Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Χαμηλό σήμα με το iPhone 5 λόγω μη απενεργοποίησης 3G στο background


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
179 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/09/2013 - 00:55

Ισχύει αυτό που είπα και πιο πάνω..

 

Πλέον οι περισσότεροι πάροχοι στο κόσμο απενεργοποιούν το 2G για αυτό και δε βλέπεις το διακόπτης για κλείσιμο του 3G.

 

Διαμαρτυρίες υπάρχουν και στα Forum της Apple αλλά το ποσοστό που χρηστών που αντιλαμβάνεται το λάθος, είναι πολύ μικρό δυστυχώς σε σχέση με τους υπόλοιπους..

 

Το περισσότερο κόσμο δεν τον νοιάζει. Τη δουλειά του θέλει να κάνει.. Μη κοιτάς εμείες εδώ που έχουμε τρελαθεί με το συγκεκριμένο ζήτημα.. :)


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2013 - 00:59

Αυτον τον παροχο που το παιζει νταης αμα τον βρω μπροστα μου θα τον κανω κομματακια. :)

Λοιπον εκανα σημερα ενα τεστ.


Ηρθε φιλος με 4S και ios7 final. Βλεπω Cosmote και 5 τελειες. Λεω εδω ειμαστε.

Εμενα διπλα το πενταρι με 2-3 τελειες.

Γνωριζοντας οτι πλεον ακομα και με κλεισμενα τα δεδομενα το δικτυο μου ειναι 3G κανω το εξης:

Βαζω και το κινητο του σε 3G. Και βουαλα!

Το κινητιο του φιλου μου ειχε ακριβως το ιδιο σημα με το δικο μου! 2-3 γραμμες!

Σβηνω το 3G toggle του (εμεις στο πενταρι ειπαμε δεν το εχουμε - ξεχαστε το! :) ) και τι βλεπω οεο;;;

Οτι το κινητο του εκτοξευεται στις 5 τελειες (γραμμες)!

Συμπερασμα: Την μαλ....κια την εχει κανει η Cosmote και οποια στο διαολο εταιρεια αλλη ΜΟΝΟ στα κινητα που εχουν δυνατοτητα 4G / LTE.

Σημαινει οτι το 4S δουλευε κανονικοτατα σε 2G δικτυο γιαυτο και ειχε περισσεια σηματος, ενω το πενταρι μονο σε 3G (εκτος και αν δεν το εβρισκε οποτε τοτε μονο το πασαρει σε 2G απο αναγκη).

Αρα δεν φταιει το iOS και η Apple αλλα καθαρα ο παροχος (να παει στο διαολο και παλι).

Αρα ειμαστε στο θεμα ipcc και οτι μπορει να κανει καποιος στο να αλλαξει / διορθωσει ενα τετοιο αρχειο ωστε να το δει το iTunes και να στειλει το αρχειο στο κινητο. Πλεον σαν .iPSW.

Ή να ελπιζουμε στο JB και να περιμενουμε μια εφαρμογη που να κανει αυτη την δουλεια (αραγε οι ξενοι θα μας σκεφτουνε...) κλαψ!

Αυτα και συνεχιστε το κραξιμο προς πασα κατευθυνση και καθε καταστημα Cosmote!!!!


Γιατι φταιει ο παροχος;αν το γαμημενο ios 7 σου ειχε επιλογη να γυρισεις απο 3g σε 2g τοτε ολα θα ηταν καλα.γιατι πρεπει να εχω μονιμα το 3g ενεργο οταν δεν θελω δεδομενα;δεν καταλαβαινω.δηλαδη αν ανεβω στον ολυμπο εγω και ενας φιλος μου που εχει το 5 αρι αλλα με ios 6 μεσα και εγω δεν εχω καθολου σημα επειδη εκεινδεν εχει καθολου 3g ενω ο φιλος μου εχει κανονικα σημα φταιει ο παροχος;

RF forever


#93   kws25mi

kws25mi

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 24/09/2013 - 01:24

παιδια το iOS 7 εχει επιλογη για να κλεινεις το 3G, ειναι απλα θεμα παροχου, εγω πχ εχω Wind, η οποια δεν εχει lte, κ μου εμφανιζει κανονικα το toggle του 3g/gprs
απλα οσες εταιρειες εχουν lte σαν κατωτερο οταν το κλεινεις ειναι το 3g


δειτε κ την φωτο
Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1379978596.931538.jpg   223,34KB   29 λήψεις

#94   chris01

chris01

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2013 - 06:51

Η πατάτα είναι της Apple και μόνο της Apple. Θα έπρεπε να δώσει ξεχωριστά toggle για LTE και 3G.

Το πρόβλημα αυτό άλλωστε υπήρχε ήδη από το ios 6.1, αλλά τουλάχιστο εκεί ήταν επιλογή σου να

μην περάσεις τα carrier settings.



#95   Querd

Querd

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2013 - 10:48

ρε παιδιά όσοι έχετε κάνει jailbreak γιατί δεν κάνετε edit τα .plist του συγκεκριμένου παρόχου που έχετε πρόβλημα? [πχ Cosmote] και να κάνετε "allow" την εμφάνιση του 3g διακόπτη? δεν μπορεί να μην γίνετε..



#96   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3.130 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/09/2013 - 10:51

Εμενα το προβλημα ηρθε με ios 7 το οποιο δεν εχει πια διακοπτη 3g...υπαρχει περιπτωση αν παρω στη voda να μου στειλει ρυθμισεις και να αλλαξει αυτο;

RF forever


#97   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/09/2013 - 11:05

Τα παράπονα σας για τους διακόπτες στους παρόχους.

 

Αυτοί είναι υπεύθυνοι για τη (μη) υπάρξη τους.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#98   papakondas

papakondas

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/09/2013 - 11:08

Πάλι Iphone θα πάρεις....



#99   chris01

chris01

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2013 - 12:01

Είπαμε 2 διαφορετικοί διακόπτες (ένας για 3G και άλλος για LTE) δε μπορούν να υπάρξουν !


Τελευταία επεξεργασία από: chris01, 24/09/2013 - 12:02


#100   Querd

Querd

    iPH User

  • 147 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2013 - 12:07

http://prntscr.com/1t5vdn



#101   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/09/2013 - 12:11

ρε παιδιά όσοι έχετε κάνει jailbreak γιατί δεν κάνετε edit τα .plist του συγκεκριμένου παρόχου που έχετε πρόβλημα? [πχ Cosmote] και να κάνετε "allow" την εμφάνιση του 3g διακόπτη? δεν μπορεί να μην γίνετε..


Φίλε μου το έχω ψάξει, δεν φαίνεται να είναι τόσο απλό. Πειραματίστηκα και σε συνδυασμό με το Battery Doctor Pro (Cydia app), το οποίο είναι η μόνη λύση για την απενεργοποίηση του 3G, και πειράζοντας ρυθμίσεις σε ένα συγκεκριμένο αρχείο (δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιο ήταν). Δεν γινόταν όμως τίποτα, γιατί απλά το αρχείο άλλαζε δυναμικά κάθε φορά, μάλλον ανάλογα με τις predefined ρυθμίσεις του παρόχου. Δεν έχω βρει κανένα post στο Internet για αρχείο που να περιέχει ρυθμίσεις για toggles, αν το έχει βρει κάποιος ας το κάνει post εδώ να το δούμε.
Αλλά είναι τουλάχιστον βλακεία να τραβάμε όλο αυτό το λούκι και να ψαχνόμαστε σε forums όπως αυτό εδώ μέσα, και όλα αυτά για την ηλιθιότητα ή την αδιαφορία κάποιων κύριων στην Apple, οι οποίοι οφείλουν να σκεφτούν και να σεβαστούν ότι πουλάνε το προϊόν τους και σε χώρες με όχι τόσο καλή και πλήρη κάλυψη 3G και όχι μόνο στην Αμερική!....


#102   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/09/2013 - 12:14

http://prntscr.com/1t5vdn


Οπότε nikosgnr δεν φαίνεται να είναι θέμα των παρόχων, αφού ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα συνύπαρξης των 3G και LTE toggles!.. :(

#103   chris01

chris01

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2013 - 13:01

Οπότε nikosgnr δεν φαίνεται να είναι θέμα των παρόχων, αφού ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα συνύπαρξης των 3G και LTE toggles!.. :(

Ε βέβαια, αν υπήρχε η δυνατότητα δε θα το είχε κάνει ούτε ένας πάροχος στον κόσμο;

Ας επικεντρωθούμε στο πώς μπορούμε να περάσουμε τα παλιά carrier settings.



#104   Kostas75

Kostas75

    iPH Addict

  • 735 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 24/09/2013 - 13:10

Ε βέβαια, αν υπήρχε η δυνατότητα δε θα το είχε κάνει ούτε ένας πάροχος στον κόσμο;
Ας επικεντρωθούμε στο πώς μπορούμε να περάσουμε τα παλιά carrier settings.

Δεν είναι λύση αυτό. Δεν αγοράσαμε 4G κινητό για να το χρησιμοποιούμε ως 3G. Αν κάποιος το δέχεται αυτό καλύτερα να αλλάξει κινητό με ένα άλλο 4G χωρίς προβλήματα στο GSM σήμα όπου δεν υπάρχει κάλυψη 3G. Εγώ πάντως δεν το δέχομαι.

Τελευταία επεξεργασία από: Kostas75, 24/09/2013 - 13:13


#105   chris01

chris01

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/09/2013 - 13:34

Δεν είναι λύση αυτό. Δεν αγοράσαμε 4G κινητό για να το χρησιμοποιούμε ως 3G. Αν κάποιος το δέχεται αυτό καλύτερα να αλλάξει κινητό με ένα άλλο 4G χωρίς προβλήματα στο GSM σήμα όπου δεν υπάρχει κάλυψη 3G. Εγώ πάντως δεν το δέχομαι.

Καλά για μένα σε κινητό δεν έχει κανένα νόημα το LTE, ειδικά εδώ που ακόμα και η κάλυψη σε 3G είναι άθλια. Πάντως καταλαβαίνω τι λες, αλλά αν περιμένεις να αλλάξεις

τα μυαλά της Apple...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες