Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1621   StavSanis

StavSanis

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/04/2017 - 17:14

Καλησπέρα παιδιά.

Λοιπόν έχω ένα iphone 6 το οποίο δεν δούλευε το κουμπί σίγασης με αποτέλεσμα να είναι συνέχεια στο αθόρυβο και επίσης η οθόνη είχε ξεκουμπώσει στο ίδιο σημείο.

Έχοντας ακόμη την διετία μέχρι Μάιο το πήγα στο istorm.

Μου ζήτησε την απόδειξη κανονικά μου είπε και καλά ότι κάνουν αίτημα στην apple για να δεχτεί τον δεύτερο χρόνο εγγύησης και τα σχετικά.

Μου έρχεται τώρα ενημέρωση ότι πρέπει να γίνει αντικατάσταση συσκευής με κόστος 380 ευρώ.

Παίρνω τηλέφωνο αμέσως μεσα στα νεύρα και εν ολίγης ο υπάλληλος μου είπε οτι το τηλέφωνο είναι λυγισμένο σε εκείνο το σημείο και ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση.

Και φυσικά ότι εάν δεν δέχομαι την επισκευή θα πρέπει να πληρώσω και 25Ε.

Τι κάνω?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1622   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 05/04/2017 - 17:45

Αν όντως είναι λυγισμένο και το άκυρο έχει πέσει απο Ιρλανδία δε μπορείς να κάνεις και πολλά.

 

Στη θέση σου θα έκανα μια βόλτα και απο Document ή πολύ απλά εκεί που έκανες την αγορά όπως και είναι το τυπικό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1623   george45

george45

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/04/2017 - 03:52

Καλημέρα σε όλους! Πήρα μία συσκευή με από Κάιζερ και σπίτι που το τσέκαρα το κινητό είδα ότι έχει σκίαση στη μέση της οθόνης.

Φαίνεται σαν κάτι να ακουμπάει στο πίσω μέρος της οθόνης. Τους το πήγα την επόμενη της αγοράς.

Το έστειλαν infoquest οι ίδιοι και τους το γύρισαν πίσω λέγοντας πως το κινητό είναι εντάξει.

Ο πωλητής μου λέει δυσκολέυτηκα να το δω αλλα όντως έχει τη σκίαση. Μετά μου τα γύρισαν στη φάση ναι μεν το είδαμε αλλά δεν είμαστε τεχνικοί.

Μου έδωσαν το κινητό να το πάω εγώ στην infoquest και να ζητήσω από εκεί την αλλαγή γιατί οι ίδιοι δεν το κάνουν.

Τους λέω αν πάρω πιστοποίηση από την infoquest ότι έχει πρόβλημα η οθόνη θα μου το αλλάξετε, μου λεεί όχι πρέπει να στο επισκευάσουν για να στο αλλάξω

ή να στο αλλάξει απευθείας η Infoquest γιατί θα το χρεωθώ εγώ το κινητό.

Μπορείτε να μου πείτε πως να κινηθώ γιατί νομίζω πως με καθυστερούν για να παρέλθει το DOA;



#1624   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 06/04/2017 - 07:30

Καλημέρα σε όλους! Πήρα μία συσκευή με από Κάιζερ και σπίτι που το τσέκαρα το κινητό είδα ότι έχει σκίαση στη μέση της οθόνης.
Φαίνεται σαν κάτι να ακουμπάει στο πίσω μέρος της οθόνης. Τους το πήγα την επόμενη της αγοράς.
Το έστειλαν infoquest οι ίδιοι και τους το γύρισαν πίσω λέγοντας πως το κινητό είναι εντάξει.
Ο πωλητής μου λέει δυσκολέυτηκα να το δω αλλα όντως έχει τη σκίαση. Μετά μου τα γύρισαν στη φάση ναι μεν το είδαμε αλλά δεν είμαστε τεχνικοί.
Μου έδωσαν το κινητό να το πάω εγώ στην infoquest και να ζητήσω από εκεί την αλλαγή γιατί οι ίδιοι δεν το κάνουν.
Τους λέω αν πάρω πιστοποίηση από την infoquest ότι έχει πρόβλημα η οθόνη θα μου το αλλάξετε, μου λεεί όχι πρέπει να στο επισκευάσουν για να στο αλλάξω
ή να στο αλλάξει απευθείας η Infoquest γιατί θα το χρεωθώ εγώ το κινητό.
Μπορείτε να μου πείτε πως να κινηθώ γιατί νομίζω πως με καθυστερούν για να παρέλθει το DOA;

αφου το εστειλαν ινφοκουεστ εχω την εντυπωση οτι δεν μπορουν να στο κανουν doa.δεν επρεπε να δεχτείς να το στείλουν.εφ οσον ειχε θεμα αλλαγη επι τοπου


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1625   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/04/2017 - 11:01

Καλημέρα σε όλους! Πήρα μία συσκευή με από Κάιζερ και σπίτι που το τσέκαρα το κινητό είδα ότι έχει σκίαση στη μέση της οθόνης.

Φαίνεται σαν κάτι να ακουμπάει στο πίσω μέρος της οθόνης. Τους το πήγα την επόμενη της αγοράς.

Το έστειλαν infoquest οι ίδιοι και τους το γύρισαν πίσω λέγοντας πως το κινητό είναι εντάξει.

Ο πωλητής μου λέει δυσκολέυτηκα να το δω αλλα όντως έχει τη σκίαση. Μετά μου τα γύρισαν στη φάση ναι μεν το είδαμε αλλά δεν είμαστε τεχνικοί.

Μου έδωσαν το κινητό να το πάω εγώ στην infoquest και να ζητήσω από εκεί την αλλαγή γιατί οι ίδιοι δεν το κάνουν.

Τους λέω αν πάρω πιστοποίηση από την infoquest ότι έχει πρόβλημα η οθόνη θα μου το αλλάξετε, μου λεεί όχι πρέπει να στο επισκευάσουν για να στο αλλάξω

ή να στο αλλάξει απευθείας η Infoquest γιατί θα το χρεωθώ εγώ το κινητό.

Μπορείτε να μου πείτε πως να κινηθώ γιατί νομίζω πως με καθυστερούν για να παρέλθει το DOA;

Είναι εφεύρεση των Skroutz-ομάγαζων το "να σταλεί στην InfoQuest για να πιστοποιήσουν το πρόβλημα" για το DOA.

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις παρόλα αυτά τις περισσότερες φορές κάνουν το αυτονόητο.

 

Δεν είναι δική σου δουλειά να πας εσύ τη συσκευή οπουδήποτε για τυχόν πρόβλημα, παρά μόνο δικό τους.

 

Να κάνεις καταγγελία στον ΣτΚ.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1626   george45

george45

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/04/2017 - 13:38

Πήγα σήμερα από infoquest. Γνώριζαν για την κατάσταση και μου πρότειναν ή να το πάνε για επισκευή/αντικατάσταση ή να μου δώσουν περιγραφή της βλάβης της οθόνης και να πάω στο Κάιζερ αν και μου είπε μην περιμένω πολλά. 

Τους το άφησα και ελπίζω να μη με αργήσουν. Αν μου δώσουν καινούριο έχει καλώς, αν μου το ανοίξουν θα μου δώσουν καινούριο από το Κάιζερ -που ελπίζω να μην είναι και αυτό με πρόβλημα.

Δεύτερη φορά με κινητό από Κάιζερ το ίδιο θέμα οπότε τρίτη δε θα υπάρξει σίγουρα γιατί το after sales τους είναι απαράδεκτο.



#1627   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 06/04/2017 - 14:03

Αν μου δώσουν καινούριο έχει καλώς

Απο τη στιγμή που υπάρχει αποδεδειγμένα πρόβλημα, είναι υποχρεωμένο να σου δώσει το κατάστημα σφραγισμένο - καινούριο αφού υπάρχει DOA όπως διαφημίζουν.

 

Δε θα πρέπει να συμβιβαστείς με τίποτα λιγότερο πλέον.

 

Μιας και το 'χουμε χρόνια αυτό σαν λαός. "Δε βαριέσαι", "που να τρέχεις". Κυνήγησε τους.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 06/04/2017 - 15:07

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1628   pakopa

pakopa

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 06/04/2017 - 17:26

καλησπέρα , πως μπορώ να επισκευάσω οθόνη  iphone 7 plus αγορασμένο από xong kong ? γνησια . και γιατι η επίσημη αντιπροσωπία  μου είπε ότι δεν το αναλαμβάνει ?  έχει το δικαίωμα ?

πρεπει να παω στο xong kong ?

ευχαριστώ 



#1629   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 06/04/2017 - 19:53

καλησπέρα , πως μπορώ να επισκευάσω οθόνη iphone 7 plus αγορασμένο από xong kong ? γνησια . και γιατι η επίσημη αντιπροσωπία μου είπε ότι δεν το αναλαμβάνει ? έχει το δικαίωμα ?
πρεπει να παω στο xong kong ?
ευχαριστώ

που πηγες και σου ειπαν οτι δεν αναλαμβανει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1630   pakopa

pakopa

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 07/04/2017 - 11:54

Στην i istrom

#1631   pats

pats

    iPH Contributor

  • 1.566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8

Δημοσίευση 07/04/2017 - 12:02

Στην i istrom

πηγαινε στη document


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1632   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 07/04/2017 - 12:20

καλησπέρα , πως μπορώ να επισκευάσω οθόνη  iphone 7 plus αγορασμένο από xong kong ? γνησια . και γιατι η επίσημη αντιπροσωπία  μου είπε ότι δεν το αναλαμβάνει ?  έχει το δικαίωμα ?

πρεπει να παω στο xong kong ?

ευχαριστώ 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Αν ξαναπάς δείξε τους και αυτό επίσης.


Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 07/04/2017 - 12:22


#1633   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/04/2017 - 12:52

Στην i istrom

Καταρχάς τι πρόβλημα έχεις με την οθόνη?

 

Η iStorm τελευταία έχει χάσει τη μπάλα. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο Forum -ή ακόμα και πιο πίσω- θα καταλάβεις.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1634   pakopa

pakopa

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 07/04/2017 - 14:38

Εγω την έσπασα

#1635   pakopa

pakopa

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 07/04/2017 - 14:40

Δεν ειναι η istrom η μόνη επίσημη αντιπροσωπεία ;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)