Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro Vs MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
129 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 12:35

Ε τότε το μόνο που σου μένει είναι να ψάξεις τι έχεις αγοράσει αν και θα έπρεπε να το είχες κάνει πριν την αγορά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 05/03/2012 - 12:57

φιλε μου, δεν εμε ενδιαφερει το ποσο δυνατο θα ειναι, αυτο που ειπα αλλα εν εκανα σαφες, ειναι οτι εχω το macbook που προανεφερα..
και ολοι οσους εχω μιλισει λενε οτι ενα επεξεργαστης i7, βγιενει μονο σε 4πυρινο.. ενω εγω εχω δυπιρινο.. τι παιζει τελιακ με ολα αυτα>??


Οι επεξεργαστες i7 ξεκινανε απο φυσικους 2πυρηνους και καταληγουν σε φυσικους τετραπυρηνους, ενω μερικα μοντελα εχουν και ht που σημαινει οτι 2πλασιαζεις τον αριθμο των επεξεργαστων σου(γιατι βλεπει αλλον 1 εικονικο μεσα στο φυσικο). Συνεπως δεν ειναι οτι ολοι θα ειναι ντε και καλα 4πυρηνοι. Δες στο mobile κομματι των i7 εδω: http://en.wikipedia....microprocessors

Εχει μεγαλη σημασια οτι καμια φορα δεν κερδιζεις με τους παραπανω πυρηνες. Ειχα λαπτοπ i7 με 8 συνολικα πυρηνες (4 φυσικους) και τωρα εχω i5 με 4 συνολικα (2 φυσικους) πυρηνες (και τα 2 laptop windows). Επειδη ο χρονισμος του i5 ειναι μεγαλυτερος, οι περισσοτερες διεργασιες κανουν τον ιδιο χρονο ή τελειωνουν γρηγοροτερα σε σχεση με τον i7. Λιγες ειναι που θελουν παραπανω απο 2 πυρηνες ή λειτουργουν καλα σε περισσοτερους. Ειναι αναλογα με την εφαρμογη παντως αν θα μπορει να αξιοποιησει τους περισσοτερους πυρηνες ή οχι.

#78   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/03/2012 - 13:09

Οι επεξεργαστες i7 ξεκινανε απο φυσικους 2πυρηνους και καταληγουν σε φυσικους τετραπυρηνους, ενω μερικα μοντελα εχουν και ht που σημαινει οτι 2πλασιαζεις τον αριθμο των επεξεργαστων σου(γιατι βλεπει αλλον 1 εικονικο μεσα στο φυσικο). Συνεπως δεν ειναι οτι ολοι θα ειναι ντε και καλα 4πυρηνοι. Δες στο mobile κομματι των i7 εδω: http://en.wikipedia....microprocessors

Εχει μεγαλη σημασια οτι καμια φορα δεν κερδιζεις με τους παραπανω πυρηνες. Ειχα λαπτοπ i7 με 8 συνολικα πυρηνες (4 φυσικους) και τωρα εχω i5 με 4 συνολικα (2 φυσικους) πυρηνες (και τα 2 laptop windows). Επειδη ο χρονισμος του i5 ειναι μεγαλυτερος, οι περισσοτερες διεργασιες κανουν τον ιδιο χρονο ή τελειωνουν γρηγοροτερα σε σχεση με τον i7. Λιγες ειναι που θελουν παραπανω απο 2 πυρηνες ή λειτουργουν καλα σε περισσοτερους. Ειναι αναλογα με την εφαρμογη παντως αν θα μπορει να αξιοποιησει τους περισσοτερους πυρηνες ή οχι.


Συμφωνώ απόλυτα!! Έτσι είναι ακριβώς.

Ο real τετραπύρηνος άντε να σου χρειαστεί σε καμιά πολύ βαριά κιόλας επεξεργασία βίντεο...

Και το έχω γράψει αρκετές φορές. Έχω quad core macbook pro i7 στα 2,2 και iMac με Core 2 Duo στα 3,06. Είναι και τα 2 βέβαια με ocz vertex πάνω, αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι στις καθημερινές εργασίες δεν καταλαβαίνω καμία απολύτως διαφορά.

Μόνο σε βαριές εργασίες φαίνεται η διαφορά.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 05/03/2012 - 13:10

Once You Go Mac You Never Go Back

#79   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 13:31

Συμφωνώ απόλυτα!! Έτσι είναι ακριβώς.Ο real τετραπύρηνος άντε να σου χρειαστεί σε καμιά πολύ βαριά κιόλας επεξεργασία βίντεο...Και το έχω γράψει αρκετές φορές. Έχω quad core macbook pro i7 στα 2,2 και iMac με Core 2 Duo στα 3,06. Είναι και τα 2 βέβαια με ocz vertex πάνω, αλλά εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι στις καθημερινές εργασίες δεν καταλαβαίνω καμία απολύτως διαφορά.Μόνο σε βαριές εργασίες φαίνεται η διαφορά.

αυτό χτυπιέμαι και γω ρε jimmako
έχω ένα 11ri air i5 (2 cores)με 4 γίγα μνήμη
και ένα imac 27 i5 (4 cores) και 8 γίγα
ε το air είναι πιο γρηγορο (όχι πιο δυνατό)
ναι ο ssd κάνει την διαφορα η cpu oxi

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 05/03/2012 - 13:31


#80   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/03/2012 - 13:37

αυτό χτυπιέμαι και γω ρε jimmako
έχω ένα 11ri air i5 (2 cores)με 4 γίγα μνήμη
και ένα imac 27 i5 (4 cores) και 8 γίγα
ε το air είναι πιο γρηγορο (όχι πιο δυνατό)
ναι ο ssd κάνει την διαφορα η cpu oxi


Ακριβώς. Μεγάλη τεχνολογία αυτοί οι δίσκοι. Ελπίζω να την συνεχίσουν και να την αναπτύξουν περαιτέρω.
Once You Go Mac You Never Go Back

#81   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 13:47

έχω διαβάσει ότι θα αναπτυχθεί σε σημείο που η ραμ σου να είναι μεσα στον ssd σου
ήδη υπάρχουν κιτακια που βάζεις ddr2 μνήμες και τις χρησιμοποιείς για σκληρο δίσκο (ναι είναι εξίσου γρηγορο με τον ssd)
βεβαια δεν ξέρω ποτε θα βρουν τον δρόμο για τα ράφια, αλλα υπάρχουν τεραστια περιθώρια ανάπτυξης
οι cpus πάλι έχουν φτάσει στο ναδίρ πλέον ο στόχος είναι λιγότερο ρευμα,η δύναμη είναι υπέρ αρκετή
για την επομενη 5ετια θα βλέπουμε ίδιες ταχύτητες απλα καλύτερα χαρακτηριστικά στην κατανάλωση ρευματος

να σου πω άλλο ένα παράδοξο
είχα ένα pc πάνω κάτω στα ιδια χαρακτηριστικά του imac μου 4πυρινο δλδ με κάρτα γραφικών 1 γίγα
το μικρότερο τροφοδοτικό που μου αρκούσε ήταν (και οριακά μάλιστα) 600 w συν οθόνη ηχεία και ότι άλλο ήθελε ρευμα
ο imac κάνει τα ιδια με 250 w μεγιστη κατανάλωση, ε ναι αυτό είναι εξέλιξη

#82   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 05/03/2012 - 13:49

αυτό χτυπιέμαι και γω ρε jimmako
έχω ένα 11ri air i5 (2 cores)με 4 γίγα μνήμη
και ένα imac 27 i5 (4 cores) και 8 γίγα
ε το air είναι πιο γρηγορο (όχι πιο δυνατό)
ναι ο ssd κάνει την διαφορα η cpu oxi


Προφανως ο ssd ειναι πιο γρηγορος σε αποκριση. Ειδικα σε φορητο εχεις και τα αλλα πλεονεκτηματα που ειπαμε παραπανω(μπαταρια, λιγοτερη θερμοτητα,θορυβος). Απλως σε λαπτοπ και σταθερους που προεχει η δουλεια, ακομα δε μπορουν να αντικαταστησουν τα πολλα giga. Αν παρατηρησεις και των αλλων κατασκευαστων τα ultrabooks ή τα ultra mobile εχουν τα περισσοτερα ssd. Οπως ειπες και εσυ, αν θες δουλεια πας σε 15", συνεπως για την πιο mobile κατηγορια που θελουν ειδικα μπαταρια ο ssd ειναι must.
Αν δεις ssd και σε pci x σε pc εκει να δεις ταχυτητες.

#83   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/03/2012 - 13:54

Προφανως ο ssd ειναι πιο γρηγορος σε αποκριση. Ειδικα σε φορητο εχεις και τα αλλα πλεονεκτηματα που ειπαμε παραπανω(μπαταρια, λιγοτερη θερμοτητα,θορυβος). Απλως σε λαπτοπ και σταθερους που προεχει η δουλεια, ακομα δε μπορουν να αντικαταστησουν τα πολλα giga. Αν παρατηρησεις και των αλλων κατασκευαστων τα ultrabooks ή τα ultra mobile εχουν τα περισσοτερα ssd. Οπως ειπες και εσυ, αν θες δουλεια πας σε 15", συνεπως για την πιο mobile κατηγορια που θελουν ειδικα μπαταρια ο ssd ειναι must.
Αν δεις ssd και σε pci x σε pc εκει να δεις ταχυτητες.


Προσωπικά στον iMac έχω βγάλει και στο SuperDrive και έχω βάλει caddy case και έναν σκληρό στα 750GB για ταινίες, μουσική κτλ. και όλα είναι τέλεια.

120GB είναι ο ocz Vertex 2 και με αρκετά προγράμματα πάνω έχω ελεύθερο χώρο άλλα 65GB.

Έτσι όπως πάει η τεχνολογία θα καταργηθούν κάποια στιγμή τελείως τα cd/dvd.
Once You Go Mac You Never Go Back

#84   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 05/03/2012 - 14:19

είχα ένα pc πάνω κάτω στα ιδια χαρακτηριστικά του imac μου 4πυρινο δλδ με κάρτα γραφικών 1 γίγα
το μικρότερο τροφοδοτικό που μου αρκούσε ήταν (και οριακά μάλιστα) 600 w συν οθόνη ηχεία και ότι άλλο ήθελε ρευμα
ο imac κάνει τα ιδια με 250 w μεγιστη κατανάλωση, ε ναι αυτό είναι εξέλιξη


Αν το pc ειναι πιο παλιο ειναι απολυτα λογικο, αν παλι οχι καταλαβαινεις οτι και ο imac χρησιμοποιει το ιδιο ακριβως hw με το pc σου. Το λεω απο αποψη τεχνολογιας για καταναλωση, απο τη πλευρα των κανονισμων καθε τεχνολογιας (το ddr3 καταναλωνει λιγοτερα watt απο ddr2 κοκ.) και του λιθογραφικου βηματος(65nm->45->32nm). Απο εποχη που η apple σταματησε να χρησιμοποιει ibm και προτιμησε intel αυτο συμβαινει να ειναι τα ιδια και στα mac και στα pc. Το λειτουργικο δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο στην καταναλωση οταν μιλαμε για τετοια μεγεθη.

Αλλα γενικα δε μπορεις να συγκρινεις pc με all in one pc (σα το imac) γιατι δεν ειναι τα ιδια. Ο δικος μου σταθερος που ειναι 3-4ετιας (45nm) και καταναλωνει περισσοτερο απο τα σημερινα pc (ακομα και αυτα που εχουν 2πλασιες επιδοσεις) με βαση τις 2 καρτες γραφικων που εχω πανω θελει 700-750w τροφοδοτικο για την περιπτωση που τραβηξει τα max. Το ιδιο ακριβως hw χωρις τις καρτες γραφικων με on board gpu στη μητρικη (εκεινη την εποχη, καταναλωνει περισσοτερο απο τις σημερινες που ειναι μεσα στη cpu) θελει μονο 300w και πολλα λεω, για μαξ περιπτωση, ολα full load. Κατι all in one pc της hp που ειχα δει παλια, ειχαν και touch οθονη και καταναλωναν πολυ λιγοτερο. Αμα δεις καταναλωση mac pro θα καταλαβεις απολυτα τι εννοω.

Εχεις δικιο για την εξελιξη. Αν μπορουσαν να ξεπερασουν τα κοστη παντως θα ειχαμε γρηγοροτερα τους λιγοτερο ενεργοβορους υπολογιστες (κατευθειαν ddr5, αμεσα μικροτερη λιθογραφικη στα τσιπ κα).

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 05/03/2012 - 14:23


#85   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 05/03/2012 - 14:22

Προσωπικά στον iMac έχω βγάλει και στο SuperDrive και έχω βάλει caddy case και έναν σκληρό στα 750GB για ταινίες, μουσική κτλ. και όλα είναι τέλεια.

120GB είναι ο ocz Vertex 2 και με αρκετά προγράμματα πάνω έχω ελεύθερο χώρο άλλα 65GB.

Έτσι όπως πάει η τεχνολογία θα καταργηθούν κάποια στιγμή τελείως τα cd/dvd.


Ο συνδιασμος ssd με hdd ειναι η καλυτερη λυση.

Δυστυχως δεν μπορουν να το κανουν ολοι αυτο :mad: ειδικα σε φορητους αν δεν εχεις optical εισαι περιορισμενος να κουβαλας εξωτερικο αν βαλεις ssd.

Ο vertex 2 ειναι απο τους καλυτερους ssd στη κατηγορια του (sata2), καλη επιλογη ;)
Τον ιδιο εχω :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 05/03/2012 - 14:25


#86   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 14:31

Αν το pc ειναι πιο παλιο ειναι απολυτα λογικο, αν παλι οχι καταλαβαινεις οτι και ο imac χρησιμοποιει το ιδιο ακριβως hw με το pc σου. Το λεω απο αποψη τεχνολογιας για καταναλωση, απο τη πλευρα των κανονισμων καθε τεχνολογιας (το ddr3 καταναλωνει λιγοτερα watt απο ddr2 κοκ.) και του λιθογραφικου βηματος(65nm->45->32nm). Απο εποχη που η apple σταματησε να χρησιμοποιει ibm και προτιμησε intel αυτο συμβαινει να ειναι τα ιδια και στα mac και στα pc. Το λειτουργικο δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο στην καταναλωση οταν μιλαμε για τετοια μεγεθη.Αλλα γενικα δε μπορεις να συγκρινεις pc με all in one pc (σα το imac) γιατι δεν ειναι τα ιδια. Ο δικος μου σταθερος που ειναι 3-4ετιας (45nm) και καταναλωνει περισσοτερο απο τα σημερινα pc (ακομα και αυτα που εχουν 2πλασιες επιδοσεις) με βαση τις 2 καρτες γραφικων που εχω πανω θελει 700-750w τροφοδοτικο για την περιπτωση που τραβηξει τα max. Το ιδιο ακριβως hw χωρις τις καρτες γραφικων με on board gpu στη μητρικη (εκεινη την εποχη, καταναλωνει περισσοτερο απο τις σημερινες που ειναι μεσα στη cpu) θελει μονο 300w και πολλα λεω, για μαξ περιπτωση, ολα full load. Κατι all in one pc της hp που ειχα δει παλια, ειχαν και touch οθονη και καταναλωναν πολυ λιγοτερο. Αμα δεις καταναλωση mac pro θα καταλαβεις απολυτα τι εννοω.Εχεις δικιο για την εξελιξη. Αν μπορουσαν να ξεπερασουν τα κοστη παντως θα ειχαμε γρηγοροτερα τους λιγοτερο ενεργοβορους υπολογιστες (κατευθειαν ddr5, αμεσα μικροτερη λιθογραφικη στα τσιπ κα).

και εδώ επειδή είναι all in one η laptop
πρέπει να ξέρεις τι θες, δλδ αν εσύ μου πεις ότι έχεις 2 κάρτες γραφικών για μπαίνεις στο facebook είναι fail πως να το κάνουμε
βεβαια στο pc έχεις και το gaming που στο mac δεν το έχεις σε τέτοιο βαθμό δηλαδή να κυνηγάς την τεχνολογία απλα για να παίζεις
εδώ πρώτα αποφασίζεις τι θα το κανεις και μετά το αγοράζεις, αναβάθμιση γιοκ!

#87   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/03/2012 - 14:39

Ο συνδιασμος ssd με hdd ειναι η καλυτερη λυση.

Δυστυχως δεν μπορουν να το κανουν ολοι αυτο :mad: ειδικα σε φορητους αν δεν εχεις optical εισαι περιορισμενος να κουβαλας εξωτερικο αν βαλεις ssd.

Ο vertex 2 ειναι απο τους καλυτερους ssd στη κατηγορια του (sata2), καλη επιλογη ;)
Τον ιδιο εχω :lol:


Ναι για Sata 2 πιστεύω κι εγώ ότι είναι από τους καλύτερους στην αγορά. Στο Macbook pro επειδή ο διαυλος του υποστηρίζει Sata 3 έχω vertex 3 πάλι στα 120GB.

Βέβαια επειδή δεν είναι το κύριο μηχάνημα μου, εκεί μου φτάνουν και μου περισσεύουν τα GB.
Once You Go Mac You Never Go Back

#88   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 05/03/2012 - 16:15

απο οτι καταλαβα οι περισσοτεροι iMac ,MacBook Pro ,Air εχετε...
Ειμαι απο τους τελευταιους των Μοικανων με Vista?
I feel alone... :lol: :lol: :lol:

#89   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 05/03/2012 - 16:20

απο οτι καταλαβα οι περισσοτεροι iMac ,MacBook Pro ,Air εχετε...
Ειμαι απο τους τελευταιους των Μοικανων με Vista?
I feel alone... :lol: :lol: :lol:


Ανετα!

Βασικα πρεπει να εισαι και ο τελευταιος των pc με vista...

Να ζητησεις απο την ms να σε αναγνωρισει σαν ειδος προς εξαφανιση ή στοιχειο "πληροφορικής" κληρονομιας.

#90   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 05/03/2012 - 16:24

Ανετα!

Βασικα πρεπει να εισαι και ο τελευταιος των pc με vista...

Να ζητησεις απο την ms να σε αναγνωρισει σαν ειδος προς εξαφανιση ή στοιχειο "πληροφορικής" κληρονομιας.

και το pc μου να το βαλουν σε μουσειο να περνανε τα μικρα παιδια και να ρωτανε τους μεγαλους αν υπηρχε τετοιο λογισμικο.
Vista= αποτυχια των Windows
(δεν ηξερα τι επερνα τοτε)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες