Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro Vs MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
129 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Katana

Katana

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/03/2012 - 01:22

Χαχα, είναι απο μόνο του ανοιχτό!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 04/03/2012 - 01:26

Χαχα, είναι απο μόνο του ανοιχτό!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα δεν μπορεις να φανταστεις @Katana ποσο γελοιο εριξα χαχαχαχαχα ακομα γελαω :lol: :lol: .να σαι καλα με εκανες και γελασα :lol: :lol:

#63   josephakos21

josephakos21

    iPH Member

  • 227 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/03/2012 - 02:05

διαβαζω το θεμα τοση ωρα και βλεπω πολλες διαφορετικες αποψεις , εγω αν και μπορω να πω οτι μαρεσει παρα πολυ η apple απο θεμα ομορφιας το pc μου δεν το αλαζω, μου αρεσει που το κιν μου ειναι iphone εχω ipad αλλα δεν πιστευω οτι αξιζει να αλαξω pc για να παρω mac ειδηκα για την χρηση που το θελω εγω, μιλαω για σταθερο παντα, απο το να δωσω τοσα λεφτα για να παρω imac καλυτερα να αναβαθμισω το pc μου και να το κανω τερας ειδικα για τα παιχνιδια που παιζω εγω και νομιζω οτι για mac δεν εχουν βγει καν. Αποψη μου παντα .

#64   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 04/03/2012 - 02:46

διαβαζω το θεμα τοση ωρα και βλεπω πολλες διαφορετικες αποψεις , εγω αν και μπορω να πω οτι μαρεσει παρα πολυ η apple απο θεμα ομορφιας το pc μου δεν το αλαζω, μου αρεσει που το κιν μου ειναι iphone εχω ipad αλλα δεν πιστευω οτι αξιζει να αλαξω pc για να παρω mac ειδηκα για την χρηση που το θελω εγω, μιλαω για σταθερο παντα, απο το να δωσω τοσα λεφτα για να παρω imac καλυτερα να αναβαθμισω το pc μου και να το κανω τερας ειδικα για τα παιχνιδια που παιζω εγω και νομιζω οτι για mac δεν εχουν βγει καν. Αποψη μου παντα .

για αυτο φιλε μου υπαρχουν διαφορα καλουδια για διαφορετικους χρηστες... ;)

#65   Katana

Katana

    iPH newbie

  • 93 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/03/2012 - 11:05

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα δεν μπορεις να φανταστεις @Katana ποσο γελοιο εριξα χαχαχαχαχα ακομα γελαω .να σαι καλα με εκανες και γελασα



:D

'Ολα είναι τόσο εύκολα και αυτονόητα στα Μακ!

#66   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 04/03/2012 - 14:02

ενας SSD καιει περισσοτερη μπαταρια απο εναν HHD?

#67   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 04/03/2012 - 14:19

Πάνω κάτω την ίδια.

#68   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 04/03/2012 - 16:20

ενας SSD καιει περισσοτερη μπαταρια απο εναν HHD?


Λιγοτερη αισθητα, δεν εχει κινητα μερη (δεν μετακινειται τπτ μεσα του για να καταναλωθει καπου ενεργεια κινητικη και θερμικη,λογω απωλειων). Βεβαια παιζει ρολο και ο ssd, σε reviews αναλογα με τους ελεγκτες και τα μοντελα εχουν διαφορετικες διακυμανσεις σε καταλανωσεις. Οι διακυμανσεις δεν ειναι μεγαλες.

Το σιγουρο ειναι οτι καταναλωνουν λιγοτερη μπαταρια παντως σε σχεση με τους 5400rpm που βρισκονται στο μεγαλυτερο κομματι των laptop.

Η αυξηση στη μπαταρια και η αθορυβη λειτουργια, μαζι με την αυξηση της αποκρισης ειναι τα κυριως θετικα του ssd.

#69   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 04/03/2012 - 17:14

διαβαζω το θεμα τοση ωρα και βλεπω πολλες διαφορετικες αποψεις , εγω αν και μπορω να πω οτι μαρεσει παρα πολυ η apple απο θεμα ομορφιας το pc μου δεν το αλαζω, μου αρεσει που το κιν μου ειναι iphone εχω ipad αλλα δεν πιστευω οτι αξιζει να αλαξω pc για να παρω mac ειδηκα για την χρηση που το θελω εγω, μιλαω για σταθερο παντα, απο το να δωσω τοσα λεφτα για να παρω imac καλυτερα να αναβαθμισω το pc μου και να το κανω τερας ειδικα για τα παιχνιδια που παιζω εγω και νομιζω οτι για mac δεν εχουν βγει καν. Αποψη μου παντα .


Ολες οι αποψεις ειναι καλοδεχουμενες.
Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που χρησιμοποιουν imac και ειναι πολλοι ευχαριστημενοι. Παντα εχει μεγαλη σημασια η χρηση που θα κανεις. Τα περισσοτερα ατομα που ξερω και ασχολουνται με επεξεργασια φωτογραφιας εχουν imac. Το βλεπεις απο αλλη οπτικη, δε σου αρεσει ο imac, αλλα λογικα δε θα σου αρεσουν ουτε και τα all in one pc. Το αντιστοιχο desktop ειναι διαφορετικο. Οι mac δεν παιζουν συνηθως παιχνιδια, αν και με την αυξηση της πιτας που κατεχουν αρχισαν να βγαινουν πολλα games και εκει. Τα πιο διαδεδομενα τουλαχιστον.

Η αναβαθμιση στο σταθερο ειναι κατι αλλο. Ενδεχεται να κριβει και κινδυνους, αν δεν ξερεις να συνδιασεις σωστα τα περιφερειακα ή αν παρεις βιαστηκα κατι και δεν δεις εγκαιρως το feedback για προβληματα, θα τραβιεσαι μετα. Εχω φτιαξει απειρα desktop "τερατα" για μενα και φιλους και μερικα ειχαν προβληματα. Σιγουρα πληρωνοντας ενα καλο branded pc πληρωνεις και "καπελο" αλλα τουλαχιστον εισαι καλυτερα προστατευμενος για τυχον προβληματα.

Πολλες φορες ειχα παει στο πλαισιο μια καρτα γραφικων που ειχε προβλημα και την επαιρνα πισω ακουγοντας οτι δεν βρηκαν τιποτε. Καηκε τελικα μια και καλη και την αλλαξαν στο τελος, αλλα σιγουρα για ενα μηνα τραβιομουν (παλι καλα που ηταν στο rma γιατι το σαινι που την ελεγχε δε θα εβρισκε τπτ ποτε). Επισης μου εχει τυχει θεμα υπερθερμανσης με μητρικη, μια maximus formula 2. Την ειχα παρει με το που βγηκε, ηταν η πιο ακριβη τοτε της asus και μου ετυχε ενα προβλημα που οσες φορες ασχοληθηκα τελικα με rma, δεν εγινε τιποτα. Τελικα επιασα και την εφτιαξα μονος μου. Το προβλημα ηταν το γνωστο που δεν εκανε καλη επαφη το north bridge με το συστημα ψυξης. Αλλα δε νομιζω οτι ο μεσος χρηστης που θελει "τουμπανο" pc να πρεπει να ξεβιδωσει μονος του τα heatpipes και να ξαναβαλει τη παθητικη ψυξη (βρισκοντας ροδελες και εφαρμοζοντας σωστα παστα στα τσιπακια). Ειναι πολυ ευκολο να φτιαξεις το pc απο τα κομματια μονος σου, αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να παιδευεσαι μετα στη λειτουργια του.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 04/03/2012 - 17:20


#70   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 01:05

Η τεχνολογια σου δινει την δυνατοτητα να ανοιγεις στο δρομο αρχεια, αλλα οχι να τα επεξεργαζεσαι σωστα οπως στο φορητο. Δεν συγκρινονται, δεν ανοιγουν τα ιδια πραγματα, ουτε το επεξεργαζονται το ιδιο.Ο mac δε θα εχει ios μεσα, αλλα αλλο λειτουργικο. Ποσο ειναι τελευταια σε giga, ξερει κανεις? Επισης δεν ειναι ακριβως τα ιδια με οτι συνεπαγεται αυτο σαν να μεγεθος εφαρμογων. Ουτε προοριζονται για την ιδια δουλεια. Ουτε τρεχουν με τους ιδιους επεξεργαστες και κωδικα, arm το ενα, x86 αρχιτεκτονικη το αλλο. Αν του ερθει ποτε η κλιση να ασχοληθει με επεξεργασια φωτο και βιντεο -ερασιτεχνικα και απλα-, σημεια που οι mac λαμπουν, οσο καλες εφαρμογες και να βγαλει η apple ή καθε εταιρια για το ios, δεν αντικαθιστουν αυτες των mac σε δυνατοτητες και χαρακτηριστικα. Καποιες δουλειες τις κανεις καλυτερα σε mac παρα σε ipad, ποσο μαλλον σε iphone. Οπως να γραψεις διπλωματικη-πτυχιακη, κειμενο επισημο για τη δουλεια σου κλπ. Οτι εφαρμογη word βαλω εξτρα, δεν εχω την ιδια ευκολια, ουτε και με το pages δυστυχως. Και το φυσικο keyboard ειναι καλυτερο και εχω δοκιμασει απειρα εξτρα στο ipad, αν πας σε αυτη την εναλλακτικη. Ακομα και ο air ή ο pro ειναι ανωτεροι σε αυτα.Καταρχας δε μπορεις να αλλαξεις ονομα στα αρχεια σου στο ibooks ή να βαλεις πολλα μαζι σαν επισυναψη σε mail απο το ipad (τι να λεμε τωρα?). Δεν μπορω να αντικαταστησω τον φορητο μου με το ipad ποσο μαλλον με το κινητο και την tiny του οθονη. Αλλο αν το ipad με εξυπηρετει να σερφαρω, βλεπω ταινιες κ.α. Παλι θα θες ενα mac/pc για να βαλεις τις ταινιες στο ipad/iphone ή απο καπου να φτιαξεις το itunes ή τα apps να streamaρουν. Ουτε τα android tablets δεν αντικαθιστουν τα pc/mac ακομα και αν εχουν πιο πολλες δυνατοτητες, οπως να κατεβαζουν αρχεια ακομα και αν δε τα ανοιγουν και να τα αποθηκευεις χυμα, να κατεβαζουν αμεσα torrents(πλεον), να κανεις οτι και στο mac/pc πανω κατω σαν χρηση. Δεν ειναι το ιδιο ομως.Συμφωνω σε αυτο που λες, αν το ηθελε για δουλεια ή για main συσκευη να παει σε 15", αλλα αυτο ειναι δικη του επιλογη.Μπορει να θελει να βαζει μουσικη, φωτογραφιες κ.α. στο φορητο του χωρις να εχει την αναγκη να κυκλοφορει με στικακι ή εξωτερικο δισκο συνεχεια. Υπαρχουν ανθρωποι που τους ικανοποιουν απολυτα τα 40-60gb ssd, αλλα κανουν συγκεκριμενη χρηση και οχι γενικη. Πολλοι χρηστες imac/macbook δεν ζητανε κιολας παραπανω γιατι καταργουν και τα optical. Αλλα το να παρει τωρα 120giga και να κανει την ιδια χρηση που εκανε πριν με τα 320-500gb στο παλιο φορητο, δεν ειναι καλη αντιμετωπιση, πρεπει να τον προετοιμασεις, να τον ενημερωσεις. Προφανως θα ειναι και ο πρωτος του ssd.Βρισκεις στα 240giga καλους ssd κατω απο 300euro. To θεμα ειναι να αποφασισεις αν σου φτανει σα μοναδικο δισκο που θα εχεις στο φορητο. Γενικα 120-240γιγα ειναι ενταξει. Αν κατεβαζεις ταινιες, εχεις φωτο, μουσικη θα τα εχεις σε αλλο αποθηκευτικο στη πρωτη περιπτωση (120γιγα) σιγουρα.


σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζι σου αλλα έχω τις ενστάσεις μου
Όπως είπα και πιο πριν αν θες να κανεις ΔΟΥΛΕΙΑ πας σε 15 ίντσες και πάνω.
τα lion πιάνουν 30,40 γίγα,δεν έχει νόημα να πουλάει air με 64ssd και να μην χωράει το lion
όταν μίλησα για κινητά δεν μίλαγα για τις ίντσες, εκτος και αν πιστεύεις ότι δεν θα έκανες την ιδια δουλεια σε macbook air αλλα αντί για i5 να είχες A5
αλλα πάνω απ όλα πρέπει να ξέρεις τι θες, skype internet social networking office suites τα κανεις είτε είναι x86(intel i5 c2d... είτε arm (tegra 2,3 a5 a6...)
Αν πάλι ασχολείσαι με photoshop η επεξεργασία βίντεο εκτος από τον i5 (που έχουν και τα 2) δεν σου φτάνουν ούτε οι ίντσες 11,13
Αλλα όχι να θες και 4πυρινο για να μπαίνεις στο iphonehellas και να κανεις jailbrake το κινητό σου...

#71   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 01:10

μιας και ειματε στο θεμα macbook..
το macbook pro 13.3'', i7 ,ο επεξεργαστης του, τετραπυρινος η διπυρινος ειναι??
εμενα λεει οτι εχει 2 πυρινες!! αλλα σε συζητηση που ειχα σημερα με φιλο, λεει δεν παιζει i7 με 2 πυρινες!
τετραπυρινο βιενει!

#72   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 01:17

2πυρυρινο είναι στο 13ρι
4πυρινο στο 15,17
ουυπς έχουν το ίδιο όνομα

#73   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 01:40

σε τι εχει σχεση ομος το μεγεθος της οθονης??
ο επεξεργαστης δεν ειναι το θεμα?? i7=4πυρινες!!?? ετσι δεν ειναι?? αυτο ακουω απο ολους!!

#74   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 01:56

είπαμε αν θες να κάνεις δουλειά δεν σε φτάνει ούτε ο διπύρηνος (ότι όνομα και να έχει) ούτε οι 11,13 ίντσες
από 15 και κάτω κάνει ότι κάνει και η ταμπλέτα σου η το κινητό σου (σαν επεξεργαστική ισχύ)

#75   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2012 - 02:18

φιλε μου, δεν εμε ενδιαφερει το ποσο δυνατο θα ειναι, αυτο που ειπα αλλα εν εκανα σαφες, ειναι οτι εχω το macbook που προανεφερα..
και ολοι οσους εχω μιλισει λενε οτι ενα επεξεργαστης i7, βγιενει μονο σε 4πυρινο.. ενω εγω εχω δυπιρινο.. τι παιζει τελιακ με ολα αυτα>??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες