Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[Solved] iPhone 7 επέστρεψε απο service με γρατζουνιά


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
181 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/03/2017 - 23:24

280ευρω διχως φπα .το αφησα γιατι ασχοληθηκα 2 μηνες με ολη την φαση με με τηλεφωνα με αναμονη κτλ που ηταν πολυ ενοχλητικο κ απο το να χανω χρονο και να βγαζω σπυρακια απο τα νευρα το αφησα γιατι και απο την ιρλανδια που με πηρε μια τυπισα μου ελεγε οτι της ειπαν απο το istorm δεν το ανοιξαν το κινητο κ κατι τετοιες χαζομαρες κ δεν μπορω να τους παρακαλαω να με εξυπηρετησουν για τα αυτονοητα λαθοι τους.και πηρα την αποφαση να χασω την εγγυηση να σκασω αυτα τα λεφτα και να το δωσω το κινητο φτιαγμενο και λειτουργικο(δεν το εχω παρει σιγουρα αποφαση) το κινητο εμενα προσωπικα δεν μου κοστισε τιποτα γιατι μου το εκανε δωρο ο μπαρμπας μου στην αμερικη. αρα εινια σαν να δινω 280 για να ενα iphone. και δεν υπηρχε λογος να παρω αλλο κινητο γιατι εχω το samsung note 4 εδω και 2.5 χρονια και ειμαι τερμα ικανοποιημενος.

Θα παω να πιασω ομορφα και ηρεμα τον manager του καταστηματος και θα του πω ποιο ηταν τα λαθοι τους και θα κανω και μια ερωτηση στο συνηγορο του καταναλωτη να ρωτησω τι μπορει να γινει σε αυτη την φαση αν και ενας φιλος δικηγορος μου ειπε οτι μπορω να διεκδικησω να μου πληρωσουν την επισκευη αν μου δωσε ενα report ο τεχνικος που το πηγα και θα μου δωσει κ την οθονη με το κομμενο flex. εχασα την εγγυηση "χανω 280 ευρω" αλλα δεν θα χασω αλλο χρονο και νευρα που ειναι βασικο.

280 χωρίς Φ.Π.Α. όταν το ανακα/σμένο χρεώνεται 320-350 περίπου αναλόγως τη ζημιά.

 

Δε ξέρω πως μπορείς να το χαρακτηρίσεις αυτό.

 

Το οτι δε το πλήρωσες πάλι όπως λες δεν είναι δικαιολογία όταν σύμφωνα με τα λεγόμενα σου έχουν κάνει αυτοί τη μ@κακία.

 

Τέλος απο τη στιγμή που το πήγες σε μη εξουσιοδοτημένα, ο μάνατζερ (όχι ράγκμπι) και ο ΣτΚ δε πρόκειται να ασχοληθούν για κανένα λόγο.

 

Ίσα ίσα που στον πρώτο του δίνεις και πάτημα για μετά. Τι να πω, μακάρι η δική σου περίπτωση να γίνει μάθημα και παράδειγμα προς αποφυγή για άλλους.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 29/03/2017 - 23:25

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   petros29

petros29

    iPH Hero

  • 4.323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 30/03/2017 - 07:25

Αφού μπήκε ξένο χέρι στην συσκευη η καταγγελία για να πάρεις κάτι πίσω από την επισκευή δεν θα βγει πουθενά,καθώς δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι.Κακως έκανες και το άφησες έτσι,έπρεπε να κανεις τότε καταγγελία στον ΣτΚ.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

εδω κανείς λάθος φίλε...σε παλαιότερο ποστ στο παρών φόρουμ θυμάμαι κάποιον που του γυρνούσαν τη συσκευή λόγω υγρασίας και τη βγάζαν εκτός εγγύησης λόγω υγρασίας ( χωρίς να θυμάμαι 100% από Γερμανό) και πήγε το παλικάρι σε τεχνικό ο οποίος άνοιξε τη συσκευή και φωτογράφισε τους αισθητήρες. Όταν άνοιξε case στην apple ως δια μαγείας το δέχτηκαν στη εγγύηση. Χωρίς να του πούνε τίποτα για το άνοιγμα από 3ο....


Sent from my iPad using Tapatalk

#168   sotirisgr

sotirisgr

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/03/2017 - 20:08

280 χωρίς Φ.Π.Α. όταν το ανακα/σμένο χρεώνεται 320-350 περίπου αναλόγως τη ζημιά.

 

Δε ξέρω πως μπορείς να το χαρακτηρίσεις αυτό.

 

Το οτι δε το πλήρωσες πάλι όπως λες δεν είναι δικαιολογία όταν σύμφωνα με τα λεγόμενα σου έχουν κάνει αυτοί τη μ@κακία.

 

Τέλος απο τη στιγμή που το πήγες σε μη εξουσιοδοτημένα, ο μάνατζερ (όχι ράγκμπι) και ο ΣτΚ δε πρόκειται να ασχοληθούν για κανένα λόγο.

 

Ίσα ίσα που στον πρώτο του δίνεις και πάτημα για μετά. Τι να πω, μακάρι η δική σου περίπτωση να γίνει μάθημα και παράδειγμα προς αποφυγή για άλλους.

για αντικατασταση συσκευη με στελνανε στην αμερικη...μου ειπαν απο istorm και apple support οτι δεν μπορει να γινει αντικατασταση συσκευης στην ελλαδα και στην ευρωπη σε αμερικανικη συσκευη.



#169   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 30/03/2017 - 20:15

Μακακίες σου είπαν και σε αυτό.

 

Στο 1ο χρόνο της συσκευής γίνονται κανονικά οι αντ/στασεις όπου και αν πας με αντίστοιχη συσκευή, αν τελικά κατέληγες σε ανακα/σμένο.

 

Στη δική σου περίπτωση με λίγα λόγια US πάλι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#170   sotirisgr

sotirisgr

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 30/03/2017 - 20:19

Μακακίες σου είπαν και σε αυτό.

 

Στο 1ο χρόνο της συσκευής γίνονται κανονικά οι αντ/στασεις όπου και αν πας με αντίστοιχη συσκευή, αν τελικά κατέληγες σε ανακα/σμένο.

 

Στη δική σου περίπτωση με λίγα λόγια US πάλι.

 

Οτι εγινε εγινε.εγω καταλαβα παντως οτι και το ελληνικο apple support ειναι οτι νανε. 0 εμπιστοσυνη.

 

τεσπα αυτο που ειπες και εσυ η δικια μου ιστορια να γινει παραδειγμα προς αποφυγην για αλλους χρηστες.εγω βγηκα απο το τρυπακι να σκαω αδικα.



#171   JimBala

JimBala

    iPH User

  • 167 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 30/03/2017 - 21:51

Οτι εγινε εγινε.εγω καταλαβα παντως οτι και το ελληνικο apple support ειναι οτι νανε. 0 εμπιστοσυνη.

 

τεσπα αυτο που ειπες και εσυ η δικια μου ιστορια να γινει παραδειγμα προς αποφυγην για αλλους χρηστες.εγω βγηκα απο το τρυπακι να σκαω αδικα.

Εγω εχω καλη εμπειρια απο το Ελληνικό support, βεβαια ειναι που θα πέσεις. Ετυχα σε καλό συμβουλο, μιλησαμε συνολικά σε 2 μερες πανω απο 5 ωρες για να του δωσω αναλυτικά να καταλάβει τι εγινε. Μολις πειστηκε, με αποδειξεις πάντα, ήρθε η αντικατάσταση με καινουριο. 



#172   iStar

iStar

    iPH Elite Poster

  • 3.419 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 30/03/2017 - 23:03

Μακακίες σου είπαν και σε αυτό.

 

Στο 1ο χρόνο της συσκευής γίνονται κανονικά οι αντ/στασεις όπου και αν πας με αντίστοιχη συσκευή, αν τελικά κατέληγες σε ανακα/σμένο.

 

Στη δική σου περίπτωση με λίγα λόγια US πάλι.

Από τη στιγμή που η ίδια η εταιρεία δεν υφίσταται στην Ελλάδα, είναι να μην σου τύχει... Άντε βγάλε άκρη!


 4sB  5sG  6SG  7+B  XB  12ProPB  MiniB  MiniRetinaSG  Pro9.7SG  iPad10.2  MBPRetina13  MBP132017  MacMini2.6  AW42mmSG  AW3Nike+42mmSG  AW444mmG  ATV4Gen  Airpods  Airpods Pro HomePodMiniB 


#173   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.454 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 31/03/2017 - 12:52

Από τη στιγμή που η ίδια η εταιρεία δεν υφίσταται στην Ελλάδα, είναι να μην σου τύχει... Άντε βγάλε άκρη!

Από τη στιγμή που είμαστε τελευταίοι στην Ευρώπη και μπορεί και στο κόσμο στη διεκδίκηση των καταναλωτικών μας δικαιωμάτων καλά μας κάνουν..Επίσης όταν προσπαθείς να βοηθήσεις χωρίς όφελος και δεν το κάνουν απλά δεν ξανά βοηθάς και τελείωσε..

#174   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/03/2017 - 13:19

Από τη στιγμή που είμαστε τελευταίοι στην Ευρώπη και μπορεί και στο κόσμο στη διεκδίκηση των καταναλωτικών μας δικαιωμάτων καλά μας κάνουν..Επίσης όταν προσπαθείς να βοηθήσεις χωρίς όφελος και δεν το κάνουν απλά δεν ξανά βοηθάς και τελείωσε..

Είμαστε πολύ πίσω σαν λαός. Ωχαδερφισμός και δε βαριέσαι. Γιαυτό και μας κάνουν όλοι ότι θέλουν. Ξέρουν ότι δεν πρόκειται να αντιδράσουμε. Άλλος ένας τομέας στον οποίο μας λείπει παιδεία.



#175   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 31/03/2017 - 13:36

Εγώ θα έλεγα να μπούμε όλοι στη διαδικασία να μιλήσουμε με το Apple Support στο Twitter ( @AppleSupport) και να τους θίξουμε το θέμα για τα Αμερικάνικα μοντέλα και τη μη αναγνώριση της εγγύησης.

 

Αν λάβουν μερικά μηνύματα θα το κοιτάξουν παραπάνω σίγουρα.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#176   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.454 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 31/03/2017 - 13:47

Είμαστε πολύ πίσω σαν λαός. Ωχαδερφισμός και δε βαριέσαι. Γιαυτό και μας κάνουν όλοι ότι θέλουν. Ξέρουν ότι δεν πρόκειται να αντιδράσουμε. Άλλος ένας τομέας στον οποίο μας λείπει παιδεία.

Τεχνολογικός αναλφαβητισμός και ωχαδελφισμός all together..

#177   Lellos

Lellos

    iPH Enthousiast

  • 493 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 31/03/2017 - 14:02

το ρεζιλι ηδη το εχω ξεκινησει εδω και καιρο γιατι εχω την τυχη και κανω εκπομπη σε ενα απο τα μεγαλυτερα ραδιοφωνα της θεσσαλονικης και εχω μπολικο κοινο.οσο για την καταγγελια θα γινει κ αυτο.θα το ψαξω. απλα χασανε ενα αρκετα καλο πελατη με με ολη την εξυπηρετηση τους.

Δηλαδή θα τους κράξεις και θα τους κατηγορήσεις δημόσια στο ραδιόφωνο; Χμ.. πρόσεξέ το αυτό λίγο.



#178   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 31/03/2017 - 14:07

Δεν συμφωνώ με αρκετούς που λένε για ωχαδερφισμό. Είναι πολλοί αυτοί που διεκδικούν τα αυτονόητα. Το πρόβλημα είναι 1) το κράτος στο οποίο δεν λειτουργούν οι Νόμοι και ως εκ τούτο δεν μου παρέχουν προστασία, 2) δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας (κλασσικό αυτό) και ο καθένας ψάχνει λύση μόνος του (σε αυτό συνηγορεί και το γεγονός πως δεν έχουμε ακόμα Μαζική αγωγή παρά μόνο με υπογραφές που "υποστηρίζουν" τον έναν κατήγορο). Με βάση τα παραπάνω είναι λογικό ο καθένας μας να σκέφτεται το αν θα επιδιώξει νομική αγωγή / λύση...



#179   ChefAlexander

ChefAlexander

    iPH Contributor

  • 1.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 31/03/2017 - 18:35

Δεν συμφωνώ με αρκετούς που λένε για ωχαδερφισμό. Είναι πολλοί αυτοί που διεκδικούν τα αυτονόητα. Το πρόβλημα είναι 1) το κράτος στο οποίο δεν λειτουργούν οι Νόμοι και ως εκ τούτο δεν μου παρέχουν προστασία, 2) δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας (κλασσικό αυτό) και ο καθένας ψάχνει λύση μόνος του (σε αυτό συνηγορεί και το γεγονός πως δεν έχουμε ακόμα Μαζική αγωγή παρά μόνο με υπογραφές που "υποστηρίζουν" τον έναν κατήγορο). Με βάση τα παραπάνω είναι λογικό ο καθένας μας να σκέφτεται το αν θα επιδιώξει νομική αγωγή / λύση...

Το κράτος και τους νόμους τα φτιάχνει ο ίδιος ο λαός. Έχω ταξιδέψει αρκετά στο εξωτερικό και πίστεψέ με εκεί οι εταιρίες από μόνες τους προσφέρουν τα αυτονόητα διότι ξέρουν ότι ο κόσμος γνωρίζει δικαιώματα και υποχρεώσεις.



#180   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 31/03/2017 - 19:37

Το κράτος και τους νόμους τα φτιάχνει ο ίδιος ο λαός. Έχω ταξιδέψει αρκετά στο εξωτερικό και πίστεψέ με εκεί οι εταιρίες από μόνες τους προσφέρουν τα αυτονόητα διότι ξέρουν ότι ο κόσμος γνωρίζει δικαιώματα και υποχρεώσεις.

ο ίδιος ο λαός λες αλλά αν εγώ παίρνω τηλέφωνο την αστυνομία για να έρθει να κόψει κλήση γιατί δεν τηρείται ο νόμος (πχ κάπνισμα σε εστιατόριο) και δεν έρχεται η αστυνομία ή καθυστερεί ή ακόμα και αν έρθει την αφήνει την παράβαση... Τυχαίο το παράδειγμα. Τους νόμους τους έχουμε για να εφαρμόζονται. Αν εφαρμοστούν θα δεις και διαφορά γιατί υπάρχει αυτός που με το μυαλό του θα σεβαστεί κάτι και υπάρχει και αυτός που δεν θα το σεβαστεί. Για τους δεύτερους φτιάχτηκαν οι νόμοι! 

Στο εξωτερικό που λες πως πήγες για πες μας για την κατάσταση των πεζοδρομίων, για τα μηχανάκια, για το κάπνισμα κλπ και άλλοι ξέρεις μπορεί να έχουν πάει στο εξωτερικό...

Δεν είδα ο τροχονόμος να κόβει κλήση επειδή κάποιος τον πήρε τηλέφωνο. ΟΧΙ, είδε την παρανομία και ενέργησε... Εδώ έχουμε πάει στο άλλο άκρο... εγώ να πάρω τηλέφωνο στο Δήμο, εγώ να μαζέψω τα σκουπίδια, εγώ να κάνω τον τροχονόμο εγώ να κάνω συστάσεις στον εστιάτορα... Μια ολόκληρη μέρα να παίρνω τηλ για καταγγελίες για τα στραβά που συναντάω (ως "ευσυνείδητος" πολίτης) δεν μου φτάνει... Και δεν θα μιλήσω για το "παρακάτω" στο τι μπελά μπαίνεις μετά απο τέτοιες καταγγελίες... 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός γιατί καλά τα λόγια περί νοοτροπίας και πράξεων αλλά οι ενέργειες είναι αυτές που θα αλλάξουν κάτι σε αυτή την χώρα...



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες