Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Χαμηλό σήμα με το iPhone 5 λόγω μη απενεργοποίησης 3G στο background


  • Please log in to reply
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   aliask

aliask

    iPH Addict

  • 705 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2013 - 13:43

Παντως ηθελα να πω κατι που μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση...ασχετα με το προβλημα που υπαρχει σχετικα με 4G-3G σε Cosmote και Vodafone...

εγω με wind (που δεν εχει lte)...ειδα εξαιρετικα καλυτερο σημα με το iOS 7...(σιγουρο αυτο καθως στο γραφειο μου που δεν πιανει καμια...ουτε vod...ουτε cosm ...ουτε wind) τωρα πια εχω σημα και μπορω να μιλησω ανετα (το λεω διοτι το σημα δεν ειναι ψευτικο οπως μερικες φορες που βλεπουμε τελιτσες και παμε να μιλησουμε και δεν βγαινει γραμμη...)... Μου κανει λοιπον εντυπωση ποσο μπορει να αλλαξει μεσω software η αποδοση...διοτι εως τωρα νομιζα πως ειναι πιο πολυ θεμα hardware....



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/09/2013 - 14:40

Παντως ηθελα να πω κατι που μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση...ασχετα με το προβλημα που υπαρχει σχετικα με 4G-3G σε Cosmote και Vodafone...
εγω με wind (που δεν εχει lte)...ειδα εξαιρετικα καλυτερο σημα με το iOS 7...(σιγουρο αυτο καθως στο γραφειο μου που δεν πιανει καμια...ουτε vod...ουτε cosm ...ουτε wind) τωρα πια εχω σημα και μπορω να μιλησω ανετα (το λεω διοτι το σημα δεν ειναι ψευτικο οπως μερικες φορες που βλεπουμε τελιτσες και παμε να μιλησουμε και δεν βγαινει γραμμη...)... Μου κανει λοιπον εντυπωση ποσο μπορει να αλλαξει μεσω software η αποδοση...διοτι εως τωρα νομιζα πως ειναι πιο πολυ θεμα hardware....


Φίλε μου τα περισσότερα και σημαντικότερα θέματα μπορούν να λυθούν από ποιοτικό software, αν θέλει μια εταιρεία και αν διαθέσει ένα σοβαρό budget για τους developers της. Αυτό ισχύει εδώ και αρκετά χρόνια, όχι μόνο τώρα τελευταία.

#108   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 24/09/2013 - 18:21

"Οπότε nikosgnr δεν φαίνεται να είναι θέμα των παρόχων, αφού ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα συνύπαρξης των 3G και LTE toggles!.. "

kostas75, συγνωμμη που το λεω αλλα εχεις πολυ φαση πως βγαζεις συμπερασματα. Πως βρε θηριο εφτασες στο συμπερασμα οτι ειναι θεμα του IOS και της Apple? :-)

Εδω ο Nikosgr (και εγω ισως) εξηγουμε οτι το δικτυο που θελει να λειτουργησει μια εταιρεια παροχου ειναι αποκλειστικα δικη της ευθυνη και αποφαση και συμφερον της και συ συνεχιζεις να λες (με το συμπαθειο :-) ) οτι φταιει η Apple οτι δεν εχει ... Toggle 3g!

Για να το ξεκαθαρισω: το toggle ειναι απλα μια μεταβλητη που αν πχ ειναι 1 δινει εντολη στο ios να δειξει ενα toggle και αν πχ ειναι 0 στο ipcc τοτε δινει εντολη στο ios να το κρυψει. Ειναι απλος προγραμματισμος. Το ios οτι του ζητηθει, αυτο θα κανει.
Αν δηλ. Ο παροχος για τα συμφεροντα του θελει να σε κανει να λειτουργησεις σε 3G δεν ρωταει την Apple. Το ios εχει φτιαχτει να δινονται παραμετρους στα διαφορα API του συστηματος και αυτο ναν κανει την δουλεια. Αν υπαρχει χωρος για το API να και τα τρια toggle τοτε θα τα βγαλει, αναλογα παντα με το αρχειο διαρυθμισης του δικτυου που στελνει ο εκαστοτε παροχος. Ετσι ειναι ρυθμισμενα τα πραγματα και δουλευουν.

Ακου και ενα ακομα επιχειρημα: πως μπορει να ευθυνετε η Apple οταν δεν μπορει να γνωριζει ανα τον κοσμο αλλα ουτε και εχει ελεγχο επι αυτου για το που εχει αδυναμο σημα και ποια στρατηγικη ακολουθει καθε φορα ο καθε παροχος.
Η Apple θετει τα θεμελια και την επιλογη δυκτυου την κανουν οι χιλιαδες παροχη ανα τον κοσμο...

Αυτα και σορυ αν σε μπερδεψα. :-)

#109   nikos22

nikos22

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 24/09/2013 - 19:30

"Οπότε nikosgnr δεν φαίνεται να είναι θέμα των παρόχων, αφού ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα συνύπαρξης των 3G και LTE toggles!.. "

kostas75, συγνωμμη που το λεω αλλα εχεις πολυ φαση πως βγαζεις συμπερασματα. Πως βρε θηριο εφτασες στο συμπερασμα οτι ειναι θεμα του IOS και της Apple? :-)

Εδω ο Nikosgr (και εγω ισως) εξηγουμε οτι το δικτυο που θελει να λειτουργησει μια εταιρεια παροχου ειναι αποκλειστικα δικη της ευθυνη και αποφαση και συμφερον της και συ συνεχιζεις να λες (με το συμπαθειο :-) ) οτι φταιει η Apple οτι δεν εχει ... Toggle 3g!

Για να το ξεκαθαρισω: το toggle ειναι απλα μια μεταβλητη που αν πχ ειναι 1 δινει εντολη στο ios να δειξει ενα toggle και αν πχ ειναι 0 στο ipcc τοτε δινει εντολη στο ios να το κρυψει. Ειναι απλος προγραμματισμος. Το ios οτι του ζητηθει, αυτο θα κανει.
Αν δηλ. Ο παροχος για τα συμφεροντα του θελει να σε κανει να λειτουργησεις σε 3G δεν ρωταει την Apple. Το ios εχει φτιαχτει να δινονται παραμετρους στα διαφορα API του συστηματος και αυτο ναν κανει την δουλεια. Αν υπαρχει χωρος για το API να και τα τρια toggle τοτε θα τα βγαλει, αναλογα παντα με το αρχειο διαρυθμισης του δικτυου που στελνει ο εκαστοτε παροχος. Ετσι ειναι ρυθμισμενα τα πραγματα και δουλευουν.

Ακου και ενα ακομα επιχειρημα: πως μπορει να ευθυνετε η Apple οταν δεν μπορει να γνωριζει ανα τον κοσμο αλλα ουτε και εχει ελεγχο επι αυτου για το που εχει αδυναμο σημα και ποια στρατηγικη ακολουθει καθε φορα ο καθε παροχος.
Η Apple θετει τα θεμελια και την επιλογη δυκτυου την κανουν οι χιλιαδες παροχη ανα τον κοσμο...

Αυτα και σορυ αν σε μπερδεψα. :-)

Πως μπορεις να εισαι τοσο σιγουρος φιλε Altus?

Σε ολους τους παροχους παγκοσμιως, ο διακοπτης 3g ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΘΗΚΕ απο διακοπτη 4g (τουλαχιστον σε οσους εχουν δικτυο 4g)!

Το λογικοτερο ειναι λοιπον να υπαρχει επιλογη για ΕΝΑΝ διακοπτη (παντα εντολη 1) και να εξαρταται απο τον παροχο για τη φυση του διακοπτη. (3g ειτε 4g). προφανως αν ενας παροχος διαθετει δικτυο 4g θα προτιμησει την επιλογη του 4g διοκοπτη!

Οποτε το μπαλακι της ευθυνης πεφτει στην Apple.. 

Tα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη, την οποια ομως εχω αποκομησει απο ατελειωτες ωρες ψαξιμο στο net.. Δεν σου λεω οτι ειμαι σιγουρος, απλα ετσι φαινεται να εχουν τα πραγματα.

 

Κι οσο για το λογο που στην beta 6 υπηρχε 3g toggle, ο λογος ηταν πως απο την 6.1 εως και την beta 6, τα ipcc που ερχοντουσαν πακετο με την ipsw ηταν τα "παλια" (COSMOTE 14 και vfGR 14). ΑΝ ηθελε ο χρηστης, εκανε update στα φρεσκα carrier settings και ειχε 4G! Με την ios7 final ομως, τα ipcc που φοραει απο την αρχη το ipsw ηταν τα 'νεα'.



#110   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 24/09/2013 - 20:10

Νικο22, ηδη απαντησες μονος σου...! :-)

"Σε ολους τους παροχους παγκοσμιως, ο διακοπτης 3g ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΘΗΚΕ απο διακοπτη 4g (τουλαχιστον σε οσους εχουν δικτυο 4g)!".

Αυτο που λες οτι αντικατασταθηκε το εκανε η Apple ή οι παροχοι;

Σκεφτομαι και λεω: "Αν το εκανε η Apple και εβαλε το νεο ipcc οπως λες, γιατι η Cosmote δεν στελνει ενα καινουριο ipcc οπως κανει με τις ρυθμισεις για τα Data / MMS. Αφου ειναι ο τελευταιος αποδεκτης και μπορει να στειλει μηνυμα διαμορφωσης δικτυου γιατι δεν το κανει;

Αυτο ειναι το ερωτημα μου και λεω οτι φταιει η Cosmote. Εχει την δυνατοτητα αλλα δεν το κανει. Ειδες τα αρχεια διαμορφωσης δικτυου ipcc ειναι παντου στο διαδικτυο και ξερουμε τι μπορουν να κανουν. Μιλαω για τα παλια.

Η Apple μπορει να το δεχτω οτι ορισε σαν default αυτες τις ρυθμισεις.
Ο τελικος υπευθυνος ομως για την τελικη επιλογη διαμορφωσης δεν ειναι η Apple αλλα ο παροχος αναλογα με αυτο που θελει να κανει. Και εδω στην Ελλαδα το σημα 3G ειναι για τα γελια. Αρα;...... :-)

Αν απαντησεις εχεις και την απαντηση ποιος ευθυνεται για τις αλλαγες των δικτυων. :-)

#111   nikos22

nikos22

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 24/09/2013 - 21:47

Νικο22, ηδη απαντησες μονος σου...! :-)

"Σε ολους τους παροχους παγκοσμιως, ο διακοπτης 3g ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΘΗΚΕ απο διακοπτη 4g (τουλαχιστον σε οσους εχουν δικτυο 4g)!".

Αυτο που λες οτι αντικατασταθηκε το εκανε η Apple ή οι παροχοι;

Σκεφτομαι και λεω: "Αν το εκανε η Apple και εβαλε το νεο ipcc οπως λες, γιατι η Cosmote δεν στελνει ενα καινουριο ipcc οπως κανει με τις ρυθμισεις για τα Data / MMS. Αφου ειναι ο τελευταιος αποδεκτης και μπορει να στειλει μηνυμα διαμορφωσης δικτυου γιατι δεν το κανει;

Αυτο ειναι το ερωτημα μου και λεω οτι φταιει η Cosmote. Εχει την δυνατοτητα αλλα δεν το κανει. Ειδες τα αρχεια διαμορφωσης δικτυου ipcc ειναι παντου στο διαδικτυο και ξερουμε τι μπορουν να κανουν. Μιλαω για τα παλια.

Η Apple μπορει να το δεχτω οτι ορισε σαν default αυτες τις ρυθμισεις.
Ο τελικος υπευθυνος ομως για την τελικη επιλογη διαμορφωσης δεν ειναι η Apple αλλα ο παροχος αναλογα με αυτο που θελει να κανει. Και εδω στην Ελλαδα το σημα 3G ειναι για τα γελια. Αρα;...... :-)

Αν απαντησεις εχεις και την απαντηση ποιος ευθυνεται για τις αλλαγες των δικτυων. :-)

Οταν λες οτι εχει τη δυνατοτητα αλλα δεν το κανει, τι ακριβως εννοεις?

Αυτο προσπαθω να εξηγησω στο προηγουμενο post. Οτι το ios, προς το παρων, αφηνει μονο μια επιλογη για τον διακοπτη!

Αφου λοιπον η COSMOTE (και ο καθε παροχος) εχει διαθεσιμο δικτυο 4G, δεν ειναι προφανες οτι θα επιλεξει τον αναλογο διακοπτη? Αν δεν το εκανε, μετα θα παραπονουμασταν οτι δεν θα ειχαμε 4g στα 5ρια μας!

Η επιλογη ειναι αυτη που μας λειπει! Δηλαδη ο διπλος διακοπτης. Γι αυτο και η ευθυνη παει στην Apple!



#112   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/09/2013 - 23:31

Οταν λες οτι εχει τη δυνατοτητα αλλα δεν το κανει, τι ακριβως εννοεις?
Αυτο προσπαθω να εξηγησω στο προηγουμενο post. Οτι το ios, προς το παρων, αφηνει μονο μια επιλογη για τον διακοπτη!
Αφου λοιπον η COSMOTE (και ο καθε παροχος) εχει διαθεσιμο δικτυο 4G, δεν ειναι προφανες οτι θα επιλεξει τον αναλογο διακοπτη? Αν δεν το εκανε, μετα θα παραπονουμασταν οτι δεν θα ειχαμε 4g στα 5ρια μας!
Η επιλογη ειναι αυτη που μας λειπει! Δηλαδη ο διπλος διακοπτης. Γι αυτο και η ευθυνη παει στην Apple!


Συμφωνώ! Δεν γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει ακριβώς, διαφορετικά δεν θα το συζητούσαμε εδώ, θα το ξέραμε και θα το αποδεικνύαμε πιθανόν με σχετική παράθεση. Αλλά κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, και μετά από αρκετό ψάξιμο και δοκιμές και διασταυρώσεις διαπιστώσεων, έχουμε φτάσει πολλοί στο συμπέρασμα ότι δεν είναι θέμα παρόχου γιατί απλά δεν δίνεται η δυνατότητα στον πάροχο να μπορεί είτε α) να έχει ταυτόχρονα και LTE και 3G toggles, είτε β) να μπορεί να ορίσει την "συμπεριφορά" του LTE toggle ώστε να απενεργοποιείται και το 3G στο background.

Altus, δεν μπορώ να σου εξηγήσω διαφορετικά γιατί βγάζω αυτά τα συμπεράσματα, αλλά εκτός από τις παραπάνω εξηγήσεις πες ότι έχω και ένα.. "προαίσθημα" ότι έχω δίκιο! Όσο για τον χαρακτηρισμό σου ότι "έχω φάση" τον αγνοώ και το παίρνω πιο πολύ στην πλάκα!.... :)

#113   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 24/09/2013 - 23:57

Kosta και Niko και το βλεπω ευθυμα το θεμα. :-)
Δεν ειμαστε και διανοιες στο θεμα αυτο. :-)

Σκεφτηκα ομως κατι:
Συζηταμε οτι λειπει ακομα ενα toggle button. Δηλ. Να υπηρχε το toggle για το 4G και ενα ακομα toggle ταυτοχρονα για το 2G. Και μαλιστα το γεγονος οτι λειπει το δευτερο ειναι να το πουμε... αμελια της Apple, ok;

Εγω νομιζω οτι δεν θα χρειαζοταν κανενα αλλο toggle περαν αυτου που εχει για το 4G...!!! :-)
Τρελος θα πειτε. Για ακουστε:

Αυτη την στιγμη εχω μονο το toggle που ειναι υπευθυνο για την ενεργοποιηση του φοβερου 4G! Lol!

Παρατηρηστε ομως οτι εχουμε κατι ακομα..!:

Εχουμε τον διακοπτη "Δεδομενα"!

Κοιταξτε τι εννοω τελειως απλα.
Οταν εχω ανοιχτο το toggle 4G και το διακοπτη Δεδομενα ανοικτα, παιζω με δικτυο 4G. (Wow!).

Οταν εχω τον διακοπτη Δεδομενα ανοικτο και το toggle 4G κλειστο εχω σημα 3G. (Δευτερο WOW! :-)

Και τωρα τα μαγικα μου:

Οταν εχω κλειστο το toggle 4G και κλειστο τον διακοπτη Δεδομενα (τριτη κατασταση) τι λετε να συμβει; Voila, εχω την τριτη κατασταση που θελω που ειναι καθαρα σημα 2G.

Για πειτε μου τωρα χρειαζεται να κραζουμε την Apple που δεν εβαλε και δευτερο toggle ή την Cosmote που ακομα και τωρα δεν εχει κανει τιποτα για το προβλημα; ΟΕΟ!!! :-)

#114   Altus

Altus

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:AltusGR

Δημοσίευση 24/09/2013 - 23:59

"Δηλ. Να υπηρχε το toggle για το 4G και ενα ακομα toggle ταυτοχρονα για το 2G."

Σορυ, εκ παραδρομης εγραψα 2G αλλα εννουσα 3G. :-)

#115   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7,098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2013 - 00:04

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε;

 

Που λέει ότι όταν έχεις κλειστά τα δεδομένα (ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ) τότε μπορείς να σεφάρεις στο ιντερνετ?

 

Εγώ ξέρω ότι όντως έχεις 3G σήμα (ΜΟΝΟ για κλήσεις) , γιατί το σήμα των κλήσεων ακόμα και με κλειστους διακόπτες παραμένει 3G (τουλάχιστον αυτό θυμάμαι ότι έχουμε συζητήσει).

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις όλους τους διακόπτες κλειστους και να έχεις ιντερνετ.

 

Αν γίνεται , παρακαλώ κάποιος να ανεβάσει βιντεο με κλειστά δεδομένα και κλειστό wifi και να φορτώσει μια σελίδα στο safari.

 

Δεν θα ξεχάσουμε όσα ξέρουμε απόψε.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#116   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5,344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/09/2013 - 00:26

Nα εκφράσω και εγω την ταπεινή μου άποψη, μεσα απο διάβασμα και διασταύρωση άρθρων στον ελλαδικό, και κυρίως στον ξένο τύπο.

 

Μιλαμε για ενα πολύπλοκο, πολυέξοδο, και χρονοβόρο σχέδιο ανάπτυξης, ιδιαίτερα στην Ελλαδα. (LTE/4G

 

Εδω στην Γαλλια και μετα από τόσα δις που δωσανε οι πάροχοι, ειναι ακομα σε πιλοτικό σταδιο, και εχουν μπλέξει τα μπουτια τους με τις μπάντες. (τα 800MHz τα έχει η Orαnge π.χ και θα τα ήθελε και η Bouygues για τα 5αρια.)!!

 

Μέχρι στιγμής οτι και να σας λενε οι πάροχοι, η ότι και να εμφανίζει το iPhone στις ρυθμίσεις παρόχου, 4G δεν υπάρχει στην χωρα μας. 

 

Στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι στην νόρμα των 3Gultime η 3,9G.  Επιχειρούν δλδ αυτη την στιγμή διόγκωση του όγκου πληροφοριών, μεσα απο τις υπάρχουσες παλιές κατασκευές που εχουν.

 

Για αυτο και ο λόγος που πέφτει και το 3G αναγκαστικά. Πατανε πανω στην μπάντα του EDGE/2G/3G και αν κόψεις το ψευδο4G, λογικό ειναι να χάσεις και το 3G. 

Πιο απλα σκεφτείτε οτι κλείνοντας το 4G, ειναι οπως οταν κλείνατε παλιά τον διακόπτη του 3G.  Ίδιο αποτέλεσα.

 

Αν ειχε στηθεί σωστα, δεν θα έπρεπε να χάνατε ποτε καμια κληση. Δείτε το παραπανω λινκ που σας δίνω, στην ενότητα ΄Χαρακτηριστικά' 10η μπιλιτσα.

 

Χρησιμοποιώντας λοιπον το απαρχαιωμένο σύστημα GSM της μέχρι προτινου τηλεπικοινωνίας, προσπαθούν να ανεβάσουν το debit. Αλλα σε καμια περίπτωση δεν μπορεί να ονομαστεί 4G LTE.

 

Το 2008 η διεθνής ένωση τηλεπικοινωνιών (UIT-R η σκέτο ITU) αποφάσισαν ότι για να αξίζει αυτη την ονομασία (4G/LTE) θα πρεπει να πλαφωναρουν το debit σε  1Gb/s. 

 

Ολα τα debit με την νόρμα 3,4,5 του 4G LTE, με αντίστοιχα 100Mb/s, 150Mb/s & 300Mb/s είναι 2,4 3,6 και 7 φορές παραπάνω από τα 42,5Mb/s του υπάρχοντος DC-HSPA.

(ταχύτητες δλδ που δύσκολα θα δείτε σε καθημερινή χρήση)

 

Και εδω έρχεται η 'κομπίνα' τωρα! Παρ'ολη την τεχνολογία στον τηλεπικοινωνιακό τομέα, η τεχνολογία SMOS δεν εχει αναπτυχθεί αντίστοιχα.

 

Με ενα τσιπακι σημερα με μήκος 'σχαρας' στα 32nm η 28nm, πρεπει να περιμενουμε αρκετά μέχρι να φτάσει σε ένα ικανοποιητικό σταδιο για μια επαρκή στήριξη και σωστη εκμετάλλευση της τεχνολογίας 4G. (τουλάχιστον 22nm για αρχή και μετα στα 14nm)

 

Οποτε όπως καταλαβαίνετε, απο την μια η κοροϊδία, αργοπορία των παρόχων να στήσουν απο την αρχή ενα συστημα που να ανταποκρίνεται πληρως σε αυτή τη νορμα (4G), και απο την άλλη οι εταιρίες με τα τερματικά (τηλ) που δεν μπορούν να μας προσφερουν την αντίστοιχη υπηρεσία όπως πρέπει, είμαστε ακόμα μακριά για πανηγυρισμούς και κορδέλες! 

 

Φιλικα Λουκάς 

 

;-)


Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 25/09/2013 - 00:34.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#117   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/09/2013 - 00:28

Και τωρα τα μαγικα μου:

Οταν εχω κλειστο το toggle 4G και κλειστο τον διακοπτη Δεδομενα (τριτη κατασταση) τι λετε να συμβει; Voila, εχω την τριτη κατασταση που θελω που ειναι καθαρα σημα 2G.
)

Εδώ εισαι λάθος...ακόμη και με όλους τους διακόπτες κλειστούς, έχεις 3G σήμα και όχι 2G
Μόνο όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο 3G σήμα θα γυρίσει σε 2G
Πρόσεξε μιλάω για σήμα...ομιλία δηλαδή με 3G

Τελευταία επεξεργασία από: ForceF, 25/09/2013 - 00:29.


#118   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7,098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 25/09/2013 - 00:30

Εδώ εισαι λάθος...ακόμη και με όλους τους διακόπτες έχεις 3G σήμα και όχι 2G
Μόνο όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο 3G σήμα θα γυρίσει σε 2G
Πρόσεξε μιλάω για σήμα...ομιλία δηλαδή με 3G

 

Χρυσοστομε σε αγαπάω! :P κοντεύω να ξεχάσω όσα ξέρω ξαφνικά.

 

Άλλο 3G Data παιδιά (που τα κλείνετε και δεν έχετε 3G) , άλλο ομιλία σε 3G (που ΟΤΙ και να κάνετε θα μιλάτε με 3G σήμα , εκτός αν δεν υπάρχει κάλυψη).


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#119   ForceF

ForceF

    iPH Contributor

  • 958 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 25/09/2013 - 00:44

Πιο απλα σκεφτείτε οτι κλείνοντας το 4G, ειναι οπως οταν κλείνατε παλιά τον διακόπτη του 3G. Ίδιο αποτέλεσα
;-)

Δεν ειναι το ίδιο
Παλιά κλείναμε το 3G και σερφαραμε/μιλουσαμε με 2G. Κλείναμε και τα δεδομένα και μόνο μιλούσαμε με 2G
Τώρα κλείνουμε το 4G και σερφαρουμε/μιλάμε με 3G. Κλείνουμε τα δεδομένα και μόνο μιλάμε με 3G. Το 2G ενεργοποιείται μόνο όταν δεν υπάρχει 3G

Τελευταία επεξεργασία από: ForceF, 25/09/2013 - 00:46.


#120   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5,344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 25/09/2013 - 01:02

Συγνώμη αλλα δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις;;

 

Από οτι κατάλαβα, οι φιλοι μας στην Ελλάδα παραπονούνται ότι με το κλείσιμο του 4G, δεν του δίνεται η ευκαιρία να απενεργοποιήσουν, η όχι το 3G, γιατι απλώς δεν υπάρχει ο διακόπτης. Και ανάλογα την κάλυψη που εχουν, μπορεί για αυτον τον λογο να χανουν μεχρι και κλήση. 

 

Τα λεω σωστά μεχρι εδώ για να συνεχίσω παρακατω...;;


∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες