Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Sos Ιδεες για αθληματα ή γυμναστικη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
70 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 664 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2015 - 18:43

Τελικα ξεκινησα crossfit!! Φαινεται πολυ ενδιαφερον αλλα αυτο που μ τη σπαει ειναι οτι ενω θελω να χασω κιλα, θα παρω καθως θα παρω σε μυικη μαζα. Καλυτερο απτο λιπος αλλα κ παλι ο αριθμος στη ζυγαρια που θα ειναι πανω θα με ενοχλει!!


Ποιος σου λέει ότι θα πάρεις κιλά και γιατί ;Μυική μάζα μόνο με αλλά πράγματα κτλ θα πάρεις (δια μαγείας δεν !!!)
η ζυγαριά δεν ανεβαίνει σε καμία άσκηση όταν γυμνάζεστε καλά σωστά και η διατροφή παραμένει όπως ήταν (θα Έπρεπε να άλλαζες και την διατροφή σου αν είχες σκοπό να αυξήσεις μυική ιστό)
Υπάρχουν άνθρωποι που παιδεύονται χρόνια να αυξήσουν την μυική τους μάζα μόνο με την γυμναστική και κάνουν μια τρύπα στο νερό ...μην ακούς κανέναν και συνέχισε να γυμνάζεσε ,προςεχε την διατροφή σου( με την ανάλογη βοήθεια αν δεν γνωρίζεις) ώστε να χάσεις τους πόντους που θέλεις και ξεκολλά με την ζυγαριά ....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   IreneK1990

IreneK1990

    iPH Elite Poster

  • 3.236 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/07/2015 - 19:58

Ποιος σου λέει ότι θα πάρεις κιλά και γιατί ;Μυική μάζα μόνο με αλλά πράγματα κτλ θα πάρεις (δια μαγείας δεν !!!)
η ζυγαριά δεν ανεβαίνει σε καμία άσκηση όταν γυμνάζεστε καλά σωστά και η διατροφή παραμένει όπως ήταν (θα Έπρεπε να άλλαζες και την διατροφή σου αν είχες σκοπό να αυξήσεις μυική ιστό)
Υπάρχουν άνθρωποι που παιδεύονται χρόνια να αυξήσουν την μυική τους μάζα μόνο με την γυμναστική και κάνουν μια τρύπα στο νερό ...μην ακούς κανέναν και συνέχισε να γυμνάζεσε ,προςεχε την διατροφή σου( με την ανάλογη βοήθεια αν δεν γνωρίζεις) ώστε να χάσεις τους πόντους που θέλεις και ξεκολλά με την ζυγαριά ....

προσπαθω να φτιαξω την διατροφη μου οσο μπορω. Ε ναι δεν θα σταματησω να γυμναζομαι αλιμονο, απλα θελω να χασω κ κιλα

#48   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 664 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/07/2015 - 23:22

Και θα τα χάσεις !!! Υπομονή δείξε,πετά την ζυγαριά και πάρε μεζούρα .θα καταλάβεις την πλάνη που δημιουργεί η ζυγαριά βγαζοντας κάθε μέρα αλλά νούμερα που σου διαλύουν την ψυχολογία ...μετά τον 1-2 μήνα θα δεις να αποδίδουν οι κόποι σου ...βλέποντας την διαφορά στα ρούχα που θα σου πέφτουνε ....

#49   IreneK1990

IreneK1990

    iPH Elite Poster

  • 3.236 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 20/07/2015 - 20:20

Και θα τα χάσεις !!! Υπομονή δείξε,πετά την ζυγαριά και πάρε μεζούρα .θα καταλάβεις την πλάνη που δημιουργεί η ζυγαριά βγαζοντας κάθε μέρα αλλά νούμερα που σου διαλύουν την ψυχολογία ...μετά τον 1-2 μήνα θα δεις να αποδίδουν οι κόποι σου ...βλέποντας την διαφορά στα ρούχα που θα σου πέφτουνε ....

εχω τρομερο προβλημα με τα κιλα μου και τη ζυγαρια. να φανταστεις ζυγιζομαι καθε μερα και η ψυχολογια της μερας μου εξαρταται απτο αν θα παρω ή αν θα χασω γραμμαρια. αν εχω παρει πανω απο μισο κιλο σε μια μερα την επομενη δεν τρωω καθολου και χανω ενα ολοκληρο μετα. πρεπει να ξεκινησω προγραμμα διατροφης αναλογα με το σωματοτυπο μου και το ποσο γυμναζομαι αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να παω σε διαιτολογο/διατροφολογο για να μπορω να ακολουθω μια διατροφη. μονο με καποιον ειδικο θα μπορεσω να βαλω το προγραμμα στη ζωη μου και να μεινω σαυτο γιατι θα ειναι μεγαλο κινητρο αν εχεις καποιον να συμβουλευεσαι και να πληρωνεις φυσικα. αλλα θα δω τι θα κανω μονη μου. η αρχη ειναι που επανηλθα στη γυμναστικη κ που γενικα προσεχω κ δεν τρωω βλακειες οσο μπορω :P



#50   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/07/2015 - 20:43

εχω τρομερο προβλημα με τα κιλα μου και τη ζυγαρια. να φανταστεις ζυγιζομαι καθε μερα και η ψυχολογια της μερας μου εξαρταται απτο αν θα παρω ή αν θα χασω γραμμαρια. αν εχω παρει πανω απο μισο κιλο σε μια μερα την επομενη δεν τρωω καθολου και χανω ενα ολοκληρο μετα. πρεπει να ξεκινησω προγραμμα διατροφης αναλογα με το σωματοτυπο μου και το ποσο γυμναζομαι αλλα δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να παω σε διαιτολογο/διατροφολογο για να μπορω να ακολουθω μια διατροφη. μονο με καποιον ειδικο θα μπορεσω να βαλω το προγραμμα στη ζωη μου και να μεινω σαυτο γιατι θα ειναι μεγαλο κινητρο αν εχεις καποιον να συμβουλευεσαι και να πληρωνεις φυσικα. αλλα θα δω τι θα κανω μονη μου. η αρχη ειναι που επανηλθα στη γυμναστικη κ που γενικα προσεχω κ δεν τρωω βλακειες οσο μπορω :P

Καταρχήν χαλάρωσε...Από εκεί και πέρα το μισό κιλό που λες σκέψου την ώρα που θα ζυγιστείς να έχεις πιει κάμποσο νερό...Να το το μισό κιλό...

 

Πρόσεξε λίγο την διατροφή σου. Κάνε την γυμναστική σου, άποψη μου είναι αν μπορείς να βάλεις το περπάτημα/τρέξιμο στην άθληση σου και θα δεις που με τον καιρό όλα θα πάνε καλά.


Once You Go Mac You Never Go Back

#51   IreneK1990

IreneK1990

    iPH Elite Poster

  • 3.236 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 20/07/2015 - 20:46

Καταρχήν χαλάρωσε...Από εκεί και πέρα το μισό κιλό που λες σκέψου την ώρα που θα ζυγιστείς να έχεις πιει κάμποσο νερό...Να το το μισό κιλό...

 

Πρόσεξε λίγο την διατροφή σου. Κάνε την γυμναστική σου, άποψη μου είναι αν μπορείς να βάλεις το περπάτημα/τρέξιμο στην άθληση σου και θα δεις που με τον καιρό όλα θα πάνε καλά.

με το που ξυπναω το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να παω στη ζυγαρια :P

 

περα απτο crossfit τρεξιμο? γιατι εκει κανουμε λιγο στην αρχη και στο τελος.



#52   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/07/2015 - 20:48

με το που ξυπναω το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να παω στη ζυγαρια :P

 

περα απτο crossfit τρεξιμο? γιατι εκει κανουμε λιγο στην αρχη και στο τελος.

Ναι, αν μπορείς μέσα στην εβδομάδα κάνε γρήγορο βάδην η τρέξιμο ότι αντέχεις 4-5 χιλιόμετρα και θα δεις πως θα χάσεις κιλά με το να είσαι και λίγο προσεχτική στην διατροφή σου. 

 

Χωρίς τρελά πράγματα θα δεις διαφορά. 

 

Ζυγαριά θα ανεβαίνεις κάθε τέλος της εβδομάδας αφού έχεις κάνει την γυμναστική σου για να δεις διαφορά. Επίσης στην αρχή χάνεται λίπος. Οπότε για αυτό σου λέω μην τρελαίνεσαι...


Once You Go Mac You Never Go Back

#53   IreneK1990

IreneK1990

    iPH Elite Poster

  • 3.236 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 20/07/2015 - 20:54

Ναι, αν μπορείς μέσα στην εβδομάδα κάνε γρήγορο βάδην η τρέξιμο ότι αντέχεις 4-5 χιλιόμετρα και θα δεις πως θα χάσεις κιλά με το να είσαι και λίγο προσεχτική στην διατροφή σου. 

 

Χωρίς τρελά πράγματα θα δεις διαφορά. 

 

Ζυγαριά θα ανεβαίνεις κάθε τέλος της εβδομάδας αφού έχεις κάνει την γυμναστική σου για να δεις διαφορά. Επίσης στην αρχή χάνεται λίπος. Οπότε για αυτό σου λέω μην τρελαίνεσαι...

θα προσπαθησω να πηγαινω για τρεξιμο τις μερες που δεν παω crossfit. καλα πανω απο μια ωρα συνεχομενα δεν εχω τρεξει ποτε στη ζωη μου και δεν νομιζω να βγαινουν 4-5 χιλιομετρα σε λιγοτερο απο μια ωρα και εκεινη τη μια ωρα την ειχα κανει μια φορα στη ζωη μου πριν μερικους μηνες τοτε που πηγαινα μπιτς βολλευ σχεδον καθε μερα και ειχα συνηθησει. τωρα πανω απο τεταρτο χωρις διαλειμμα τα φτυνω :P  φταιει και το τσιγαρο βεβαια...



#54   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/07/2015 - 21:00

θα προσπαθησω να πηγαινω για τρεξιμο τις μερες που δεν παω crossfit. καλα πανω απο μια ωρα συνεχομενα δεν εχω τρεξει ποτε στη ζωη μου και δεν νομιζω να βγαινουν 4-5 χιλιομετρα σε λιγοτερο απο μια ωρα και εκεινη τη μια ωρα την ειχα κανει μια φορα στη ζωη μου πριν μερικους μηνες τοτε που πηγαινα μπιτς βολλευ σχεδον καθε μερα και ειχα συνηθησει. τωρα πανω απο τεταρτο χωρις διαλειμμα τα φτυνω :P  φταιει και το τσιγαρο βεβαια...

Για αυτό σου είπα και για γρήγορο βάδην και αν όσο μπορείς να το γυρνάς σε τρέξιμο και μετά πάλι γρήγορο βάδην. Μην πιέζεσαι. Σιγά σιγά. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#55   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 664 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2015 - 17:40

Αν δεν γυμνάζεσαι για τις ανάγκες του καλοκαιριού και μονό(ελπίζω),παράλληλα με την άσκηση που κάνεις πρόσθεσε  χάλαρα όπως λέει και ο jimmakos  το μαγικό "βάδην", και κάθε φορά όμως κάθε φορά πήγαινε λίγο μακρύτερα και λίγο γρηγοροτερα

Το βάδην έκτος από μια μορφή άσκησης παίζει πολύ μεγάλο  και απαραίτητο  ρόλο στον συγχρονισμό του αναπνευστικου με το καρδιακό και  μυικο συστημα..(όλοι σηκώνουν βάρη στον πάγκο μα οι μισοί ίσως και περισσότεροι δεν  ξέρουν να αναπνέουν σωστά...

Εχει πολύ μεγάλη σημασία να μοιράσεις σωστά τον χρόνο σου μεταξύ των προπονήσεων δίνοντας  τον απαραίτητο χρόνο που χρειάζονται οι μυϊκές ομάδες για αποκατάσταση ...(έχει πολύ σημασία η σωστή ξεκούραση, η οποία καθορίζεται-υπολογίζεται  και από τον παράγοντα ηλικία....)(ρώτα τον γυμναστή σου για λεπτομέρειες )

Γυμνάσου όσο μπορείς άλλα σωστά και σκεπτόμενη, βάση κάποιου πλάνου-στόχου που πρέπει να βάλεις εσύ μονή σου...

Πιστεύω ότι θέλει χρόνο και ψάξιμο για να κατάληξεις στο  είδος της άσκησης που ταιριάζει στο σωματότυπο σου άλλα και στον χαρακτήρα σου, για αυτό πειραματίσου ...



#56   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/07/2015 - 19:07

Σεξ

Είσαι σοβαρός? Προτείνεις σε γυναίκα το σεξ ως γυμναστική??Το σεξ γυμνάζει εμάς τους άντρες που χυνουμε τον ιδρωτα.



#57   IreneK1990

IreneK1990

    iPH Elite Poster

  • 3.236 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 21/07/2015 - 20:49

Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk1437504510.752068.jpg   121,78KB   21 λήψεις πηγα πριν λιγο για τρεξιμο!! Μιση ωρα εκανα χωρις να σταματησω, μονο τρεξιμο, οχι βαδην

#58   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 22/07/2015 - 13:55

Εχω την αισθηση οτι εχεις εντελως λαθος νοοτροπια. Τιμωρεις τον εαυτο σου και με την ζυγαρια και με την ασκηση. Θα επρεπε να θεωρεις οτι με την ασκηση τον επιβραβευεις αφου κανεις κατι εξαιρετικο για αυτον. Θα ηταν καλο να χαιρεσαι την ασκηση ! Μπορει να σε βοηθησει να χασεις κιλα μπορει και οχι (ο σιγουρος τροπος ειναι να ελεγξεις την διατροφη σου και αν θες ενα tip βεβαιωσου οτι τρως οτι θελεις μα μονο οταν πεινας. Ειναι απιστευτο ποσες φορες τρωμε επειδη ειμαστε στρεσαρισμενοι, κακοδιαθετοι, λαιμαργοι, βαριεστημενοι η οτιδηποτε αλλο εκτος απο πεινασμενοι). Σιγουρα ομως η ασκηση εχει ενα σωρο θετικες επιπτωσεις στην γενικοτερη υγεια σου και στην διαθεση σου. Και οπως εμεσα λεει και ο φιλος tzigis καπου πιο πανω πολυ πριν αρχισεις να χανεις κιλα θα διαπιστωσεις οτι το σωμα σου αλλαζει καθως αυτα κατανεμονται καλυτερα.
 
Να ασκεισαι γιατι το γουσταρεις ! Οχι γιατι πρεπει η γιατι η ζυγαρια ξεπερασε ενα κατωφλι που εχεις στο μυαλο σου... Βρες μια μορφη ασκησης που να σ' αρεσει (ετσι θα θελεις  να την κανεις τακτικα, με διαρκεια και σε βαθος χρονου) και χαλαρωσε με την ζυγαρια ... Το ποδηλατο ειναι μια εναλλακτικη (δεν ξερω αν προταθηκε παραπανω) 
 
Ολα τα post του φιλου tzigis σε αυτο το θεμα ειναι διαμαντια. Και το tip του για την αναπνοη ειναι φανταστικο ! Ειναι πολυ συχνο λαθος των αρχαριων και δεν διδασκεται ευκολα αλλα αξιζει να προσπαθησεις. Το κολυμπι και η απολυτως ρυθμικη και ελεγχομενη αναπνοη που απαιτει (υποθετοντας οτι κολυμπας σωστα)  βοηθαει παρα πολυ σε αυτο ...


#59   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 664 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/07/2015 - 17:14


Εχω την αισθηση οτι εχεις εντελως λαθος νοοτροπια. Τιμωρεις τον εαυτο σου και με την ζυγαρια και με την ασκηση. Θα επρεπε να θεωρεις οτι με την ασκηση τον επιβραβευεις αφου κανεις κατι εξαιρετικο για αυτον. Θα ηταν καλο να χαιρεσαι την ασκηση ! Μπορει να σε βοηθησει να χασεις κιλα μπορει και οχι (ο σιγουρος τροπος ειναι να ελεγξεις την διατροφη σου και αν θες ενα tip βεβαιωσου οτι τρως οτι θελεις μα μονο οταν πεινας. Ειναι απιστευτο ποσες φορες τρωμε επειδη ειμαστε στρεσαρισμενοι, κακοδιαθετοι, λαιμαργοι, βαριεστημενοι η οτιδηποτε αλλο εκτος απο πεινασμενοι). Σιγουρα ομως η ασκηση εχει ενα σωρο θετικες επιπτωσεις στην γενικοτερη υγεια σου και στην διαθεση σου. Και οπως εμεσα λεει και ο φιλος tzigis καπου πιο πανω πολυ πριν αρχισεις να χανεις κιλα θα διαπιστωσεις οτι το σωμα σου αλλαζει καθως αυτα κατανεμονται καλυτερα.

Να ασκεισαι γιατι το γουσταρεις ! Οχι γιατι πρεπει η γιατι η ζυγαρια ξεπερασε ενα κατωφλι που εχεις στο μυαλο σου... Βρες μια μορφη ασκησης που να σ' αρεσει (ετσι θα θελεις να την κανεις τακτικα, με διαρκεια και σε βαθος χρονου) και χαλαρωσε με την ζυγαρια ... Το ποδηλατο ειναι μια εναλλακτικη (δεν ξερω αν προταθηκε παραπανω)

Ολα τα post του φιλου tzigis σε αυτο το θεμα ειναι διαμαντια. Και το tip του για την αναπνοη ειναι φανταστικο ! Ειναι πολυ συχνο λαθος των αρχαριων και δεν διδασκεται ευκολα αλλα αξιζει να προσπαθησεις. Το κολυμπι και η απολυτως ρυθμικη και ελεγχομενη αναπνοη που απαιτει (υποθετοντας οτι κολυμπας σωστα) βοηθαει παρα πολυ σε αυτο ...

Καλώς τον ..παρακαλώ φιλος θα μπορούσες να ποστάρεις και κάπου άλλου στο μπλα μπλα !!!!
Χάθηκες εσυ ,έχει μπλέξει και ο Νικολής με τα jailbreak και τα τοιαύτα και έχει πέσει μια μουσική μιζέρια....

#60   IreneK1990

IreneK1990

    iPH Elite Poster

  • 3.236 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 22/07/2015 - 20:35

 

Εχω την αισθηση οτι εχεις εντελως λαθος νοοτροπια. Τιμωρεις τον εαυτο σου και με την ζυγαρια και με την ασκηση. Θα επρεπε να θεωρεις οτι με την ασκηση τον επιβραβευεις αφου κανεις κατι εξαιρετικο για αυτον. Θα ηταν καλο να χαιρεσαι την ασκηση ! Μπορει να σε βοηθησει να χασεις κιλα μπορει και οχι (ο σιγουρος τροπος ειναι να ελεγξεις την διατροφη σου και αν θες ενα tip βεβαιωσου οτι τρως οτι θελεις μα μονο οταν πεινας. Ειναι απιστευτο ποσες φορες τρωμε επειδη ειμαστε στρεσαρισμενοι, κακοδιαθετοι, λαιμαργοι, βαριεστημενοι η οτιδηποτε αλλο εκτος απο πεινασμενοι). Σιγουρα ομως η ασκηση εχει ενα σωρο θετικες επιπτωσεις στην γενικοτερη υγεια σου και στην διαθεση σου. Και οπως εμεσα λεει και ο φιλος tzigis καπου πιο πανω πολυ πριν αρχισεις να χανεις κιλα θα διαπιστωσεις οτι το σωμα σου αλλαζει καθως αυτα κατανεμονται καλυτερα.
 
Να ασκεισαι γιατι το γουσταρεις ! Οχι γιατι πρεπει η γιατι η ζυγαρια ξεπερασε ενα κατωφλι που εχεις στο μυαλο σου... Βρες μια μορφη ασκησης που να σ' αρεσει (ετσι θα θελεις  να την κανεις τακτικα, με διαρκεια και σε βαθος χρονου) και χαλαρωσε με την ζυγαρια ... Το ποδηλατο ειναι μια εναλλακτικη (δεν ξερω αν προταθηκε παραπανω) 
 
Ολα τα post του φιλου tzigis σε αυτο το θεμα ειναι διαμαντια. Και το tip του για την αναπνοη ειναι φανταστικο ! Ειναι πολυ συχνο λαθος των αρχαριων και δεν διδασκεται ευκολα αλλα αξιζει να προσπαθησεις. Το κολυμπι και η απολυτως ρυθμικη και ελεγχομενη αναπνοη που απαιτει (υποθετοντας οτι κολυμπας σωστα)  βοηθαει παρα πολυ σε αυτο ...

 

ενταξει δεν γυμναζομαι μονο για να χασω κιλα αλλα και γιατι εκτονωνομαι ετσι και μαρεσει. με βοηθαει πολυ γενικα γιατι με την ασκηση εχω αντικαταστησει αλλους κακους τροπους εκτονωσης και ξεσπασματος που ειχα. το crossfit που αρχισα να πηγαινω μαρεσει πολυ!!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες