Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

[ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ] UPDATED Μια οργανωμένη απάτη ολκής - Skroutz-o-μάγαζα που εμπορεύονται smartphones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
194 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/10/2018 - 12:59

Καθόλου ουτοπικό. Επιλογές είναι όλα.

 

Προσωπικά απο Skroutz πλέον έχω 1-2 μαγαζιά που εμπιστεύομαι και κάνω τη δουλειά μου (για ηλ/νικές συσκευές).

 

Δε γουστάρω όλους τους υπόλοιπους που το παίζουν ιστορία και μαγκιά πλέον.

 

Αν δεν αλλάξουμε κάποια στιγμή νοοτροπία (ανέκαθεν πάσχαμε σαν λαός σε αυτό) δε πρόκειται να αλλάξουν και όλα τα υπόλοιπα.

 

Επίσης, Skroutz-ομαγαζό και κανόνι? Αποκλείεται... Ψέματα λένε.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 28/10/2018 - 13:03

Καθόλου ουτοπικό. Επιλογές είναι όλα.

 

Προσωπικά απο Skroutz πλέον έχω 1-2 μαγαζιά που εμπιστεύομαι και κάνω τη δουλειά μου (για ηλ/νικές συσκευές).

 

Δε γουστάρω όλους τους υπόλοιπους που το παίζουν ιστορία και μαγκιά πλέον.

 

Αν δεν αλλάξουμε κάποια στιγμή νοοτροπία (ανέκαθεν πάσχαμε σαν λαός σε αυτό) δε πρόκειται να αλλάξουν και όλα τα υπόλοιπα.

 

Επίσης, Skroutz-ομαγαζό και κανόνι? Αποκλείεται... Ψέματα λένε.

Για ψάξτε το λίγο.Δεν υπαρχει πλεον πουθενά.Ουτε online ούτε στο Σκρουτζ, ούτε το email του δεν λειτουργεί...Κάτι έπαιξε με το συγκεκριμένο και μου κάνει εντύπωση γιατί ήταν πολύ ενημερωμένο και νέο στο χώρο σχετικά.

Κι εγώ πλέον ψωνίζω από ενα συγκεκριμένο στον Πειραιά που πρόσφατα μετακόμισε σε νέα διεύθυνση.Δεν ξέρω αν κατάλαβες σε ποιο αναφέρομαι αλλά θα ήθελα να στο στείλω πριβέ να μου πεις τη γνώμη σου για το συγκεκριμένο ή για τα δικά σου 1-2 που εμπιστεύεσαι.



#138   deltakilo

deltakilo

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/10/2018 - 13:15

Για ψάξτε το λίγο.Δεν υπαρχει πλεον πουθενά.Ουτε online ούτε στο Σκρουτζ, ούτε το email του δεν λειτουργεί...Κάτι έπαιξε με το συγκεκριμένο και μου κάνει εντύπωση γιατί ήταν πολύ ενημερωμένο και νέο στο χώρο σχετικά.
Κι εγώ πλέον ψωνίζω από ενα συγκεκριμένο στον Πειραιά που πρόσφατα μετακόμισε σε νέα διεύθυνση.Δεν ξέρω αν κατάλαβες σε ποιο αναφέρομαι αλλά θα ήθελα να στο στείλω πριβέ να μου πεις τη γνώμη σου για το συγκεκριμένο ή για τα δικά σου 1-2 που εμπιστεύεσαι.


+1 για το συγκεκριμένο που λες. Δίνει και άτοκες :)


Sent from my iPad using Tapatalk

#139   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 28/10/2018 - 13:19

+1 για το συγκεκριμένο που λες. Δίνει και άτοκες :)


Sent from my iPad using Tapatalk

Δίνει ναι.Και αυτό το συγκεκριμένο κατάστημα ήταν βέβαια στη "μαυρη λίστα" του άρθρου...

Τι κάνουμε λοιπόν?Συνεχίζουμε να ψωνίζουμε από εκεί?

:huh:  :huh:



#140   deltakilo

deltakilo

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/10/2018 - 13:25

Δίνει ναι.Και αυτό το συγκεκριμένο κατάστημα ήταν βέβαια στη "μαυρη λίστα" του άρθρου...
Τι κάνουμε λοιπόν?Συνεχίζουμε να ψωνίζουμε από εκεί?
:huh: :huh:


Τι να σου πω, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ (δυστυχώς) με ΦΠΑ και τιμολόγια. Τρεις φορές έχω ψωνίσει από εκεί και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τώρα αν ποτέ προκύψει τίποτα ελαττωματικό και ψάχνω doa κλπ δεν ξερω τι άποψη θα σχηματίσω.


Sent from my iPad using Tapatalk

#141   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2018 - 13:55

Για ψάξτε το λίγο.Δεν υπαρχει πλεον πουθενά.Ουτε online ούτε στο Σκρουτζ, ούτε το email του δεν λειτουργεί...Κάτι έπαιξε με το συγκεκριμένο και μου κάνει εντύπωση γιατί ήταν πολύ ενημερωμένο και νέο στο χώρο σχετικά.
Κι εγώ πλέον ψωνίζω από ενα συγκεκριμένο στον Πειραιά που πρόσφατα μετακόμισε σε νέα διεύθυνση.Δεν ξέρω αν κατάλαβες σε ποιο αναφέρομαι αλλά θα ήθελα να στο στείλω πριβέ να μου πεις τη γνώμη σου για το συγκεκριμένο ή για τα δικά σου 1-2 που εμπιστεύεσαι.

Ψέματα λένε ότι βάρεσε κανόνι και ότι άλλος είναι ο λόγος που έκλεισε βέβαια εγώ online το βλέπω αν μιλάμε για αυτό https://www.e-deal.gr/


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: vanni, 28/10/2018 - 13:58

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#142   Lefty79

Lefty79

    iPH Addict

  • 665 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 28/10/2018 - 14:02

Ψέματα λένε ότι βάρεσε κανόνι και ότι άλλος είναι ο λόγος που έκλεισε βέβαια εγώ online το βλέπω αν μιλάμε για αυτό https://www.e-deal.gr/


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό είναι ναι!!!  :huh:   :o

Μεχρι κι εχθές και όλη την προηγούμενη βδομάδα το site δεν λειτουργούσε, ούτε το εμαιλ τους και υπέθεσα οτι εκλεισε γιατί δεν εμφανιζόταν ούτε στο Σκρουτζ.

Τι να πω...



#143   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/10/2018 - 14:11

Είναι σύνηθες πάντως να βγαίνουν απο Skroutz για κάποιο χρονικό διάστημα και να επιστρέφουν ξανά.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#144   rms

rms

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2018 - 15:49

Μπράβο στην έρευνα που έγινε. Υπάρχει κάποια λίστα καταστημάτων που προτείνετε ;

 

Πέρα του ότι τα καταστήματα στο σκρουτζ είναι φθηνότερα, εδώ στο φόρουμ διάβασα για τις online αγορές ότι δίνουν και το δικαίωμα υπαναχώρησης σε περίπτωση που χρειαστεί. ΄Ένας ακόμα λόγος να τα προτιμήσουμε όσοι δεν μπορούμε να ζητήσουμε τιμολόγιο.

 

Σας ευχαριστώ.



#145   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/10/2018 - 16:17

Το δικαίωμα υπαναχώρησης στις online αγορές εντός 14 ημερών είναι νόμος που υπάρχει πολύ καιρό τώρα και όχι κάτι που κάνουν τα μαγαζιά στο skroutz

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#146   rms

rms

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2018 - 16:21

Το δικαίωμα υπαναχώρησης στις online αγορές εντός 14 ημερών είναι νόμος που υπάρχει πολύ καιρό τώρα και όχι κάτι που κάνουν τα μαγαζιά στο skroutz

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ελπίζω να τον εφαρμόζουν όμως χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα στον πελάτη. Προτιμώ να ξέρω 1-2 μαγαζία που εόιναι σωστά απέναντι στον καταναλωτή :) Δέχομαι ΠΜ αν έχετε να προτείνετε κάποιο :) 



#147   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/10/2018 - 16:36

Μπράβο στην έρευνα που έγινε. Υπάρχει κάποια λίστα καταστημάτων που προτείνετε ;

 

Πέρα του ότι τα καταστήματα στο σκρουτζ είναι φθηνότερα, εδώ στο φόρουμ διάβασα για τις online αγορές ότι δίνουν και το δικαίωμα υπαναχώρησης σε περίπτωση που χρειαστεί. ΄Ένας ακόμα λόγος να τα προτιμήσουμε όσοι δεν μπορούμε να ζητήσουμε τιμολόγιο.

 

Σας ευχαριστώ.

Μπερδεύεις την υπαναχώρηση με το DOA.

 

Για το πρώτο, μιλάμε για νόμο που είναι υποχρεωμένοι όλοι να ακολουθούν.

 

Το DOA είναι υπηρεσία που απλά επιλέγει το κατάστημα να παρέχει. Δεν υπάρχει νόμος γι' αυτό.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#148   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/10/2018 - 16:37

Παιδιά είναι ξεκάθαρο οτι ο καθένας έχει διαφορετικές προτεραιότητες:

-Άλλος θέλει να πάρει τη συσκευή όσο φθηνότερα γίνεται no matter what.
-Άλλος θέλει να πάρει τη συσκευή σε καλύτερη τιμή από τα επίσημα αλλά ο πωλητής να είναι αξιόπιστος και να μην κάνει κόλπα.
-Άλλος θέλει να πάρει τη συσκευή από επίσημο για να είναι σίγουρος οτι δεν θα έχει θέματα ανεξαρτήτως κόστους.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει τις επιλογές του.


#149   rms

rms

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2018 - 16:42

Μπερδεύεις την υπαναχώρηση με το DOA.

 

Για το πρώτο, μιλάμε για νόμο που είναι υποχρεωμένοι όλοι να ακολουθούν.

 

Το DOA είναι υπηρεσία που απλά επιλέγει το κατάστημα να παρέχει. Δεν υπάρχει νόμος γι' αυτό.

Αναφέρομαι στην υπαναχώρηση και οχι στο DOA. Δηλαδή αγοράζω online ένα κινητό, το δοκιμάζω 3 ημέρες, δεν μου κάνει και το επιστρέφω. 

 

ΥΓ. Υπάρχει sites που αναφέρουν οτι και για online αγορές στην υπαναχώρηση ο καταναλωτής πρέπει να μην έχει ανοίξει τη συσκευασία! 



#150   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 28/10/2018 - 16:47

Το κάθε Site μπορεί να γράφει ο,τι γουστάρει.

 

Και να την έχεις ανοίξει μπορείς να την επιστρέψεις.

 

Τα ΄χουμε ξαναπεί όλα σε άλλο Topic.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες