Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Mac OS High Sierra


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
464 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/09/2017 - 15:35

Στο ΜacBookPro 2012 με SSD, δεν με ρωτησε καθολου εκανε την μετατροπη μονο του
Μεχρι στιγμης το λαπτοπ "πεταει" :)


Ούτε εμένα με ρώτησε τίποτα για μετατροπή. Έχω όμως την εντύπωση ότι το boot time είναι ελάχιστα πιο αργό σε σχέση με Sierra σε MacBook Pro early 2015.

Τελευταία επεξεργασία από: Paris1986, 28/09/2017 - 15:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2017 - 15:36

Από τη μια αναφέρεις ότι η διαδικασία είναι δοκιμασμένη και ότι υπάρχει επιτυχές upgrade, ενώ σου λέω και πάλι στο τέλος του άρθρου υπάρχει επισύμανση που λέει ότι όμως δεν αποκλείεται κάτι να μην πάει καλά και τελικά να μην ολοκληρωθεί.

 

Και ΒΕΒΑΙΑ κάτι μπορεί να μην πάει καλά, όπως για παράδειγμα ο installer δεν  κατέβηκε σωστά ή έχει αλλοιωθεί αν θέλεις.

Οπότε η "κατά γράμα¨ διαδικασία προφανώς είναι αμέτοχη του θέματος.

 

Είπα λοιπόν και πιο πάνω και το επαναλαμβάνω ότι είτε είναι ενεργοποιημένο είτε απενεργοποιημένο το FileVault το upgrade μπορεί και να μην είναι επιτυχές.

 

Όπως νομίζεις. 

 

Αλήθεια την διαδικασία την έκανες και υπήρξε αποτυχία;

 

Ναι μια φορά, από αλλοίωση του installer. Τον έσυρα στον κάδο, τον κατέβασα ξανά και όλα καλά.


vires acquirit eundo


#108   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2017 - 15:45

 

Από τη μια αναφέρεις ότι η διαδικασία είναι δοκιμασμένη και ότι υπάρχει επιτυχές upgrade, ενώ σου λέω και πάλι στο τέλος του άρθρου υπάρχει επισύμανση που λέει ότι όμως δεν αποκλείεται κάτι να μην πάει καλά και τελικά να μην ολοκληρωθεί.

 

Και ΒΕΒΑΙΑ κάτι μπορεί να μην πάει καλά, όπως για παράδειγμα ο installer δεν  κατέβηκε σωστά ή έχει αλλοιωθεί αν θέλεις.

Οπότε η "κατά γράμα¨ διαδικασία προφανώς είναι αμέτοχη του θέματος.

 

Είπα λοιπόν και πιο πάνω και το επαναλαμβάνω ότι είτε είναι ενεργοποιημένο είτε απενεργοποιημένο το FileVault το upgrade μπορεί και να μην είναι επιτυχές.

 

Όπως νομίζεις. 

 

Αλήθεια την διαδικασία την έκανες και υπήρξε αποτυχία;

 

Ναι μια φορά, από αλλοίωση του installer. Τον έσυρα στον κάδο, τον κατέβασα ξανά και όλα καλά.

 

Αφού το πρόβλημα λοιπόν όπως παραδέχεσαι ήταν στον installer τότε είτε ήταν ενεργοποιημένο είτε απενεργοποιημένο το FileVault δεν έχει καμία σημασία. Αυτό σου εξηγώ τόση ώρα και αρνείσαι πεισματικά να το καταλάβεις.

 

Έρχεσαι σε σύγκρουση με τα λεγόμενά σου εκτός ότι διακρίνω και μια επιθετικότητα.

 

Σταματάω εδώ λοιπόν τη συζήτηση επάνω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί δεν υπάρχει λόγος να κουράζουμε κάτι που δεν βγάζει πουθενά.



#109   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/09/2017 - 15:57

Αφού το πρόβλημα λοιπόν όπως παραδέχεσαι ήταν στον installer τότε είτε ήταν ενεργοποιημένο είτε απενεργοποιημένο το FileVault δεν έχει καμία σημασία. Αυτό σου εξηγώ τόση ώρα και αρνείσαι πεισματικά να το καταλάβεις.

 

Έρχεσαι σε σύγκρουση με τα λεγόμενά σου εκτός ότι διακρίνω και μια επιθετικότητα.

 

Σταματάω εδώ λοιπόν τη συζήτηση επάνω στο συγκεκριμένο θέμα γιατί δεν υπάρχει λόγος να κουράζουμε κάτι που δεν βγάζει πουθενά.

 

Έχω ήδη αναφέρει :

 
"Όσο αφορά το Filevault η Apple μπορεί να λέει ότι θέλει, που καλόπιστα αποδέχομαι σαν σωστό. Όμως, επειδή παλιότερα είχε προκύψει θέμα με
το FileVault, η σύσταση παραμένει. Άλλωστε η απενεργοποίηση του -ας το πούμε κι έτσι- δεν μπορεί να βλάψει."
 
Αυτή είναι η άποψη μου για το FV κι όποιος θέλει την αξιολογεί. Δεν έρχεται καθόλου σε σύγκρουση με τα λεγόμενα μου, που βασίζονται σ΄αυτή την
εμπειρία. Το βλέπω  στο κάτω της γραφής σαν μια προληπτική ενέργεια.
 
Σταματάμε όντως λοιπόν εδώ.

vires acquirit eundo


#110   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2017 - 16:16

Φίλε μου δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να έρθω σε σύγκρουση ούτε μαζί σου ούτε με κανέναν άλλο, αλλά πρόσεχε σε παρακαλώ αυτά που γράφεις να τα εξηγείς σωστά.

Μόνος σου στο τέλος παραδέχτηκες ότι ήταν ανεπιτυχής η πρώτη προσπάθειά σου και αυτό γιατί το πρόβλημα ήταν στον installer τελικά και όχι ότι ήταν θέμα του FileVault.

Είσαι μπερδεμένος. Δες την συζήτησή μας από την αρχή με ηρεμία και θα καταλάβεις τι θέλω να πω αλλά και ποια είναι στην ουσία η δικιά μου επισήμανση.

Καλό σου απόγευμα. :)



#111   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/09/2017 - 20:42

παίδες εντυπώσεις σε Macbook Air 2013 ή παλιότερο με 4GB Ram?


Μια χαρά παίζει δεν καταλαβαίνεις διαφορά από πριν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#112   dkotanid

dkotanid

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/09/2017 - 20:52

Εμένα πάντως σε macbook pro 17 mid 2010 με ssd crucial m4 (last firmware 070H) δεν προχωράει η εγκατάσταση. Κολλάει και λέει δεν είναι εφικτή...


Τελευταία επεξεργασία από: dkotanid, 28/09/2017 - 20:52


#113   Mikachuchios

Mikachuchios

    iPH Enthousiast

  • 395 μηνύματα
  • Twitter:@Mikachuchios
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 28/09/2017 - 21:49

καλησπέρα, σε macbook pro 2016 kai high sierra υπάρχει τρόπος να επαναφέρω στην μπαταρια, τον ποσο χρόνο απομένει όταν πατάμε το εικονίδιο?



#114   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 28/09/2017 - 22:39

@Mikachuchios: Δοκίμασε αυτό που αναγράφεται σε αυτό το link.

http://macnotes.gr/2...time-remaining-στο-macos-sierra/

#115   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2017 - 07:21

Εμένα πάντως σε macbook pro 17 mid 2010 με ssd crucial m4 (last firmware 070H) δεν προχωράει η εγκατάσταση. Κολλάει και λέει δεν είναι εφικτή...

Δοκίμασε να τρέξεις την αναβάθμιση σε Safe Mode.

Εάν έχεις πάλι αποτυχία, ξανακατέβασε τον installer και δοκίμασε πάλι.

 

*Εάν τρέχεις κάποιο πρόγραμμα προστασίας για κακόβουλο λογισμικό απενεργοποιησέ το.



#116   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/09/2017 - 08:29

Καλημέρα παίδες , έβαλα και εγώ με διαδικασία update high siera  σε macbook pro 2017 mid. Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά νομίζω ότι και εγώ έχω πιο αργό boot. Μπορώ να κάτι για αυτό ? Είμαι πολύ νέος σε apple mac .



#117   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2017 - 09:04

Καλημέρα παίδες , έβαλα και εγώ με διαδικασία update high siera  σε macbook pro 2017 mid. Όλα καλά μέχρι στιγμής αλλά νομίζω ότι και εγώ έχω πιο αργό boot. Μπορώ να κάτι για αυτό ? Είμαι πολύ νέος σε apple mac .

Κάνε έναν έλεγχο και δες, είναι ενεργοποιημένο το Trim;

Αν όχι, άνοιξε το Terminal και δώσε:

 

sudo trimforce enable

 

Άστο να κάνει επανεκκίνηση και ξενακάνε επανεκκίνηση αμέσως μετά, μόνο που αυτή τη φορά μπες σε Safe Mode. Αφού τρέξει η ρουτίνα, επέλεξε τερματισμό.

Το αφήνεις για ~1 λεπτό κλειστό και κατόπιν το ενεργοποιείς.



#118   Bibaras

Bibaras

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/09/2017 - 10:10

Κάνε έναν έλεγχο και δες, είναι ενεργοποιημένο το Trim;

Αν όχι, άνοιξε το Terminal και δώσε:

 

sudo trimforce enable

 

Άστο να κάνει επανεκκίνηση και ξενακάνε επανεκκίνηση αμέσως μετά, μόνο που αυτή τη φορά μπες σε Safe Mode. Αφού τρέξει η ρουτίνα, επέλεξε τερματισμό.

Το αφήνεις για ~1 λεπτό κλειστό και κατόπιν το ενεργοποιείς.

 

που μπορώ να δω εάν είναι ενεργοποιημένο?



#119   CryptoCSM01

CryptoCSM01

    iPH Enthousiast

  • 516 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/09/2017 - 10:14

που μπορώ να δω εάν είναι ενεργοποιημένο?

 > About This Mac > System Report... > Hardware > SATA/SATA Express > Trim Support. Θα πρέπει να λέει Yes.



#120   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 29/09/2017 - 10:33

 > About This Mac > System Report... > Hardware > SATA/SATA Express > Trim Support. Θα πρέπει να λέει Yes.

Περίεργο πάντως, εμένα αργούσε πολύ κατά το boot όταν έκανα το upgrade από το Sierra και είχα ενεργοποιημένο το trim. Έκλεισα το trim μέσω terminal με sudo trimoforce disable και φαίνεται να έστρωσε ο χρόνος που ανοίγει, αλλά το trim τώρα είναι κλειστό. Θα δοκιμάσω το απόγευμα να το ενεργοποιήσω πάλι να δω πως θα πάει.


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες