Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

imei.gr | Κατοχύρωσε και προστάτεψε την συσκευή σου!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   dntel

dntel

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2009 - 20:26

Μία καινούρια ιστοσελίδα άνοιξε τις πύλες της για να υποδεχτεί όλους τους φίλους της κινητής τηλεφωνίας. Σκοπός της είναι η εύρεση και η επιστροφή των χαμένων κινητών τηλεφώνων μέσω του μοναδικού αριθμού ΙΜΕΙ που αντιστοιχεί σε κάθε μία συσκευή.

Αναλυτικότερα:

Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη στους Έλληνες χρήστες, με δυνατότητα για δωρεάν απεριόριστες καταχωρήσεις συσκευών όλων τον τύπων, δημιουργώντας μόνο ένα λογαριασμό.
Γίνετε μέλος στην κοινότητα, ενημερωθείτε για την υπηρεσία ταυτοποίησης, καταχωρήστε τις συσκευές σας και βοηθήστε στην πάταξη της κλοπής συσκευλων κινητής τηλεφωνίας.

Σε περίπτωση απώλειας, δηλώστε στον χάρτη το τηλέφωνο ως χαμένο και στην συνέχεια αφήστε το μήνυμα σας μαζί με το στίγμα της τοποθεσίας που χάθηκε η συσκευή, ενημερώνοντας έτσι όλα τα μελή καθώς και τους χρήστες του διαδικτύου.

Ενημερωθείτε επίσης για τις περιοχές υψηλού κινδύνου μέσα από την περιοχή της αναζήτησης και μην παραλείψετε να επισκεφθείτε τις υπόλοιπες ενότητες της ιστοσελίδας όπου παρουσιάζονται σημαντικές πληροφορίες σχετικά με τις παραπάνω διαδικασίες (εύρεσης ή απώλειας ενός κινητού τηλεφώνου) αλλά και το φόρουμ, στο οποίο αναρτώνται νέα και ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις!

Η δημιουργία αυτής της κοινότητας έχει σκοπό την βοήθεια όλων μας και βασίζεται στην δύναμη της κοινότητας.
Όσο μεγαλώνει η κοινότητα τόσο πιο σωστά και αποτελεσματικά αντιμετωπίζεται η κλοπή των συσκευών κινητής τηλεφωνίας.


" Το imei.gr μας δίνει μία παραπάνω πιθανότητα να βρούμε την κλεμμένη ή χαμένη συσκευή κινητής τηλεφωνίας, μία πιθανότητα την οποία δεν την είχαμε μέχρι πριν! "

Αν μία κοινότητα λειτουργεί με βάση το imei.gr σε κάθε αγορά μεταχειρισμένης συσκευής, τότε θα είναι καλύτερα τα πράγματα κατα πολύ! Πώς όμως;
Όταν ο κλέφτης πάει να πουλήσει ένα κινητό σε εμένα, ενώ εγώ ξέρω για το imei.gr, θα μπώ να το αναζητήσω για να δω αν είναι "καθαρό" το τηλέφωνο, τότε θα καταλήξω στο συμπέρασμα ότι το τηλέφωνο είναι μπλεγμένο κατα κάποιο τρόπο και ίσως να μην το επιλέξω για αγορά. Και λέω ίσως, διότι πάντοτε έχει να κάνει με την δική μας διάθεση για το αν θέλουμε να πατάξουμε την κλοπή στον συγκεκριμένο τομέα. Με λίγα λόγια αν του πω "ευχαριστώ φιλαράκι αλλά το τηλέφωνο είναι βρώμικο και δεν το θέλω" τότε θα τον φρενάρω στο να μπορέσει εύκολα να το πουλήσει και ίσως και να ενημερώσω και εσένα βλέποντας το μήνυμα που έχεις αναρτήσει σχετικά με την απώλεια της συσκευής σου.

Αυτό βοηθάει σε κάποιο βαθμό και όσο η κοινότητα του imei.gr μεγαλώνει και δηλώνονται όλα τα χαμένα τηλέφωνα από τους ιδιοκτήτες τους, τόσο θα στενεύουν περισσότερο τα περιθώρια πώλησης κλεμμένων συσκευών, συνεπώς θα μειωθούν οι κλοπές. Όλα εξαρτώνται από εμάς καθαρά, είναι στο χέρι μας να το βοηθήσουμε παρά να σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και να το αφήσουμε να εξελίσσεται!


Μπορείτε να επισκεφτείτε την υπηρεσία στην διεύθυνση http://www.imei.gr
Όσοι προσπαθήσετε να μπείτε μέσω του iPhone σας, θα σας βάλει αυτόματα στο web app του imei.gr.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2009 - 20:30

Πόσο ασφαλές μπορεί να είναι αυτό?

#3   dntel

dntel

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2009 - 20:41

Πόσο ασφαλές μπορεί να είναι αυτό?


Είναι απολύτως ασφαλές!
Σου παραθέτω μερικά από την ενότητα "Προσωπικά δεδομένα":

Ποια είναι η πολιτική που ακολουθούμε για την προστασία των προσωπικών σας δεδομένων;
Το imei.gr δεσμεύεται στην προστασία των προσωπικών σας δεδομένων. Σεβόμαστε τους επισκέπτες μας και δημιουργήσαμε ένα ευχάριστο και αξιόπιστο περιβάλλον για να καταχωρούν τις συσκευές κινητής τηλεφωνίας.

Είναι το website ασφαλές για καταχώσηση κινητών συσκευών;
Δεσμευόμαστε ότι τα προσωπικά σας στοιχεία είναι ασφαλή. Χρησιμοποιούμε αξιόπιστο σύστημα προστασίας. Για κάθε καταχώρηση που πραγματοποιείται μέσα στο imei.gr χρησιμοποιούνται αυστηρά πρότυπα ασφαλείας. Ασφαλείς servers προστατεύουν τις πληροφορίες που παρέχονται κατά τη διάρκεια των καταχωρήσεων νέων συσκευών, χρησιμοποιώντας εξελιγμένες τεχνολογίες προστασίας και κρυπτογράφησης.

Τι πληροφορίες συλλέγουμε;
Όταν πραγματοποιείται μια καταχώρηση στο site μας, οι μόνες πληροφορίες που συλλέγουμε για την ομαλή και ασφαλή καταχώρηση των συσκευών είναι όνομα, επώνυμο, e-mail, τηλέφωνο και περιοχή για να μπορέσουμε να πιστοποιήσουμε πως οι συσκευές που καταχωρείτε ανήκουν προσωπικά σε εσάς.


Καιρός είναι να κάνουμε κάτι όλοι μαζί!

#4   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2009 - 20:48

Να το δούμε ...

Ερ.: Σε ποιον ανήκει αυτή η ιστοσελίδα ;

Τελευταία επεξεργασία από: kitkat1, 17/11/2009 - 20:50


#5   dntel

dntel

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2009 - 20:59

Είναι μία νέα καινοτόμος υπηρεσία της εταιρίας που κατασκεύασε την ιστοσελίδα. (δεν αναφέρω το όνομα της εταιρίας εδώ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

#6   AlexisGon

AlexisGon

    iPH Contributor

  • 842 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2009 - 23:46

Μπορείς να μας το πεις με ενα Pm?

#7   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2009 - 13:28

φαίνεται στο footer της ιστοσελίδας.

#8   nikkosnet

nikkosnet

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Nikkos K

Δημοσίευση 23/11/2009 - 11:37

Kαλή κίνηση. Θα μπορούσε να υποστηρηχθεί από τους πάροχους για να έχει μεγαλύτερη απήχηση και να το εμπιστευτούν όλοι πιο εύκολα. :blush:
Επίσης η χρησιμότητά του είναι καλή πριν την αγορά της συσκευής. Γιατί αν ο πωλητής δεν είναι φίλος ή γνωστός, τρέχα γύρευε μετά....

#9   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/11/2009 - 12:54

καλό concept αλλά και λίγο περίεργο στην εφαρμογή του. Π.χ. αν είμαι κακόβουλος χρήστης, βάζω το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου μου, μετά το πουλάω, και ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ/ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ τα στοιχεία του νέου κατόχου στο σαιτ, και λέω ότι ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΨΑΝΕ! τρέχα γύρευε... :lol:

#10   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/11/2009 - 12:56

νομίζω είναι λίγο ανούσιο το σιτε γιατι αν χαθεί κινητό δν θα το βρείς ποτέ..εκτός αν καταλάθος στο πουλήση κανένας και δείς το imei αλλα και πάλι σιγά μην το επιστρέψεις

#11   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 14:55

Όλα εξαρτώνται από εμάς καθαρά, είναι στο χέρι μας να το βοηθήσουμε παρά να σηκώσουμε τα χέρια ψηλά και να το αφήσουμε να εξελίσσεται!

Φυσικό και επόμενο είναι πως μία υπηρεσία δεν μπορεί να σταματήσει ξαφνικά τις κλοπές κινητών αλλά βοηθάει στο να μειωθούν οι κλοπές σε κάποιο βαθμό!

Άρα να σώσει κάποιες συσκευές! Ίσως την επόμενη δική σου ή και δική μου!

#12   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2009 - 14:59

καλό concept αλλά και λίγο περίεργο στην εφαρμογή του. Π.χ. αν είμαι κακόβουλος χρήστης, βάζω το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου μου, μετά το πουλάω, και ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ/ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ τα στοιχεία του νέου κατόχου στο σαιτ, και λέω ότι ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΨΑΝΕ! τρέχα γύρευε... :lol:

Γι'αυτό και υπάρχει η επιλογή "διαγραφή συσκευής" από το προφίλ του κάθε χρήστη.
Και να υποθέσουμε πως δεν το διαγράφεις, σε τί θα σε ωφελήσει; Σε τίποτα!

#13   Spirou

Spirou

    iPH Member

  • 226 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 02/12/2009 - 11:39

Πόσο ασφαλές μπορεί να είναι αυτό?

Και εγω την ιδια απορια εχω...

#14   Nili

Nili

    iPH newbie

  • 62 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/12/2009 - 14:38

Είναι απολύτως ασφαλές! ;)

#15   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 02/12/2009 - 16:18

Μας λες οτι είναι απόλυτα ασφαλές. Θα μπορούσες όμως να μας πεις και ποιο είναι το security policy που ακολουθείτε καθώς και πως το υλοποιείτε. Προσωπικά η απάντηση "είναι ασφαλές" δεν μου αρκεί... :S

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες