Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως με επηρεάζει η πειρατεία σου στο navigon


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
91 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 20:19

@ProSONIC

To cydia θεωρείται νόμιμο αλλά δεν θεωρούνται τα πάντα που περιέχει παράνομα, εδώ είσαι λάθος. Το λέω αυτό καθώς το cydia δεν περιέχει μόνο το instalous αλλά χίλια δύο άλλα πράγματα τα οποία δεν έχουν να κάνουν με πειρατεία.


φιλε μου δε ειπα εγω οτι το cydia ειναι παρανομο ομως το βαζουμε χωρις την εγκριση που (ταχα) το καταπολεμα η Apple ...εγω λεω οτι αμα δε υπηρχε το cydia θα ητανε ενα κουτι με 2 πληκτρα,...ειπα η πηγη ειναι νομιμη οχι αυτα που εχει μεσα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/02/2010 - 21:33

Δεν είπα οτι είπες (lol) οτι το cydia είναι παράνομο. Αν προσέξεις καλύτερα είπα οτι δεν είναι παράνομο οτιδήποτε υπάρχει μέσα σε αυτό :)

#63   ProSONIC

ProSONIC

    iPH Addict

  • 775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2010 - 21:39

οκ φιλε ...δε εχω να πω κατι αλλο...

#64   georgeVLS

georgeVLS

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/02/2010 - 09:51

Λοιπόν έχω λόγω αρχής είμαι κατά των cracked apps αλλά εδώ θα σας δώσω ένα απτό παράδειγμα του πως επηρεάζει και εμάς τους "νομοταγείς" χρήστες.

Έχουμε λοιπόν 100.000 iphone στην Ελλάδα. Από αυτούς έστω έχουμε αγοράσει το Navigon νόμιμα 1000. Η Navigon λοιπόν βλέπει 1000 χρήστες από την Ελλάδα.
Όμως αυτό που δεν βλέπει είναι τουλάχιστον άλλοι 20.000 που το έχουν κατεβάσει cracked. Τι σημαίνει αυτό.
Σημαίνει πως αφού η Navigon βλέπει μια πολύ μικρή χρήση στην Ελλάδα του Navigon app της δεν δίνει μεγάλη βάση ούτε στο συχνό update των χαρτών, ούτε στην υποστήριξη, ούτε στα διάφορα νέα features που ζητάνε οι Έλληνες πελάτες. Αν όμως αντί για 1.000 χρήστες βλέπει 10.000 τότε καταλαβαίνουμε όλοι ότι αποχτά άλλη βαρύτητα η υποστήριξη της ελληνικής έκδοσης της εφαρμογής.

Άρα εσύ που βάζεις cracked την app στερείς και από εσένα αλλά και από μένα καλύτερη υποστήριξη στο προϊόν (μέσες άκρες)!!!!!!
Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνιδάκια που κατεβάζεις παράνομα. Αλλά εδώ με επηρεάζεις και εμένα αρνητικά. Που θα πάει αυτό το πράγμα.!!!!

Δεν σε καταλαβαίνω όμως, πληρώνεις 600€ για το κινητό. Τσιγκουνεύεσαι κάποια λεφτά ακόμα για να έχεις καλύτερο προϊόν.

Αυτά δεν τα γράφω για να γίνει κάτι, ούτε για να σε πικάρω, απλώς για να καταλάβεις ότι το τσάμπα μερικές φορές κοστίζει περισσότερο από το κανονικό προϊόν.


600$ κινητο +100$ το navigon, +7$ το quickoffice ++++. Ωπα μεγαλε φτασαμε στην τιμη του macbook!! :D

#65   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 05/02/2010 - 10:53

Και που είναι η σύγκριση; Θα χρησιμοποιεις το macbook ως κινητό;
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#66   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1.199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 06/02/2010 - 11:25

Προσωπικά διάβασα την τελευταία σελίδα μόνο και λίγο από την πρώτη.
SirAlex αυτό που λες δεν στέκει :S ο από πάνω σου μιλάει για τιμή, όχι για όλα τα υπόλοιπα :S

Και τείνω να διαφωνήσω με τον γραφών. Προσωπικά θέλω να πληρώνω ότι παίρνω. Σε αυτό όμως έχω κάποια προβλήματα:
1. Είμαι ανήλικος, επομένως πρέπει να ζητάω πιστωτική κάρτα των γωνιών μου, κάτι που απεχθάνομαι να κάνω, ή να τους ζητάω συνέχεια να μου παίρνουν prepaid.
2. Ελληνικές κάρτες δεν ισχύουν στο Αμερικάνικο App Store, επομένως αρκετά παιχνίδια και εφαρμογές δεν θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω.
3. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να αγοράσω μια μπαρούφα και να κλαίω τα λεφτά μου, και ναι με πειράζουν τα 1-2-5-10 ευρώ, γιατί δεν τα βγάζω κάπως, τα τρώω από τους γονείς μου που δουλεύουν όλη μέρα και δεν έχουν και την δυνατότητα να μου ικανοποιούν κάθε κακομαθημένο καπρίτσιο.
4. Προσωπικά έχω dataplan. Επομένως χρησιμοποιώ google maps, ή έστω προσπαθώ. Προσπαθώ γιατί 90% όταν το χρειάζομαι, δεν έχω 3G, έχω GPRS και αυτό με ελεινή ταχύτητα. Δεν χρησιμοποιώ συνεχώς το GPS, αλλά κινούμαι σε όλη την Αθήνα καθημερινά, από Φάληρο μέχρι Ραφίνα, και δεν έχω την δυνατότητα να ξέρω στα 16 μου χρόνια ΌΛΟΥΣ τους δρόμους μιας τόσο μεγάλης πόλης. Επομένως θα χρησιμοποιήσω ένα offline για να κάνω τη δουλειά μου, εφόσον έχω την δυνατότητα. Το να δώσω 100 ευρώ για να πάρω μια εφαρμογή που μισοδουλεύει και την χρησιμοποιώ περιστασιακά είναι εξωφρενικό κατ' εμέ. Αν εσύ πιστεύεις ότι έχεις λεφτά για πέταμα, ώστε να πληρώνεις 100 ευρώ για μια εφαρμογή τηλεφώνου που δεν έχει καμία σχέση με ένα κανονικό GPS, τότε κάντο. Οι περισσότεροι άνθρωποι στην Ελλάδα ΔΕΝ έχουν αυτή την δυνατότητα, και συνεπώς δεν το κάνουν.
5. Δεν θέλω να ακουστώ επιθετικός, αλλά πιστεύω, χωρίς να έχω ψάξει απολύτως τίποτα, ότι αυτό που λες απλά δεν υφίσταται, καθώς εσύ εγώ και κάθε άλλος παίρνουμε σήμα από δορυφόρο, η NAVIGON και η κάθε εταιρία δεν κολλάει πουθενά.

#67   georgeVLS

georgeVLS

    iPH User

  • 137 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2010 - 13:17

Και που είναι η σύγκριση; Θα χρησιμοποιεις το macbook ως κινητό;


Γιατι οχι, δεν θα ηταν ωραια να το ειχαμε στο χερι και με ακουστικα και μικροφωνο να μιλουσαμε? Εγω το βρισκω πολυ μπροστα σαν ιδεα.
Ελα ρε φιλε, τιμολογικα μιλουσαμε, απο 570ε περνας στα 1000ε. Απο iphone περνας σε macbook. Αν τα εχεις και εδινες και ενα χιλιαρικακι συνολο για κινητο, και πολυ καλα κανεις. Γιατι εγω δεν δινω δραχμη παραπανω.

Τελευταία επεξεργασία από: georgeVLS, 06/02/2010 - 13:18


#68   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/02/2010 - 13:44

Αν δεν θες να πληρώσεις δραχμή παραπάνω από τα 570€ τότε μπορείς κάλλιστα να παίρνεις τις free από το appstore.

Ο κάθε προγραμματιστής που προγραμματίζει μια εφαρμογή δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας του. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις αλλά αν ήσουν δικηγόρος δεν θα έκανες τσάμπα δίκες, αν ήσουν γιατρός δεν θα έκανες τσάμπα εγχειρίσεις, και αν δουλεύεις σε κάποιον ιδιώτη δεν θα σου άρεσε να γυρίσει στο τέλος του μήνα και να σου πει ότι εγώ πλήρωσα τα μηχανήματα της εταιρίας μια φορά οπότε για τους υπαλλήλους (κατ' επέκταση το software στο iphone) δεν δίνω δραχμή και κόψε το λαιμό σου να δουλεύεις τσάμπα.

Επίσης δεν είμαι υποχρεωμένη εγώ και ο κάθε νορμαλ χρήστης του iphone που αγοράζει νόμιμα να πληρώνουμε από την τσέπη μας για εσένα που θες τσάμπα τις εφαρμογές που βγάζουν οι developers. Γιατί αυτό γίνεται. Αν κανείς δεν πλήρωνε τότε δεν θα υπήρχε αξιόλογη αγορά και κανείς δεν θα προγραμμάτιζε. Άρα εγω και όσοι αγοράζουν συντηρούν τους προγραμματιστές για να τα έχεις εσύ τσάμπα και να προσπαθείς να πείσεις ότι έχεις και δίκιο. Άσε που αν όλοι πλήρωναν οι τιμές θα ήταν φτινότερες... Συνεπώς όταν βγαίνεις και λες μές στα μούτρα όσων αγοράζουν κανονικά ότι εσύ κατεβάζεις τσάμπα είναι σαν να τους λες κατάμουτρα ότι τους κλέβεις.

Τέλος πάντων έχω κουραστεί εδώ στην Ελλάδα να προσπαθώ να αλλάξω μυαλά στον Έλληνα που τα περιμένει όλα στο πιάτο και όλα στο τσάμπα, στη ζούλα και στην παρανομία, λες και είναι υποχρεωμένοι οι άλλοι να δουλεύουν για εκείνον. Έτσι δεν πάει μπροστά η χώρα δυστυχώς, όσο και να προσπαθεί ο Γιώργος να περάσει τη λογική της απόδειξης...

Τι να πω... Πραγματικά στενοχωριέμαι που βλέπω ειδικά νέους ανθρώπους να περιφανεύονται που δεν είναι "μ***ες" να πληρώνουν εφαρμογές λες και είναι μαγκιά να κλέβεις τον κόσμο...

ΥΓ μιλάω γενικά όταν λέω "εσύ", "εγώ" κλπ

#69   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/02/2010 - 13:58

Προσωπικά διάβασα την τελευταία σελίδα μόνο και λίγο από την πρώτη.
SirAlex αυτό που λες δεν στέκει :S ο από πάνω σου μιλάει για τιμή, όχι για όλα τα υπόλοιπα :S

Και τείνω να διαφωνήσω με τον γραφών. Προσωπικά θέλω να πληρώνω ότι παίρνω. Σε αυτό όμως έχω κάποια προβλήματα:
1. Είμαι ανήλικος, επομένως πρέπει να ζητάω πιστωτική κάρτα των γωνιών μου, κάτι που απεχθάνομαι να κάνω, ή να τους ζητάω συνέχεια να μου παίρνουν prepaid.
2. Ελληνικές κάρτες δεν ισχύουν στο Αμερικάνικο App Store, επομένως αρκετά παιχνίδια και εφαρμογές δεν θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω.
3. Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να αγοράσω μια μπαρούφα και να κλαίω τα λεφτά μου, και ναι με πειράζουν τα 1-2-5-10 ευρώ, γιατί δεν τα βγάζω κάπως, τα τρώω από τους γονείς μου που δουλεύουν όλη μέρα και δεν έχουν και την δυνατότητα να μου ικανοποιούν κάθε κακομαθημένο καπρίτσιο.
4. Προσωπικά έχω dataplan. Επομένως χρησιμοποιώ google maps, ή έστω προσπαθώ. Προσπαθώ γιατί 90% όταν το χρειάζομαι, δεν έχω 3G, έχω GPRS και αυτό με ελεινή ταχύτητα. Δεν χρησιμοποιώ συνεχώς το GPS, αλλά κινούμαι σε όλη την Αθήνα καθημερινά, από Φάληρο μέχρι Ραφίνα, και δεν έχω την δυνατότητα να ξέρω στα 16 μου χρόνια ΌΛΟΥΣ τους δρόμους μιας τόσο μεγάλης πόλης. Επομένως θα χρησιμοποιήσω ένα offline για να κάνω τη δουλειά μου, εφόσον έχω την δυνατότητα. Το να δώσω 100 ευρώ για να πάρω μια εφαρμογή που μισοδουλεύει και την χρησιμοποιώ περιστασιακά είναι εξωφρενικό κατ' εμέ. Αν εσύ πιστεύεις ότι έχεις λεφτά για πέταμα, ώστε να πληρώνεις 100 ευρώ για μια εφαρμογή τηλεφώνου που δεν έχει καμία σχέση με ένα κανονικό GPS, τότε κάντο. Οι περισσότεροι άνθρωποι στην Ελλάδα ΔΕΝ έχουν αυτή την δυνατότητα, και συνεπώς δεν το κάνουν.
5. Δεν θέλω να ακουστώ επιθετικός, αλλά πιστεύω, χωρίς να έχω ψάξει απολύτως τίποτα, ότι αυτό που λες απλά δεν υφίσταται, καθώς εσύ εγώ και κάθε άλλος παίρνουμε σήμα από δορυφόρο, η NAVIGON και η κάθε εταιρία δεν κολλάει πουθενά.


Δυστυχώς δεν διάβασες όλο το τοπικ, ειδικά τις 3 τελευταίες σελίδες...

Τέλως πάντων, αν το μόνο σου πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να βάζεις τους γονείς σου να σου παίρνουν κάθε 3 και λίγο prepaid (που δεν νομίζω να είναι εκεί το κόλλημά σου αλλά τέλως πάντων) να πεις στους γονείς σου να σου βγάλουν μια προπληρωμένη της τράπεζας κύπρου που μπορείς να την γεμίζεις από τα ATM. Έτσι θα σου την βγάλουν μια φορά και θα έχεις εσύ την ευθύνη του να πηγαίνεις στο ATM και να βάζεις 10-20€ κάθε φορά που θες να αγοράσεις κάτι από το appstore. 16 χρονών είσαι, στην καλύτερη ηλικία να έχεις ευθύνη των χρημάτων σου και πώς να τα χειρίζεσαι.

Aν δεν σε εξυπηρετεί το GPS που είναι όπως λες ημιολοκληρωμένη εφαρμογή τότε γιατί το χρησιμοποιείς; Συνήθως χρησιμοποιούμε κάτι που μας εξυπηρετεί. Άρα για να το χρησιμοποιείς σημαίνει ότι σε βολεύει. Θα πρέπει λοιπόν να σκεφτείς σοβαρά να το αγοράσεις. Και δεν χρειάζεται να δώσεις 100€ για να πάρεις το Europe. Πάρε το East Europe που είναι πιο φτηνό. Πάντως ειδικά στο κέντρο της Αθήνας που το χρησιμοποιείς βολεύεσαι και με το google maps χωρίς χρέωση απλά με το wifi ανοιχτό...

Ποιά παιχνίδια σου αρέσουν τόσο πολύ και δεν τα βρήσκεις στο ελληνικό appstore? Όλα τα μεγάλα παιχνίδια πάντως (nfs, cod, etc) βγαίνουν και στο ελληνικό. Τώρα αν δεν βρίσκεις την τάδε έκδοση του τάδε bejeweled ε βολέψου με μια του ελληνικού...

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 06/02/2010 - 13:58


#70   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/02/2010 - 14:01

Δεν περνώ θεση ούτε υπέρ ούτε κατα των cracked εφαρμογών ούτε εντάσωμε υπέρ της γνώμης κανενός..

Έχω όμως μερικές απορίες..

Αν βρεις μια εφαρμογή παιδιά που στο rewie είναι τελεία παρουσιασμένη(και είναι λογικό γιατί αν δεν πενέψεις το σπίτι σου θα πεσει να πλακώσει λεει ο λαός) και λες ωραία την αγοράζω και δίνεις ενα σεβαστό πόσο του ύψους των 100€(μιας και μιλάμε για GPS εφαρμογή..)Έπειτα αυτή η εφαρμογή δεν είναι αντάξια των προσδοκιών σου τι κάνεις?Μετανιώνεις που έριξες 100€ στον κάδο η όχι?Υπάρχει περίπτωση να δικαιωθείς?Δεν το νομίζω..

Ποια είναι η γνώμη σας λοιπόν εφόσον εξαπατηθείτε και έχετε δώσει ενα τέτοιο πόσο?(και φυσικά δεν αναφέρομε σε εφαρμογές του ύψους το 0,79€,είναι αστεία η τιμή ώστε να παραπονεθείς ότι και να σου βγει)..


Και να θυμίσω ότι δεν μιλάμε για ένα λειτουργικό σύστημα όπως είναι τα Windows τα MacOS κτλ κτλ που είναι δοκιμασμένα κτλ κτλ..Μιλάμε για ένα GPS πρόγραμμα οπού στην ίδια τιμή μπορείς να πάρεις ολόκληρη την συσκευή με βάση στήριξης-φορτιστή κτλ κτλ(που η TomTom για το iPhone την πουλάει ξεχωριστά αλλα 100€) μαζί με το software εγκατεστημένο για το αυτοκίνητο στην ίδια τιμή και ίσως πολλές φόρες λίγο πιο φτηνό..Μήπως λοιπόν κάποιοι κύριοι εκμεταλλεύονται την αγάπη του κόσμου για το iPhone και πουλάνε τον κούκο αηδόνι?

Διευκρινίζω ότι παραμένω ουδέτερος στο θέμα και άπλα ζητώ να ακούσω της απόψεις και των 2 πλευρων.



Σε αυτές μου της απορίες(παραπάνω) ποια είναι η άποψη σας?

ezgif_com_crop_2.gif


#71   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/02/2010 - 14:11

Προσωπικά είμαι υπερ του να δοκιμάσεις μια εφαρμογή στην cracked μορφή της για να δεις αν σου αρέσει με την προϋπόθεση αν σου αρέσει να την αγοράσεις και αν δεν σου αρέσει να την διαγράψεις.

Εγώ αυτό κάνω όταν πρόκειται για εφαρμογή που δεν είμαι σίγουρη πώς θα είναι, ειδικά αν είναι ακριβή

#72   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 06/02/2010 - 14:12

Μαλλον είστε η εξαίρεση. Ο κάθε ένας προσπαθει να μεγιστοποιησει την ωφέλεια του με την επιτευξη του μικρότερου κόστους. Οπως συμβαινει στο iphone συμβαινει στα παντα στη ζωη. Αν θέλω να αγοράσω κάτι θα κάνω ερευνα αγοράς και θα πάρω το φθηνότερο. Το φθηνότερο σε αυτη τη περίπτωση ειναι το τσαμπα και αυτό θα παρω. Δεν υπάρχει περίπτωση να δωσω χρηματα απο τη στιγμη που και με το "free" κανω την δουλεια μου. Αν εσεις επιθυμείται να δίνεται χρηματα για κάτι το οποίο υπαρχει free καλα κάνετε και επειδη καποιος ειπε πως αν δεν ηταν αυτοι που αγοραζουν τις εφαρμογες δεν θα ηταν τοσο καλες, ή κατι τετοιο αναλογο, να του απαντησω σε υποθετικό λογο οπως κ αυτός, οτι αν δεν υπηρχε το jailbreak και τα συνακολουθα του ο steve jobs θα το ήξερε το iphone και όσοι εχουν χοντρές τσέπες μόνο. Επίσης αν δεν ήταν "free" οι εφαρμογες αυτες, γτ να επαιρνα αυτό το κινητό που μαμάτο δεν έχει τπτ, μα τπτ πανω. Και αν δεν ήταν το jailbreak δεν νομιζω να είχε τόσο περιθώριο κερδους το να παράγεις προγραμματα για το iphone αφου, τα target groups θα ήταν ελάχιστα. Μετα την πειρατία όμως το κινητό έγινε γνωστό και ακόμα μάζι με την αύξηση των εκατομυρίων πελατών που εχει, γίνεται και αυξηση σε αυτόυς που αγοραζουν εφαρμογες επειδη το jailbreak προμοταρε. Και έρχομαι να σε ρωτήσω φίλε μου, μήπως η πειρατία "μου" έκανε καλυτερο το iphone με πάνω απο 140000 εφαρμογες??? ;)

πιστεύω θαναση καταλαβες ;) το τσαμπα δεν θα πεθάνει ποτέ!

Τελευταία επεξεργασία από: peterboutsis, 06/02/2010 - 14:15


#73   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/02/2010 - 14:23

Όπως είπα και πριν δεν εντάσσομαι ούτε υπέρ ούτε κατά των Cracked εφαρμογών άπλα είναι πολλοί αυτοί οι οποίοι μιλάνε για την πειρατεία και την κατακρίνουν(καλός μέχρι ένα σημείο)αλλά πολλές φορές και εκείνοι την χρησιμοποιούν είτε έως ένα βαθμό είτε εξολοκλήρου.Και σε αρκετές περιπτώσεις μέχρι και το Software του υπολογιστή που μας γράφουν τα post τους στο forum είναι σπασμένο..Τεσπα..Η Μαρία στην προκείμενη περίπτωση υποστηρίζει την αγορά όλων των λειτουργεικών στυστηματων έχοντας κάποια επιχειρήματα και εντάσετε κατά της πειτατειας αλλα ειναι πρως τιμην της που λεει "Προσωπικά είμαι υπερ του να δοκιμάσεις μια εφαρμογή στην cracked μορφή της για να δεις αν σου αρέσει" και δεν κρυβετε πισω αποτο δαχτυλο της.

ezgif_com_crop_2.gif


#74   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 06/02/2010 - 14:26

ΥΓ Μάριαν! όχι Μαρία ;)

#75   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/02/2010 - 14:29

Συγνώμη νόμιζα ότι το όνομα σου είναι Μαρία και στο nick σου που είναι marian άπλα έβαλες "n" στο τέλος :)Ωραίο όνομα :)

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες