Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro Vs MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
129 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 18:54

τι εννοώ
skype(videocalls) internet chating music videos youtube office suites και γενικά επεξεργασία εγραφων κάνα παιχνιδάκι να περνάει η ώρα ,social networking,γενικα ενημέρωση και επικοινωνία

εγώ γιατί έχω την αίσθηση ότι και τα 2 το κάνουν ?
εκτος και αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι 4πυρινο στα 4 γίγα ο κάθε πυρήνας με 16 γίγα μνήμη για να μπαίνεις στο facebook...

όσο για την χωρητικότητα,υπαρχει πάντα το usb σε περίπτωση που ΠΡΕΠΕΙ να τα έχεις όλα σου τα αρχεία μαζι σου,αν και εμπειρικά σου λέω τα ξανά βρίσκεις στο internet πιο εύκολα γιατί έχει πιο καλο indexing από το μπάχαλο του δίσκου σου


Η τεχνολογια σου δινει την δυνατοτητα να ανοιγεις στο δρομο αρχεια, αλλα οχι να τα επεξεργαζεσαι σωστα οπως στο φορητο. Δεν συγκρινονται, δεν ανοιγουν τα ιδια πραγματα, ουτε το επεξεργαζονται το ιδιο.
Ο mac δε θα εχει ios μεσα, αλλα αλλο λειτουργικο. Ποσο ειναι τελευταια σε giga, ξερει κανεις?

Επισης δεν ειναι ακριβως τα ιδια με οτι συνεπαγεται αυτο σαν να μεγεθος εφαρμογων. Ουτε προοριζονται για την ιδια δουλεια. Ουτε τρεχουν με τους ιδιους επεξεργαστες και κωδικα, arm το ενα, x86 αρχιτεκτονικη το αλλο. Αν του ερθει ποτε η κλιση να ασχοληθει με επεξεργασια φωτο και βιντεο -ερασιτεχνικα και απλα-, σημεια που οι mac λαμπουν, οσο καλες εφαρμογες και να βγαλει η apple ή καθε εταιρια για το ios, δεν αντικαθιστουν αυτες των mac σε δυνατοτητες και χαρακτηριστικα. Καποιες δουλειες τις κανεις καλυτερα σε mac παρα σε ipad, ποσο μαλλον σε iphone. Οπως να γραψεις διπλωματικη-πτυχιακη, κειμενο επισημο για τη δουλεια σου κλπ. Οτι εφαρμογη word βαλω εξτρα, δεν εχω την ιδια ευκολια, ουτε και με το pages δυστυχως. Και το φυσικο keyboard ειναι καλυτερο και εχω δοκιμασει απειρα εξτρα στο ipad, αν πας σε αυτη την εναλλακτικη. Ακομα και ο air ή ο pro ειναι ανωτεροι σε αυτα.

Καταρχας δε μπορεις να αλλαξεις ονομα στα αρχεια σου στο ibooks ή να βαλεις πολλα μαζι σαν επισυναψη σε mail απο το ipad (τι να λεμε τωρα?). Δεν μπορω να αντικαταστησω τον φορητο μου με το ipad ποσο μαλλον με το κινητο και την tiny του οθονη. Αλλο αν το ipad με εξυπηρετει να σερφαρω, βλεπω ταινιες κ.α. Παλι θα θες ενα mac/pc για να βαλεις τις ταινιες στο ipad/iphone ή απο καπου να φτιαξεις το itunes ή τα apps να streamaρουν. Ουτε τα android tablets δεν αντικαθιστουν τα pc/mac ακομα και αν εχουν πιο πολλες δυνατοτητες, οπως να κατεβαζουν αρχεια ακομα και αν δε τα ανοιγουν και να τα αποθηκευεις χυμα, να κατεβαζουν αμεσα torrents(πλεον), να κανεις οτι και στο mac/pc πανω κατω σαν χρηση. Δεν ειναι το ιδιο ομως.

Συμφωνω σε αυτο που λες, αν το ηθελε για δουλεια ή για main συσκευη να παει σε 15", αλλα αυτο ειναι δικη του επιλογη.

Μπορει να θελει να βαζει μουσικη, φωτογραφιες κ.α. στο φορητο του χωρις να εχει την αναγκη να κυκλοφορει με στικακι ή εξωτερικο δισκο συνεχεια. Υπαρχουν ανθρωποι που τους ικανοποιουν απολυτα τα 40-60gb ssd, αλλα κανουν συγκεκριμενη χρηση και οχι γενικη. Πολλοι χρηστες imac/macbook δεν ζητανε κιολας παραπανω γιατι καταργουν και τα optical. Αλλα το να παρει τωρα 120giga και να κανει την ιδια χρηση που εκανε πριν με τα 320-500gb στο παλιο φορητο, δεν ειναι καλη αντιμετωπιση, πρεπει να τον προετοιμασεις, να τον ενημερωσεις. Προφανως θα ειναι και ο πρωτος του ssd.


Βρισκεις στα 240giga καλους ssd κατω απο 300euro. To θεμα ειναι να αποφασισεις αν σου φτανει σα μοναδικο δισκο που θα εχεις στο φορητο. Γενικα 120-240γιγα ειναι ενταξει. Αν κατεβαζεις ταινιες, εχεις φωτο, μουσικη θα τα εχεις σε αλλο αποθηκευτικο στη πρωτη περιπτωση (120γιγα) σιγουρα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 19:01

Η τεχνολογια σου δινει την δυνατοτητα να ανοιγεις στο δρομο αρχεια, αλλα οχι να τα επεξεργαζεσαι σωστα οπως στο φορητο. Δεν συγκρινονται, δεν ανοιγουν τα ιδια πραγματα, ουτε το επεξεργαζονται το ιδιο.
Ο mac δε θα εχει ios μεσα, αλλα αλλο λειτουργικο. Ποσο ειναι τελευταια σε giga, ξερει κανεις?

Επισης δεν ειναι ακριβως τα ιδια με οτι συνεπαγεται αυτο σαν να μεγεθος εφαρμογων. Ουτε προοριζονται για την ιδια δουλεια. Ουτε τρεχουν με τους ιδιους επεξεργαστες και κωδικα, arm το ενα, x86 αρχιτεκτονικη το αλλο. Αν του ερθει ποτε η κλιση να ασχοληθει με επεξεργασια φωτο και βιντεο -ερασιτεχνικα και απλα-, σημεια που οι mac λαμπουν, οσο καλες εφαρμογες και να βγαλει η apple ή καθε εταιρια για το ios, δεν αντικαθιστουν αυτες των mac σε δυνατοτητες και χαρακτηριστικα. Καποιες δουλειες τις κανεις καλυτερα σε mac παρα σε ipad, ποσο μαλλον σε iphone. Οπως να γραψεις διπλωματικη-πτυχιακη, κειμενο επισημο για τη δουλεια σου κλπ. Οτι εφαρμογη word βαλω εξτρα, δεν εχω την ιδια ευκολια, ουτε και με το pages δυστυχως. Και το φυσικο keyboard ειναι καλυτερο και εχω δοκιμασει απειρα εξτρα στο ipad, αν πας σε αυτη την εναλλακτικη. Ακομα και ο air ή ο pro ειναι ανωτεροι σε αυτα.

Καταρχας δε μπορεις να αλλαξεις ονομα στα αρχεια σου στο ibooks ή να βαλεις πολλα μαζι σαν επισυναψη σε mail απο το ipad (τι να λεμε τωρα?). Δεν μπορω να αντικαταστησω τον φορητο μου με το ipad ποσο μαλλον με το κινητο και την tiny του οθονη. Αλλο αν το ipad με εξυπηρετει να σερφαρω, βλεπω ταινιες κ.α. Παλι θα θες ενα mac/pc για να βαλεις τις ταινιες στο ipad/iphone ή απο καπου να φτιαξεις το itunes ή τα apps να streamaρουν. Ουτε τα android tablets δεν αντικαθιστουν τα pc/mac ακομα και αν εχουν πιο πολλες δυνατοτητες, οπως να κατεβαζουν αρχεια ακομα και αν δε τα ανοιγουν και να τα αποθηκευεις χυμα, να κατεβαζουν αμεσα torrents(πλεον), να κανεις οτι και στο mac/pc πανω κατω σαν χρηση. Δεν ειναι το ιδιο ομως.

Συμφωνω σε αυτο που λες, αν το ηθελε για δουλεια ή για main συσκευη να παει σε 15", αλλα αυτο ειναι δικη του επιλογη.

Μπορει να θελει να βαζει μουσικη, φωτογραφιες κ.α. στο φορητο του χωρις να εχει την αναγκη να κυκλοφορει με στικακι ή εξωτερικο δισκο συνεχεια. Υπαρχουν ανθρωποι που τους ικανοποιουν απολυτα τα 40-60gb ssd, αλλα κανουν συγκεκριμενη χρηση και οχι γενικη. Πολλοι χρηστες imac/macbook δεν ζητανε κιολας παραπανω γιατι καταργουν και τα optical. Αλλα το να παρει τωρα 120giga και να κανει την ιδια χρηση που εκανε πριν με τα 320-500gb στο παλιο φορητο, δεν ειναι καλη αντιμετωπιση, πρεπει να τον προετοιμασεις, να τον ενημερωσεις. Προφανως θα ειναι και ο πρωτος του ssd.


Βρισκεις στα 240giga καλους ssd κατω απο 300euro. To θεμα ειναι να αποφασισεις αν σου φτανει σα μοναδικο δισκο που θα εχεις στο φορητο. Γενικα 120-240γιγα ειναι ενταξει. Αν κατεβαζεις ταινιες, εχεις φωτο, μουσικη θα τα εχεις σε αλλο αποθηκευτικο στη πρωτη περιπτωση (120γιγα) σιγουρα.

αυτες οι "εκθεσεις σου hyperlost με τρελαινουν :lol: :lol: :P :P

#48   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 19:03

Ναι εχω το κακο να γραφω πολλα :blush:

Ευχομαιμμονο να μην τα κανουν reply

#49   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 19:03

Ναι εχω το κακο να γραφω πολλα :blush:

Ευχομαιμμονο να μην τα κανουν reply

καλο ειναι,οχι κακο ;)

#50   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 19:16

καρτα γραφικων δεν μπορω να αλλαξω ε?

#51   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/03/2012 - 19:24

καρτα γραφικων δεν μπορω να αλλαξω ε?


Nope. Σε οποιοδήποτε Mac δεν μπορείς εκτός του Mac pro.
Once You Go Mac You Never Go Back

#52   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 19:26

Nope. Σε οποιοδήποτε Mac δεν μπορείς εκτός του Mac pro.

χαζομαρα που τα 13αρια εχουν Intel HD Graphics στα 384mb :( :( :(

#53   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 19:40

Εχουν intel γιατι στις 13" δε προκειται να κανεις καμια βαρια δουλεια

#54   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 19:49

Εχουν intel γιατι στις 13" δε προκειται να κανεις καμια βαρια δουλεια

notebook πανω απο 14...δεν ειναι πια φορητο,δεν ειναι πια notebook(γνωμη μου,γουστα ειναι αυτα)....αναρωτιεμαι πως καποιοι αγοραζουν 17αρια μοντελα.... ??? ??? ???

#55   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 20:04

notebook πανω απο 14...δεν ειναι πια φορητο,δεν ειναι πια notebook(γνωμη μου,γουστα ειναι αυτα)....αναρωτιεμαι πως καποιοι αγοραζουν 17αρια μοντελα.... ??? ??? ???


Εγω :lol:

Αν γουσταρεις 14" και δες εχεις απορριψει τα pc τελειως, ριξε μια ματια σε alienware m14x

#56   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 20:19

Εγω :lol:

Αν γουσταρεις 14" και δες εχεις απορριψει τα pc τελειως, ριξε μια ματια σε alienware m14x

windows...NOT AGAIN!!!ειχα δωσει 1000+ ευρω και σου ειπα τι επαθα... :( :(
σε βολευουν τα 17αρια?τι 17αρι εχεις?
alienware=χαλια design(γουστα ;) )

Τελευταία επεξεργασία από: GBabilis, 03/03/2012 - 20:21


#57   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 21:08

windows...NOT AGAIN!!!ειχα δωσει 1000+ ευρω και σου ειπα τι επαθα... :( :(
σε βολευουν τα 17αρια?τι 17αρι εχεις?
alienware=χαλια design(γουστα ;) )


Δεν εχω 17", αυτη τη στιγμη εχω windows φορητο, ενα m15x κοκκινο (ιδιο με του sheldon αν βλεπεις big bang), δηλαδη 15". Πριν το αγορασω αυτο ειχα macbook pro 15.

Απλως ανετα θα επαιρνα και 17 για τη χρηση που κανω.

Ναι και εγω αυτα ελεγα για τους alienware, αλλα εκατσα και δοκιμασα πρωτη φορά και εμεινα 150% ευχαριστημενος με την ποιοτητα, την αποδοση και την ελληνικη αντιπροσωπεια. Μια φορα μου ξεκολλησε απο τη πολυ χρηση ενα bumber (για να μην ακουμπα η οθονη στο πληκτρολογιο) και εστειλαν τεχνικο την αλλη μερα σπιτι να μου το αλλαξει! Εχω αλλαξει thinkpad, macbookpro και μετα κατεληξα σε alienware. Αυτη τη στιγμη αν με ρωτησεις παλι alienware θα επαιρνα, εκτος αν εκαναν κατι τραγικο στη σχεδιαση και δε μου αρεσαν πια.

#58   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 04/03/2012 - 00:08

Δεν εχω 17", αυτη τη στιγμη εχω windows φορητο, ενα m15x κοκκινο (ιδιο με του sheldon αν βλεπεις big bang), δηλαδη 15". Πριν το αγορασω αυτο ειχα macbook pro 15.

Απλως ανετα θα επαιρνα και 17 για τη χρηση που κανω.

Ναι και εγω αυτα ελεγα για τους alienware, αλλα εκατσα και δοκιμασα πρωτη φορά και εμεινα 150% ευχαριστημενος με την ποιοτητα, την αποδοση και την ελληνικη αντιπροσωπεια. Μια φορα μου ξεκολλησε απο τη πολυ χρηση ενα bumber (για να μην ακουμπα η οθονη στο πληκτρολογιο) και εστειλαν τεχνικο την αλλη μερα σπιτι να μου το αλλαξει! Εχω αλλαξει thinkpad, macbookpro και μετα κατεληξα σε alienware. Αυτη τη στιγμη αν με ρωτησεις παλι alienware θα επαιρνα, εκτος αν εκαναν κατι τραγικο στη σχεδιαση και δε μου αρεσαν πια.

alienware?δηλαδη προτιμας alienware απο apple?
windows?με μπερδευεις πολυ...παρα πολυ ??? ??? ???
(οκ στο θεμα εγγυησεων παω πασο)

#59   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 04/03/2012 - 00:24

Οχι μια χαρα ειναι οι macbook, ειδικα απο τον pro εμεινα πολυ ευχαριστημενος.
Απλως τοτε λογο συγκεκριμενου θεματος δε με εξυπηρετουσε. Ηθελα να τρεχω συγκεκριμενο λογισμικο και δεν ετρεχε δυστυχως καλα η εκδοση που μου ειχαν δωσει τοτε σε mac(για την ακριβεια δεν υπηρχε). Πολλα προγραμματα (οχι ολα) για σχεδιασμο 3d ή αναλυση πεπερασμενων δε θα τρεχουν καθολου ή θα τρεχουν ελαττωματικα σε mac. Aλλα η χρηση τους δεν ειναι γενικη, συνεπως δεν επηρεαζει εσενα στην αγορα σου.

Απλως εμεινα πολυ ευχαριστημενος και απο το alienware, ενω πριν το παρω δεν ειχα την ιδια γνωμη.

Γενικα αν εισαι αποφασισμενος για την αλλαγη κανε την και μην φοβασαι, οπως σου ειχα πει ο χρονος εξοικειωσης ειναι το μονο θεματακι που θα εχεις και ειναι καθαρα χρονικο. Μετα θα εισαι οκ και στο τελος θα βγαλεις το συμπερασμα αν αξιζε ή οχι.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 04/03/2012 - 00:30


#60   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 04/03/2012 - 01:12

ναι θελω να δοκιμασω γιατι εχω ακουσει απο ολους τα καλυτερα για το MAC OS X και εφοσον εχω τετοιο προιστορικο με windows(ναι οκ οπως ειπες ετυχα σε ελαττωματικο μηχανημα αλλα αν μου ξανατυχει)
-το μονο που φοβαμαι ειναι να μην ανοιξω το mac και δεν ξερω καν απο που ανοιγει το Wi-Fi :lol: :lol: :lol: :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες