Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Έξω Φρενών με τις τιμές νέων iMac. Πάω για "κάτι άλλο"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
187 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.698 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2012 - 04:31

Παιδες τα iMac ειναι πολυ ακριβα...τελεια και παυλα και απορω τι συζηταμε.Προσωπικα δεν προκειται να δωσω ποτε τοσα χρηματα στην ελλαδα για ενα μηχανημα που ξερω ακριβως τι μου προσφερει.Ευχαριστως να τα εδινα σε οποιαδηποτε αλλη χωρα που θα με πληρωνε με βαση αυτα που προσφερω και οχι με τους ψηφους που εχω συνεισφερει.
Το ιδιο ισχυει και για το iphone οποτε και εκει αν δεν υπηρχε η επιδοτηση τωρα θα ασχολιομουν με το θαυμαστο κοσμο των mobile windows η των android.Απλα πραγματα.Νοιωθω οτι με κλεβουν και αυτο το δεν μου το βγαζει απο το κεφαλι κανενα τελος ανακυκλωσης(εδω γελαω αλλα τελοσπαντων)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 01/12/2012 - 04:32

Ότι τα laptop της Apple σε σύγκριση με άλλους κατασκευαστές είναι πολύ πιο ακριβά. Μιλάμε για παρόμοια χαρακτηριστικά πάντα..


Για λάπτοπ δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ και δεν έχω κοιτάξει άλλων κατασκευαστών οπότε δεν μπορώ να έχω γνώμη.. ( αν και ένα 13άρι air πολύ θα το ήθελα για 2ο μετά από τον iMac )

#108   Airgatos

Airgatos

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/12/2012 - 04:47

Βγήκαν οι τιμες για configurations των iMacs. Τελικα το fusion εχει ιδια χρεωση με mac mini, , 250$. Σίγουρα 250€ για Ελλάντα.

Τα 8GB ram τα δίνει $200!!! Δηλ. 200€ στο Ελλάντα

#109   Airgatos

Airgatos

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/12/2012 - 04:57

Λάθος, 277,98€ για fusion και 222€ για 8GB RAM
Πηγή: golden-i

Οι Ιταλοι, κρατάνε τον αριθμό και αλλάζουν το νόμισμα. Είναι απλό, χωρίς υπολογισμούς και μαγειρέματα. Οι δικοί μας ´ομως .... Φααααααααπ. Πάρε για να με θυμασαι

#110   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2012 - 05:57

Έτσι όπως το λες είναι , η μνήμη αλλάζεται κανονικότατα απλά πρέπει αν το ανοίξεις !! Η οθόνη βγαινει εύκολα με μια κίνηση διοτι είναι ένα σώμα με το γυαλί , άρα βγαινει ποιο εύκολα από την παλιότερη γενιά !!

Αρχικα δεν μου φαινεται και τοσο ευκολο .Και η οθονη δεν βγαινει με μια απλη κινηση...Μακαρι να τοποθετεις την ram χωρις να βγαλεις την μητρικη ...απλα μονο να βγαλεις το ανεμηστηρακι
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aN2HFvUfl2g

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 01/12/2012 - 06:02


#111   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 01/12/2012 - 07:20

Αρχικα δεν μου φαινεται και τοσο ευκολο .Και η οθονη δεν βγαινει με μια απλη κινηση...Μακαρι να τοποθετεις την ram χωρις να βγαλεις την μητρικη ...απλα μονο να βγαλεις το ανεμηστηρακι
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aN2HFvUfl2g

Είσαι μέσα στο μυαλό μου...αυτό σκέφτηκα κ εγώ !! Έχει γενικά απλή σχεδίαση 6 κομμάτια μαζί με τις ψήκτρες,,,
Αλλάζει ο δίσκος , η μνήμη...άλλωστε στο τέλος την αλλαζει !!

#112   tsitas

tsitas

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2012 - 07:41

Αυτό που δεν δείχνουν καθαρά οι κύριοι στο βίντεο ειναι ότι η μνήμη αλλάζει απο πίσω χωρίς να ανοίξεις την οθόνη.
Βγάζεις το καλώδιο τροφοδοσίας και στον ίδιο χώρο υπάρχει ένα κουμπί. Το πατάς και απελευθερώνεται ακριβώς από πάνω ένα καπάκι όπου μεσα ειναι η μνήμη.


#113   George84

George84

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/12/2012 - 09:06

Καλημερα απο εμενα

Προσφατα ξεκινησα συνεργασια με την infoQuest που εχει και τα καταστηματα και ο καταλογος χονδρικης που μου δωσανε ειναι 4% στα προιοντα Apple και 6% στα υπολοιπα προιοντα τους .Οποτε για να μου δινει εμενα 4% εκπτωση , η δικη της εκπτωση ειναι τουλαχιστον 5πλασια .

Ευχαριστω

#114   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/12/2012 - 09:07

Είσαι μέσα στο μυαλό μου...αυτό σκέφτηκα κ εγώ !! Έχει γενικά απλή σχεδίαση 6 κομμάτια μαζί με τις ψήκτρες,,,
Αλλάζει ο δίσκος , η μνήμη...άλλωστε στο τέλος την αλλαζει !!


Όποιος τον πάρει και με εμπιστευτεί, του τον ανοίγω!! he he he.
Once You Go Mac You Never Go Back

#115   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 01/12/2012 - 09:18

Παιδια μην ξεγελιεστε!!Το κερδος τους ειναι πολυ μεγαλυτερο απο οσο λενε!Επειδη πηραμε δυο mac mini συν οθονες συν πληκτρολογια με τον κολλητο μου μετα απο τηλεφωνικα παζαριαμασ εδωσαν τα mac mini στην τιμη των 880 απο 920 ευρω συν 10 ατοκες δοσεις το ενα απο τα δυο συν 20 ευρω μονο απο 130 τα office,,,Aν σκεφτεις καποιος τα παραπανω θα καταλαβει οτι εαν καναν τετοιες τιμες για 2 mac mini ποιο ειναι το κερδος τους!
XS Max 256 Gb Space Gray

#116   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/12/2012 - 10:57

Έτσι όπως το λες είναι , η μνήμη αλλάζεται κανονικότατα απλά πρέπει αν το ανοίξεις !! Η οθόνη βγαινει εύκολα με μια κίνηση διοτι είναι ένα σώμα με το γυαλί , άρα βγαινει ποιο εύκολα από την παλιότερη γενιά !!


Κυριάκο βιάζεσαι... Μάλλον τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο νομίζαμε στην αρχή... όσον αφορά το άνοιγμα της οθόνης.

Από το OWC blog:


The good news - iMac Memory is definitely upgradeable. The 2012 iMac 21.5"
is also far easier to open up than its predecessor. Which is a good thing
since you will need to remove the screen and logic board to perform the
memory upgrade. The new design appears to make this very straight forward
with the correct tools.

**Interim Update**
While the iMac does come apart in a much more straight forward manner,
there is a glue that must be heated around the perimeter of the screen to
allow the screen to come off. We will be reviewing various processes for
providing this heat, but this is not going to be as easy an upgrade as
first perceived. While everything inside is confirmed very easy to work
with, getting the screen off to get inside is a little more of a
challenge. We are going to look at several options, but this may end up
being an upgrade best done by a professional or at the factory.

#117   tsitas

tsitas

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2012 - 11:15

Κυριάκο βιάζεσαι... Μάλλον τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο νομίζαμε στην αρχή... όσον αφορά το άνοιγμα της οθόνης.

Να ανοίξεις την οθόνη για ποιο λόγο; Αφού η μνήμη αλλάζει από πίσω.

#118   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/12/2012 - 11:23

Να ανοίξεις την οθόνη για ποιο λόγο; Αφού η μνήμη αλλάζει από πίσω.


Στο 27αρι. Όχι στο 21.5. Δες το video πιο πάνω.
Εξάλλου αν θες να αλλάξεις δίσκο, πρέπει να το ανοίξεις.

#119   Dimosd

Dimosd

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 01/12/2012 - 11:35

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου. Σίγουρα η διαφορά του ΦΠΑ με άλλες ευρωπαϊκές χώρες ΔΕΝ δικαιολογεί τη διαφορά τιμής. Το γεγονός ότι πλήρωσα 90 ευρώ παραπάνω για το iPhone 5 από ότι πληρώνει ο Ισπανός καταναλωτής δεν δικαιολογείται από τη διαφορά του ΦΠΑ (2% επιπλέον στην Ελλάδα) και με κάνει και εμένα έξω φρενών! Όμως, να μην ξεχνάμε ότι σαν καταναλωτές έχουμε δύναμη.

Πέρυσι, τέτοια εποχή έκανα έρευνα αγοράς για έναν iMac. O 27άρης iMac που με ενδιέφερε (μοντέλο 2011) κόστιζε 1820 ευρώ στην Ελλάδα. Σε ερώτησή μου σε authorized Apple reseller γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά τιμής με την υπόλοιπη Ευρώπη, πήρα γελοίες απαντήσεις (φόρος πνευματικών δικαιωμάτων, ΦΠΑ κλπ). Έτσι, κατέληξα να κάνω τελικά την παραγγελία από γνωστό Ευρωπαϊκό e-shop. Σε μόλις 3 μέρες μου παραδόθηκε μέσω UPS ο νέος μου iMac. Το κόστος; 1525 ευρώ με τα έξοδα μεταφοράς (-295 ευρώ σε σχέση με τα Ελληνικά μαγαζιά)!

Παρεμπιπτόντως, ένα χρόνο μετά, δεν μπορώ ούτε να διανοηθώ να επιστρέψω ξανά σε Windows PC!

#120   EKTEman

EKTEman

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2012 - 11:48

εγω παντως αν ειχα δωσει 2500 χιλιαρικα δε θα το σκεπτόμουνα καν να τον ανοιξω και να τον λυσω... και αν μετα 1 στις 100 δε δουλευε τι γινότανε? η αν στο λύσιμο γινότανε καμια ζημιά...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες