Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ολίγα ερωτήματα, "πρωτάρη Apple-άκια".


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
229 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 09/02/2013 - 13:51

Οκ, παίδες. Το πήρα!
Μπορείτε να μου πείτε τί κάνω τώρα; Πήγα και πήρα μια μάικρο-σιμ κάρτα και άλλαξα από την παλιά που είχα.
Πως θα το ενεργοποιήσω τώρα; Πρέπει να βάλω την σιμ μέσα και να 'χω ανοικτό το WiFi του κινητού για να γίνει η ενεργοποίηση; (Δεν θέλω ακόμα να βάλω iTunes και τέτοια).
Επίσης, πως θα αλλάξω τον κωδικό ξεκλειδώματος (απ' αυτό που θα 'χει τώρα ο φάκελος της νέας μάικρο που πήρα σήμερα), να βάλω τον δικό μου;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/02/2013 - 13:56

Το καλύτερο που πρέπει να κάνεις αν δεν το έχει κάνει ο προηγούμενος, Restore & Set Up As New μέσω iTunes.

Αν μιλάμε για ελληνική συσκευή. Επίσης να του πείς να το αφαιρέσει και απο εδώ.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 09/02/2013 - 13:57

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#18   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 09/02/2013 - 14:04

και εγω νεος κατοχος iphone και αυτο που βλεπω ειναι οτι ολες οι καλες εφαρμογες πληρωνονται, σε αντιθεση με το android. Τελος παντων! χαιρομαι την οθονη, την καμερα, τα δωρεαν παιχνιδια και για εφαρμογες θα χρησιμοποιω το Tablet μου


ΤΑ ΠΑΝΤΑ πληρώνονται, φίλε μου. Εννοώ, Ο,ΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ παίρνεις!
Ήμουν 15 χρόνια στις διαφημιστικές, ξέρω τί σου λέω. Πχ., πρόσφατα πήρα παπούτσια απ' το MyShoes.gr, οκ; ΠΑΜΦΘΗΝΑ, 3 ζευγάρια (ένα μποτάκι δερμάτινο, ένα running αθλητικό κι ένα χαμηλό σκαρπίνι), όλα 65 ευρώ!!! Αφ' ενός η ποιότητα του δέρματος δεν ήταν και η καλύτερη, αφ' εταίρου είχε "φλατ" μέσα στο εσωτερικό πάτο (δηλαδή, σε 20' πονούσαν τα πόδια σου) και δαπάνησα ΑΛΛΑ 25 ευρώ για πάτους ανατομικούς (!), τα νούμερα ήταν λάθος (δηλαδή το "44" ήταν... 42-43 στη πραγματικότητα και τα άλλαξα με... 46, για να μου χωρούν!) κτλ.!
Και μετά από 2 βδομάδες, επειδή "τα ζαχάρωνα", πήγα και πήρα κάτι running μποτάκια δερμάτινα μαύρα ADIDAS, 65 ευρώ... Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ, φίλε μου! Μόλις άνοιξα το κουτί και τα 'βαλα, σαν να φόρεσα... επιδερμίδα στα πόδια μου, ΤΟΣΟ ΤΕΛΕΙΑ εφάρμοσαν και ήταν άνετα και άψογα στο πόδι μου πάνω. Τα ίδια που 'δωσα για 3 ζευγάρια (σχετικά "no name", μάρκα κατώτερη σαφώς της ADIDAS), τόσο έκανε ένα ΑΠΛΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ μποτάκι (χαμηλό εννοώ, όχι μπάσκετ) της ADIDAS.
Και ΥΠΗΡΧΕ ΛΟΓΟΣ που έκανε τόσα πολλά, όπως βλέπεις - όπως περιέγραψα.

Το ίδιο ισχύει σε όλα. Πας και αγοράζεις ένα κινητό των 100 ευρώ και πας και αγοράζεις ένα των 400 ευρώ - κι ας έχουν Android το ίδιο, πάνω (κι απ' την ίδια εταιρεία, άμα λάχει). Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ θα 'ναι, φίλε.

Το ίδιο ίσχυε με την φωτογραφική μηχανή μου. Πήραμε 3 φίλοι μηχανές, το 2007 (πριν τα Χριστούγεννα), για να πάμε Παρίσι. Οι δύο φίλοι πήραν κάτι KODAK & SONY, compact, των 150 ευρώ η μία. Εγώ "έχωσα" (είχα να πάρω πολλά χρόνια μηχανή) γύρω στα ...900 ευρώ και πήρα μια ημιεπαγγελματική OLYMPUS με LAICA φακό πάνω! Ε, όταν ήμασταν στο ξενοδοχείο και βλέπαμε τις φωτό της εκάστοτε ημέρας, παραπονιούνταν... γιατί οι δικές τους φωτό ήταν κατότερες των δικών μου!!! ΓΙΝΕΤΑΙ να παραπονιέσαι, όταν εγώ είχα ημιεπαγγελματική κι εκείνη είχας "της σειράς" με 1/9 περίπου της τιμής που εγώ έδωσα;;;

Το καλύτερο που πρέπει να κάνεις αν δεν το έχει κάνει ο προηγούμενος, Restore & Set Up As New μέσω iTunes.

Αν μιλάμε για ελληνική συσκευή. Επίσης να του πείς να το αφαιρέσει και απο εδώ.


Restore έχει κάνει. Δεν ξέρω για το Setup as new. Πως το βλέπω το δεύτερο αν έχει γίνει;

#19   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/02/2013 - 14:16

Το τηλ τώρα είναι στα βήματα ενεργοποίησης?

Απο εκεί θα επιλέξεις διαμόρφωση ως νεο. Διαφορετικά το συνδέεις στο iTunes και πατάς Restore.

Στο τέλος επιλέγεις Set Up As New.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#20   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 09/02/2013 - 17:10

Φίλε, δεν το 'χω ανοίξει ακόμα, έχω κόσμο.
Όταν το κάνω, θα σου πω και θα με καθοδηγήσεις, οκ;

#21   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 09/02/2013 - 17:12

Δεν είναι τίποτα. Ο,τι χρειαστείς, ρωτάς..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#22   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 09/02/2013 - 22:13

Λοιπόν, τα 'χε κάνει όλα ο προηγούμενος, ήταν κομπλέ.
Το ρύθμισα, όλα καλά, έβαλα και το iTunes, πήγα και στο Outlook 2007 (Tools) και "τικάρισα" την επιλογή για iTunes...
...αλλά ΔΕΝ μπορώ να βρω πουθενά (είτε σε iTunes είτε στο κινητό), την επιλογή να βάλω ΚΑΙ το Outlook στον συγχρονισμό!!!
Δεν μπορώ να περάσω τις επαφές και ημερολόγιο (που 'ναι μια χαρά μέσα στο Outlook).
Έστω, υπάρχει τρόπος να περάσω από Outlook σε Google mail account και μετά να κάνω συγχρονισμό Google mail account με το iPhone-i μου;

#23   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 09/02/2013 - 23:05

'Ντάξει, το 'κανα, με την εφαρμογή iClouds που κατέβασα. Κομπλέ όλα.

#24   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:10

Έστω πας και αγοράζεις/κατεβάζεις μια εφαρμογή απ' το Store. Κι έστω ότι αργότερα κάνεις RESTORE το κινητό γιατί το 'κανες "τουτάνα". ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ BACKUP την εφαρμογή να την ξαναπεράσεις;;;; Δεν την σώσεις σε μορφή ας πούμε "cab" για να την ξαναβάλεις, απλά την κάνεις αυτόματα εγκατάσταση... Τί κάνουμε στην περίπτωση αυτή;

#25   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:12

Αν ασχοληθείς λίγο με το iTunes και το iOS γενικότερα θα δείς πως μιλάμε για μια διαφορετική φιλοσοφία.

Καταρχάς, απο Store κάνε Authorize This Computer.

Μετά θα μπορείς να κάνεις Sync και Backup ο,τι εσύ θες.

Στις επαφές με Outlook, προσοχή μη τικάρεις το Replace κάτω χαμηλά.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#26   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:16

Αν ασχοληθείς λίγο με το iTunes και το iOS γενικότερα θα δείς πως μιλάμε για μια διαφορετική φιλοσοφία.

Καταρχάς, απο Store κάνε Authorize This Computer.

Μετά θα μπορείς να κάνεις Sync και Backup ο,τι εσύ θες.

Στις επαφές με Outlook, προσοχή μη τικάρεις το Replace κάτω χαμηλά.


Προφανώς μιλάμε για άλλη φιλοσοφία, απλά θέλω να καταλάβω...
Το 'κανα πρώτο-πρώτο το Authorize. Απλά, στο Backup που κάνεις - και λογικά σου κάνει image το κινητό με ΤΑ ΠΑΝΤΑ που 'χεις περασμένα - ΑΝ έχεις ήδη "τουτάνα" κάνει το κινητό ενώ βάζεις μια εφαρμογή που θες (και θες να κάνεις restore στην ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ κατάσταση, έτσι δεν χάνεις την εφαρμογή;

Εννοώ, δεν υπάρχει τρόπος να αγοράζεις την εφαρμογή και να ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΩΣ ΑΡΧΕΙΟ (exe) στο κομπιούτερ σου, για παν ενδεχόμενο;

Για το Outlook δεν κατάλαβα τί εννοείς. Απλά έκανα Sync το HTC με το Outlook (πέρασα εορτολόγιο/ημερολόγιο κι όλες τις επαφές), μετά έκανα με την εφαρμογή iClouds Sync το Outlook με τον λογαριασμό που έφτιαξα στο iClouds και μετά κάνοντας Sync (που συγχρονίζει ΜΕ ΤΟ iClouds)... μπήκαν κομπλέ τα πάντα μέσα στο κινητό.
Απλά ήθελε μια λίγο "μπερδεψομπούτικη" (με περισσότερες κινήσεις/ενέργειες) διαδικασία...

Πάντως, που αναρωτιέμαι παραπάνω για τις εφαρμογές γενικά,... πως πχ. κατέβασα στο computer την εφαρμογή iClouds και ΥΠΑΡΧΕΙ ως αρχείο; Κάτι τέτοιο εννοώ. Ναι, είναι για PC εφαρμογή (που αφορά το κινητό) - όχι ΓΙΑ το κινητό, αλλά η φιλοσοφία είναι αυτή που λέω: ΤΗΝ ΕΧΩ ως αρχείο πια την εφαρμογή και θα την περάσω ΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ θέλω, στο computer μου.
Αυτό θέλω να μου εξηγήσει κάποιος.

Πχ. η αδερφή μου, μου λέει να βάλω την εφαρμογή Whatsup για να γράφουμε SMS δωρεάν. Οκ... Κι αν μετά (πριν προλάβω να κάνω backup) αναγκαστώ να κάνω RESTORE, πως θα 'χω ΠΑΛΙ την ίδια την εφαρμογή αυτή να την ξαναπεράσω ξανά μετά;;;

Τελευταία επεξεργασία από: lupushegemonia, 10/02/2013 - 00:22


#27   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:27

Όποια εφαρμογή και αν κατεβασείς, υπάρχει στο PC σου και είναι κατεβασμένη με το δικό σου iD.

Δε μπορεί να περαστεί σε άλλη συσκευή με διαφορετικό iD.

Ακόμα όμως και αν την σβήσεις, πηγαίνοντας στο iTunes Stote στο Purchased, μπορείς να τη ξανακατεβάσεις. Δε πληρώνεις πάλι αν ήταν επι πληρωμή.

Όλα αυτά τα αρχεία του iTunes, μαζί και με τις εφαρμογές, θα τα βρείς στο φάκελο iTunes, στη μουσική.

Αν μετά απο Restore, επιλέξεις Restore From Backup, σου περνάει ο,τι και όπως είχες με το τελευταίο σου Backup.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 10/02/2013 - 00:28

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#28   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:32

Όποια εφαρμογή και αν κατεβασείς, υπάρχει στο PC σου και είναι κατεβασμένη με το δικό σου iD.

Δε μπορεί να περαστεί σε άλλη συσκευή με διαφορετικό iD.

Ακόμα όμως και αν την σβήσεις, πηγαίνοντας στο iTunes Stote στο Purchased, μπορείς να τη ξανακατεβάσεις. Δε πληρώνεις πάλι αν ήταν επι πληρωμή.

Όλα αυτά τα αρχεία του iTunes, μαζί και με τις εφαρμογές, θα τα βρείς στο φάκελο iTunes, στη μουσική.

Αν μετά απο Restore, επιλέξεις Restore From Backup, σου περνάει ο,τι και όπως είχες με το τελευταίο σου Backup.


Έλα, ρε φίλε! "Φίουουουου"! Και "μαμώ"! Το κατάλαβα τώρα! Μπράβο στα "Μηλαράκια", τότε. Είναι όντως άλλη φιλοσοφία - καλύτερη.

#29   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:35

Τό



Τότε να πας εκεί χωρίς 2η σκέψη..

Το κορυφαίο iOS μαζί με τη 4.3.3 για όσους θυμούνται.

Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να γυρίσω.



Δηλαδή, φίλος... πρέπει να κάνω "Downgrade", εγώ που το πήρα με 6.1άρα;
Και αν πούμε ότι η αυτή η 5.1.1 είναι καλύτερη ρομ (έκδοση λειτουργικού, σόρρυ, έχω μείνει στις παλαιές ...εκφράσεις!), ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΑ να επιστρέψω από την 6.1 σε αυτήν;

#30   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:41

καλησπερα
πριν μπω στο ios τα δυο τελευταια τηλεφωνα μου ητα HD ,HD2 οποτε σε καταλαβαινω πως σκεφτεσαι
το σκεφτηκα και πριν κανα δυο χρονια αν επρεπε να φυγω απο τα win αλλα ειχα κουραστει να περναω ρομ και να μπαινω στο xda
για να φτιαξω τον ηχο,τα εικονιδια κλπ
εδω τα πραγματα ειναι πιο απλα δε γινονται τα παντα αλλα οτι γινεται γινεται καλα
καλως ηρθες λοιπον
υ.γ. Για gps θα σου προτεινω το tomtom για ελλαδα και ευρωπη αν ομωε σε ενδιαφερει και η ανατολικη ευρωπη τοτε igo
σε χαρτες ειναι μονοδρομος

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες