Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Χαμηλό σήμα με το iPhone 5 λόγω μη απενεργοποίησης 3G στο background


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1.024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 06/04/2013 - 20:54

Περιμένω να ελέγξω το LTE ενός φίλου μου με τον 3ο Γαλαξία...σύντομα θα έχω νέα..ελπίζω...
εκτός και αν μπορεί να το κάνει κάποιος πιο άμεσα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 06/04/2013 - 21:56

Δυστυχώς ναι, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε την Apple να το διορθώσει, μπορεί να πάρει και κανά χρόνο μέχρι να ξυπνήσουν καινα το φτιάξουν.. Οπότε ίσως να έχει κυκλοφορήσει το 5S, που ΙΣΩΣ να μην έχει το πρόβλημα.

Η άλλη "λύση" είναι να φύγουμε από Apple και να πάρουμε άλλα smartphones!!


Εχεις απολυτο δικιο. Οταν με το καλο υποστηριξει LTE η Vodafone δε θα το ενεργοποιησω με τπτ, μεχρι να τεσταριστει πληρως τουλαχιστον.

Μα καλα στη cosmote δε γινεται το βγαλεις με καποιο τροπο;

You'll Never Walk Alone


#48   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/04/2013 - 22:08

Εχεις απολυτο δικιο. Οταν με το καλο υποστηριξει LTE η Vodafone δε θα το ενεργοποιησω με τπτ, μεχρι να τεσταριστει πληρως τουλαχιστον.

Μα καλα στη cosmote δε γινεται το βγαλεις με καποιο τροπο;

την στιγμη που θα περασεις τις ρυθμισεις μετα δεν μπορεις να κανεις τιποτα πλεον..μονο με restore και να μην ξανακανεις τις ρυθμισεις που σου στελνει η cosmote για να μπορεις να εχεις lte

#49   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/04/2013 - 22:10

αλλα οποιος κανει restore και ειναι σε jailbreak συνεπως και το χανει αφου θα χρειαστει να παει στην 6.1.3 και εκει υπαρχει μονο tethered

#50   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 07/04/2013 - 12:19

την στιγμη που θα περασεις τις ρυθμισεις μετα δεν μπορεις να κανεις τιποτα πλεον..μονο με restore και να μην ξανακανεις τις ρυθμισεις που σου στελνει η cosmote για να μπορεις να εχεις lte


Δεν νομίζω ότι επηρρεάζουν οι ρυθμίσεις της Cosmote για το LTE, εγώ και πριν πάω να ενεργοποιήσω τις ρυθμίσεις αυτές πάλι το ίδιο χάλι σήμα είχα. Πιστεύω ότι είναι σφάλμα στον iOS κώδικα της Apple σχετικά με την λειτουργία LTE, και πιθανότατα επηρρεάζει κάποιους παρόχους, όπως η Cosmote. Μόνο έτσι εξηγείται ότι με Vodafone στο 5-άρι έχω full σήμα και με την ίδια κάρτα SIM στο 4-άρι έχω full σήμα στην Cosmote. Δεν ξέρω αν είναι και εν μέρει θέμα παρόχου, με τις ρυθμίσεις που έχουν κάνει στις κεραίες τους για τον διαμοιρασμό σήματος σε LTE capable συσκευές.


#51   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 07/04/2013 - 12:55

Δεν νομίζω ότι επηρρεάζουν οι ρυθμίσεις της Cosmote για το LTE, εγώ και πριν πάω να ενεργοποιήσω τις ρυθμίσεις αυτές πάλι το ίδιο χάλι σήμα είχα. Πιστεύω ότι είναι σφάλμα στον iOS κώδικα της Apple σχετικά με την λειτουργία LTE, και πιθανότατα επηρρεάζει κάποιους παρόχους, όπως η Cosmote. Μόνο έτσι εξηγείται ότι με Vodafone στο 5-άρι έχω full σήμα και με την ίδια κάρτα SIM στο 4-άρι έχω full σήμα στην Cosmote. Δεν ξέρω αν είναι και εν μέρει θέμα παρόχου, με τις ρυθμίσεις που έχουν κάνει στις κεραίες τους για τον διαμοιρασμό σήματος σε LTE capable συσκευές.

Kαι εγώ πριν το LTE είχα χάλια σήμα. Μετά την 6.1 το σήμα έγινε @#$%!*@

#52   Konstantinosdj

Konstantinosdj

    iPH Addict

  • 851 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Konstantinosdj

Δημοσίευση 07/04/2013 - 13:14

Kαι εγώ πριν το LTE είχα χάλια σήμα. Μετά την 6.1 το σήμα έγινε @#$%!*@


Εγω στο σπιτι ειχα χαλια σημα με το iPhone 5.To πλυ 2 γραμμες ειχα.Πηρα στην Cosmote και τους ειπα το προβλημα.Μου ειπαν οτι θα κανουν ελεγζο στις κεραιες που εχει κοντα σε μενα.Να σημειωσω οτι μονο στο σπιτι μου ειχα προβλημα.Σε αλλα μερη δεν εχω προβλημα.Αφου περασανε 2-3 μερες βλεπω οτι εχω καλυτερο σημα.3-4 γραμμες.Ας το δοκιμασει οποιος εχει προβλημα να μιλησει με την Cosmote

#53   grybotasis

grybotasis

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:grybotasis

Δημοσίευση 07/04/2013 - 13:42

Καλησπέρα και εγώ είχα κάποιες φοβίες πάνω σε αυτό το θέμα αλλά παρατήρησα (μετά από αλλαγή τηλεφώνου βέβαια γιατί βγήκε προβληματικό αν ξέρετε το θέμα με την πράσινη κυλίδα στο κάτω μέρος της οθόνης) οτι δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα βέβαια σε κάποιες περιοχές πέφτει αλλά δεν μου έτυχε να είμαι πολλές φορές με μία γραμμή.... Αντιθέτως και γρηγορες ταχύτητες (οχι στο κέντρο της Αθήνας) και καλό σημα.... Ακόμη το κινήτο έπιασε σε καποια φάση με 4G(LTE) στο κέντρο 60 Mbps (θα το αναρτήσω αργότερα ) οπότε δεν νομίζω οτι είναι θεμα Cosmote

#54   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 08/04/2013 - 01:46

Παιδιά, ίσως έχω καλά νέα για όσους τουλάχιστον έχουν JB συσκευή: Έχοντας εγκαταστήσει την εφαρμογή Battery Doctor Pro από Cydia, δίνεται η δυνατότητα να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις ώστε να εξοικονομήσεις μπαταρία. Μία από αυτές τις ρυθμίσεις είναι το 3G. Δοκιμάζοντας λοιπόν και κάνοντας off το 3G (και τα Data) κατάφερα να δω γενικότερα πολύ καλύτερο σήμα στο 5-άρι με Cosmote! Συγκεκριμένα βλέπω συνήθως 3-4 μπάρες (πιο συχνά 4 μπάρες!), κάποιες φορές και 5(!!)! Δοκιμάστε το αν έχετε JB, και πέστε μου! Πρέπει να διορθώνει το πρόβλημα που έχει προκύψει με την εξαφάνιση (μετά την εισαγωγή του LTE) του κουμπιού για το 3G. Θα το κοιτάξω προσεκτικά αυτές τις μέρες και θα σας πω τι γίνεται σε βάθος χρόνου. Μέχρι στιγμής από τη ώρα που το δοκίμασα, έχω καλά αποτελέσματα! Αν το επαληθεύσετε και εσείς, τότε σημαίνει πως έχει κάνει μεγάλη "πατάτα" η Apple! Ίσως αν υπάρχει σε κάποιες περιοχές καλό και σταθερό σήμα LTE ή έστω 3G, να μην είναι αισθητό το πρόβλημα και να έχουν σήμα μια χαρά κάποιοι. Αν όμως το σήμα 3G της περιοχής είναι χαμηλό, τότε μάλλον αυτός είναι ο λόγος του προβλήματος που έχουμε οι περισσότεροι με το σήμα της Cosmote, καθώς μάλλον 3G προσπαθεί να πιάσει και το βλέπουμε χάλια, και ας μην φαίνεται στην οθόνη μας η ένδειξη!.....

Τελευταία επεξεργασία από: Kostas75, 08/04/2013 - 01:47


#55   dimosx

dimosx

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/04/2013 - 08:23

Battery Doctor Pro απο που το κατεβαζουμε?

#56   Leo10

Leo10

    iPH Contributor

  • 982 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 08/04/2013 - 08:23

Παιδιά, ίσως έχω καλά νέα για όσους τουλάχιστον έχουν JB συσκευή: Έχοντας εγκαταστήσει την εφαρμογή Battery Doctor Pro από Cydia, δίνεται η δυνατότητα να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις ώστε να εξοικονομήσεις μπαταρία. Μία από αυτές τις ρυθμίσεις είναι το 3G. Δοκιμάζοντας λοιπόν και κάνοντας off το 3G (και τα Data) κατάφερα να δω γενικότερα πολύ καλύτερο σήμα στο 5-άρι με Cosmote! Συγκεκριμένα βλέπω συνήθως 3-4 μπάρες (πιο συχνά 4 μπάρες!), κάποιες φορές και 5(!!)! Δοκιμάστε το αν έχετε JB, και πέστε μου! Πρέπει να διορθώνει το πρόβλημα που έχει προκύψει με την εξαφάνιση (μετά την εισαγωγή του LTE) του κουμπιού για το 3G. Θα το κοιτάξω προσεκτικά αυτές τις μέρες και θα σας πω τι γίνεται σε βάθος χρόνου. Μέχρι στιγμής από τη ώρα που το δοκίμασα, έχω καλά αποτελέσματα! Αν το επαληθεύσετε και εσείς, τότε σημαίνει πως έχει κάνει μεγάλη "πατάτα" η Apple! Ίσως αν υπάρχει σε κάποιες περιοχές καλό και σταθερό σήμα LTE ή έστω 3G, να μην είναι αισθητό το πρόβλημα και να έχουν σήμα μια χαρά κάποιοι. Αν όμως το σήμα 3G της περιοχής είναι χαμηλό, τότε μάλλον αυτός είναι ο λόγος του προβλήματος που έχουμε οι περισσότεροι με το σήμα της Cosmote, καθώς μάλλον 3G προσπαθεί να πιάσει και το βλέπουμε χάλια, και ας μην φαίνεται στην οθόνη μας η ένδειξη!.....

Και το battery doctor pro πόσο έχει;

#57   sotzyg

sotzyg

    iPH Member

  • 266 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:iphone 12 pro max

Δημοσίευση 08/04/2013 - 08:49

Δεν νομίζω ότι επηρρεάζουν οι ρυθμίσεις της Cosmote για το LTE, εγώ και πριν πάω να ενεργοποιήσω τις ρυθμίσεις αυτές πάλι το ίδιο χάλι σήμα είχα. Πιστεύω ότι είναι σφάλμα στον iOS κώδικα της Apple σχετικά με την λειτουργία LTE, και πιθανότατα επηρρεάζει κάποιους παρόχους, όπως η Cosmote. Μόνο έτσι εξηγείται ότι με Vodafone στο 5-άρι έχω full σήμα και με την ίδια κάρτα SIM στο 4-άρι έχω full σήμα στην Cosmote. Δεν ξέρω αν είναι και εν μέρει θέμα παρόχου, με τις ρυθμίσεις που έχουν κάνει στις κεραίες τους για τον διαμοιρασμό σήματος σε LTE capable συσκευές.


+1
Και στο δικό μου ακριβώς το ίδιο και πριν την ενεργοποίηση του LTE και μετά το ίδιο χάλια σήμα έχω...

#58   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 08/04/2013 - 08:53

Battery Doctor Pro απο που το κατεβαζουμε?


Απο bigboss...Γραφτο BatteryDctorPro και πατα search αλλιως δε θα στο βγαλει.


Και το battery doctor pro πόσο έχει;


Free ειναι.

#59   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 08/04/2013 - 09:26

Λαθος το εγραψα. :P

BatteryDoctorPro γραψτο.

#60   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 08/04/2013 - 10:51

Μόνο προσέξτε να βάλετε την έκδοση 3.6.1-224 και όχι την τελευταία (3.6.5-224)!
Δείτε στο post: http://forums.macrum...d.php?t=1538409
"Just a heads up to stay away from the latest update (version 3.6.5-224) as one of the "fixes" changes the 4G toggle to LTE on the iPhone 5. While some people might like this change, it removes the ability to toggle between 4G and Edge... something that I found much more useful. People wanting to keep the ability to toggle to Edge should stay with version 3.6.1-224."

Η τελευταία έκδοση αλλάζει την ρύθμιση του 3G σε LTE για το iPhone 5, οπότε δεν θα γίνεται το "κόλπο" με την απενεργοποίηση του 3G, για να πάρουμε το full GSM σήμα!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες