Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Αυτός είναι ο λόγος που το παλιό σου iPhone "σέρνεται"!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
766 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   PariS21

PariS21

    iPH Contributor

  • 1.032 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 12/12/2017 - 14:56

Είμαστε πολύ λίγοι για να κρίνουμε την Apple. Εφόσον αποφάσισε οτι πρέπει να γίνεται underclock προκειμένου να διασφαλίζεται η ιδανική εμπειρία χρήσης, αυτό θα είναι το σωστό.

που κρυβοσουν τοσο καιρο αρχοντα! ανοιξε μας τα ματια! δωσε στο λαο τις πληροφοριες που του αρμοζει για την σωστη εμπειρια χρησης παλαιωτερων iphone μεγιστης χωριτηκοτητας αγγλικα φυσικα.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2017 - 15:03

Όχι ρε, άλλοι πειράζουν προκαταβολικά τα benchmarks προκειμένου να εμφανίσουν άλλη εικόνα και να πετύχουν πωλήσεις...

Οι οποίοι δεν με απασχολούνε, καθότι στις συσκευές που υπερχρονιστήκανε (μακάρι να το έκανε και η Apple :lol:  σε σχέση με το underclock) δεν τις κατέχω.

Σου είπα και σε άλλο σχόλιο. Είμαι ελευθερος και έτσι αγοράζω, έτσι σχολιάζω. Τί κάνει η κάθε εταιρεία απο τις δεκάδες που υπάρχουν, πρός το παρόν με αφήνει αδιάφορο.

Άν αγοράσω κάποια υπερχρονισμένη απο αυτούς, θα σχολιάσω αναλόγως.



#93   photo

photo

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/12/2017 - 15:06

 

 

Ναι έχω δει διαφορά στην απόκριση. Πριν σερνόταν.

Η μπαταρία είχε πάει από τα 2.900mAh στα 2.100mAh, δλδ ήταν στο 72%

Θέμα διάρκειας μπαταρίας δεν είχα, μια χαρά ήμουν, αλλά αυτό συνέβαινε επειδή η Apple έκοβε την ισχυ. Μπαταρία έβαλα στο http://ihomeservice.gr/ στο Μαρούσι (έχω πάει τρεις φορές και είμαι πολύ ευχαριστημένος)

 

Δείτε και τα νούμερα πριν και μετά

 

 

iphone6_Plusbattery_Replacement.jpg

Πριν προχωρίσω για αλλαγή μπαταρίας, παρότι το battery life της είναι στο 82% και είναι απίστευτα καλομεταχειρισμένη, με φορτίσεις από 20% έως 80% κάθε μέρα και μία φορά το μήνα full cycle charge, θα ήθελα όταν είναι φυσικά εφικτό να δεις αν παραμένει το CPU Frequency στα 1400 ακόμη και όταν η μπαταρία σου είναι χαμηλά πχ στο 20%.
Ρωτάω γιατί έχω ένα iphone 6 και το CPU Frequency όταν η μπαταρία μου είναι 27% είναι στα 600 και όταν είναι 100% ανεβαίνει στα 1127MHz!!!
Συμπληρώνω πως αυτά τα νούμερα επιβεβαιώνονται και από το Geekbench με score (singeCore779&1356MultiCore) όταν η μπαταρία είναι στο 27%, ενώ όταν είναι πλήρως φορτισμένη scorάρει (singeCore1299&2231MultiCore)
Σημειώνω πως αυτή η τεράστια διαφορά είναι ολοφάνερη και στην απόκριση στο iphone χωρίς μετρήσεις, απλώς αυτές το επιβεβαίωσαν



#94   island

island

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 12/12/2017 - 16:09

 

 

 

Πριν προχωρίσω για αλλαγή μπαταρίας, παρότι το battery life της είναι στο 82% και είναι απίστευτα καλομεταχειρισμένη, με φορτίσεις από 20% έως 80% κάθε μέρα και μία φορά το μήνα full cycle charge, θα ήθελα όταν είναι φυσικά εφικτό να δεις αν παραμένει το CPU Frequency στα 1400 ακόμη και όταν η μπαταρία σου είναι χαμηλά πχ στο 20%.
Ρωτάω γιατί έχω ένα iphone 6 και το CPU Frequency όταν η μπαταρία μου είναι 27% είναι στα 600 και όταν είναι 100% ανεβαίνει στα 1127MHz!!!
Συμπληρώνω πως αυτά τα νούμερα επιβεβαιώνονται και από το Geekbench με score (singeCore779&1356MultiCore) όταν η μπαταρία είναι στο 27%, ενώ όταν είναι πλήρως φορτισμένη scorάρει (singeCore1299&2231MultiCore)
Σημειώνω πως αυτή η τεράστια διαφορά είναι ολοφάνερη και στην απόκριση στο iphone χωρίς μετρήσεις, απλώς αυτές το επιβεβαίωσαν

 

Θα σου πω αυριο.

Πάντως στο 50% της παλιάς μπαταρίας είχα 600MHz και όσο το φόρτιζα είχα 838MHz.

Στην καινούρια είχα 1400Mhz με το καλημέρα (50%).



#95   lamprosi

lamprosi

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 12/12/2017 - 17:01

Προφανώς και η λύση δεν είναι το να αλλάξεις μπαταρία γιατί με το που πέσει λίγο η απόδοση της μπαταρίας  θα ξανακάνει τα ίδια. Το πρόβλημα είναι ότι η apple από μόνη της πήρε την πρωτοβουλία να μην αφήνει στον χρήστη να επιλέξει το αν θα είναι γρήγορο το κινητό του επειδή η ίδια είχε προβληματικές μπαταρίες. Άρα πιο πιθανό δείχνει να το έκανε εσκεμμένα για να ρίξει την απόδοση. Μόνο εάν η apple δώσει κάποιο update θα λυθεί το πρόβλημα. Και για να γίνει αυτό πρέπει να πάρει έκταση το θέμα.



#96   johnyp7

johnyp7

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 12/12/2017 - 17:17

Επειδή το παρατηρησα λιγο παραπανω το θεμα, θα σας πω τις εντυπώσεις μου. Δεν ξερω αν ισχυουν για ολες τις συσκευες, αλλα για το 5s είναι 100% ακριβες. Σε οποιοδήποτε ποσοστο μπαταριας και χωρις να ενεργοποιηθεί η λειτουργεια χαμηλης ισχυος, ο cpu είναι στα 1300MHz. Όταν ενεργοποιηθεί η λειτουργεια χαμηλης ισχυος σε ποσοστα φορτισης 80% και κατω, lockαρει στα 839. Αυτό που υποθετω είναι ότι οσους σε οσους εχουν χαμηλοτερο cpu frequency, πιθανον υπαρχει "κρυφη" ρυθμιση χαμηλης ισχυος που ενεργοποιείται όταν πεσει η αποδοση της μπαταριας. Επειδή εμενα η μπαταρια εχει απωλεια μολις 4%, θα ηθελα ενας με 5s και απωλεια ανω του 20% να επιβεβαιωσει τα ευρηματα. Αν ισχυει αυτό τσαμπα αλλαζετε μπαταριες, διοτι μολις πεσει παλι η αποδοση τους θα κανει τα ιδια. Στις ρυθμισεις για προγραμματιστες κοιταξε κανεις??


Τελευταία επεξεργασία από: johnyp7, 12/12/2017 - 17:27


#97   photo

photo

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 12/12/2017 - 17:27

Φυσικά και η λύση δεν είναι να αλλάξεις μπαταρία και είμαι περίεργος να δω αν η apple προχώρησε στην κίνηση αυτή με βάση το αν η μπαταρία σου είναι σε άθλια κατάσταση για να σε προστατέψει πχ από απότομα shutdown, ή με βάση την ημερομηνία κατασκευής της, γιατί εγώ έχω μία μπαταρία σε άριστη κατάσταση και δεν είχα κανένα απότομο shutdown ακόμη και αν η μπαταρία μου έφτανε στο 1% δεν έσβηνε ποτέ αμέσως.
Παρόλα αυτά ο χρονισμός στο 27% της μπαταρίας είναι περίπου στο μισό 600MHz απ ότι στο 100% της μπαταρίας 1127MHz, επαναλαμβάνω σε μία παλαιά αλλά άριστα συντηρημένη μπαταρία (82%).
Στην πρώτην περίπτωση λοιπόν υπάρχει μία κατά την γνώμη μου λανθασμένη λογική, αλλά την καταλαβαίνω, στην δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει καμία απολύτως λογική παρά μόνο δόλος για αναβάθμιση συσκευής.

 

 

 


#98   johnyp7

johnyp7

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 12/12/2017 - 17:31

Προφανως εγινε αυτό διοτι τα 5s δεν τα αφηνε κανεις και ειχαν μειωση στις πωλήσεις στο 5c. Οποτε ακολουθουν τακτικες google που σε αναγκαζουν σε 1-1,5 χρονο να αλλαξεις συσκευή.



#99   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/12/2017 - 17:49

 

Πάντως στο 50% της παλιάς μπαταρίας είχα 600MHz και όσο το φόρτιζα είχα 838MHz.

Στην καινούρια είχα 1400Mhz με το καλημέρα (50%).

Γιαύτο και σου είπα πρίν οτι η πρώτη μέτρηση ήταν στην φόρτιση με την μπρίζα και λογικά η τάση της μπαταρίας θα γινόταν fix σε σχέση με την φθορά της μπαταρίας. Στο 50% είχες 600, ενώ με το ίδιο ποσοστό και στην μπρίζα 838. Η βελτίωση ήταν της τάξης του 1/3 του 600 αρκετά μεγάλη.

Συνεπώς άν η μέτρηση γινόταν η πρώτη ΜΟΝΟ με την μπαταρία το 53530 θα ήταν ακόμη πιό χαμηλά! Πιθανόν 49000-50000...σε σχέση με τα 79000 τραγικά μεγάλη η διαφορά.

Φυσικά τί λέμε τώρα θα πεί κάποιος...όταν η cpu θα έπρεπε να τρέχει στα 1400 και τρέχει στα 600 μιλάμε για 60% λιγότερη ισχύ!

Μία μπαταρία αρκετά χρησιμοποιημένη ακόμη και 1 έτους πιθανόν θα έχει τις ίδιες συνέπειες σε μία συσκευή 1-1.5 έτους. Σε συνδυασμό με το πιό απαιτητικό λειτουργικό σε μνήμη και ισχύ αλλά & animations ο άλλος θα κοιτά για αναβάθμιση...δηλαδή...τί να λέμε... :huh:


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 12/12/2017 - 17:50


#100   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/12/2017 - 19:40

Με αυτες τις "πουστιες" που κανει η apple ,(και αλλες περισσοτερες περι apps κτλ),για να αλλαζεις συσκευη, μαλλον ξεχασε οτι αντι για αλλο iphone ,μπορει να πας και για αλλη μαρκα...

 

Μια ζωη τετοιες πουστιες.Για θυμηθητε τι ειχε συμβει με τη μπαταρια του πρωτου ipod,που την ξεμπροστιασε κανονικα ενας τυπος οταν το εμαθε,και επειτα "εβαλε μυαλο".
Νομιζω οτι απο μας εξαρτωντε πολλα.


Τελευταία επεξεργασία από: monotis, 12/12/2017 - 19:40


#101   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2017 - 20:04

Με αυτες τις "πουστιες" που κανει η apple ,(και αλλες περισσοτερες περι apps κτλ),για να αλλαζεις συσκευη, μαλλον ξεχασε οτι αντι για αλλο iphone ,μπορει να πας και για αλλη μαρκα...
 
Μια ζωη τετοιες πουστιες.Για θυμηθητε τι ειχε συμβει με τη μπαταρια του πρωτου ipod,που την ξεμπροστιασε κανονικα ενας τυπος οταν το εμαθε,και επειτα "εβαλε μυαλο".
Νομιζω οτι απο μας εξαρτωντε πολλα.

Δε νομίζω πως είναι πουστιά όπως ακριβώς το λες. Δεν σου έβαλε το πιστόλι στον κρόταφο. Εκτός αυτού καμία συσκευη πέραν της διετίας, μη σου πω του έτους θέλει αλλαγή μπαταρίας. Πχ το λαπτοπ σου δεν θέλει αλλαγή μετά απο 2 έτη; Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να την κατηγορήσει διότι έδωσε update. Εάν ήσουν android θα σου έλεγαν απλώς δεν αναβαθμίζουμε ποτέ. Προσπάθησε να λύσει προβλήματα συσκευών και συο 80% των περιπτώσεων το κατάφερε. Για αυτό και μόνο της αξίζουν συγχαρητήρια. Τέλος να σου θυμήσβ πως και αυτοί κοιτάνε το κέρδος. Να πουλήσουν ακριβά ώστε να καταφέρουν το μέγιστο δυνατό κέρδος. Να σου θυμήσω ποιοι πράττουν σαν την apple? Εσύ εγώ ο γείτονας μας, όλοι.

#102   dimitrisnt

dimitrisnt

    iPH Contributor

  • 1.166 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 12/12/2017 - 20:19

Με αυτες τις "πουστιες" που κανει η apple ,(και αλλες περισσοτερες περι apps κτλ),για να αλλαζεις συσκευη, μαλλον ξεχασε οτι αντι για αλλο iphone ,μπορει να πας και για αλλη μαρκα...
 
Μια ζωη τετοιες πουστιες.Για θυμηθητε τι ειχε συμβει με τη μπαταρια του πρωτου ipod,που την ξεμπροστιασε κανονικα ενας τυπος οταν το εμαθε,και επειτα "εβαλε μυαλο".
Νομιζω οτι απο μας εξαρτωντε πολλα.


δεν τους ξεμπροστιασε καποιος τους εκανε μηνυση επειδη δεν προβλεπόταν απο την εταιρεια η αντικατάσταση της μπαταρίας του και μετα πο πολυ χρονο δικαιωθηκεκαι αναγκαστηκε η εταιρεία να προβλεπει την αντικατάσταση μπαταριας
Δεν γιβεται τιποτα με ενα ξεμπροστιασμα σε καποιο καπου καποτε φορουμ.... :)

IPhone 14 pro - Macbook air m2


#103   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/12/2017 - 20:24

Θυμάμαι τα note που έσκαγαν. Η samsung προσπάθησε μέσω update να λύσει το πρόβλημα. Τέλος της είδησης. Εκεί γέλασε ο κάθε πικραμένος. Έβγαλε το note 7 s (απο safe) και έκανε μια τρύπα στο νερό. Δεν ξέρω τι έκαναν στα iphone 6, είχα και εγώ iphone 6 ωστόσο κατάφεραν σε ποσοστό 80% η συσκευή να μην κάνει reboot

#104   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 12/12/2017 - 21:53

CPU Frequency: 2243 MHz σε iPhone 7


Κ εμένα το ιδιο μου βγαζει


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk

#105   W3rtY88

W3rtY88

    iPH Elite Poster

  • 2.979 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 12/12/2017 - 23:05

Εγώ που είμαι σε 10.3.1 μόνο αυτό μου βγάζει

7f04288d761875a50a4b9073c99c1fbd.jpg

Από αυτά που καταλαβαίνω μόνο το DasherX δίνει σωστά στοιχεία γιατί το Dasher64 είτε με 15% είτε με 85% έμεναν μου δείχνει το ίδιο


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

ο γούγλης είναι φίλος μας και τα ξέρει όλα ... Οπότε, ρώτα πρώτα αυτόν και μετά όλους τους άλλους :P


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες