Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Έξω Φρενών με τις τιμές νέων iMac. Πάω για "κάτι άλλο"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
187 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1.766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 01/12/2012 - 12:12

εγω παντως αν ειχα δωσει 2500 χιλιαρικα δε θα το σκεπτόμουνα καν να τον ανοιξω και να τον λυσω... και αν μετα 1 στις 100 δε δουλευε τι γινότανε? η αν στο λύσιμο γινότανε καμια ζημιά...

Σωστος φιλε...Φαινεται πολυ επικυνδυνο να τον ανοιξεις!Εκτος και αν εχεις καποια εμπειρια!Μην περιμενουμε με ενα βιντεακι να γινουμε τεχνικοι...
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/12/2012 - 12:29

Nxsbass οταν καταλαβεις την διαφορα μιας κλειστης αγορας με μια ελευθερη αγορα ελα να τα πουμε..

#123   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 01/12/2012 - 14:34

Παιδιά κάντε ένα hackintosh με nirvana kernel με 1500 ευρώ και θα κάνει σκόνη οποιοδήποτε iMac υπάρχει και θα βγει στα επόμενα 5 χρόνια σίγουρα... Για να βάλει η Apple αυτά στους υπολογιστές σας δεν σας φτάνουν 5000 ευρώ... Είπαμε καλή χρυσή η Apple αλλά στις τιμές έχει ξεφύγει τελείως... Εκτός και αν αγοράζεται imac μόνο για την εμφάνιση... Αν θέλετε επιδόσεις τότε κάντε αυτό που σας λέω...
ΥΓ: Το Fusion drive είναι καθαρά software θέμα... Αρκεί να έχετε ένα κανονικό και ένα SSD... Δεν είναι κάποιος διαφορετικός δίσκος για να τον χρυσοπληρώνετε..

#124   EKTEman

EKTEman

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2012 - 14:50

σε αυτη τη τιμη το μονο εξαρτημα που θα μπορουσα να δικαιολογισω και θα με εκανε να τον παρω αν ειχα να διαθεσω τα χρηματα ειναι η οθονη..

#125   Airgatos

Airgatos

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:11

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου. Σίγουρα η διαφορά του ΦΠΑ με άλλες ευρωπαϊκές χώρες ΔΕΝ δικαιολογεί τη διαφορά τιμής. Το γεγονός ότι πλήρωσα 90 ευρώ παραπάνω για το iPhone 5 από ότι πληρώνει ο Ισπανός καταναλωτής δεν δικαιολογείται από τη διαφορά του ΦΠΑ (2% επιπλέον στην Ελλάδα) και με κάνει και εμένα έξω φρενών! Όμως, να μην ξεχνάμε ότι σαν καταναλωτές έχουμε δύναμη.

Πέρυσι, τέτοια εποχή έκανα έρευνα αγοράς για έναν iMac. O 27άρης iMac που με ενδιέφερε (μοντέλο 2011) κόστιζε 1820 ευρώ στην Ελλάδα. Σε ερώτησή μου σε authorized Apple reseller γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά τιμής με την υπόλοιπη Ευρώπη, πήρα γελοίες απαντήσεις (φόρος πνευματικών δικαιωμάτων, ΦΠΑ κλπ). Έτσι, κατέληξα να κάνω τελικά την παραγγελία από γνωστό Ευρωπαϊκό e-shop. Σε μόλις 3 μέρες μου παραδόθηκε μέσω UPS ο νέος μου iMac. Το κόστος; 1525 ευρώ με τα έξοδα μεταφοράς (-295 ευρώ σε σχέση με τα Ελληνικά μαγαζιά)!

Παρεμπιπτόντως, ένα χρόνο μετά, δεν μπορώ ούτε να διανοηθώ να επιστρέψω ξανά σε Windows PC!


Dimosd, μήπως μπορείς να μας πεις αυτό το e-shop, γιατί αυτή η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ !

Και εγώ το πιστεύω δεν θα ξαναγυρίσω σε Windows PC καθαρό μηχάνημα, αλλά θα χρειαστεί να έχω οπωσδήποτε VM Fusion σε Windows λόγω εξειδικευμένου software.

#126   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:12

Ρε παιδια, εχουμε ξεφυγει εντελως εδω στην Ελλαδα. Εν μεσω κρισης και ανεβαζει η apple της τιμες;
Εγω τα ελευθερη αγορα και αυτα τα ακουω βερεσε. Στην ελβετια που ειναι τα φθηνοτερα προιοντα apple δεν ειναι ελευθερη αγορα;
Απ οσο ξερω ειναι το κέντρο του καπιταλισμου (βλεπε τραπεζες).
Οπως ειπα και σε αλλο ποστ περι αυξησης τιμων Ipad + Iphone βρισκουνε και τα κανουνε. Οσο υπαρχουν ατομα που θα πουλησουν το προηγουμενο μοντελο Imac, macbook, Ipad για να παρουν το καινουριο επειδη γράφει apple αυτο θα γινεται
Σου λεει ελληνες ειναι αυτοι, δε πα να τους βαρας. Μεχρι τωρα ειχαν μαθει να δανειζονται για να παρουν το νεο μοντελο να ειναι trendy και μεσα στη μοδα.
Τωρα που σφιξαν οι κωλοι ας δωσουν απο τα ετοιμα για να συνεχισουν τη μοδα.
Οσο για αυριο; Εχει ο καλος θεουλης.
Εγω δεν ξαναγοραζω apple προιον απο εδω με τιποτα. Ενα ipod πηρα για δωρο και αυτο μου το φεραν απο αμερικη με 240 ευρω οταν εδω βγαινει με επισημη τιμη 360. Και φυσικα τα ζωα (οσο προσβλητικο κι αν ακουγεται αυτο) θα τρεξουν να το παρουν, οπως και ολα τα apple προιοντα.
Και επειδη ακουω διαφορα να στηριζουμε την ελληνικη αγορα κτλπ. εγω προσωπικα οπου βλεπω τιμες "παραλογες" και για 10-20 ευρω διαφορα θα το παραγγελνω απ εξω, οποτε και εφοσον μπορω.
Τερμα πια το κοροϊδιλικι !!!!!!
Και καλο ειναι να αρχισουν να το κανουν αυτο οι περισσοτεροι (ολοι το ξερω οτι δε γινεται) μηπως και πεσουν τα φτερα της καθε Isquare και λοιπων αντιπροσωπειων

Τελευταία επεξεργασία από: matzos, 01/12/2012 - 15:17


#127   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:23

Περυσι αγορασα macbook pro 17inch .Τιμη Ελλαδος 2699 ευρω ,τιμη Αγγλιας 1850 ευρω Αντε γεια.....

#128   Airgatos

Airgatos

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:28

Καλημερα απο εμενα

Προσφατα ξεκινησα συνεργασια με την infoQuest που εχει και τα καταστηματα και ο καταλογος χονδρικης που μου δωσανε ειναι 4% στα προιοντα Apple και 6% στα υπολοιπα προιοντα τους .Οποτε για να μου δινει εμενα 4% εκπτωση , η δικη της εκπτωση ειναι τουλαχιστον 5πλασια .

Ευχαριστω

Τα βλέπετε που σας έλεγα; Έτσι εξηγείται η διαφορά στις τιμές.
Όπως και με τις πατάτες, όπως με τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα. Τους μαντράδες δε τους λυπάμαι και καθόλου τώρα. Όταν βγάζανε 300% κέρδος ήταν καλά; Άρχισε όμως ο κόσμος να ξυπνάει και να πηγαίνει ο ίδιος Γερμανίες και Αυστρίες και τα έφερνε ο ίδιος.
Το ίδιο πρέπει να γίνει και με δαύτους. Τέρμα το δούλεμα. Να μη πάρει κανένας από αυτούς ή να κάνουμε παζάρι. Σίγουρα στην αρχή θα είναι δύσκολα. Και όχι μόνο με τα προιόντα της Apple, με ΌΛΑ.

#129   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:29

Νομιζω οτι εχετε χασει το νοημα οσοι διαμαρτυρεστε για τις τιμες της apple. Ενταξει δε λεω οτι δεν εχετε δικιο, οι διαφορες σε σχεση με τις ευρωπαικες τιμες ειναι μεγαλες και αδικαιολογητες σε καποιες περιπτωσεις και δε θελω να σταθω στα αιτια και να δικαιολογησω κανενα καταστημα. Αν ομως κοιτας μια συσκευη με τρια μηδενικα και πανω, ενω μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με λιγοτερα λεφτα και ενδεχομενως καλυτερα χαρακτηριστικα απο οσα προσφερει ενας imac ή ενα macbook, σημαινει οτι τα εχεις τα λεφτα για να το παρεις. Αν εχεις δηλαδη τα 2000 και σε χαλανε τα 200 παραπανω, για μενα εισαι ανοητος. Αφου μπορεις να δωσεις 2000 για εναν υπολογιστη δωστα και σταματα την κλαψα οτι σε κλεβουν. Αν νοιωθεις οντως ομως οτι σε κλεβουν, παρε ενα φθηνοτερο με τα ιδια χαρακτηριστικα και κουνα το μαντηλι.

Βαρατε με και ας κλαιω ενα πραγμα...

#130   Airgatos

Airgatos

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:33

Περυσι αγορασα macbook pro 17inch .Τιμη Ελλαδος 2699 ευρω ,τιμη Αγγλιας 1850 ευρω Αντε γεια.....

Μου φαίνεται θα ανοίξω εγώ κανα e-shop ....

Νομιζω οτι εχετε χασει το νοημα οσοι διαμαρτυρεστε για τις τιμες της apple. Ενταξει δε λεω οτι δεν εχετε δικιο, οι διαφορες σε σχεση με τις ευρωπαικες τιμες ειναι μεγαλες και αδικαιολογητες σε καποιες περιπτωσεις και δε θελω να σταθω στα αιτια και να δικαιολογησω κανενα καταστημα. Αν ομως κοιτας μια συσκευη με τρια μηδενικα και πανω, ενω μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με λιγοτερα λεφτα και ενδεχομενως καλυτερα χαρακτηριστικα απο οσα προσφερει ενας imac ή ενα macbook, σημαινει οτι τα εχεις τα λεφτα για να το παρεις. Αν εχεις δηλαδη τα 2000 και σε χαλανε τα 200 παραπανω, για μενα εισαι ανοητος. Αφου μπορεις να δωσεις 2000 για εναν υπολογιστη δωστα και σταματα την κλαψα οτι σε κλεβουν. Αν νοιωθεις οντως ομως οτι σε κλεβουν, παρε ενα φθηνοτερο με τα ιδια χαρακτηριστικα και κουνα το μαντηλι.

Βαρατε με και ας κλαιω ενα πραγμα...

Όχι φίλε μου, ούτε ευρώ παραπάνω. Το ποιός είναι ανόητος σε αυτή τη περίπτωση, άστο. Αν μπορώ με τα ίδια λεφτά να έχω κάτι παραπάνω, θα το επιδιώξω.

#131   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:33

Nxsbass οταν καταλαβεις την διαφορα μιας κλειστης αγορας με μια ελευθερη αγορα ελα να τα πουμε..

Μια χαρά την καταλαβαίνω.

Αλλά αυτό που είπες δεν είχε ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με το αν ένα επάγγελμα είναι κλειστό ή ανοιχτό.

#132   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:35

Καλα οτι πεις..ΚΑΜΙΑ απολυτως.τι λωζανη τι κοζανη..

#133   stefplak

stefplak

    iPH User

  • 116 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:36

Νομιζω οτι εχετε χασει το νοημα οσοι διαμαρτυρεστε για τις τιμες της apple. Ενταξει δε λεω οτι δεν εχετε δικιο, οι διαφορες σε σχεση με τις ευρωπαικες τιμες ειναι μεγαλες και αδικαιολογητες σε καποιες περιπτωσεις και δε θελω να σταθω στα αιτια και να δικαιολογησω κανενα καταστημα. Αν ομως κοιτας μια συσκευη με τρια μηδενικα και πανω, ενω μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με λιγοτερα λεφτα και ενδεχομενως καλυτερα χαρακτηριστικα απο οσα προσφερει ενας imac ή ενα macbook, σημαινει οτι τα εχεις τα λεφτα για να το παρεις. Αν εχεις δηλαδη τα 2000 και σε χαλανε τα 200 παραπανω, για μενα εισαι ανοητος. Αφου μπορεις να δωσεις 2000 για εναν υπολογιστη δωστα και σταματα την κλαψα οτι σε κλεβουν. Αν νοιωθεις οντως ομως οτι σε κλεβουν, παρε ενα φθηνοτερο με τα ιδια χαρακτηριστικα και κουνα το μαντηλι.

Βαρατε με και ας κλαιω ενα πραγμα...

Λαθος.....

#134   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:39

Μου φαίνεται θα ανοίξω εγώ κανα e-shop ....


Όχι φίλε μου, ούτε ευρώ παραπάνω. Το ποιός είναι ανόητος σε αυτή τη περίπτωση, άστο. Αν μπορώ με τα ίδια λεφτά να έχω κάτι παραπάνω, θα το επιδιώξω.

καλα θα κανεις. αλλα τα 200 στα 2000 ειναι το 10%. εχεις το 90 και κολλας στο 10.

Λαθος.....

ποιο ειναι το σωστο;

#135   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 01/12/2012 - 15:42

Εσενα ρε τζιμυ το οριο σου που ειναι?
Αν για παραδειγμα εσυ εχεις 2000 και δε σε χαλανε τα 200 παραπανω,μηπως χαλιεσαι στα 300?στα 400?
Σε ποιο νουμερο παυεις να θεωρησαι ανοητος?

Για να απαντησω και γω στην ιδια ερωτηση που σου εκανα..εγω χαλιεμαι και στο 2000 +1 κοροιδιστικο καπελο

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες