Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

iPhone 6S / Plus


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1057 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#916   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2015 - 18:25

Σήμερα το πρωί βρέθηκα σε ένα κατάστημα και περιεργάστηκα για αρκετη ώρα ένα 6s Plus. Το lag που παρουσιάζει στο 3D touch ειναι επιεικώς απαράδεκτο! Επίσης οι παλιότερες εφαρμογές οι οποίες δεν υποστηρίζουν ακόμη τις "νεές" αναλύσεις παρουσιάζουν δυο μεγαλα μαυρα κενα στο πανω και κάτω μέρος της συσκευής. Κατά την γνώμη μου η Apple κατέστρεψε το κινητό με το downscaling της ανάλυσης...

Στον αντίποδα το "απλό" 6s εξαιρετικό σε όλα του!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#917   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/11/2015 - 18:30

Σήμερα το πρωί βρέθηκα σε ένα κατάστημα και περιεργάστηκα για αρκετη ώρα ένα 6s Plus. Το lag που παρουσιάζει στο 3D touch ειναι επιεικώς απαράδεκτο! Επίσης οι παλιότερες εφαρμογές οι οποίες δεν υποστηρίζουν ακόμη τις "νεές" αναλύσεις παρουσιάζουν δυο μεγαλα μαυρα κενα στο πανω και κάτω μέρος της συσκευής. Κατά την γνώμη μου η Apple κατέστρεψε το κινητό με το downscaling της ανάλυσης...

Στον αντίποδα το "απλό" 6s εξαιρετικό σε όλα του!!!

Μπορεις να διευκρινισεις ακριβως για πιο λαγκ μιλας και να μου πεις μια εφαρμογη απο αυτες που λες;



#918   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/11/2015 - 18:32

Σήμερα το πρωί βρέθηκα σε ένα κατάστημα και περιεργάστηκα για αρκετη ώρα ένα 6s Plus. Το lag που παρουσιάζει στο 3D touch ειναι επιεικώς απαράδεκτο! Επίσης οι παλιότερες εφαρμογές οι οποίες δεν υποστηρίζουν ακόμη τις "νεές" αναλύσεις παρουσιάζουν δυο μεγαλα μαυρα κενα στο πανω και κάτω μέρος της συσκευής. Κατά την γνώμη μου η Apple κατέστρεψε το κινητό με το downscaling της ανάλυσης...

Στον αντίποδα το "απλό" 6s εξαιρετικό σε όλα του!!!

Δεν ξέρω πως ήταν το demo που είδες αλλά το 3d είναι τέλειο πλέον.
Συνεχώς το χρησιμοποιούν όλο και περισσότερες εφαρμογές.

Το Ios 9 μαζί με τα 6s είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή.

#919   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/11/2015 - 18:38

Σήμερα το πρωί βρέθηκα σε ένα κατάστημα και περιεργάστηκα για αρκετη ώρα ένα 6s Plus. Το lag που παρουσιάζει στο 3D touch ειναι επιεικώς απαράδεκτο! Επίσης οι παλιότερες εφαρμογές οι οποίες δεν υποστηρίζουν ακόμη τις "νεές" αναλύσεις παρουσιάζουν δυο μεγαλα μαυρα κενα στο πανω και κάτω μέρος της συσκευής. Κατά την γνώμη μου η Apple κατέστρεψε το κινητό με το downscaling της ανάλυσης...

Στον αντίποδα το "απλό" 6s εξαιρετικό σε όλα του!!!

δεν υπάρχει κανένα lag στο 3D Touch. Το μόνο που μπορεί να συμβαίνει ειναι να ήταν απαράδεκτο το demo που είχαν εκεί. οσο για τις παλιές εφαρμογές δεν φταίει η Apple αλλά οι debelopers που τόσο καιρό δεν έχουν αξιωθεί να αναβαθμίσουν τις εφαρμογές τους. Αυτές οι εφαρμογές για μένα δεν υπάρχουν καν. Δεν ασχολούμε με εφαρμογές που έχουν να αν συνιστούν δυο χρόνια. Και για μια διευκρίνιση το 3D Touch στο απλό 6s δεν είχε lag?

#920   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2015 - 18:40

Σε όλες τις "μαμίςιες" εφαρμογές είχε lag στο 3d touch!
Για παράδειγμα το popup πάνω στα εικονίδια όταν χρησιμοποιείς 3d touch, άνοιγε με σπασμένο animation!
Άλλο παράδειγμα στις φωτος: πίεζα να δω την φωτο, είχε lag. Πίεζα λίγο παραπάνω για να ανοίξει σε όλη την οθόνη ξανά lag στο animation...

Αυτο που με αποθάρρυνε τελείως είναι ότι η συσκευή ήταν σε 9.1.

Μακάρι να ισχύει κάτι άλλο γιατί πραγματικά ήμουν σχεδόν ψημένος για την αγορά της!

#921   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2015 - 18:43

δεν υπάρχει κανένα lag στο 3D Touch. Το μόνο που μπορεί να συμβαίνει ειναι να ήταν απαράδεκτο το demo που είχαν εκεί. οσο για τις παλιές εφαρμογές δεν φταίει η Apple αλλά οι debelopers που τόσο καιρό δεν έχουν αξιωθεί να αναβαθμίσουν τις εφαρμογές τους. Αυτές οι εφαρμογές για μένα δεν υπάρχουν καν. Δεν ασχολούμε με εφαρμογές που έχουν να αν συνιστούν δυο χρόνια. Και για μια διευκρίνιση το 3D Touch στο απλό 6s δεν είχε lag?


Η συσκευη ηταν σε καταστημα Premium reseller (προτιμω να μην αναφερω ποιου).

Και εμένα δεν μου αρέσουν οι εφαρμογες που δεν χρησιμοποιούν τις νεες αναλυσεις αλλα κάποιες ειναι αναντικαταστατες πχ Winbank mobile και Paypal...

Το απλό δεν είχε καθόλου lag πουθενα.

#922   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/11/2015 - 18:45

Η συσκευη ηταν σε καταστημα Premium reseller (προτιμω να μην αναφερω ποιου).

Και εμένα δεν μου αρέσουν οι εφαρμογες που δεν χρησιμοποιούν τις νεες αναλυσεις αλλα κάποιες ειναι αναντικαταστατες πχ Winbank mobile και Paypal...

Το απλό δεν είχε καθόλου lag πουθενα.

και στο μεγάλο που είδες ακριβώς το lag? γιατί εγώ τόσο καιρό που το έχω ειδικά στο 3D Touch lag δεν έχω δει ποτέ. Και δεν μιλάμε για 5-10 λεπτά χρήση αλλά καθημερινότητα από την μέρα που κυκλοφόρησε. Τι ακριβώς εννοείς lag? και πως ειναι δυνατόν το μικρό να μην έχει;

Το PayPal δεν έχει κανένα μαύρο κενό πάνω κάτω. Απλά έχει μεγάλα γράμματα γιατί δεν έχει αναβαθμιστεί για την ανάλυση του 6, 6s

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 13/11/2015 - 18:47


#923   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/11/2015 - 18:47

Η συσκευη ηταν σε καταστημα Premium reseller (προτιμω να μην αναφερω ποιου).

Και εμένα δεν μου αρέσουν οι εφαρμογες που δεν χρησιμοποιούν τις νεες αναλυσεις αλλα κάποιες ειναι αναντικαταστατες πχ Winbank mobile και Paypal...

Το απλό δεν είχε καθόλου lag πουθενα.

Εχω και το paypal και το winbank αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις αναλυσεις,μηπως λες για αυτο που φαινονται πιο μεγαλα τα γραμματα? αυτο εχει να κανει με την εφαρμογη και οχι με το 6s plus δλδ και στο 6plus ετσι ειναι

Oσο για το 3d touch ειναι απλα αψογο 



#924   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/11/2015 - 18:48

Σε όλες τις "μαμίςιες" εφαρμογές είχε lag στο 3d touch!
Για παράδειγμα το popup πάνω στα εικονίδια όταν χρησιμοποιείς 3d touch, άνοιγε με σπασμένο animation!
Άλλο παράδειγμα στις φωτος: πίεζα να δω την φωτο, είχε lag. Πίεζα λίγο παραπάνω για να ανοίξει σε όλη την οθόνη ξανά lag στο animation...

Αυτο που με αποθάρρυνε τελείως είναι ότι η συσκευή ήταν σε 9.1.

Μακάρι να ισχύει κάτι άλλο γιατί πραγματικά ήμουν σχεδόν ψημένος για την αγορά της!

δεν υπάρχουν αυτά που παρουσιάζεις καθόλου. Μάλλον είχαν βάλει το 6 jb με τα tweaks που προσπαθούν να προσομοιώσουν το 3D Touch. Αυτό μου θυμίζει η περιγραφή σου. Το 6 plus μου όταν του είχα βάλει αυτά τα απαίσια tweaks

Τελευταία επεξεργασία από: Reaver, 13/11/2015 - 18:50


#925   theoapo

theoapo

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@theoapo
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2015 - 19:00

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Είχα χαλαστεί με αυτό το σκηνικό σήμερα αλλά μου αναπτερώσατε τις ελπίδες! Πρέπει να ξαναδοκιμάσω το κινητό σε άλλο κατάστημα!

Μερικές διευκρινήσεις:
Η συσκευή ήταν σε Apple Premium reseller στον κεντρικότερο δρόμο της Θεσσαλονίκης. Δεν θέλω να φανταστώ ότι έχουν κάνει JB σε συσκευή τους καθώς τους θεωρώ εξαιρετικούς επαγγελματίες!
Η εφαρμογή που δεν είχε τις νέες αναλύσεις είχε μεγάλα χοντροκομμένα γράμματα (όπως και στο μικρό 6) και δύο μαύρα κενά πάνω και κάτω απο την εφαρμογή για να γεμίσουν τον υπόλοιπο χώρο...
Τα lag όπως είπα και παραπάνω ήταν στα animations μόνο στις έξτρα λειτουργίες του 3d touch όπως πχ το pop up και μεγιστοποίηση των φωτογραφιών.

Και πάλι ευχαριστω και τους 3 σας!

#926   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 13/11/2015 - 19:26

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Είχα χαλαστεί με αυτό το σκηνικό σήμερα αλλά μου αναπτερώσατε τις ελπίδες! Πρέπει να ξαναδοκιμάσω το κινητό σε άλλο κατάστημα!

Μερικές διευκρινήσεις:
Η συσκευή ήταν σε Apple Premium reseller στον κεντρικότερο δρόμο της Θεσσαλονίκης. Δεν θέλω να φανταστώ ότι έχουν κάνει JB σε συσκευή τους καθώς τους θεωρώ εξαιρετικούς επαγγελματίες!
Η εφαρμογή που δεν είχε τις νέες αναλύσεις είχε μεγάλα χοντροκομμένα γράμματα (όπως και στο μικρό 6) και δύο μαύρα κενά πάνω και κάτω απο την εφαρμογή για να γεμίσουν τον υπόλοιπο χώρο...
Τα lag όπως είπα και παραπάνω ήταν στα animations μόνο στις έξτρα λειτουργίες του 3d touch όπως πχ το pop up και μεγιστοποίηση των φωτογραφιών.

Και πάλι ευχαριστω και τους 3 σας!

εμένα και στο 6 πλας και στο 6s plus και στο 6s της κοπέλας μου τις παλιές εφαρμογές τις δείχνει με μεγάλα γράμματα φυσικά λόγω κακής ανάλυσης της εφαρμογής αλλά χωρίς τα μαύρα κενά. Πχ το PayPal. Τώρα αν η εφαρμογή ειναι ακόμα πιο παλαιά πχ για το 4 και δεν έχει αναβαθμιστεί καν για την ανάλυση του 5,6 κτλ τότε πραγματικά η εταιρία της οποίας η εφαρμογή ειναι πρέπει να κλείσει. Έλεος..:) όσο για το jb απλά αστειεύτηκα, το θεωρώ απίστευτο να έχει γίνει κάτι τέτοιο. Απλά η συσκευή πρέπει να ειναι βιασμένη λογικά. Ίσως ηταν 16αρι πχ με ελάχιστο ελεύθερο χώρο, τι να πω.. Εμένα στο plus δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως lag σε κανένα σημείο το 3D. Έχω 9.2 beta βέβαια αλλά και παλαιότερα με 9.1 το ίδιο. Πιο παλιά δεν θυμάμαι..:) θα έλεγα αν δεν έχεις πρόβλημα με το μέγεθος του πλας να προχωρήσεις άφοβα στην αγορά. Προσωπικά έχω μείνει υπερευχαριστημένος. Αλλά πήγαινε και σε ένα δεύτερο κατάστημα να το δοκιμάσεις. Εγώ μια ώρα τα χάζευα στο Apple Store όταν τα έφεραν και ας είχα παραγγείλει το δικό μου ήδη..:)

#927   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/11/2015 - 19:35

Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Είχα χαλαστεί με αυτό το σκηνικό σήμερα αλλά μου αναπτερώσατε τις ελπίδες! Πρέπει να ξαναδοκιμάσω το κινητό σε άλλο κατάστημα!

Μερικές διευκρινήσεις:
Η συσκευή ήταν σε Apple Premium reseller στον κεντρικότερο δρόμο της Θεσσαλονίκης. Δεν θέλω να φανταστώ ότι έχουν κάνει JB σε συσκευή τους καθώς τους θεωρώ εξαιρετικούς επαγγελματίες!
Η εφαρμογή που δεν είχε τις νέες αναλύσεις είχε μεγάλα χοντροκομμένα γράμματα (όπως και στο μικρό 6) και δύο μαύρα κενά πάνω και κάτω απο την εφαρμογή για να γεμίσουν τον υπόλοιπο χώρο...
Τα lag όπως είπα και παραπάνω ήταν στα animations μόνο στις έξτρα λειτουργίες του 3d touch όπως πχ το pop up και μεγιστοποίηση των φωτογραφιών.

Και πάλι ευχαριστω και τους 3 σας!

Να σαι καλά,επειδη βλεπω εισαι κατοχος 6 οπως ημουν και εγω πριν

Ενα πραγμα που δεν θα μετανιωσεις ειναι να πας στο 6s+ οσο και να το ψαχουλεψεις σε καταστηματα η εμπειρια που θα εχεις ειναι απιστευτη απ την μεταβαση

Για μενα παρτο με κλειστα ματια



#928   Spyros3636

Spyros3636

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/11/2015 - 19:43

Μάλλον ο φιλος εννοεί τα dropping frames του iPhone 6s plus που παρατηρούνται σε σχέση με το 6s. Γιαυτο του δίνει την εντύπωση του lag. Σίγουρα δεν ήταν θέμα συσκευής που είδε, συμβαίνει σε όλα αναφορικά με το τι πιάνει το μάτι. Κοιτάξτε το κάτωθι βίντεο.


#929   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 13/11/2015 - 19:58

Αν είχα το 6 θα το πουλουσα αμέσως τώρα. Όταν αρχίσουν να πωλούνται μεταχειρισμένα S, η αξία των 6 θα πέσει κατακόρυφα καθώς οι βελτιώσεις είναι μεγάλες. Δεν μιλάμε για διαφορά τύπου 5-5s.
Γι αυτό όποιος σκέφτεται να πάει σε S ας το κάνει τώρα.

Μετά το iPhone 4 κανένα δεν μ ενθουσίασε τόσο. Πάντα γκρινιαζα.
Η Apple έχει κάνει φοβερή δουλειά φέτος.
Το Ios με το 3d touch ξεπέρασε σε παραγωγικότητα το Android. Όλα γίνονται άμεσα.

Μοναδικό μελανό σημείο η χαμηλή ευκρίνεια στα μακρινά πλάνα της κάμερας και στις βραδινές.
Επίσης η έλειψη μεγέθους γραμματοσειράς καταδικάζει τον καλύτερο browser. Για τον safari μιλάω.

#930   h8breed

h8breed

    iPH Addict

  • 660 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/11/2015 - 20:07

Μάλλον ο φιλος εννοεί τα dropping frames του iPhone 6s plus που παρατηρούνται σε σχέση με το 6s. Γιαυτο του δίνει την εντύπωση του lag. Σίγουρα δεν ήταν θέμα συσκευής που είδε, συμβαίνει σε όλα αναφορικά με το τι πιάνει το μάτι. Κοιτάξτε το κάτωθι βίντεο.

Στο ιδιο βιντεο γραφει 

UPDATE: It seems 9.2 will remedy this for the most part!



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες