Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#121   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2017 - 18:22

Τέλος το skroutz από εμένα. Το iphone 8 είχε 750 στο skroutz. Το αγόρασα από πελάτη μας στα 850 μεγάλης αλυσίδας. Ούτε δόσεις ούτε πιστωτική κάρτα. Του έδωσα μπροστά 400 ευρώ και τα υπόλοιπα σε δόσεις στα λόγια όμως. Σε λιγότερο από ένα μήνα το ξεπλήρωσα σχεδόν πλήρως και χρωστάω 70 ευρώ για να τον ξεχρεώσω. Του χρόνου πάλι από εκεί μηλόφωνο. Τα 100 ευρώ που θα γλυτώσω φαίνονται αστεία. Καλύτερα από μεγάλα καταστήματα.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 12/12/2017 - 18:22


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#122   ikaros13

ikaros13

    iPH Contributor

  • 1.409 μηνύματα

Δημοσίευση 12/12/2017 - 19:07

Ηλεκτρονικά αξίας δεν αγοράζω ποτέ από Skroutz.. Ούτε να σου κάνει παζάρια τόσα με τιμολόγια τόσα χωρίς κτλ παπάντζες εμποράκου ούτε να τρέχεις με σέρβις κτλ αν γίνει καμία στραβή. Στην τελική οι διάφορες που έχω δει για μεγάλα ποσά κάπου στα 100€ είναι χωριά να μην ξέρεις το κάθε μαγαζάκι από οποία άκρη της Ελλάδας κρατά η σκούφια του


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

#123   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 12/12/2017 - 22:25

εκεί που λέει υπαγωγή ΦΠΑ να είναι ΝΑΙ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το πεδίο «Καθεστώς ΦΠΑ» να γραφει ΚΑΝΟΝΙΚΟ.
Αυτό ορίζει εάν απαλλάσσεσαι του ΦΠΑ στην έκδοση τιμολογίου ή όχι.

#124   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/12/2017 - 07:57

Το πεδίο «Καθεστώς ΦΠΑ» να γραφει ΚΑΝΟΝΙΚΟ.
Αυτό ορίζει εάν απαλλάσσεσαι του ΦΠΑ στην έκδοση τιμολογίου ή όχι.


Ναι,σωστά!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#125   emminad1925

emminad1925

    iPH Addict

  • 655 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 13/12/2017 - 08:39

Αλλά για να είναι κανονικό το Φπα απαραίτητη προυπόθεση είναι να υπάγεται στο ΦΠΑ η επιχείρηση!



#126   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 664 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2017 - 09:25

Σου ξαναλέω, τα λεφτά που ανέφερα είναι απόλυτα νομότυπα, με ούτε μισό ευρώ στην τσέπη του ελεγκτή.

Έτσι δουλεύει το σύστημα εδώ και χρόνια δυστυχώς.

Μπαίνει σου λέει τόσα ή ψάχνω, παζαρεύετε και ή συμφωνείτε ή ψάχνει...

Για να καταλάβεις σε Φαρμακαποθήκη που ήμουν μπροστά στον έλεγχο, θεωρούσαν ότι οι λογαριασμοί τηλεφώνου ήταν υπερβολικά υψηλοί και ήθελαν να τους κόψουν. Στην φαρμακαποθήκη που όλη μέρα είναι στα τηλέφωνα με τα φαρμακεία και που πρακτικά η δουλειά της είναι να μιλάει στα τηλέφωνα.

Δεν γίνεται να μιλάμε για νομότυπα και για βάσεις στήριξης όταν δεν υπάρχουν σαφείς κανόνες για το τι περνάει και τι όχι σε κάθε είδος επιχείρησης.




Έχεις δίκιο..
Βρίσκομαι στην δεύτερη περαίωση 5ετιας και τα βρηκαμε στα 4000 ευρώ ..
Επίσης σε όλη την φετινή συντήρηση της επιχείρησης ( ξενοδοχείο ) όλος ο εξοπλισμός που ανακαινίστηκε (pc ,τηλεορασεις ,λαμπες ,αντλία πισινας και ένα σκασμός ακόμα υλικά δεν πληρώθηκε κανένα ΦΠΑ στα καταστήματα και ούτε αποδόθηκε στην περιοδική δήλωση τριμήνου ...
Σε πολλά από αυτά αντιμετωπιαα αρχικός προβλήματα λογο ελλειπης ενημερώσης τους από τους λογιστές τους ..

Τέλος ότι αγοράζεται απο μια επιχείρηση με σκοπό την χρήση αυτής σαν παγιος εξοπλισμος αποκλειστικά και δεν είναι προϊόν για μεταπωληση η μεταποίηση με σκοπό την πώληση εκπίπτει τον ΦΠΑ ..
Καλό είναι οι ενδιαφερόμενοι να ενημερώνονται σωστά από τον λογιστή τους ,ο οποίος και αυτός με την σειρά του οφείλει να είναι ενημερος για όλες τις διατάξεις (που είναι πολλές και τους έχουν τρελάνει και αυτούς )
Επίσης καλό είναι να καταλάβουν κάποιοι ότι κάτι περιπτώσεις του τύπου θα κόψω τιμολόγιο στο όνομα του χψ φιλου η συγγενή μου ,θα πρέπει να γίνεται αποπληρωμή απο λογαριασμό ή κάρτα της επιχείρησης αποκλειστικά εφόσον το ποσό είναι πάνω από 500 ευρώ. Σε έναν έλεγχο αυτά τα ίχνη αποδεικνύονται εύκολα!!!

#127   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 664 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/12/2017 - 09:49

Ηλεκτρονικά αξίας δεν αγοράζω ποτέ από Skroutz.. Ούτε να σου κάνει παζάρια τόσα με τιμολόγια τόσα χωρίς κτλ παπάντζες εμποράκου ούτε να τρέχεις με σέρβις κτλ αν γίνει καμία στραβή. Στην τελική οι διάφορες που έχω δει για μεγάλα ποσά κάπου στα 100€ είναι χωριά να μην ξέρεις το κάθε μαγαζάκι από οποία άκρη της Ελλάδας κρατά η σκούφια του


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk


Καλημέρα ... Σίγουρα υπάρχουν ιντερνέτικα μαγαζάκια που η απατή με την απόδοση ΦΠΑ πάει συνεφο..
Δεν είναι ολα έτσι όμως υπάρχουν πάρα πολλα σοβαρά καταστήματα που μπορείς να κάνεις την δουλειά σου άψογα.
Αγόρασα φέτος πάνω από 25000 ευρώ εξοπλισμό για την επιχείρηση μου εξολοκλήρου (σχεδόν)από αγορές μέσω της ηλεκτρονικής σελίδα τους.
Συνενοηθηκα πρώτα για το καθεστώς του φπα μαζί τους και αφού τους έστειλα τα αποδεικτικά που μου ζητήθηκαν ,κόπηκαν ταω τιμολόγια όπως επρεπε ..
Τώρα κάποια κατάστηματα περιχ της Ομόνοιας και όχι μόνο είναι γνωστο ότι οι αρπαχτες είναι στο DNA τους ..
Απλά δεν ψωνίζουμε από αυτούς όταν δεν συμορφωνονται με τον νόμο και με τερτιπια κοιτάνε να μας δαγκώσουν όλους,και εμάς αλλά και το κράτος ...

#128   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 13/12/2017 - 10:00

Αλλά για να είναι κανονικό το Φπα απαραίτητη προυπόθεση είναι να υπάγεται στο ΦΠΑ η επιχείρηση!

Κι όμως όχι!!!!!
Παράδειγμα:Δικηγόρος με τζίρο κάτω των 10.000 ευρώ υπάγεται στον ΦΠΑ.Ομως απαλλάσσεται για ένα έτος από την υποχρέωση να υποβάλλει περιοδικές δηλώσεις.Οποτε αν δεις στο πεδίο καθεστώς ΦΠΑ αναγράφει απαλασσομενο.

#129   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 13/12/2017 - 18:26

Έχεις δίκιο..
Βρίσκομαι στην δεύτερη περαίωση 5ετιας και τα βρηκαμε στα 4000 ευρώ ..
Επίσης σε όλη την φετινή συντήρηση της επιχείρησης ( ξενοδοχείο ) όλος ο εξοπλισμός που ανακαινίστηκε (pc ,τηλεορασεις ,λαμπες ,αντλία πισινας και ένα σκασμός ακόμα υλικά δεν πληρώθηκε κανένα ΦΠΑ στα καταστήματα και ούτε αποδόθηκε στην περιοδική δήλωση τριμήνου ...
Σε πολλά από αυτά αντιμετωπιαα αρχικός προβλήματα λογο ελλειπης ενημερώσης τους από τους λογιστές τους ..

Τέλος ότι αγοράζεται απο μια επιχείρηση με σκοπό την χρήση αυτής σαν παγιος εξοπλισμος αποκλειστικά και δεν είναι προϊόν για μεταπωληση η μεταποίηση με σκοπό την πώληση εκπίπτει τον ΦΠΑ ..
!!!


Οι αγορές αυτές έγιναν πριν από την 1/8/2017 που ορίζει η πολ που εκδόθηκε τον Σεπτέμβριο ;

Μήπως γνωρίζεις τον νόμο βάσει του οποίου γράφεις ότι τα πάγια της επιχείρησης, απαλλάσσονται του ΦΠΑ ;


Sent from my iPad using Tapatalk

#130   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 13/12/2017 - 21:53

Οι αγορές αυτές έγιναν πριν από την 1/8/2017 που ορίζει η πολ που εκδόθηκε τον Σεπτέμβριο ;
Μήπως γνωρίζεις τον νόμο βάσει του οποίου γράφεις ότι τα πάγια της επιχείρησης, απαλλάσσονται του ΦΠΑ ;
Sent from my iPad using Tapatalk

https://www.taxheave...ar/view/id/3033
Αφορά βιομηχανικές, βιοτεχνικές, μεταλλευτικές, λατομικές και ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, καθώς και αγροτικές επιχειρήσεις.

#131   hab

hab

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/12/2017 - 00:14

Δηλαδή, άμα καταλαβαίνω σωστά, όσα καταστήματα αρνούνται να εκδώσουν τιμολόγιο, το κάνουν με ξεκάθαρο σκοπό να "κλέψουν" τον Φ.Π.Α. που τους αποδίδει ο ιδιώτης με την απόδειξη, κλείνοντας την ατομική τους επιχείρηση τους μετά από λίγο καιρό;;

 

Άμα ισχύει το παραπάνω, ίσως μπαίνουν και μέσα όταν πουλάνε με τιμολόγιο και δεν σου χρεώνουν τον Φ.Π.Α...... Π.χ. 1240 με απόδειξη (τσέπη 240€ του Φ.Π.Α.) και 1100 με τιμολόγιο χωρίς Φ.Π.Α. άρα τσέπη 140€ λιγότερα...


Τελευταία επεξεργασία από: hab, 14/12/2017 - 00:20


#132   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/12/2017 - 10:56

https://www.taxheave...ar/view/id/3033
Αφορά βιομηχανικές, βιοτεχνικές, μεταλλευτικές, λατομικές και ξενοδοχειακές επιχειρήσεις, καθώς και αγροτικές επιχειρήσεις.

Μήπως πρέπει να αλλάξει το όνομα του φόρουμ ;
Τόσο έγκυρες φορολογικές ενημερώσεις έχω καιρό να διαβάσω άλλου.
:) :)
Τώρα στο δια ταύτα.
Ναι η απαλλαγή ισχύει, υπό την προϋπόθεση ότι θα εγκριθεί και θα υπογραφέί από τον έφορο. Και αυτό εξαρτάται από το ύψος του ποσού, δηλαδή για ποσά 5-10.000 συνήθως δεν εγκρίνονται με το σκεπτικό ότι το ΦΠΑ που αναλογεί είναι μικρό και θα συμψηφιστεί με αυτό των πωλήσεων. Ο νόμος αυτός απευθύνεται κυρίως σε νεες επιχειρήσεις που ξεκινώντας η σε παλιές που κάνουν σημαντική ανακαίνιση, έχουν στην αρχή σημαντική επιβάρυνση ΦΠΑ παγίων που δεν προβλέπεται να αποσβεστεί από τις ετήσιες πωλήσεις. Επιπλέον σε μια μεγάλου μεγέθους επένδυση λόγω μεγάλου απαλασσομενου ΦΠΑ εντός έτους γίνεται έλεγχος λόγω της ύπαρξης πολλών περιπτώσεων εικονικών που στην συνέχεια κλείνουν.
Σε ότι με αφορά το παραπάνω μικρή αξία έχει τελικά, καθώς είμαι σχεδόν σταθερά χρεωστικος. Δηλαδή αν από τις ετήσιες πωλήσεις μου προκύπτει ΦΠΑ 10.000€, εφόσον οι αγορές μου δεν φτάνουν στο παραπάνω ύψος, δεν έχει νόημα να κάνω χρήση της παραπάνω διαδικασίας.

Σε καμμία όμως περίπτωση δεν ακυρώνεται η αξία της έγκυρης πληροφόρησης που αντλώ από το φόρουμ.


Sent from my iPad using Tapatalk

#133   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 14/12/2017 - 11:53

Μήπως πρέπει να αλλάξει το όνομα του φόρουμ ;
Τόσο έγκυρες φορολογικές ενημερώσεις έχω καιρό να διαβάσω άλλου.
:) :)
Τώρα στο δια ταύτα.
Ναι η απαλλαγή ισχύει, υπό την προϋπόθεση ότι θα εγκριθεί και θα υπογραφέί από τον έφορο. Και αυτό εξαρτάται από το ύψος του ποσού, δηλαδή για ποσά 5-10.000 συνήθως δεν εγκρίνονται με το σκεπτικό ότι το ΦΠΑ που αναλογεί είναι μικρό και θα συμψηφιστεί με αυτό των πωλήσεων. Ο νόμος αυτός απευθύνεται κυρίως σε νεες επιχειρήσεις που ξεκινώντας η σε παλιές που κάνουν σημαντική ανακαίνιση, έχουν στην αρχή σημαντική επιβάρυνση ΦΠΑ παγίων που δεν προβλέπεται να αποσβεστεί από τις ετήσιες πωλήσεις. Επιπλέον σε μια μεγάλου μεγέθους επένδυση λόγω μεγάλου απαλασσομενου ΦΠΑ εντός έτους γίνεται έλεγχος λόγω της ύπαρξης πολλών περιπτώσεων εικονικών που στην συνέχεια κλείνουν.
Σε ότι με αφορά το παραπάνω μικρή αξία έχει τελικά, καθώς είμαι σχεδόν σταθερά χρεωστικος. Δηλαδή αν από τις ετήσιες πωλήσεις μου προκύπτει ΦΠΑ 10.000€, εφόσον οι αγορές μου δεν φτάνουν στο παραπάνω ύψος, δεν έχει νόημα να κάνω χρήση της παραπάνω διαδικασίας.

Σε καμμία όμως περίπτωση δεν ακυρώνεται η αξία της έγκυρης πληροφόρησης που αντλώ από το φόρουμ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Οταν ψηφιστηκε ο νομος το χρηματικο οριο ηταν 1.000.000 δρχ.Το ποσο αυτο δεν μεταβληθηκε με μεταγενεστερη ΠΟΛ οπότε το κανουμε αναγωγη σε ευρω.
Τωρα εαν καποια επιχειρηση κανει χρηση του νομου αυτου , ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να λειτουργει για τα επομενα 5 χρονια.Σε αντιθεστη περιπτωση καλειται να καταβαλλει τον ΦΠΑ που αναλογει στην αναποσβεστη αξια του παγιου.
Οσο για την εγκυρη φορολογικη ενημερωση που λες,δουλεια μας ειναι ,αλοιμονο να μην ξεραμε τα στοιχειωδη χεχεχε



#134   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 14/12/2017 - 11:56

 

 

Άμα ισχύει το παραπάνω, ίσως μπαίνουν και μέσα όταν πουλάνε με τιμολόγιο και δεν σου χρεώνουν τον Φ.Π.Α...... Π.χ. 1240 με απόδειξη (τσέπη 240€ του Φ.Π.Α.) και 1100 με τιμολόγιο χωρίς Φ.Π.Α. άρα τσέπη 140€ λιγότερα...

Τι λογικη ειναι αυτη ??Το μαγαζι παντα αγοραζει σε καθαρη αξια χαμηλοτερη απο την καθαρη αξια που πουλαει...Δηλαδη αν πουλαει 1.000 + φπα ,τοτε εχει αγορασει φθηνοτερα απο 1.000 καθαρη.



#135   hab

hab

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/12/2017 - 14:33

Τι λογικη ειναι αυτη ??Το μαγαζι παντα αγοραζει σε καθαρη αξια χαμηλοτερη απο την καθαρη αξια που πουλαει...Δηλαδη αν πουλαει 1.000 + φπα ,τοτε εχει αγορασει φθηνοτερα απο 1.000 καθαρη.

Αυτό που λέω είναι, ότι έτσι όπως το λέτε για τα μαγαζιά που δεν εκδίδουν τιμολόγιο, ίσως να μην το αγοράζουν σε χαμηλότερη καθαρή αξία, απλά να στοχεύουν μόνο στον Φ.Π.Α. που δεν θα αποδώσουν. Οπότε "ξεγυμνώνονται" ότι κάποιος τους ζητάει τιμολόγιο, και αναγκαστικά ανεβάζουν την τιμή....

 

Π.χ. μπορεί το iPhone X όσοι το έχουν σε stock, να το έχουν πάρει από Αγγλία χωρίς Φ.Π.Α. σε τιμή 966,93€ και να το πουλάνε 1199€ με Φ.Π.Α. και απόδειξη, αλλά 1050€ με τιμολόγιο χωρίς Φ.Π.Α. Στην περίπτωση της απόδειξης "κερδίζουν" τα 200+€ του Φ.Π.Α., ενώ στην δεύτερη κάτι λιγότερο από 100€.

 

Αλλιώς, δεν έχει κάποια άλλη λογική. Για πιο λόγο να κόβουν μόνο απόδειξη και να μην κόβουν τιμολόγιο, ή όταν εκδίδουν τιμολόγιο να το χρεώνουν πιο πολύ;

 

Πάντως εγώ σήμερα δοκίμασα να πάρω στην ΔΟΥ της περιοχής μου για να ρωτήσω, και όταν τους το ανέφερα ένιωσα σαν εξωγήινος, δεν είχαν ιδέα τις τους έλεγα.... Μου είπαν να καλέσω αργότερα για να ενημερωθούν.


Τελευταία επεξεργασία από: hab, 14/12/2017 - 14:35


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες