Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

Αγορά iPhone (και όχι μόνο) με απαλλαγή ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 10/12/2017 - 10:50

Γράφεται ανακρίβειες! Πήρα τη πρώτη μέρα από το iStorm online με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ με κατάθεση σε λογαριασμό στη Πειραιώς! Η παραγγελία έγινε κανονικά με ΦΠΑ online και στη κατάθεση έβαλα μόνο την καθαρή αξία. Για να αναβαθμιστεί το e-shop θα πρέπει να βγάλει το taxis κατάλληλη εφαρμογή που θα ελέγχει online τα ΑΦΜ αν και κατά τη γνώμη μου ούτε αυτή η διαδικασία είναι σωστή. Γιατί μπορεί ο καθένας να βρει ένα επαγγελματικό ΑΦΜ και να κόβει αβέρτα! Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να διασφαλίζεται η ταυτοπροσωπία.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 10/12/2017 - 12:52

Γράφεται ανακρίβειες! Πήρα τη πρώτη μέρα από το iStorm online με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ με κατάθεση σε λογαριασμό στη Πειραιώς! Η παραγγελία έγινε κανονικά με ΦΠΑ online και στη κατάθεση έβαλα μόνο την καθαρή αξία. Για να αναβαθμιστεί το e-shop θα πρέπει να βγάλει το taxis κατάλληλη εφαρμογή που θα ελέγχει online τα ΑΦΜ αν και κατά τη γνώμη μου ούτε αυτή η διαδικασία είναι σωστή. Γιατί μπορεί ο καθένας να βρει ένα επαγγελματικό ΑΦΜ και να κόβει αβέρτα! Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να διασφαλίζεται η ταυτοπροσωπία.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Δηλαδη πριν την εφαρμογή του νόμου γιατί δεν χρειαζόταν ταυτοπροσωπία για την έκδοση τιμολογίου;;Τότε δεν μπορούσες να βρεις επαγγελματικό ΑΦΜ και να κόβεις τιμολόγια;;Κανεις δεν γράφει ανακρίβειες.Για τα σκρουτζομαγαζα μιλάμε.Παρε τηλ και ρώτα όπως έκανα εγώ.Το phonegallery σου λέει:Παραγγελία από Ίντερνετ μόνο απόδειξη.Θες τιμολόγιο;;;Έλα εδώ...οκ λέω θα ερθω...Και μου απαντάει:Εδώ όμως θα ισχύσει η τιμή καταστήματος...

#93   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 10/12/2017 - 16:18

Προφανως είσαι ανήλικος και δε ξέρεις να διαβάζεις! Μιλάμε για τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Για τιμολόγιο με ΦΠΑ δε ζητάνε τίποτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#94   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2017 - 17:12

Γράφεται ανακρίβειες! Πήρα τη πρώτη μέρα από το iStorm online με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ με κατάθεση σε λογαριασμό στη Πειραιώς! Η παραγγελία έγινε κανονικά με ΦΠΑ online και στη κατάθεση έβαλα μόνο την καθαρή αξία. Για να αναβαθμιστεί το e-shop θα πρέπει να βγάλει το taxis κατάλληλη εφαρμογή που θα ελέγχει online τα ΑΦΜ αν και κατά τη γνώμη μου ούτε αυτή η διαδικασία είναι σωστή. Γιατί μπορεί ο καθένας να βρει ένα επαγγελματικό ΑΦΜ και να κόβει αβέρτα! Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να διασφαλίζεται η ταυτοπροσωπία.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Εγώ δεν αναφέρθηκα στις μεγάλες εταιρίες.
Παρε αύριο ένα τηλ όλα τα σκρουτζομαγαζα που έχουν διαθέσιμο x και ρωτά τους.κανεις τους δεν δίνει τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ στα 1400 και 1200 ευρώ αντίστοιχα.

#95   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 10/12/2017 - 17:43

Λογικό είναι, γι’ αυτό βγήκε κι ο παραπάνω νόμος. Για να χτυπήσει αυτά τα μαγαζιά και αυτούς που αγοράζουν από αυτά. Αν και παράνομο αυτό που κάνουν σε λίγο καιρό θα εκλείψουν!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#96   hlias77

hlias77

    iPH Enthousiast

  • 540 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/12/2017 - 17:51

Ναι παρόλο που βγήκε αυτός ο νόμος,τα συγκεκριμένα μαγαζιά εξακολουθούν να παρανομούν.επισης λες για να χτυπήσει και αυτούς που αγοράζουν από αυτά.που παρανομεί ο πολίτης;

#97   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 10/12/2017 - 18:25

Προφανως είσαι ανήλικος και δε ξέρεις να διαβάζεις! Μιλάμε για τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Για τιμολόγιο με ΦΠΑ δε ζητάνε τίποτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Δεν συνεισφέρεις σε τίποτα δυναμιτίζοντας τον διάλογο με χαρακτηρισμούς.
Εδώ προσπαθούμε να ενημερώσουμε και να ενημερωθούμε ταυτόχρονα ο ένας από τον άλλο.
Ακόμα και αν κάνει λάθος κάποιος μπορεις να το διορθώσεις πιο κόσμια.


Sent from my iPad using Tapatalk

#98   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 10/12/2017 - 18:32

Προφανως είσαι ανήλικος και δε ξέρεις να διαβάζεις! Μιλάμε για τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Για τιμολόγιο με ΦΠΑ δε ζητάνε τίποτα!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Σε μένα αναφέρεσαι;;;Αν ναι κάνε τον κόπο και δες ποιος άνοιξε το νήμα....Όντως πήρα άδεια από τους διαχειριστές καθότι είμαι 17 χρόνων..
Στο θέμα μας...Λοιπόν, «ενήλικα» ,όταν ζητούσες παλιότερα να κόψεις τιμολόγια δεν χρειαζόταν ταυτοπροσωπία.Ελεγες τον ΑΦΜ και τέλος.Τωρα αν έχω την εκτύπωση του taxis που λέει ΥΠΑΓΩΓΗ ΦΠΑ ΝΑΙ,γιατί να έχω και την ταυτότητα μου ;;;;;Δηλαδή παλιότερα δεν έπρεπε να διαπιστώσουν ότι όντως είμαι ο τάδε επαγγελματίας και τώρα χρειάζεται ;;;;;
Αυτά απάντησε μου και κόψε τις ατάκες που χρησιμοποιούνται στα σχόλια κάτω από αθλητικά sites.

#99   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 10/12/2017 - 18:54

Παλιά δεν ζητούσαν ταυτοπροσωπία γιατί δεν υπήρχε κάποιος λόγος να αγοράσεις ένα προϊόν στο όνομα άλλου, δεν γλίτωνες κάτι. Τώρα όμως ένας ιδιώτης θα μπορούσε να αγοράσει χωρίς ΦΠΑ ένα iphone και να ''χρεώσει'' έναν επαγγελματία λέγοντας μόνο ένα αριθμό ΑΦΜ. Υπάρχει κίνητρο με λίγα λόγια.



#100   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 10/12/2017 - 18:59

Παλιά δεν ζητούσαν ταυτοπροσωπία γιατί δεν υπήρχε κάποιος λόγος να αγοράσεις ένα προϊόν στο όνομα άλλου, δεν γλίτωνες κάτι. Τώρα όμως ένας ιδιώτης θα μπορούσε να αγοράσει χωρίς ΦΠΑ ένα iphone και να ''χρεώσει'' έναν επαγγελματία λέγοντας μόνο ένα αριθμό ΑΦΜ. Υπάρχει κίνητρο με λίγα λόγια.

Και πως θα πάρει στα χέρια του την εκτύπωση taxis??Ανεφερα πιο πάνω γιατί να μου ζητήσουν ταυτότητα από τη στιγμή που έχω την εκτύπωση στο χέρι...Μην μπερδεύεις αυτά που λέω.

#101   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 457 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 10/12/2017 - 19:04

Δε χαρακτήρισα κανέναν! Το δε ξέρεις να διαβάζεις σημαίνει δε ξέρεις να ερμηνεύεις νόμους.

Οποίος ερμηνεύσει το νόμο θα καταλάβει γιατί ζητάνε και ταυτοπροσωπία τα καταστήματα.

Οποίος δε καταλαβαίνει μπορεί να πάει σε ένα λογιστή να του εξηγήσει.

Το σκρουτζομαγαζο δε θα έχει κέρδος αν πουλήσει χωρίς ΦΠΑ γιατί κάνουν και άλλες κομπίνες που δεν είναι της παρούσης.

Φυσικά είναι παράνομο να αρνούνται να κόψουν χωρίς ΦΠΑ όπως είναι και παράνομο και που στο περίπτερο αγοράζεις τσίχλες και δε σου δίνουν απόδειξη. Αλλά εκεί δε διαμαρτύρεται κανένας.

Όλες οι μεγάλες και νόμιμες επιχειρήσεις εφαρμόζουν κανονικά το νέο νόμο, όποτε δεν έχει νόημα να ψάχνουμε γιατί κάποιοι παρανομούν σε αλλου είδους επιχειρήσεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#102   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/12/2017 - 22:31

Δε χαρακτήρισα κανέναν! Το δε ξέρεις να διαβάζεις σημαίνει δε ξέρεις να ερμηνεύεις νόμους.

Οποίος ερμηνεύσει το νόμο θα καταλάβει γιατί ζητάνε και ταυτοπροσωπία τα καταστήματα.

Οποίος δε καταλαβαίνει μπορεί να πάει σε ένα λογιστή να του εξηγήσει.

Το σκρουτζομαγαζο δε θα έχει κέρδος αν πουλήσει χωρίς ΦΠΑ γιατί κάνουν και άλλες κομπίνες που δεν είναι της παρούσης.

Φυσικά είναι παράνομο να αρνούνται να κόψουν χωρίς ΦΠΑ όπως είναι και παράνομο και που στο περίπτερο αγοράζεις τσίχλες και δε σου δίνουν απόδειξη. Αλλά εκεί δε διαμαρτύρεται κανένας.

Όλες οι μεγάλες και νόμιμες επιχειρήσεις εφαρμόζουν κανονικά το νέο νόμο, όποτε δεν έχει νόημα να ψάχνουμε γιατί κάποιοι παρανομούν σε αλλου είδους επιχειρήσεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Θα σε παρακαλούσα να ρίξεις τους τόνους.

 

Παρεξηγήθηκες εξ αρχής για λάθος λόγους λες και κάποιος κατηγόρησε το iStorm ότι δεν κόβει τιμολόγια ενώ είναι από τις επιχειρήσεις που αναγνωρισμένα κόβουν χωρίς ΦΠΑ από την πρώτη μέρα.

 

Όσο για το αν έχει νόημα ή όχι να ψάχνουμε γιατί δεν κόβουν κάποιοι στο skroutz, εννοείται ότι έχει.

 

Η ΠΟΛ 1150/2017 για να πατάξει την φοροκλοπή αυτών έγινε, όχι για το iStorm.

 

Ας κάνει ο καθένας που του αρνιούνται μία καταγγελία προς το εκάστοτε κατάστημα να δείτε πως θα συμμορφωθούν όλοι σιγά σιγά.

 

Άλλωστε μην γελιέστε. Στην τελική όταν έκοβαν τιμολόγια και δεν απέδιδαν ΦΠΑ όλους εμάς τους υπόλοιπους έκλεβαν μακροπρόθεσμα.



#103   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 10/12/2017 - 22:39

Πήρε ο κολλητός μου και έκανε παραγγελία με τιμολόγιο σε σκρουτζομαγαζ, ένα ipad 2017. Τον πήρε τηλέφωνο κατευθείαν και του είπε ότι η τιμή με τιμολόγιο είναι άλλη και θα τον πάρουν τηλέφωνο Δευτέρα να του πούνε το ποσό. Εκτός του ότι του είπε ότι το γράφει καθαρά στο σάιτ (δεν το είδα κάπου) του είπε ότι ο λόγος είναι ότι η Apple κάνει συγκεκριμένη έκπτωση για αγορές με απόδειξη. Τώρα να κλάψεις η να γελάσεις; Του είπα να τους πει να του το στείλουν γραπτώς και να κάνει καταγγελία.

Δεν είχε καν θέμα να πληρώσει όλο το ποσό και να συμψηφιστεί στο τρίμηνο

#104   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/12/2017 - 22:51

Πήρε ο κολλητός μου και έκανε παραγγελία με τιμολόγιο σε σκρουτζομαγαζ, ένα ipad 2017. Τον πήρε τηλέφωνο κατευθείαν και του είπε ότι η τιμή με τιμολόγιο είναι άλλη και θα τον πάρουν τηλέφωνο Δευτέρα να του πούνε το ποσό. Εκτός του ότι του είπε ότι το γράφει καθαρά στο σάιτ (δεν το είδα κάπου) του είπε ότι ο λόγος είναι ότι η Apple κάνει συγκεκριμένη έκπτωση για αγορές με απόδειξη. Τώρα να κλάψεις η να γελάσεις; Του είπα να τους πει να του το στείλουν γραπτώς και να κάνει καταγγελία.

Δεν είχε καν θέμα να πληρώσει όλο το ποσό και να συμψηφιστεί στο τρίμηνο

Με τη διαφορά ότι εφόσον θέλει να τα περάσει στα πάγια έξοδα η μόνη του επιλογή είναι το τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ.

 

Από ότι κατάλαβα από αυτά που έγραψε ο tselemp στο πρώτο ποστ πλέον εφόσον ανήκεις στην κατηγορία επιχειρήσεων που κόβουν βάση της 1150 και θέλεις να αγοράσεις κάτι τέτοιο, υποχρεωτικά το κόβεις χωρίς ΦΠΑ αλλιώς μπορεί να μην περάσει στο τέλος του τριμήνου.

 

Τώρα προφανώς αυτό που λέει το μαγαζί είναι η μέγιστη αλητεία και θέλει καταγγελία.

 

Απλά το μαγαζί τόσο στη λιανική όσο και στο τιμολόγιο με ΦΠΑ, καρπωνόταν το ΦΠΑ ενώ τώρα χωρίς ΦΠΑ απλά αυξάνει την τιμή προκειμένου να το καρπωθεί και πάλι.



#105   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 11/12/2017 - 00:45

Αν και λίγο off-topic, νομίζω ότι εδώ κολλάει καλύτερα να τα πω όλα αυτά.

 

Επειδή έτυχε να το ψάξω 2 μέρες τώρα το θέμα, μιας και ήθελα να αγοράσω ένα iPhone SE με τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ είδα τα εξής:

 

- Τα μεγάλα καταστήματα , με τιμή 349 κόβανε εννοείται κανονικά τιμολόγιο αφού τους πήγαινες την εκτύπωση του taxis και η τελική τιμή έβγαινε στα 280.

 

- Τα μαγαζιά στο skroutz είχαν τιμή 312 (χοντρικά), αλλά αυτή την ονομάζουν "τιμή ειδικής προσφοράς, με οριο στη 1 συσκευή / αγοραστή", ενώ η τιμή για να σου κόψουν τιμολόγιο άνευ ΦΠΑ, ήταν 350 ευρώ (ίδια με αυτή των μεγάλων αλυσίδων).

 

Αυτό δείχνει ξεκάθαρα πως αυτό που εμείς λέμε "χαμηλή τιμή σκρουτζ" είναι κάποια λαμογιά που γίνεται με την είσπραξη και την απόδοση του ΦΠΑ στο κράτος και την οποία σαν αγοραστές αποδεχόμαστε (εν αγνοία μας) προκειμένου να έχουμε μια καλύτερη τιμή.

 

Προσωπικά, αν και στο παρελθόν έχω κράξει τις μεγάλες αλυσίδες για την τιμολογιακή τους πολιτική, προτιμώ να τα δίνω σε αυτούς, που στην τελική ξέρω ότι το ΦΠΑ που πληρώνω και που αναλογεί στο κράτος θα αποδοθεί τελικά, παρά να πληρώνω ΦΠΑ για ένα προιόν και να μη γνωρίζω αν αυτό θα καταλήξει εκεί που πρέπει, ή στην τσέπη κάποιοι "έξυπνου".

 

Στην περίπτωση τιμολογίου, προφανώς και οι μεγάλες αλυσίδες είναι μονόδρομος, λόγω καλύτερης τιμής.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες