Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ολίγα ερωτήματα, "πρωτάρη Apple-άκια".


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
229 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:48

Δηλαδή, φίλος... πρέπει να κάνω "Downgrade", εγώ που το πήρα με 6.1άρα;
Και αν πούμε ότι η αυτή η 5.1.1 είναι καλύτερη ρομ (έκδοση λειτουργικού, σόρρυ, έχω μείνει στις παλαιές ...εκφράσεις!), ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΑ να επιστρέψω από την 6.1 σε αυτήν;


Downgrade μόνο αν έχεις τα SHSH. "Υπογραφές" που χρειάζονται για iOS που δεν υπογράφεται πλέον.

Γνωρίζεις αν η συσκευή ήταν ποτε με JB?

Μπορείς να κατεβάσεις αυτό, συνδέεις τη συσκευή και πατάς Save SHSH.

Αν σου εμφανίσει τη 5.1.1 ή κάποια απο iOS 5, μπορείς να γυρίσεις.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:52

καλησπερα
πριν μπω στο ios τα δυο τελευταια τηλεφωνα μου ητα HD ,HD2 οποτε σε καταλαβαινω πως σκεφτεσαι
το σκεφτηκα και πριν κανα δυο χρονια αν επρεπε να φυγω απο τα win αλλα ειχα κουραστει να περναω ρομ και να μπαινω στο xda
για να φτιαξω τον ηχο,τα εικονιδια κλπ
εδω τα πραγματα ειναι πιο απλα δε γινονται τα παντα αλλα οτι γινεται γινεται καλα
καλως ηρθες λοιπον
υ.γ. Για gps θα σου προτεινω το tomtom για ελλαδα και ευρωπη αν ομωε σε ενδιαφερει και η ανατολικη ευρωπη τοτε igo
σε χαρτες ειναι μονοδρομος


Φίλε, είχα γίνει "γκουρού".
Έχω 2-3 λογαριασμούς στους Ρώσους (XDA dev) και γενικά, είχα κάνει "βίδες" το κινητό, είχα φτιάξει φουλ-τόταλ themes για τα πάντα, είχα "πειράξει" ήχους, γενικά το παλιό κινητό μου (T-Mobile HD2) δεν θυμίζει ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ απ' το "εργοστασιακό" HD2. (Και τα ίδια και ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ έκανα, με το ΟΜΝΙΑ 1 & 2 που είχα πριν)...
Απλά, όπως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟΝΙΣΕΣ,... σκυλοβαρέθηκα ρε μεγάλε με τα WinMo! Δεν πήγαινε άλλο! Και το ίδιο σκυλοβαρέθηκα και τα PC Win, αλλά εκεί πρέπει να πάω αναγκαστικά σε Power Mac άνω των 3000 ευρώ, οπότε είναι ΜΑΚΡΑΝ όνειρο θερινής νυκτός να γίνω "Απλάκιας" και στο Home computer - ακόμα, δεν ξέρεις μετά!

Για GPS, ο φίλος που μου 'δωσε το κινητό αυτό (το 4άρι), μου 'πε ότι έχει το DontPunic που το δίνουν αγοραστό ...15 ευρώ - μόνο με χάρτες Ελλάδος.
Δεν με "χαλάει" να δώσω ΜΟΝΟ 15 ευρώ για πλοηγό! (Είχα δώσει "τ' άντερά μου" για το Leo, έχω κανονικά ...Genious, iGo-Primo, MLS Dest 7 και ένα άλλο που το 'χω ξεχάσει πια πως το λένε).

Το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ που με "Χαλάει" - ως ...γραφίστα! - με τα "Μήλα", είναι ότι είχα ξεσκιστεί κι είχα φτιάξει ...200+ κουμπάκια για εφαρμογές ΔΙΑΦΑΝΗ με γυαλάδες, με transparency... και η Apple δεν υποστηρίζει ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ στα Icons!!!!!!!!!!!!!
Το αντιμετώπισα και στην δουλειά, που πάω να φτιάξω "μπόμπα" icons για τα παιχνίδια μας και ΜΟΝΟ στο Android μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε, στο iPhone/iPad ΔΕΝ γίνεται.
Αυτό, όσο αφορά το visual (για μένα), είναι "φάουλ" για εταιρεία που ΕΣΤΙΑΖΕΙ στην όμορφη εμφάνιση.
Γιατί ρε μάγκες; Τί σας πείραξαν τα διαφανή κουμπάκια, ρε "μαμώτο";!

#33   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:57

Downgrade μόνο αν έχεις τα SHSH. "Υπογραφές" που χρειάζονται για iOS που δεν υπογράφεται πλέον.

Γνωρίζεις αν η συσκευή ήταν ποτε με JB?

Μπορείς να κατεβάσεις αυτό, συνδέεις τη συσκευή και πατάς Save SHSH.

Αν σου εμφανίσει τη 5.1.1 ή κάποια απο iOS 5, μπορείς να γυρίσεις.


Ναι, το 'χε κάνει "τζέιλ" κάποτε, απ' ό,τι μου 'πε.
Οπότε, ΑΝ γίνεται λέμε πάντα, αξίζει να πάω στην 5άρα καλύτερα;

#34   KostasKrits

KostasKrits

    iPH User

  • 131 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:58

Η αλήθεια είναι πως το visual studio είναι αρκετά πιο "γεμάτο" από το xcode... Φαντάσου είχα μία εργασία στην σχολή να φτιάξω UI σε ένα app και επέλεξα να το κάνω σε iOS... Έπρεπε να βάλω ένα calendar μέσα και έφαγα τον κόπο να βρω στο github ένα σωστό... Ενώ στο vs όπως μου είπαν συμφοιτητές κάτι τέτοια τα έχει έτοιμα!

#35   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 10/02/2013 - 00:58

αν δε κανω λαθος dont panic και genius ειναι τα ιδια
δωρεαν λυση ειναι το copilot (το βρισκεις στο itunes )
iTunes Link
και σου δινει ενα χαρτη δωρεαν (εσυ κατεβασε την ελλαδα)
καλη χαρτογραφηση αλλα χωρις φωνητικες οδηγιες -γιαυτο και δωρεαν -αλλα αν πληρωσεις βαζεις και φωνη

Τελευταία επεξεργασία από: leon00, 10/02/2013 - 01:00


#36   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:04

Ναι, το 'χε κάνει "τζέιλ" κάποτε, απ' ό,τι μου 'πε.
Οπότε, ΑΝ γίνεται λέμε πάντα, αξίζει να πάω στην 5άρα καλύτερα;


Ωραία. Κάνε τότε το παραπάνω να βεβαιωθείς και εφόσον τα έχεις, γυρνάς χωρίς 2η σκέψη..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#37   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:09

αν δε κανω λαθος dont panic και genius ειναι τα ιδια
δωρεαν λυση ειναι το copilot (το βρισκεις στο itunes )
https://itunes.apple.com/gr/app/copilot-gps-plan-explore-offline/id504677517?mt=8
και σου δινει ενα χαρτη δωρεαν (εσυ κατεβασε την ελλαδα)
καλη χαρτογραφηση αλλα χωρις φωνητικες οδηγιες -γιαυτο και δωρεαν -αλλα αν πληρωσεις βαζεις και φωνη


To Genious ΤΟΟΟΟΟΤΕ που το αγόρασα, δεν είχε βγάλει το Don'tPanic.
Ευχαριστώ, θα δω την πρόταση αυτή του πλοηγού που λες - αδιαφορώ για την φωνητική κλήση, δεν... οδηγώ (!!!), για ...πεζικάρια πλοήγηση το θέλω.

Και κάτι άλλο, σόρρυ κιόλας... Ως πρώην "Παραθυράκιας", είχα... εξοικειωθεί με το "Χί" στη γωνία πάνω και με "Ultra" task manager για να κάνει "κιλ" τα ...άπειρα προγράμματα που "κατάπιναν" μνήμη και μπαταρία, στο background.
Εδώ, στο "Μήλο", ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ αυτό με το μοναδικό του hard-button; Δηλαδή, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ "σουτάρεται" η εφαρμογή όταν κάνεις "back" και φεύγεις;
'Η υπάρχει και κάποια πιο "εξεζητημένη" εφαρμογή, που πραγματικά ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ που "τρέχουν πίσω";
(Θα μου πείτε "ρε μεγάλε, με το αρχαίο και αργό και WinMo ΗD2 που 'χες, τώρα δεν βλέπεις διαφορά σε ταχύτητα και μνήμη;"... Σαφώς! Απλά λέω. Αργότερα που θα το 'χω "τιγκάρει" σε εφαρμογές, για τότε λέω).

#38   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:10

Ωραία. Κάνε τότε το παραπάνω να βεβαιωθείς και εφόσον τα έχεις, γυρνάς χωρίς 2η σκέψη..


Οκ. Και απλά πάλι ξαναπερνάω απ' τον iCloud λογαριασμό μου, τις επαφές κτλ. που 'βαλα σήμερα, ε; Οκ.

#39   leon00

leon00

    iPH Enthousiast

  • 504 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:15

το'χα ξεχασει το Χ
λοιπον εδω παιζεις με ram γυρω στα 300 mb
ακομα και με 50 να μεινεις η ομαλοτητα στο σκρολαρισμα δε φευγει
οντως οταν κλεινεις την εφαρμογη κλεινει αλλα mb σου τρωει
παρολα αυτα υπαρχει το εξης που κανεις οταν νομιζεις οτι χρειαζεται
διπλο κλικ στο home button και μετα παρατεταμενα ακουμπας την πρωτη εφαρμογη και μετα πατας ενα ενα τα πλην
και φευγουν
(οταν κανεις jb υπαρχουν εφαρμογες που το κανουν πιο ευκολα)

#40   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:18

Οταν κανεις double click το homebutton θα δεις οτι εφαρμογη ειχες ανοιξει πιο πριν να εμφανιζεται στο κατω μερος της οθονης...θα εχεις πατημενο το δαχτυλο σου πανω σε καποια εφαρμογη που σου εμφανιζει και θα τις σβυνεις απο κει...

Και οπως λεει και ο leon καποια στιγμη οταν θα μαθεις καλα το κινητο που κρατας και θα θελεις να κανεις σε αυτο jailbreak εκει εχει πολλα προγραμματα που τα κανουν ολα πιο ευκολα και γρηγορα..!

#41   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:22

Oυσιαστικά αν τελικά κάνεις τη διαδικασία, με Restore μέσω του RedSn0w.

Τα επαναφέρεις όλα μετά άφοβα.

Για αρχή όμως, δες αν έχεις τα SΗSH.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#42   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:38

το'χα ξεχασει το Χ
λοιπον εδω παιζεις με ram γυρω στα 300 mb
ακομα και με 50 να μεινεις η ομαλοτητα στο σκρολαρισμα δε φευγει
οντως οταν κλεινεις την εφαρμογη κλεινει αλλα mb σου τρωει
παρολα αυτα υπαρχει το εξης που κανεις οταν νομιζεις οτι χρειαζεται
διπλο κλικ στο home button και μετα παρατεταμενα ακουμπας την πρωτη εφαρμογη και μετα πατας ενα ενα τα πλην
και φευγουν
(οταν κανεις jb υπαρχουν εφαρμογες που το κανουν πιο ευκολα)


Αχά! Γι' αυτό τους βλέπω (τους Apple Developers) στην δουλειά, που πατούν παρατεταμένα το home hard-button κι εμφανίζεται μια γραμμή με εικονίδια!
Κατάλαβα...

Οταν κανεις double click το homebutton θα δεις οτι εφαρμογη ειχες ανοιξει πιο πριν να εμφανιζεται στο κατω μερος της οθονης...θα εχεις πατημενο το δαχτυλο σου πανω σε καποια εφαρμογη που σου εμφανιζει και θα τις σβυνεις απο κει...

Και οπως λεει και ο leon καποια στιγμη οταν θα μαθεις καλα το κινητο που κρατας και θα θελεις να κανεις σε αυτο jailbreak εκει εχει πολλα προγραμματα που τα κανουν ολα πιο ευκολα και γρηγορα..!


Ρε παιδί, εδώ έκανα "γης-μαδιάμ" το HD2, μέσα στο 4μηνο! Λες να μη... καταφύγω κάποια στιγμή στο jb; Χεχεχε...

Α... Και θέλω να μου προτείνετε μια ΚΑΛΗ/ΟΜΟΡΦΗ/ΑΝΘΕΚΤΙΚΗ/FULL-BODY (μαύρη ή διάφανη) θήκη για το 4άρι, γιατί ο φίλος ΚΡΑΤΗΣΕ (τη σούπερ) θήκη του για το 4s της γυναίκας του.

#43   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:36

Oυσιαστικά αν τελικά κάνεις τη διαδικασία, με Restore μέσω του RedSn0w.

Τα επαναφέρεις όλα μετά άφοβα.

Για αρχή όμως, δες αν έχεις τα SΗSH.


Άρα, εννοείς ότι ΘΑ ΚΑΝΩ KAI JB (που δεν είναι τώρα), για να το πάω στην 5άρα, ε;

#44   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:41

Εχεις δικιο αφου εκανες γης μαδιαμ το hd2 μπορεις να κανεις και το iphone σου το ιδιο..!!!το θεμα ειναι κατα ποσο ευκολο θα ειναι για σενα αν κανεις κατι λαθος πως να μπορεσεις να ξανα επαναφερεις το κινητο σου οπως ηταν...εκει ειναι που χρειαζεται η εμπηρια και το διαβασμα!!μην νομιζεις οτι ειμαι καλυτερος απο σενα σε καμια περιπτωση!

#45   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 10/02/2013 - 01:47

Όχι, δε σχετίζονται.. Απλά η διαδικασία του Downgrade θα γίνει μέσω RedSn0w και όχι iTunes.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες