Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 15 ψήφοι

iPhone X - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4213 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#316   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 27/10/2017 - 19:32

Ας το δούμε λογικά λίγο. Οι μεγάλες εταιρείες δεν είναι μπακάλικα, ασφαλώς και ξέρουν το στοκ που θα έχουν σε 3 μέρες που παραλαμβάνουν, για να καταχωρήσουν, να τιμολογήσουν και εν συνεχεία να παραδώσουν. Για τον απλούστατο λόγο οτι πριν το στοκ, συνενοούνται με την κάθε αντιπροσωπεία και ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ. Το στοκ δεν έρχεται απο μόνο του μια μέρα με καρότσι και τους λένε "Μάστορα, 200 κομμάτια έχω, να τ'αφήσω ?" Πάντα προηγείται η παραγγελία η οποία έχει γίνει σε συνενόηση με την αντιπροσωπεία για το πόσα μπορεί να διαθέσει. Τώρα αν για το iphone αλλάζουνε και οι κλασσικοί νόμοι της αγορας, τι να πώ ρε παιδιά, δεν είμαι σε αυτό τον κλάδο και δεν ξέρω, αλλά υποθέτω πως ισχύει ότι ισχύει για κάθε εμπορικό προιόν μαζικής κατανάλωσης.

Απο κεί και πέρα ΣΑΦΩΣ και οι υπάλληλοι δεν θα αποκαλύψουν το στοκ στον καθένα που τηλεφωνάει ή πάει απο κεί και ρωτάει, ακόμα και αν είναι φίλος τους, γιατί έχουν αυστηρή εντολή και μπορεί να χάσουν τη δουλειά τους αν αποκαλύψουν τέτοιες εσωτερικές πληροφορίες. Και η πιο εύκολη δικαιολογία για να ξεφορτωθούν εναν πιεστικό πελάτη που τους πρήζει είναι να πουν δεν ξέρουμε. Και η συντριπτική πλειοψηφία των υπαλλήλων των μαγαζιών δεν ασχολείται, ούτε καίγεται κιόλας για το iphone, μην τρελλαίνεστε, πουλάνε δεκάδες άλλα προιόντα ταυτόχρονα και το iphone είναι απλά ενα ακόμα προιόν.

Εγω παω στοιχημα οτι ο καθε πωλητης δεν εχει ιδεα ουτε ποτε, ουτε ποσα θα παραλαβουνε. Ενα νουμερο κοιταει στον υπολογιστη (οταν υπαρχει αποθεμα) και σου λεει ποτε θα παραλαβεις αναλογα με το τι εχει η αποθηκη διαθεσιμο. Οταν παλι μιλαμε για προπαραγγελιες η προϊοντα που θα κυκλοφορησουν προσεχως σιγα μην ενημερωσουν οι ιθυνοντες τον καθε ενα υπαλληλο τι θα ερθει και ποτε...

Δεν ειναι δικαιολογιες. Οντως δεν ξερουν η λενε ο,τι τους κατεβει. Και το iPhone  δεν ειναι ενα ακομα προϊον-ειναι ο μονος "κωδικος" που διαθετει το καθε καταστημα τεχνολογιας για τον οποιο καθε χρονο γινεται ενας μικρος χαμος με πελατες που ρωτανε και ξαναρωτανε για διαθεσιμοτητα με μπολικο, ζεστο παραδακι στο χερι. Αν γνωριζαν 100% τι παιζει σιγα μην αφηναν πελατη να φυγει. Πηγα με το 8 Plus τις πολυ πρωτες ημερες κυκλοφοριας σε μεγαλη αλυσιδα για θηκη και δυο πωλητριες μου ζητησαν να το δουν και να συγκρινουν με ενα 7 Plus εκθεσιακο που ειχαν γιατι μονο απο internet το ειχαν τσεκαρει...φαντασου με το Χ...δεν ειναι απλα μια ακομα συσκευη το ολοκαινουργιο μηλο.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#317   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12.838 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/10/2017 - 19:35

Εγώ ένα θα σας πω και δεν θέλει σκέψη αν έχουν πάει οι παραδώσεις έξω 5-6 εβδομάδες φανταστείτε όταν τελειώσει το οποίο στοκ είναι Ελλάδα ποτέ θα ξαναδούμε συσκευή στα καταστήματα μετά .


Sent from my iPhone using Tapatalk

#318   krazekas

krazekas

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Twitter:@krazekas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 27/10/2017 - 19:39

Εγω αποσύρθηκα από το κυνήγι του θησαυρού..αυτο που εμαθα απο συμμετεχοντα που του ανεθεσα

να βρει να μου παρει και μενα (καλα μακαρι να βρει για τον εαυτό του...) 

ειναι οτι μονο σε ενα καταστημα public εχει 150 pre-orders...

φανταστειτε δλδ οι 5 μεγαλες αλυσιδες + 3 εταιρείες κινητης να χουν απο 1.000 pre-orders και να ερθουν 1.000 τεμαχια..

53 χωρες θα μοιραστουν αναλογικα 3 εκατ. τεμαχια... στην ελλάδα πόσα?

 

φυσικά κανεις δεν ξερει ουτε ποσα κομματια θα φτασουν Ελλάδα -ουτε πως θα μοιραστούν ...

και το πιο τραγικό ουτε ποτε ερθει το δευτερο κύμα παραγγελιών από εξωτερικό...

Αυτο βέβαια σε συζήτηση που κανω με φιλους για καποιο λογο πορώνει -ικανοποιει τους περισσότερους

γιατι λέει θα το έχουν αυτοί κι όχι ο διπλανός τους...(no comment)

Αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι θα πρεπει να υποχρεωθείς -να χρωστάς χάρη για να αγοράσεις κατι

που κοστίζει 2μηνιατικα του υπαλλήλου που θα στο δώσει...

 

P.S. Στην αγγλία επεσαν οι servers από τη ζήτηση...

https://www.theguard...inutes-iphone-8

In the UK and Australia, the wait time is five to six weeks.

 

Στην αμερική χειρότερα...σε 10 λεπτα τέλος...

http://iPhone X preo...t in 10 minutes



#319   galanakop

galanakop

    iPH Enthousiast

  • 511 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 27/10/2017 - 19:45

Εγω αποσύρθηκα από το κυνήγι του θησαυρού..αυτο που εμαθα απο συμμετεχοντα που του ανεθεσα
να βρει να μου παρει και μενα (καλα μακαρι να βρει για τον εαυτό του...)
ειναι οτι μονο σε ενα καταστημα public εχει 150 pre-orders...
φανταστειτε δλδ οι 5 μεγαλες αλυσιδες + 3 εταιρείες κινητης να χουν απο 1.000 pre-orders και να ερθουν 1.000 τεμαχια..
53 χωρες θα μοιραστουν αναλογικα 3 εκατ. τεμαχια... στην ελλάδα πόσα?

φυσικά κανεις δεν ξερει ουτε ποσα κομματια θα φτασουν Ελλάδα -ουτε πως θα μοιραστούν ...
και το πιο τραγικό ουτε ποτε ερθει το δευτερο κύμα παραγγελιών από εξωτερικό...
Αυτο βέβαια σε συζήτηση που κανω με φιλους για καποιο λογο πορώνει -ικανοποιει τους περισσότερους
γιατι λέει θα το έχουν αυτοί κι όχι ο διπλανός τους...(no comment)
Αυτο που με εξοργιζει ειναι οτι θα πρεπει να υποχρεωθείς -να χρωστάς χάρη για να αγοράσεις κατι
που κοστίζει 2μηνιατικα του υπαλλήλου που θα στο δώσει...

P.S. Στην αγγλία επεσαν οι servers από τη ζήτηση...
https://www.theguard...inutes-iphone-8
In the UK and Australia, the wait time is five to six weeks.

Στην αμερική χειρότερα...σε 10 λεπτα τέλος...
http://iPhone X preorders start -- and sell out in 10 minutes

Είναι ο γενικός κακός χαμουλης...
Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια!!!


Nikos iPhone x

#320   Kafegeo

Kafegeo

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/10/2017 - 19:55

Εμενα απο public μου ειπαν αφου εκανες χτες 12 και τεταρτο τη νυχτα τη προπραγγελια εισαι απο τους πρωτους που θα παραλαβεις....αλα δεν ειχε δυνατοτητα ουτε λιστα προτεραιωτητας να δει ουτε τιποτ αλο...υποθεση εκανε


Εγω και επιπλέον 5 συνάδελφοι κάναμε παραγγελία στο public στις 00:05 οπότε μην νομίζεις ότι το 00:15 είναι νωρίς. Ισωε είσαι στη θέση 100

#321   pontiaras

pontiaras

    iPH Contributor

  • 1.600 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Pafralis30

Δημοσίευση 27/10/2017 - 19:57

οι μονοι που 100% θα το παρουν την πρωτη μερα, ειναι οι νεοι πελατες κινητης τηλεφωνεια με συμβολαιο 2ετες! 

Ετσι πιστευω!



#322   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 27/10/2017 - 19:59

μάλλον έχετε ξεχάσει μια βασική παράμετρο... δεν είναι μόνο πόσες συσκευές έχουν έρθει παίζει και τεράστιο ρόλο ποιοι συνδυασμοί. Οπότε μην δίνετε και τεράστιο βάρος σε ποια θέση είστε γιατί αν οι περισσότεροι ζήτησαν ασημένια πχ και δεν έχουν έρθει τότε προτεραιότητα έχει ο επόμενος στην σειρά και πάει λέγοντας. 


Θα ξέρουμε την άλλη εβδομάδα, υπομονή πάνω από ολα. Εξάλλου δεν είναι και τόσο μεγάλο νούμερο προπαραγγελιών που δεν θα καλυφτεί μέχρι Δεκέμβριο.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 27/10/2017 - 20:01


#323   geomac31

geomac31

    iPH Enthousiast

  • 445 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2017 - 20:00

Τα κομματια που ηταν να ερθουν τουλαχιστον απο infoquest ηταν 1000 τωρα αυτο κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ισχυσει καια υτο γιατι υπαρχει μεγαλο προβλημα διαθεσιμοτητας στις λεγομενες ανεπτυγμενες χωρες που σημαινει οτι χωρες σαν την δικη μας πανε πισω ...δηλαδη θαρθουν δραματικα λιγοτερα κομματια..
Τωρα αυτα που λενε καποιοι οτι η infoquest ξερει τι ποσοτητα να παραλαβει ειναι για γελια να μην πω για κλαμματα! Μιλαμε για την ιδια εταιρεια που δεν ειχε ενημερωσει τον κοσμο για το κοστος της συσκευης! Η apple εχει να κανει με αντιπροσωπεια και οχι μεντην ιδια την apple οπως σε
Μεγαλες χωρες που σαφως και υπαρχει μια ενημερωση για την ποσοτητα που θα παραληφθει!
Τωρα τα παπατζιλικια που πουλανε καποιοι η τους πουλανε και τα πιστευουν ! Τυπου ειμαι ψηλα στην σειρα προτεραιοτητας και μου ειπε ο ταδε οτι θα το χω η δεν θα τοχω! Ειναι για γελια!!! Καμια μεγαλη αλυσιδα αυτη την στιγμη π μιλαμε δεν ξερει τα αποθεματα που θα εχει ! Απο εβδομαδα θα ξεκαθαρισει το τοπιο

#324   zEr0c0oL

zEr0c0oL

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 27/10/2017 - 20:06

Τωρα αυτα που λενε καποιοι οτι η infoquest ξερει τι ποσοτητα να παραλαβει ειναι για γελια να μην πω για κλαμματα! Μιλαμε για την ιδια εταιρεια που δεν ειχε ενημερωσει τον κοσμο για το κοστος της συσκευης!


Αυτό ακριβώς...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#325   geomac31

geomac31

    iPH Enthousiast

  • 445 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2017 - 20:18

Εδω ξερω ατομο που εκανε προπαραγγελιες σε ολες τις μεγαλες αλυσιδες και εβαλε την μανα του τον αδελφο του την κοπελα του και τον κολλητο του.μονο τους μπατζανακηδες δεν εβαλε χαχα..πιστευω πολλες προπαραγγελιες εχουν να κανουν με τα ιδια ατομα οποτε μπορει να φτασουν και της 6 με 7 χιλιαδες αλλα επι της ουσιας πολλες θα ειναι ντουμπλαρισμενες απο ιδια ατομα

#326   manosofi1

manosofi1

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/10/2017 - 20:21

Εγω και επιπλέον 5 συνάδελφοι κάναμε παραγγελία στο public στις 00:05 οπότε μην νομίζεις ότι το 00:15 είναι νωρίς. Ισωε είσαι στη θέση 100


Και βαλε!χχαχα

#327   geomac31

geomac31

    iPH Enthousiast

  • 445 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2017 - 20:28


Εγω και επιπλέον 5 συνάδελφοι κάναμε παραγγελία στο public στις 00:05 οπότε μην νομίζεις ότι το 00:15 είναι νωρίς. Ισωε είσαι στη θέση 100

Φιλε μου εγω ημουν στο golden hall σε μεγαλη αλυσιδα την πεμπτη βραδυ και οι υπαλληλοι περναν ηδη στοιχεια απο ατομα για προπαραγγελιες με σειρα προτεραιοτητας! Πηγα με την κοπελα μ και ο ιδιος ο υπαλληλος μας ειπε καντε δυο κρατησεις με ενα μαυρο και ενα ασημι για να εχετε μεγαλυτερες πιθανοτητες στην λιστα ημουν 14 αυτο π εκανε εντυπωση ειναι οτι οι περισσοτεροι θελαν 256αρια μαυρα ! ....δεν ξερω βασικα δεν τον πολυεμπιστευτηκα

#328   manosofi1

manosofi1

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/10/2017 - 20:29

Και βαλε!χχαχα


Παιζει σημασια και ο συνδυασμος....

#329   manosofi1

manosofi1

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/10/2017 - 20:31

Φιλε μου εγω ημουν στο golden hall σε μεγαλη αλυσιδα την πεμπτη βραδυ και οι υπαλληλοι περναν ηδη στοιχεια απο ατομα για προπαραγγελιες με σειρα προτεραιοτητας! Πηγα με την κοπελα μ και ο ιδιος ο υπαλληλος μας ειπε καντε δυο κρατησεις με ενα μαυρο και ενα ασημι για να εχετε μεγαλυτερες πιθανοτητες στην λιστα ημουν 14 αυτο π εκανε εντυπωση ειναι οτι οι περισσοτεροι θελαν 256αρια μαυρα ! ....δεν ξερω βασικα δεν τον πολυεμπιστευτηκα


Θα ξαναγινω γραφικος και θα πω οτι πανε ολοι στα 256 αρια μαυρα για να εχουν περισσοτερες ελπιδες νομιζοντας οτι δεν θα εχει μεγαλη προτιμηση λογο τιμης και χρωματος.....και θα γινει το αντιθετο στο τελος

#330   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 27/10/2017 - 20:37

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά γιατί πήρα τηλέφωνο γνωστό κατάστημα να επιβεβαίωσω την παραγγελία γιατί κάπου κόλλησε το site, μου είπαν ότι οι προηγούμενες 40 παραγγελίες από την στιγμή που τελικά καταγράφηκε η παραγγελία μου ήταν 3 ασημένια 256GB και τα υπόλοιπα 64GB οπότε να μην με απασχολεί που υπήρξε θέμα κατά την διαδικασία. 

Από όποια πλευρά και να το δούμε δύσκολα τα 256GB να είναι περισσότερα από τα 64GB στην Ελλάδα. Αλλά και πάλι παίζει μεγάλο ρόλο και το χρώμα. Θα δούμε την άλλη εβδομάδα με το να υποθέτουμε δεν έχει ίδιαίτερο νόημα.  We ate the camel οπότε λίγο υπομονή ακόμα.


Τελευταία επεξεργασία από: ChrisDs, 27/10/2017 - 20:39


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 17

0 μέλη, 17 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες