Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1726   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 02/02/2018 - 20:47

Αν πάρετε τηλέφωνο την apple στο 00800 4414 5417 θα ακούσετε στα ελληνικά την υποχρέωση εγγύησης από την ίδια την εταιρεία.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1727   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2018 - 16:24

Σε εμένα η διετή εγγύηση της Apple στην infoquest εφαρμόστηκε μια χαρά χωρίς καμία συζήτηση η παζάρι.
Πήγα έδωσα την συσκευή , το τιμολόγιο και μετά από δυο μέρες με ενημέρωσαν ότι πήραν έγκριση από  και προχωρούν στην δωρεάν επισκευή.

Άρα εφαρμόζεται ακόμα η διετής εγγύηση. Και σύμφωνα με τον υπάλληλο της infoquest την διετή εγγύηση την ενέκρινε η  όχι οι ίδιοι ή το κατάστημα αγοράς.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Eπειδή θα πάω από βδομάδα,μπορείς να μου πεις πόσο διάστημα σου πήρε συνολικά από την μέρα που το πήγες μεχρι τη μερα που το πηρες πίσω?Προκειται να πάω το δικό μου και εχω το

 

"κουλό" προβλημα ότι δεν εχω συσκευη οσο θα το χουν εκει,οποτε επειδη θα δανειστώ να ξερω για πόσο θα το δανειστώ..

 

Κατι άσχετο,για εφαρμογές viber/whatsapp πώς θα γίνει να μην χαθούν οι συνομιλίες που ειναι ηδη στο τηλ?Θα κανω backup αλλά επειδή δεν μπορώ να ενημερώσω τοσα ατομα,θα κατεβασω προσωρινα τις 2 εφαρμογες στο δανεικό iphone θα τις κρατησω οσο κρατησει η επισκευη και μετα θα τις σβησω πριν το δωσω πισω..Μετά στο restore στο νεο τηλεφωνο θα ζητησει ξανα κατεβασμα ή θα περαστουν οι εφαρμογες οπως ήταν πριν?



#1728   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 06/02/2018 - 18:28

Επειδή το τηλέφωνο για εμένα είναι εργαλείο δουλειας .... ραντεβού επαφές κλπ.

Επέλεξα να το πάω στις γιορτες πριν την Πρωτοχρονιά. Το παρέλαβαν Πέμπτη πρωί , μεσολάβησαν Παρασκευή Σαββατοκύριακο Δευτέρα Πρωτοχρονιά ) και Τρίτη απόγευμα μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι εγκρίθηκε η εγγύηση και προχωράνε στην παραγγελία ανταλλακτικού (μπαταρίας δλδ.) τους πήρα τηλέφωνο Τετάρτη και μου είπαν ότι θα κάνει μια εβδομάδα.
Παρέλαβα όμως Δευτερα πρωί (έκαναν δλδ 3 εργάσιμες) .
Βέβαια ήταν μέσα στις γιορτες που υπολειτουργούν όλοι αλλά εμένα μου έκατσε καλά διότι δεν είχα και εγώ δουλειά.
Δεν έγινε κανένα restore (ούτε και ζήτησα στην παράδοση του κινητού να μην γίνει απλά προφανως δεν χρειάστηκε να κάνουν) παρέλαβα την συσκευή όπως την άφησα και απλά συνέχισα να την λειτουργώ (είχα τελευταία τρέχουσα έκδοση iOS και είχα και backup αλλά δεν χρειάστηκε).

Για το viber ξέρω ότι μπορείς να κάνεις backup τις συνομιλίες και μετά restore όπου θέλεις.

Για watsapp δεν ξέρω , δεν το χρησιμοποιώ.




Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 06/02/2018 - 18:29


#1729   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/02/2018 - 13:24

Τι πιθανότητες δίνετε για αλλαγή της μπαταρίας εντός εγγύησης σε iPhone 5S αγορασμένο το καλοκαίρι του 2016 που χρειάζεαι πλέον 3 φορτίσεις τη μέρα;



#1730   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/02/2018 - 14:24

Αν μιλάμε για φυσιολογική φθορά όπως φαίνεται, καμία.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1731   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/02/2018 - 14:33

Λες οτί είναι φυσιολογική φθορά και εσύ ε;

Εγώ πιστεύω οτί φταίει το iOS 11 αλλά έλεγα μήπως επειδή μιλάμε για ακραία φθορά υπήρχε νόημα να κυνηγήσουμε την εγγύηση...
Αλλιώς ζητάνε 120 ευρώ...δηλαδή καλύτερα να αλλάξει συσκευή!



#1732   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/02/2018 - 14:45

Το 5S καταρχάς δεν επηρεάζεται απο το "Feature".

 

Νομίζω είναι βέβαιο πως μιλάμε για φυσιολογική φθορά.

 

Εκτός και αν είχε απότομες μεταπτώσεις ή να κλείνει σε άσχετες στιγμές για να φανεί στα διαγνωστικά.

 

Στη τελική πάρε μια να την αλλάξεις μόνος σου και τέλος.. Τα 100+ που ζητάνε είναι για γέλια.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1733   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 07/02/2018 - 17:22

Τι πιθανότητες δίνετε για αλλαγή της μπαταρίας εντός εγγύησης σε iPhone 5S αγορασμένο το καλοκαίρι του 2016 που χρειάζεαι πλέον 3 φορτίσεις τη μέρα;


Να πας να το ελέγξουν εντός εγγύησης.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1734   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/02/2018 - 17:24

Αν δεν έχει κάτι απο τα παραπάνω που να δείχνουν ελαττωματική μπαταρία, τσάμπα θα πάει.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1735   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/02/2018 - 19:18

Το 5S καταρχάς δεν επηρεάζεται απο το "Feature".

 

Νομίζω είναι βέβαιο πως μιλάμε για φυσιολογική φθορά.

 

Εκτός και αν είχε απότομες μεταπτώσεις ή να κλείνει σε άσχετες στιγμές για να φανεί στα διαγνωστικά.

 

Στη τελική πάρε μια να την αλλάξεις μόνος σου και τέλος.. Τα 100+ που ζητάνε είναι για γέλια.

Αν επηρεαζόταν από το feature θα κάναμε τη δουλειά μας με 39 ευρώ!
Τώρα πόσο φυσιολογικό είναι σε ενάμιση χρόνο η αυτονομία να πηγαίνει από την μία μέρα στις 8 ώρες σηκώνει πολύ κουβέντα.
Το έχω σκεφτεί να την αλλάξουμε με συμβατή αλλά θα χάσουμε την υπόλοιπη εγγύηση...



#1736   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/02/2018 - 19:41

Ε 'νταξει.. Συμβαίνει και πάλι καλά να λες.

 

Αν κρατήσεις της συσκευής για να τη βάλεις πίσω σε περίπτωση προβλήματος μετά, δε θα έχεις ιδιαίτερο θέμα.

 

Βέβαια μπορείς να κάνεις μια βόλτα απο Document π.χ. και βλέπεις τι γίνεται.

 

Μπορεί να 'σαι τυχερός.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1737   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/02/2018 - 14:30

Στο σέρβις εντός διχρονης εγγύησης που δίνονται ανακατασκευασμένα,αν πας στο Γερμανό αντι infoquest ισχύει κάτι άλλο από πλευράς περαιτέρω εγγύησης?

 

Απευθυνθηκα στο Γερμανο και δέχτηκαν το δεύτερο χρόνο εγγύησης (με επισήμανση περί νομου κλπ) αλλά επειδή το κινητό μετά την αντικατάσταση θα το δώσω,ισχύει κάτι διαφορετικό αν το πας Γερμανό αντί infoquest?

 

Η νέα συσκευη από την Infoquest δεν θα σταλεί?Εγγύηση ισχύει η τρέχουσα που έχω ως τέλη του χρόνου ή αλλάζει?


Τελευταία επεξεργασία από: FAY259, 26/02/2018 - 14:31


#1738   SmartSteli0s

SmartSteli0s

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/02/2018 - 15:21

Στο σέρβις εντός διχρονης εγγύησης που δίνονται ανακατασκευασμένα,αν πας στο Γερμανό αντι infoquest ισχύει κάτι άλλο από πλευράς περαιτέρω εγγύησης?

 

Απευθυνθηκα στο Γερμανο και δέχτηκαν το δεύτερο χρόνο εγγύησης (με επισήμανση περί νομου κλπ) αλλά επειδή το κινητό μετά την αντικατάσταση θα το δώσω,ισχύει κάτι διαφορετικό αν το πας Γερμανό αντί infoquest?

 

Η νέα συσκευη από την Infoquest δεν θα σταλεί?Εγγύηση ισχύει η τρέχουσα που έχω ως τέλη του χρόνου ή αλλάζει?

η εγγυηση παραμενεις δυο ετη, απο την αρχικη ημερομηνια αγορας με την αποδειξη ή το τιμολογιο.

δλδ αν το αρχικο αγοραστηκε πχ 26/02/2017 τοτε εγγυηση βασει διετιας εχει εως 25/02/2019.



#1739   FAY259

FAY259

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/02/2018 - 15:27

Ευχαριστω!!

επειδη μου ειπαν θα παει στα κεντρικά του Γερμανού για έλεγχο κλπ,η ολη διαδικασια αντικαταστασης θα γινει στο Γερμανό δηλαδη?εχει αποθεμα συσκευων να δινει νεες ή θα απευθυνθει στον επισημο παροχο infoquest κλπ?



#1740   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/02/2018 - 15:31

Στο σέρβις εντός διχρονης εγγύησης που δίνονται ανακατασκευασμένα,αν πας στο Γερμανό αντι infoquest ισχύει κάτι άλλο από πλευράς περαιτέρω εγγύησης?

 

Απευθυνθηκα στο Γερμανο και δέχτηκαν το δεύτερο χρόνο εγγύησης (με επισήμανση περί νομου κλπ) αλλά επειδή το κινητό μετά την αντικατάσταση θα το δώσω,ισχύει κάτι διαφορετικό αν το πας Γερμανό αντί infoquest?

 

Η νέα συσκευη από την Infoquest δεν θα σταλεί?Εγγύηση ισχύει η τρέχουσα που έχω ως τέλη του χρόνου ή αλλάζει?

Ο Γερμανός έχει δικό του επ. κέντρο. Δε συνεργάζεται με την InfoQuest.

 

Παρόλα αυτά ακόμα και μετά την αντ/σταση της συσκευής με το ανακα/σμένο, μπορείς να το πας σε περίπτωση νέου προβλήματος όπου εσύ θες.

 

Η εγγύηση για τη 2ετία συνεχίζει βάσει της αρχικής ημ/νιας αγοράς.

 

Μόνο όταν είναι πρός το τέλος της δίνουν 3 μήνες επιπλέον.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 19

0 μέλη, 12 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1), Google (6)