δεν είμαι κανένας άσχετος ή ό,τι άλλο αναφέρθηκε . Καλή συνέχεια.

#50   vmandrak

vmandrak

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2012 - 19:09

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με προγραμματισμό.. Προσωπικά έχω χαλάσει 3 χρόνια τουλάχιστον 500 ευρώ σε εφαρμογές.. (ίσως και παραπάνω). Το έχω ψάξει πολύ.(δεν έχω κατεβάσει ποτέ ούτε 1 εφαρμογή από installous και ποτέ δεν έχω κάνει jb δηλαδή). Παρακολουθώ συνέχεια τις εφαρμογές που βγαίνουν τα σχόλια, τι γίνεται και σε άλλα app stores εκτός Ελλάδας κτλ.. Εξηγήθηκα και στο παραπάνω ποστ.

Δεν νομίζω ότι δεν μπορώ να πω τη γνώμη μου και να κρίνω την τιμή σαν ¨καταναλωτής" .. Σαν να μου λες ότι δεν έχω δικαίωμα να εκφράσω τη γνώμη μου για την τιμή στο γάλα, αλλά μόνο η βιομηχανία.. :lol:


Τώρα ή εγώ δε γράφω σωστά ή εσύ δεν καταλαβαίνεις. Όταν είπες τη γνώμη σου πρώτη φορά σου είπα πως είναι απόλυτα σεβαστή. Γι αυτό και έκανα ανάρτηση της εφαρμογής εδώ. Αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να την αποδεχθώ κιόλας. Το να μου λες βάλε τσάμπα ένα προϊόν προσωπικής δουλειάς είναι σε να σου λέω εγώ από δω και πέρα στη δουλειά σου δούλεψε εθελοντικά γιατί η δουλειά που κάνεις δεν αξίζει αμοιβής.

#51   JamesR21

JamesR21

    iPH Addict

  • 784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2012 - 19:10

Όλοι δικαιούνται να έχουν άποψη, αλλά από το υφάκι δεν μπορώ να καταλάβω γτ πρέπει να κάνεις δυσφήμιση στον άλλο που αφιέρωσε κάποιες ώρες από την ζωή του για να φτιάξει την app. Δεν γουστάρεις αδερφέ δεν την αγοράζεις, την αγόρασες και είναι μούφα πήγαινε στο appstore και βάλε ένα αστεράκι, όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους. Τρεις τζούρες καφέ είναι.

#52   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 26/02/2012 - 19:15

Όλοι δικαιούνται να έχουν άποψη, αλλά από το υφάκι δεν μπορώ να καταλάβω γτ πρέπει να κάνεις δυσφήμιση στον άλλο που αφιέρωσε κάποιες ώρες από την ζωή του για να φτιάξει την app. Δεν γουστάρεις αδερφέ δεν την αγοράζεις, την αγόρασες και είναι μούφα πήγαινε στο appstore και βάλε ένα αστεράκι, όλα τα άλλα είναι ιστορίες για αγρίους. Τρεις τζούρες καφέ είναι.

Βαρέθηκα πια αυτό με τον καφέ.. Όπως θα δεις παραπάνω είμαι τελείως κατά της πειρατίας και του τσάμπα σε όλα στις εφαρμογές, απλώς είπα την άποψή μου . Αν δεν του αρέσει το είπα τόσες φορές ας το σβήσει ... Τι δυσφήμιση μου λες? Το τοπικ το άνοιξε μόνο για διαφήμηση? Φορουμ είμαστε εδώ. Ο καθένας λέει την άποψή του. Δηλαδή δεν πρέπει να λέμε τα αρνητικά? όπως αντίστοιχο τοπικ είχε ανοίξει στο app store με την εφαρμογή αυτή http://itunes.apple....d498798748?mt=8 και όλοι καταλαβαίνεις τι σχόλια έκαναν..
Και πιο υφάκι??? Θα τρελαθούμε σήμερα... Που το είδες το υφάκι??

Τελευταία επεξεργασία από: Alex0077, 26/02/2012 - 19:15


#53   aquadigio

aquadigio

    iPH Enthousiast

  • 392 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 26/02/2012 - 19:22

Οπως κανω, σε καθε θεμα της καθημερινοτητας μου, οταν ερχομαι σε αντιπαραθεση εχω να κανω μια ερωτηση:

''Υπαρχει περιπτωση να σε πεισω οτι κανεις λαθος με καποιον, οποιοδηποτε τροπο; Αν, ναι, ας συνεχισουμε να μιλαμε, αν οχι, με ξεροκεφαλους δεν προσπαθω αλλο...''(εννοειτε, οτι εγω πιστευω οτι μπορει και να κανω λαθος...).

Φιλικα παντα...

Τελευταία επεξεργασία από: aquadigio, 26/02/2012 - 19:22


#54   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 26/02/2012 - 21:50

Πάντως, σε ότι αφορά το ινσταλους κ τις "σπασμένες" εφαρμογές σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Προσωπικά πιστεύω πως δεν πρέπει να κατεβάζουμε πειρατικά παιχνίδια κ εφαρμογές. Από την άλλη όμως, είμαι της άποψης πως επειδή δεν έχει όλος ο κόσμος χρήματα να αγοράζει, ιδανικό θα ήτανε όλες οι εφαρμογές να κυκλοφορούσανε ως εξής. Δωρεάν μεν αλλά με διαφημίσεις κ πλήρως λειτουργικές ώστε ο άλλος να τις χρησιμοποιεί κ δωρεάν κ ο developer να βγάζει κέρδος κ με in-app purchase να αφαιρείς τις διαφημίσεις. Πολλοί το κάνουνε, κυρίως ανεξάρτητοι όχι εταιρείες, κ είναι μια αρχή.


Σταλμένο από το iPhone μου :)

#55   vmandrak

vmandrak

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2012 - 22:45

Πλάκα, πλάκα φτάσαμε στο νούμερο ένα από την 2η μέρα! Μακάρι να έχει και συνέχεια. Σας ευχαριστώ όλους για την υποστήριξη.

#56   JohnL

JohnL

    iPH newbie

  • 45 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2012 - 00:50

Αν θυμαμαι καλά, στο παρελθόν ο ΟΤΕ είχε κάνει μήνυση σε προγραμματιστή παρόμοιας εφαρμογής.. Το θυμάται κανείς άλλος;

#57   GeorgeP79

GeorgeP79

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/02/2012 - 09:12

Ισχύει αυτό που γράφει ο JohnL και έγινε πριν λίγους μήνες. Για το θέμα του κόστους ο developer έχει απόλυτο δίκιο. Ο ίδιος καθορίζει την τιμή. Θεωρώ πως την έχει σε ιδιαίτερη προσιτή τιμή για τη δουλειά που πραγματοποίησε. Τα σχόλια ότι έπρεπε να είναι free τα αφήνω ασχολίαστα.
Για το θέμα των δικαιωμάτων όμως θεωρώ τη στάση του, επιεικώς λάθος. Γράφει ότι δεν το σκέφτηκε. Οκ, δεκτό. Τώρα που ενημερώθηκε τί κάνει; Αφήνει την εφαρμογή on line και περιμένει να ξεχαστεί το θέμα; Θεωρώ πως πρώτα πρέπει να διευθετηθεί το θέμα και μετά να ξαναγίνει διαθέσιμη στο κοινό. Δεν χρησιμοποίησε μια απλή database αλλά μια βάση δεδομένων με 3.5εκ στοιχεία. Τότε δεν ήξερε.Τώρα που γνωρίζει τί κάνει;

#58   vmandrak

vmandrak

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/02/2012 - 10:59

Ισχύει αυτό που γράφει ο JohnL και έγινε πριν λίγους μήνες. Για το θέμα του κόστους ο developer έχει απόλυτο δίκιο. Ο ίδιος καθορίζει την τιμή. Θεωρώ πως την έχει σε ιδιαίτερη προσιτή τιμή για τη δουλειά που πραγματοποίησε. Τα σχόλια ότι έπρεπε να είναι free τα αφήνω ασχολίαστα.
Για το θέμα των δικαιωμάτων όμως θεωρώ τη στάση του, επιεικώς λάθος. Γράφει ότι δεν το σκέφτηκε. Οκ, δεκτό. Τώρα που ενημερώθηκε τί κάνει; Αφήνει την εφαρμογή on line και περιμένει να ξεχαστεί το θέμα; Θεωρώ πως πρώτα πρέπει να διευθετηθεί το θέμα και μετά να ξαναγίνει διαθέσιμη στο κοινό. Δεν χρησιμοποίησε μια απλή database αλλά μια βάση δεδομένων με 3.5εκ στοιχεία. Τότε δεν ήξερε.Τώρα που γνωρίζει τί κάνει;


Παιδιά να βάλουμε λίγο τα πράγματα σε μία σειρά. Ειλικρινά δεν περίμενα πως μία απλή εφαρμογή παρουσίασης δεδομένων που στο Ίντερνετ διατείνεται δωρεάν θα ξεκινούσε μία τέτοια συζήτηση περί πνευματικών δικαιωμάτων και αμέλειας από πλευράς μου. Αν όντως υπάρχει παρόμοια περίπτωση που κατέληξε σε μήνυση τότε σας παρακαλώ δώστε μου περισσότερες πληροφορίες για να το ψάξω περισσότερο. Εννοείται πως δεν το αφήνω στην τύχη του, αλλά δε θα κατεβάσω την εφαρμογή επειδή κάποιος ίσως άκουσε κάτι.
Όσον αφορά τη μήνυση, δε μου πέρασε από το μυαλό γιατί ο ΟΤΕ δεν βλάπτεται από την εφαρμογή μου με κανέναν τρόπο. Δεν μεταπουλώ "κλεμμένα" δεδομένα από τα οποία η εταιρεία χάνει έσοδα, μιας και η ίδια τα παρέχει δωρεάν άρα δεν υπάρχει περίπτωση διαφυγώντων κερδών. Στην ουσία πουλώ την ευκολία πρόσβασης σε αυτά μέσω του iPhone. Τώρα αν τα τηλέφωνα θεωρούνται πνευματική ιδιοκτησία του ΟΤΕ δεν το γνωρίζω αλλά μου φαίνεται πολύ παρατραβηγμένο.
Όπως και να ´χει όμως θα το ψάξω καλύτερα και θα σας ενημερώσω μέσω του forum.

#59   tolistr

tolistr

    iPH Enthousiast

  • 416 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/02/2012 - 11:03

Φίλε μου αυτό που λένε τα παιδιά πιο πάνω για την εφαρμογή είναι αλήθεια και συγκεκριμένα υποβλήθηκαν υπέρογκα πρόστιμα στους developers της εφαρμογής.
Ειδου και ενα σχετικό άρθρο http://www.adslgr.co...ad.php?t=535034

Κοίταξε το μην βρεθείς μπλεγμένος.

#60   aquadigio

aquadigio

    iPH Enthousiast

  • 392 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/02/2012 - 11:09

Δε τη βγαζεις την εφαρμογη φιλε μου μη βρεθεις μπλεγμενος, μεχρι να βρεις ακρη;

Οχι τιποτα αλλο, αλλα αφου εμπλεκετε και το δημοσιο σιγουρος δε μπορεις να εισαι... Αυτοι θελουν 1) να βγαλουν απο τη μυγα, ξυγκι , 2)να παιξουν τους καλους στις πολυεθνικες ...

Ακου εκει 3.600.000 Ε ...

Υ.Γ. : Λυπαμαι μονο το κοπο σου...

Τελευταία επεξεργασία από: aquadigio, 27/02/2012 - 11:10


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες