Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

[ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ] UPDATED Μια οργανωμένη απάτη ολκής - Skroutz-o-μάγαζα που εμπορεύονται smartphones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
194 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/04/2018 - 11:31

1) Αν διάβαζες τις πρώτες μία δύο σειρές του αρχικού ποστ θα έπαιρνες απάντηση στο πρώτο κομμάτι του ποστ σου.

 

2) Έχεις αναλογιστεί ποτέ ότι με τη λογική "φθηνότερο κι ας κλέβει το κράτος" ή "φθηνότερο κι ας είναι κλεμμένο" πρακτικά μακροπρόθεσμα είναι πάλι ζημιωμένος ο καταναλωτής? Αν το ΦΠΑ αποδιδόταν σωστά σε κάθε αγορά και χωρίς την παραμικρή φοροδιαφυγή πιστεύεις ότι θα έιχαμε τις τεράστιες αυξήσεις της τελευταίας δεκαετίας σε αυτόν τν βαθμό?



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/04/2018 - 11:39

UPDATE 20/4/2018 Αρχίσαν τα γαβγίσματα, άραγε θα δαγκώσουν κιόλας ή ρίχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα?

 

Παράθεση

 

Νομικές κινήσεις εναντίον του techingreek.com από καταστήματα

Ήταν κάτι αναμενόμενο και το περιμέναμε, ήδη το i-want.gr επικοινώνησε μαζί μας και μας απείλησε νομικά -αν και σε ήπιο τόνο-, ακολούθησε το e-deal που ζήτησε τα στοιχεία μας μέσω νομικού εκπροσώπου για να μας στείλει εξώδικο και τέλος το kaizerstore όπου είχαμε τηλεφωνική επικοινωνία και μας ενημέρωσε πως όλα τα καταστήματα ετοιμάζουν ασφαλιστικά μέτρα, μηνύσεις και προσφυγή στο ευρωπαικό δικαστήριο. Εντάξει το τελευταίο μπορεί και όχι.

 

update 1: Επικοινώνησε μαζί μου και νομικός εκπρόσωπος του citisshop ο οποίος μάλιστα με απείλησε για προσωπική, οικονομική και επαγγελματική εξαφάνιση και συνέχισε να απειλεί σε ατόφιο αούγκανικο ύφος οτι θα υποφέρω.

 

Να υπενθυμίσουμε πως το techingreek.com έβγαλε το θέμα με τα καταστήματα που μέσω του skroutz εκμεταλλεύονται τις όποιες νομικές τρύπες και κερδοφορούν εις βάρος συναδέλφων τους, είχαμε επίσημη απάντηση από το σκρουτζ για το θέμα, μετά από επικοινωνία μας και τέλος βγάλαμε τα ονόματα καταστημάτων που λειτουργούν παράτυπα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.



#48   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/04/2018 - 11:49

UPDATE 20/4/2018 Αρχίσαν τα γαβγίσματα, άραγε θα δαγκώσουν κιόλας ή ρίχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα?
 
Παράθεση

Οτί πέσαν από τα σύννεφα οι συγκεκριμένοι που αναφέρονται όλα αυτά...
Αν γυρίσει κάποιος 5-6 τεχνολογικά φόρουμ θα δει οτι αναφέρονται και εκεί!
Ασε που δεν είναι δύσκολο να τους εντοπίσεις. Όταν η τιμή τιμολογίου δεν είναι η λιανικη μείον το φπα είναι φως φανάρι!


#49   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/04/2018 - 12:04

Νομικά δικαιούνται να έχουν άλλη τιμή στο τιμολόγιο σε σχέση με την λιανική.

 

Στην ουσία δηλαδή νομότυπο είναι.

 

Το ερώτημα είναι γιατί ο νόμος να τους δίνει αυτή τη δυνατότητα από τη στιγμή που ο μόνος λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο είναι να κρύβεται κάποια λαμογιά/παρανομία από αυτές που περιγράφονται από πίσω



#50   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/04/2018 - 14:09

Νομικά δικαιούνται να έχουν άλλη τιμή στο τιμολόγιο σε σχέση με την λιανική.

 

Στην ουσία δηλαδή νομότυπο είναι.

 

Το ερώτημα είναι γιατί ο νόμος να τους δίνει αυτή τη δυνατότητα από τη στιγμή που ο μόνος λόγος να κάνεις κάτι τέτοιο είναι να κρύβεται κάποια λαμογιά/παρανομία από αυτές που περιγράφονται από πίσω

το κράτος σου δίνει το δικαίωμα να παρανομήσεις, νομίζοντας ότι είμαστε στη σουηδία, αλλά είμαστε στη σουινδία, και τελικά επιλέγουμε να παρανομήσουμε.



#51   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 21/04/2018 - 14:14

Έχεις αναλογιστεί ποτέ ότι με τη λογική "φθηνότερο κι ας κλέβει το κράτος" ή "φθηνότερο κι ας είναι κλεμμένο" πρακτικά μακροπρόθεσμα είναι πάλι ζημιωμένος ο καταναλωτής? Αν το ΦΠΑ αποδιδόταν σωστά σε κάθε αγορά και χωρίς την παραμικρή φοροδιαφυγή πιστεύεις ότι θα έιχαμε τις τεράστιες αυξήσεις της τελευταίας δεκαετίας σε αυτόν τν βαθμό?

Φαντάζομαι γνωρίζεις τον όρο ''αθώος μέχρι αποδείξεως τουναντίον''.

Το ότι υποπτεύομαι ότι μπορεί να μην είναι κάτι νόμιμο, δεν σημαίνει ότι είναι παράνομο. Και δεν είμαι εγώ αυτός που θα το ελέγξει. Αν δηλαδή εμείς εδώ από τα φόρουμ κάνουμε εμπάργκο σε κάποια μαγαζιά, αυτά τα μαγαζιά θα σταματήσουν να πουλάνε ; Θα χάσουν 100 από τους χιλιάδες πελάτες τους. Ε και ; Θα κάνουμε μήπως κάποια εκστρατεία για να πωλούν περισσότερο οι μεγάλες αλυσίδες ; ή θα πάμε να κάνουμε τους φοροελεγκτές ;

Στην Ελλάδα δυστυχώς βασιλεύει η διαπλοκή και η κουτοπονηριά. Όλοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις με σκοπό το κέρδος. Και όταν λέω όλοι, εννοώ ΟΛΟΙ. Κανείς δεν είναι 100% καθαρός. Άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

Πραγματικά πιστεύεις ότι είναι ψέμα το ''μαζί τα φάγαμε'' ;



#52   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/04/2018 - 15:19

Νομικά δικαιούνται να έχουν άλλη τιμή στο τιμολόγιο σε σχέση με την λιανική.
 
Στην ουσία δηλαδή νομότυπο είναι.

Είναι νομότυπο γιατί μέχρι πρόσφατα υπήρχε η λογική οτι στην χονδρική δίνεις καλύτερες τιμές λόγω ποσότητας αλλά και λόγω του οτί ο πελάτης μπορεί να μεταπουλήσει λιανική οπότε θα πρέπει να υπάρχει περιθώριο κέρδους.
Τώρα έχουμε φτάσει στο φαινομενικά παράλογο η λιανική να είναι φθηνότερη από τη χονδρική!
Και φυσικά όλο αυτό έχει εξήγηση...

Στην Ελλάδα δυστυχώς βασιλεύει η διαπλοκή και η κουτοπονηριά. Όλοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις με σκοπό το κέρδος. Και όταν λέω όλοι, εννοώ ΟΛΟΙ. Κανείς δεν είναι 100% καθαρός. Άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο.
Πραγματικά πιστεύεις ότι είναι ψέμα το ''μαζί τα φάγαμε'' ;

Μη κρίνεις εξ’ ιδιων τα αλλότρια...


#53   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 21/04/2018 - 17:27

Φαντάζομαι γνωρίζεις τον όρο ''αθώος μέχρι αποδείξεως τουναντίον''.

Το ότι υποπτεύομαι ότι μπορεί να μην είναι κάτι νόμιμο, δεν σημαίνει ότι είναι παράνομο. Και δεν είμαι εγώ αυτός που θα το ελέγξει. Αν δηλαδή εμείς εδώ από τα φόρουμ κάνουμε εμπάργκο σε κάποια μαγαζιά, αυτά τα μαγαζιά θα σταματήσουν να πουλάνε ; Θα χάσουν 100 από τους χιλιάδες πελάτες τους. Ε και ; Θα κάνουμε μήπως κάποια εκστρατεία για να πωλούν περισσότερο οι μεγάλες αλυσίδες ; ή θα πάμε να κάνουμε τους φοροελεγκτές ;

Στην Ελλάδα δυστυχώς βασιλεύει η διαπλοκή και η κουτοπονηριά. Όλοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις με σκοπό το κέρδος. Και όταν λέω όλοι, εννοώ ΟΛΟΙ. Κανείς δεν είναι 100% καθαρός. Άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο.

Πραγματικά πιστεύεις ότι είναι ψέμα το ''μαζί τα φάγαμε'' ;

Κάτι τέτοια ακούγαμε και πριν 3 χρόνια όταν αρχίσαμε εδώ μέσα να ουρλιάζουμε για τη διετία.

 

"Νομίζετε θα αλλάξετε κάτι?" "Σιγά μην σας πάρει κανείς στα σοβαρά".

 

Και η διετία πέρασε και ακόμα πίνουν σόδες για να την χωνέψουν.

 

Η κοινότητα είτε σας αρέσει είτε όχι, έχει δύναμη.



#54   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/04/2018 - 18:18

Για την διετία υπάρχει νόμος, η κοινότητα το μόνο που έκανε ήταν να τον αναδείξει και να βοηθήσει κόσμο να την απαιτήσει δεν άλλαξε κάτι η ίδια.

Τώρα για το άρθρο δεν θα μιλήσω γιατί θα πέσετε να με φάτε όταν πω ότι σιγά την έρευνα που έκανε και σιγά το άρθρο κάποιες εικασίες και μαθηματικές πράξεις δεν καθιστούν μια έρευνα.

Οι αποδείξεις γι'αυτό που είναι; που είναι τα τιμολόγια του εκάστοτε μαγαζιού που αναφέρετε με τις παραγγελίες που έχει κάνει πόσο του έχει στοιχίσει πόσο πουλάει και αν κλέβει ή όχι. Που είναι οι όλες αυτές οι αλυσίδες και οι αποδείξεις ότι ανήκουν σε αυτούς και έχουν έδρα εξωτερικό και όλα αυτά που γράφονται στο άρθρο.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω μαγαζί ούτε θα αποκτήσω ποτέ ούτε και συμφωνώ με οποιοδήποτε τακτική επιβαρύνει εμένα εσένα όλους τελικά. Απλά δεν συμφωνώ με τον τρόπο γραφής του άρθρου και τον αρθρογράφο.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#55   hal

hal

    iPH Member

  • 277 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/04/2018 - 23:02

Είμαστε σε μια κοινωνία που κυριαρχεί η ελεύθερη αγορά. Θα βρω την τιμή που θέλω σε ένα προϊόν και θα το αποκτήσω δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό φαινόμενο ή κουτοπονηριά.
Όταν ένας έμπορος παρανομεί δεν είναι δουλειά μου να το κρίνω ή να το υποψιαστώ. Υπάρχουν μηχανισμοί από το κράτος γι αυτή τη δουλειά.
Επισης οι ίδιοι μηχανισμοί αν δούλευαν πράγματι σωστά ίσως το ΦΠΑ τώρα να μην ήταν στα ύψη και ως κίνητρο (το καλύτερο ισως) για τη μείωση της παραβατικότητας.

#56   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 22/04/2018 - 00:49

Για την διετία υπάρχει νόμος, η κοινότητα το μόνο που έκανε ήταν να τον αναδείξει και να βοηθήσει κόσμο να την απαιτήσει δεν άλλαξε κάτι η ίδια.

Τώρα για το άρθρο δεν θα μιλήσω γιατί θα πέσετε να με φάτε όταν πω ότι σιγά την έρευνα που έκανε και σιγά το άρθρο κάποιες εικασίες και μαθηματικές πράξεις δεν καθιστούν μια έρευνα.

Οι αποδείξεις γι'αυτό που είναι; που είναι τα τιμολόγια του εκάστοτε μαγαζιού που αναφέρετε με τις παραγγελίες που έχει κάνει πόσο του έχει στοιχίσει πόσο πουλάει και αν κλέβει ή όχι. Που είναι οι όλες αυτές οι αλυσίδες και οι αποδείξεις ότι ανήκουν σε αυτούς και έχουν έδρα εξωτερικό και όλα αυτά που γράφονται στο άρθρο.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω μαγαζί ούτε θα αποκτήσω ποτέ ούτε και συμφωνώ με οποιοδήποτε τακτική επιβαρύνει εμένα εσένα όλους τελικά. Απλά δεν συμφωνώ με τον τρόπο γραφής του άρθρου και τον αρθρογράφο.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ σου λέω άστα στην άκρη όλα αυτά για χάρην της συζήτησης.

 

Εξήγησέ μου σε παρακαλώ γιατί την επόμενη στιγμή που εφαρμόστηκε η ΠΟΛ για αγορές χωρίς ΦΠΑ εμφανίστηκε το φαινόμενο των διπλών τιμών.

 

Ξέρεις δεν έχουν μόνο οι skroutzομαγαζάτορες επιχειρήσεις.

 

Αν μη τι άλλο σχεδόν όλοι στον ιδιωτικό τομέα είμαστε και κάποιοι μάλιστα με δικές μας επιχειρήσεις και ξέρουμε πως λειτουργεί το ΦΠΑ.

 

Ε λοιπόν όσο και να το σκέφτηκα έναν βασικό λόγο που να μην οδηγεί σε κάτι παράνομο για το να αλλάξεις την τιμή με τιμολόγιο μετά την εφαρμογή της ΠΟΛ δεν βρήκα.

 

Αν μπορείς εσύ να μου δικαιολογήσεις την κίνηση αυτήν, θα χαρώ πολύ να την ακούσω.



#57   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 22/04/2018 - 00:52

 

update 2: μας έστειλε και το kaizerstore εξώδικο μέσω email

 

update 3: το phonegallery θα προβεί σε μήνυση και ασφαλιστικά μέτρα και μας ενημέρωσε γι αυτό ηλεκτρονικά μέσω email

ΠΗΓΗ



#58   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 22/04/2018 - 00:57

Για την διετία υπάρχει νόμος, η κοινότητα το μόνο που έκανε ήταν να τον αναδείξει και να βοηθήσει κόσμο να την απαιτήσει δεν άλλαξε κάτι η ίδια.
 

Θα με συγχωρέσεις αλλά κάποια πράγματα τα παίρνω και λίγο πατριωτικά.

 

Τότε κάποιοι λέγαν(τ)ε ότι "εδώ ολόκληρες αλυσίδες καταστημάτων λένε ότι η εγγύηση είναι ένας χρόνος" και ότι "τόσοι νόμοι δεν εφαρμόζονται".

Και καταφέραμε και το αλλάξαμε. Μάλλιασε η γλώσσα μας? Σίγουρα. Κουράστηκαν τα δάχτυλά μας να σας παρακαλάμε να πείτε απλά στον κάθε υπάλληλο που έλεγε την καραμέλα περί οδηγίας ότι είναι βαθιά νυχτωμένος?

 

ΜΕΤΑ που ξεκινήσαμε οργανωμένα τις πιέσεις ξεκίνησε η περιβόητη "αίτηση για κάλυψη διετίας".

ΜΕΤΑ που ξεκινήσαμε οργανωμένα τις πιέσεις άρχισαν οι εγχώριοι μεταπωλητές να υπακούν σε αυτό που και η ίδια η Apple ανέφερε.

 

Οπότε ναι, οι κοινότητα άλλαξε πολλά. Γιατί αλλιώς ο κόσμος θα έμπαινε μέχρι και σήμερα στο iStorm να ψελλίσει δειλά κάτι για διετή εγγύηση και θα άκουγε τον υπάλληλο να του αραδιάζει τις αρλούμπες περί ευρωπαϊκής οδηγίας και μη επίσημης νομοθεσίας και θα έφευγε με το κεφάλι σκυμμένο.



#59   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/04/2018 - 01:02

Θα ξανά πω ότι δεν διαφωνώ αλλά για να πεις κάποιον απατεώνα καλώς ή κακώς θα πρέπει να έχεις χειροπιαστές αποδείξεις, αλλιώς είσαι απλά συκοφάντης.

Μόνο λοιπόν με τον τρόπο που βγήκε αυτό το άρθρο έχω αντίρρηση με τίποτα άλλο.

Δεν μπορείς να βγαίνεις και να λες μίλησα με κάποιους και μου είπαν για μαφίες και αλλά τέτοια και να περιμένεις να θεωρήσω σοβαρό άρθρο και σοβαρή έρευνα.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#60   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/04/2018 - 01:12

Θα με συγχωρέσεις αλλά κάποια πράγματα τα παίρνω και λίγο πατριωτικά.

Τότε κάποιοι λέγαν(τ)ε ότι "εδώ ολόκληρες αλυσίδες καταστημάτων λένε ότι η εγγύηση είναι ένας χρόνος" και ότι "τόσοι νόμοι δεν εφαρμόζονται".
Και καταφέραμε και το αλλάξαμε. Μάλλιασε η γλώσσα μας? Σίγουρα. Κουράστηκαν τα δάχτυλά μας να σας παρακαλάμε να πείτε απλά στον κάθε υπάλληλο που έλεγε την καραμέλα περί οδηγίας ότι είναι βαθιά νυχτωμένος?

ΜΕΤΑ που ξεκινήσαμε οργανωμένα τις πιέσεις ξεκίνησε η περιβόητη "αίτηση για κάλυψη διετίας".
ΜΕΤΑ που ξεκινήσαμε οργανωμένα τις πιέσεις άρχισαν οι εγχώριοι μεταπωλητές να υπακούν σε αυτό που και η ίδια η Apple ανέφερε.

Οπότε ναι, οι κοινότητα άλλαξε πολλά. Γιατί αλλιώς ο κόσμος θα έμπαινε μέχρι και σήμερα στο iStorm να ψελλίσει δειλά κάτι για διετή εγγύηση και θα άκουγε τον υπάλληλο να του αραδιάζει τις αρλούμπες περί ευρωπαϊκής οδηγίας και μη επίσημης νομοθεσίας και θα έφευγε με το κεφάλι σκυμμένο.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο κόσμος ακόμη πηγαίνει και του λένε 1 χρόνο και ακόμη το εφαρμόζουν και μόνο αν είσαι ψαγμένος και πιέσεις και ξανά πιέσεις θα γίνει κάτι. Αν όντως είχατε αλλάξει κάτι ριζικά δεν θα υπήρχε καν ζήτημα γι'αυτό.

Και στο λέω πραγματικά πολύ φιλικά αυτό γιατί σε έναν αντίστοιχο καυγά που έκανα με την εκπαιδεύτρια της Vodafone που έλεγε για έναν χρόνο και εγώ της έλεγα μα καλά ακόμα τέτοιες βλακείες μαθαίνετε στα παιδιά να λένε, και αφού μίλησε και με το αντίστοιχο τμήμα και δεν συμμαζεύεται η απάντηση ήταν ότι ένας χρόνος είναι και τέλος.



Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες