Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 4 ψήφοι

iphone 5 or samsung galaxy note 2?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
283 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:04

Δεν διαφωνώ ότι μερικά tweaks είναι " παρμένα" απο android αλλα δεν είναι μονο τα wigdetakia. Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι κάνεις με το jb αν δεν έχεις κάνει ποτε σου jb. Oλοκληρωμένη άποψη έχω δεν ξέρω αν έχεις εσύ όμως...

Ειλικρινα με το χερι στη καρδια..εκτος απο τα γνωστα installous,sb settings, παραδοση στα μνμ, καμια notification bar, τι αλλο πολυτιμο ειναι αυτο που χρησιμοποιεις εσυ οταν κανεις jailbreak?? Α επισης θα κανεις τους φακελους σου να χωρανε περισσοτερες εφαρμογες(αστειο βεβαια)..Θα περασεις και το ifile για να εχεις προσβαση στη συσκευη..
Νομιζω οτι ολαααα αυτα τα κανει μια συσκευη android με το που ανοιγει.
Πολλοι κοροιδευουν τα android οτι εντυπωσιαζουν τους χρηστες μονο με θεματα κτλ, κατι που απο τη κυριακη θα τρεχουν σοριδον να κανουν..
Οπως σωστα αναφερθηκε σε προηγουμενο ποστ, απλα το jailbreak κανει το iphone - smartphone!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   dsmpampis

dsmpampis

    iPH Contributor

  • 935 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:dsmpampis

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:04

Δεν διαφωνώ ότι μερικά tweaks είναι " παρμένα" απο android αλλα δεν είναι μονο τα wigdetakia. Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι κάνεις με το jb αν δεν έχεις κάνει ποτε σου jb. Oλοκληρωμένη άποψη έχω δεν ξέρω αν έχεις εσύ όμως...


Φίλε μου από 2008 είχα iphone από 3g μέχρι και το 4S! Από την 2.2.1 είχα JB άρα ξέρω ορισμένα πραγματάκια!

#258   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3.006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:04

Να σου πώ αλλά αν δεις εδω http://www.iphonehel...ia-cydia-store/ ...Ολόκληρο cydia store υπάρχει που μπορεί να δει κανείς αναλυτικά τι κάνουν αυτά τα tweaks..


ειχα 3gs και iphone4 jailbroken οποτε ξερω τι παιζει....αυτο που μου λες εσυ ομως δεν νομιζω να ισχυει γιαυτο σου ειπα δωσε μου παραδειγματα.

#259   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:06

Να σου πώ αλλά αν δεις εδω http://www.iphonehel...ia-cydia-store/ ...Ολόκληρο cydia store υπάρχει που μπορεί να δει κανείς αναλυτικά τι κάνουν αυτά τα tweaks..

Ξερεις πολυ καλα οτι αυτο ειναι απλα αστειο...Τα περισσοτερα θεματα αναφερονται σε πραγματα που θα επρεπε να υπαρχουν ελευθερα εξαρχης... ειναι τρελο να χρησιμοποιεις πχ infinifolder!!!

#260   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:14

Nikolaou topics:

''Καλησπέρα, παίδες οποιο γνωρίζει καλά από τεχνολογία θα ήθελα να μου πει κάποιο προγραμμα να αντιγράφω πχ cd στον η/υ. (Δηλ να τα αντιγράφω από το cd στον c του η/υ)''

''Kαλησπέρα ,ένας φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει μεταχειρισμένο iphone 4s και υπάρχει ένα προβληματισμός.Ο προβληματισμός είναι αν στο κινητό έχει γινει jailbreak στη 5.0.1 και μετά restore στην 5.1.1.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να ελεχθεί το κινητο?Τέλος αν ξαναγίνει jailbreak στην 5.1.1 θα έχει πρόβλημα το κινητό ή όχι.όποιος γνωρίζει ας απάντησει.thanks!''

''Παιδιά όλοι γνωρίζετε οτι εδω και κάποιους μήνες έχει κυκολοφορήσει το samsung galaxy s3.Ωστόσο υπάρχει ήδη και το samsung galaxy note που έχει χαρακτηριστεί απο τα καλά κινητα αλλα έίναι αρκετα μεγαλο.Πιο αναλυτικά,ενας φίλος ενδιαφέρεται για κινητο android και δεν γνωρίζω εγώ να του πω μια γνώμη ανάμεσα σε αυτα τα δύο κινητα γιατι έχω το μήλο.Οποιος έχει την εμπειρία απο κάποιο από τα δύο κινητα ας αναφέρει τις εμπειρίες του και αν έμεινε ευχαριστημένος απο τις επιδόσεις του.''

''παιδια εχω ενα τεραστιο προβλημα με το iphone .Λοιπον,iphone 4s jailbroken αυξανεται το other οταν σβηνω αρχεια μεσω ifile.Πιο συκεκριμενα ,ειχα κατεβασει ταινιες απο τρακερ κατευθειαν στο κινητο περιπου 1,5 gb.Tις ταινιες αυτες τις μετεφερα απευθειας μεσω ifile στο avplayer και οταν τις εσβησα το 1,5 gb δεν επανηλθε .Αυτο που συνεχιζει και με προβληματιζει ειναι οτι σβηνω μεσω ifile αυξανεται το others.Eκανα delete cookies and history στο safari ,επαναφορα δικτυου δεδομενων,reboot,respring,hard reset.Οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει .Ευχαριστω.''

Επειδη αναφερεσαι ως γνωστης των android...γνωστης των iphone...γνωστης του jailbreak!!!!
Ελα γιατι θα τρελαθουμε σε λιγο..
Ειπαμε να συζηταμε φιλικα αλλα καποιοι ειρωνευοντε και δημιουργουν διαξιφισμους οντως ''ανιδεοι''.

#261   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:16

Ειλικρινα με το χερι στη καρδια..εκτος απο τα γνωστα installous,sb settings, παραδοση στα μνμ, καμια notification bar, τι αλλο πολυτιμο ειναι αυτο που χρησιμοποιεις εσυ οταν κανεις jailbreak?? Α επισης θα κανεις τους φακελους σου να χωρανε περισσοτερες εφαρμογες(αστειο βεβαια)..Θα περασεις και το ifile για να εχεις προσβαση στη συσκευη..
Νομιζω οτι ολαααα αυτα τα κανει μια συσκευη android με το που ανοιγει.
Πολλοι κοροιδευουν τα android οτι εντυπωσιαζουν τους χρηστες μονο με θεματα κτλ, κατι που απο τη κυριακη θα τρεχουν σοριδον να κανουν..
Οπως σωστα αναφερθηκε σε προηγουμενο ποστ, απλα το jailbreak κανει το iphone - smartphone!!!


Yπάρχουν 200 tweaks τώρα δεν μπορώ να θυμάμαι τι κάνει το καθένα αλλά σίγουρα κάνει πολλά περισσότερα από ενα ανδροιδ (τύπου s3).

Φίλε μου από 2008 είχα iphone από 3g μέχρι και το 4S! Από την 2.2.1 είχα JB άρα ξέρω ορισμένα πραγματάκια!


Aφου ξέρεις ...τοτε πήγες ανδροιδ γνωρίζοντας...

ειχα 3gs και iphone4 jailbroken οποτε ξερω τι παιζει....αυτο που μου λες εσυ ομως δεν νομιζω να ισχυει γιαυτο σου ειπα δωσε μου παραδειγματα.


Αφου ξέρεις τι παραπάνω κάνει το ανδροιδ απο jailbroken iphone 5.

#262   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:16

Ρε κουφαλα puzzle, εγινες κ πρσκτορας τωρα εκτος απο developer???

#263   nickolaou

nickolaou

    iPH Contributor

  • 1.100 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:21

Nikolaou topics:

''Καλησπέρα, παίδες οποιο γνωρίζει καλά από τεχνολογία θα ήθελα να μου πει κάποιο προγραμμα να αντιγράφω πχ cd στον η/υ. (Δηλ να τα αντιγράφω από το cd στον c του η/υ)''

''Kαλησπέρα ,ένας φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει μεταχειρισμένο iphone 4s και υπάρχει ένα προβληματισμός.Ο προβληματισμός είναι αν στο κινητό έχει γινει jailbreak στη 5.0.1 και μετά restore στην 5.1.1.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να ελεχθεί το κινητο?Τέλος αν ξαναγίνει jailbreak στην 5.1.1 θα έχει πρόβλημα το κινητό ή όχι.όποιος γνωρίζει ας απάντησει.thanks!''

''Παιδιά όλοι γνωρίζετε οτι εδω και κάποιους μήνες έχει κυκολοφορήσει το samsung galaxy s3.Ωστόσο υπάρχει ήδη και το samsung galaxy note που έχει χαρακτηριστεί απο τα καλά κινητα αλλα έίναι αρκετα μεγαλο.Πιο αναλυτικά,ενας φίλος ενδιαφέρεται για κινητο android και δεν γνωρίζω εγώ να του πω μια γνώμη ανάμεσα σε αυτα τα δύο κινητα γιατι έχω το μήλο.Οποιος έχει την εμπειρία απο κάποιο από τα δύο κινητα ας αναφέρει τις εμπειρίες του και αν έμεινε ευχαριστημένος απο τις επιδόσεις του.''

''παιδια εχω ενα τεραστιο προβλημα με το iphone .Λοιπον,iphone 4s jailbroken αυξανεται το other οταν σβηνω αρχεια μεσω ifile.Πιο συκεκριμενα ,ειχα κατεβασει ταινιες απο τρακερ κατευθειαν στο κινητο περιπου 1,5 gb.Tις ταινιες αυτες τις μετεφερα απευθειας μεσω ifile στο avplayer και οταν τις εσβησα το 1,5 gb δεν επανηλθε .Αυτο που συνεχιζει και με προβληματιζει ειναι οτι σβηνω μεσω ifile αυξανεται το others.Eκανα delete cookies and history στο safari ,επαναφορα δικτυου δεδομενων,reboot,respring,hard reset.Οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει .Ευχαριστω.''

Επειδη αναφερεσαι ως γνωστης των android...γνωστης των iphone...γνωστης του jailbreak!!!!
Ελα γιατι θα τρελαθουμε σε λιγο..
Ειπαμε να συζηταμε φιλικα αλλα καποιοι ειρωνευοντε και δημιουργουν διαξιφισμους οντως ''ανιδεοι''.


Καλά μπορείς να ανατρέξεις και σε ποστ που είχα κάνει όταν είχα πρωτοκάνει register..Όσον αφορά το iphone jailbroken γνωρίζω αρκετα πράγματα. Επισης στα ανδροιδ κινητά έχω γνώμη και άποψη απο φίλους που αγοράσανε και note και s3 και το μετανιώσανε.
Κάτσε με το ανδροιδ σου ...γιατι για το ανδροιδ είσαι...

#264   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:22

Ρε κουφαλα puzzle, εγινες κ πρσκτορας τωρα εκτος απο developer???

Προσωπικα σταματαω γιατι βλεπω οτι η κατασταση συνεχιζεται...οταν δεν εχεις να απαντησεις γυρνας το ερωτημα στο τι παραπανω κανει ενα android..
Εστειλα μνμ σε εναν moderator αν μπορει να δημιουργηθει ξεχωριστη ενοτητα για εμας που εκτος απο apple συσκευες, εκτος οτι οι γνωσεις πολλων μπορει να βοηθησουν ορισμενα ατομα που εχουν αναγκη, πλεον ανηκουμε και στον android κοσμο.
Γιατι πολλα σημαντικα μνμ που ανταλλαζουμε μεταξυ μας χανονται μεσα στους ανουσιους διαξιφισμους!

#265   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:22

Yπάρχουν 200 tweaks τώρα δεν μπορώ να θυμάμαι τι κάνει το καθένα αλλά σίγουρα κάνει πολλά περισσότερα από ενα ανδροιδ (τύπου s3).



Aφου ξέρεις ...τοτε πήγες ανδροιδ γνωρίζοντας...



Αφου ξέρεις τι παραπάνω κάνει το ανδροιδ απο jailbroken iphone 5.


Με το root αυξανονται οι επιδοσεις του κινητου, ακριβως το αντιθετο δηλαδη με το jailbreak... κανεις overclocking, κατι που δεν μπορεις να κανεις στα iphone... εχει ειδικες εφαρμογες για backup, και επιλογη backup της rom που εχεις, ωστε αν γινει κατι να σου επαναφερει το κινητο οπως ηταν, κατι που δεν μπορεις να κανεις στα iphone, πας σε restore κατευθειαν... βελτιωνεις τον ηχο της συσκευης, μεχρι και το wifi signal.... αλλαζεις τις τιμες του dns και φορτωνει ακαριαια σελιδες στο ιντερνετ... θες κ αλλα???

#266   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:28

Κι αν παμε σε μανισιες καταστασεις, εχουμε multiwindows, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ multitasking, αναδυομενο προγραμμα στην περιηγηση, sbeam, wifi direct, υποστηριξη flash (κι ας ειναι το μελλον το html-5, εμεις ζουμε το παρον) απλουστατα δεν μας χρειαζεται το icloud του ios γιατι εχουμε dropbox (και 50gb για τους κατοχους samsung συσκευων), λειτουργιες κινησης, led notifications, φωνητικη πληκτρολογηση χωρις να χρησιμοποιουμε svoice..... αυτα.... σε καλυπτουν???

#267   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:28

Τα άσχετα σχόλια έγιναν delete. Stay on topic κύριοι!
Once You Go Mac You Never Go Back

#268   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 31/01/2013 - 14:34

Επισης στα ανδροιδ κινητά έχω γνώμη και άποψη απο φίλους που αγοράσανε και note και s3 και το μετανιώσανε.


Προσωπική άποψη αλλά μάλλον δεν έπρεπε να πάρουν το note από την αρχή τοτε.
Η αλήθεια είναι πως τόσες δυνατότητες που έχει αν δεν το χρησιμοποιεις όπως πρέπει το μετανιωνεις γιατί θα μπορούσες να πάρεις το 5αρι και να το παίζεις και μούρη.
Είναι και το μέγεθος και πολλά άλλα.

Πρέπει να είσαι σίγουρος για αλλαγή.

#269   MANGAKOS97

MANGAKOS97

    iPH Enthousiast

  • 413 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 31/01/2013 - 18:32

Πολυ σωστα τοποθετημενη η αποψη σου χωρις ειρωνιες κτλ.. Δοκιμαζεις και επιλεγεις αυτο που εξυπηρετει καλυτερα τα γουστα σου..
Οταν ομως επερχονται σχολια του τυπου ''απο την κυριακη που θα βγει το jb μετα απο 2 μηνες να δω τι θα λετε οι androides'' τοτε οξυνεται το κλιμα και αρχιζει η διαμαχη.
Πραγματικα θελω να μου πει το παιδι, παντα φιλικα επαναλαμβανω, τι θα κανει με το jailbreak που θα του απογειωθει η συσκευη και θα κανει τα android να ζηλευουν ?
Και ποτε μη ξεχνανε καποιοι οτι απο iphone πολλων ετων προερχομαστε, ενω καποιοι επικριτες του android δεν εχουν καμια επαφη-εμπειρια με το θεμα.

Πρωτα απο ολα το μηλοφωνο δεν απελευθερωνει τις πληρεις δυνατοτητες του απο την απλ και με ενα μπουσταρισμα μεσω του jb το κινητο γινεται φερραρι(iphone 5) το οποιο προσπαθει ενα audi tt (galaxy s3 ή note2) αντε το νοτε 2 ειναι (audi tt s ) να κοντραρει ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ........

Φίλε μου εντελώς φιλικά! Μάλλον ασχολείσαι πάρα πολύ με JB για να ξέρεις τόσα πολλά! Άσε εμάς τους "χαζούς" που δεν ασχοληθήκαμε "καθόλου" να έχουμε την δική μας άποψη για το γίνεται το iphone με JB!

Αλλά αν ήξερες τόσα πολλά όπως λες θα καταλαβαινες ότι σχεδόν όλα τα tweaks είναι "παρμένα" από Android ακόμη και τα εικονίδια από τα wigdetακια του καιρού!

Γιαυτό καλύτερα θα ήταν να είχες μια ολοκληρωμένη άποψη και μετά να γράφεις αυτά που γράφεις!

Αυτο δεν γινεται φιλε γιατι το ιος και το iphone υπαρχουν εδω και 5-6 χρονια

#270   stefano23

stefano23

    iPH Enthousiast

  • 520 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • GameCenter:stefano_d23

Δημοσίευση 31/01/2013 - 18:45

Πρωτα απο ολα το μηλοφωνο δεν απελευθερωνει τις πληρεις δυνατοτητες του απο την απλ και με ενα μπουσταρισμα μεσω του jb το κινητο γινεται φερραρι(iphone 5) το οποιο προσπαθει ενα audi tt (galaxy s3 ή note2) αντε το νοτε 2 ειναι (audi tt s ) να κοντραρει ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ........
Αυτο δεν γινεται φιλε γιατι το ιος και το iphone υπαρχουν εδω και 5-6 χρονια

Γινεται γιατι ολα αυτα τα tweeks και το open source λογισμικο και τα εφφε γενικοτερα ειναι βασισεμενα σε linux λογισμικο.... και το android linux ειναι

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες