Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

[ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ] UPDATED Μια οργανωμένη απάτη ολκής - Skroutz-o-μάγαζα που εμπορεύονται smartphones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
194 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   ComputersGR

ComputersGR

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 28/04/2018 - 08:56

Μαζί σας! Μα δεν είπα εγώ οτι κατηγορείτε κάποιον. Απλά ξέρεις τι λένε...όποιος έχει τη μύγα...

Όποιος έχει την μύγα παίρνει μυγοσκοτώστρα :)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   AntonisssVR46

AntonisssVR46

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 30/04/2018 - 11:27

Από το κατάστημα που αγόρασα το Χ μου πριν ένα δίμηνο,το οποίο ήταν μέσα στη λίστα, παρατηρώ μία αναδιαμόρφωση τιμής προς τα επάνω. Προφανώς θορυβηθήκανε


Sent from my iPhone using Tapatalk

#78   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 08/06/2018 - 22:03

FINAL UPDATE 8/6/2018

 

Εγώ ως nsxbass πέρα από το ΔΕ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΕ (βλ. παρακάτω) του Δομίνικου έχω να προσθέσω και ένα τεράστιο ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ και να αποθηκεύσω αυτό το λινκ να το αφιερώνω σε όσους λένε ότι με τέτοιες δράσεις δεν αλλάζει τίποτα.

 

 

Skroutz: αλλάζουν οι όροι πώλησης, μία μεγάλη νίκη και μία επιβεβαίωση του techingreek.com [επίσημο]

 

 

Πριν περίπου 1.5 μήνα ξεκινήσαμε κάτι τολμηρό: να τα βάλουμε όχι μόνο με το Skroutz αλλά και με τη “μαφία” των καταστημάτων τεχνολογίας. Το γιατί το έκανα είναι απλό: για όλους εκείνους που παλεύουν με νύχια και με δόντια να τα βγάλουν πέρα, που είναι τυπικοί και που ματώνουν οικονομικά επειδή κάποιοι επιτήδειοι έχουν βρει τους τρόπους και τις τρύπες να κερδίζουν.

 

Το Skroutz, δεν ευθύνονταν πρωτογενώς ωστόσο έφερε σημαντικό μερίδιο καθώς επέτρεπε σε όλους αυτούς να το χρησιμοποιούν ως όχημα για να πλουτίζουν -κερδίζοντας και το ίδιο το skroutz φυσικά. Στα περισσότερα προϊόντα, οι φθηνότεροι -αυτοί δηλαδή που έβγαιναν στις πρώτες θέσεις- κέρδιζαν χρήματα και δημοσιότητα την ίδια στιγμή που χρησιμοποιούσαν διπλές και τριπλές τιμές στο κατάστημά τους, με περιορισμούς για τεμάχια ανά πελάτη, με μη έκδοση τιμολογίου κτλ.

 

Εμείς θέσαμε το θέμα εξαρχής, ενημερώσαμε το skroutz και λάβαμε επίσημη απάντηση, αποκαλύψαμε ποια καταστήματα ακολουθούν αυτές τις πρακτικές και γι αυτό λάβαμε εξώδικα, ασφαλιστικά μέτρα, απειλές επί προσωπικού, μηνύσεις κτλ. ενώ συλλέξαμε και μία σειρά από καταγγελίες αναγνωστών μας.

 

Στις εκατοντάδες των σχολίων, είχαμε πολλούς που συμφωνούσαν, κάποιους σκεπτικιστές, αρκετούς με την λογική “εγώ φθηνό το θέλω και δε με νοιάζει αν είναι παράτυπο/παράνομο” και φυσικά την μόνιμη επωδό πως τα “παίρνουμε από τις μεγάλες αλυσίδες”.

 

Για να έχετε μια εικόνα, το techingreek.com δεν ε΄χε ουδέποτε συνεργασία ή διαφήμιση από μεγάλη αλυσίδα, γεγονός που οφείλεται στην στάση και δημοσιοποίηση άρθρων που τους πονούσαν.

 

Επίσης μετά τη δημοσιοποίηση των ονομάτων των καταστημάτων και πριν αναγκαστούμε να τα κατεβάσουμε λόγω απειλών, δεν μπορούμε να κάνουμε συνεργασία με κανένα από αυτά τα καταστήματα.

Όχι λοιπόν απλά δεν τα παίρνουμε, αλλά είμαστε και χαμένοι οικονομικά από αυτό το θέμα.

 

Φαίνεται όμως πως όλα αυτά δεν έγιναν εις μάτην. Το ίδιο το skroutz ενημέρωσε σήμερα πως αλλάζει το τρόπο λειτουργίας του, ουσιαστικά σταματώντας διπλές και τριπλές τιμές και βάζει τέλος σε ένα πάρτυ ασυδοσίας. Είμαι σίγουρος πως όπως γίνονταν μέχρι τώρα, με την ανοχή και σύμφωνα με πληροφορίες ακόμα και την συμμετοχή αξιωματούχων του κράτους, θα βρουν τρόπο να κερδίζουν εις βάρος των απόλυτα τυπικών και νομότυπων. Μέχρι τότε όμως αυτό είναι μία νίκη, μία νίκη όχι δική μου, αλλά όλων εκείνων που πάλευαν και μάτωναν οικονομικά. Όσο για όλους εκείνους που με απείλησαν και με κυνήγησαν έχω να πω το πολύ ώριμο: ΔΕ ΣΑΣ ΧΑΛΑΣΕ.

 

Ακολουθεί αναλυτικά το μήνυμα του skoutz προς τους συνεργάτες του.

“Αγαπητοί συνεργάτες,

 

 

 

Το τελευταίο χρονικό διάστημα σε ορισμένα ηλεκτρονικά καταστήματα παρατηρείται το φαινόμενο της αναγραφής δύο διαφορετικών τιμών πώλησης για προϊόντα τεχνολογίας, ανάλογα με το είδος του παραστατικού αγοράς, ήτοι απόδειξη λιανικής ή τιμολόγιο, πολιτική που δεν δύναται να υποστηριχτεί από τη σελίδα του Skroutz.gr.

 

Μετά από παρακολούθηση και μελέτη της πολιτικής αυτής, επικοινωνίας με τους αρμόδιους φορείς, διεξοδικής μελέτης των feedbacks και κατόπιν γνωμάτευσης των νομικών συμβούλων της Skroutz A.E., θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα ακόλουθα:

 

Όπως ήδη γνωρίζετε οι πληροφορίες που προβάλλονται στο Skroutz θα πρέπει να είναι ορθές και να ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Συγκεκριμένα στο θέμα της αναγραφόμενης τιμής, οι καταναλωτές θα πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν το προϊόν που έχουν αναζητήσει στο Skroutz, στην τιμή που το βλέπουν χωρίς περαιτέρω “προϋποθέσεις” ή εξαιρέσεις.

 

Στο πλαίσιο αυτό, σας ενημερώνουμε πως πλέον η πολιτική καταστημάτων που εμφανίζουν μια τιμή στο Skroutz η οποία αφορά σε αγορά υπό συνθήκες – π.χ. μόνο απόδειξη λιανικής – δεν μπορεί να υποστηριχτεί από την εταιρεία μας. Πρόκειται για μια πολιτική που αφενός οδηγεί αποδεδειγμένα σε περιστατικά παραπλάνησης των καταναλωτών, αφετέρου δημιουργεί πρόβλημα στη εγκυρότητα των πληροφοριών της μηχανής αναζήτησης.

 

Ως εκ τούτου, σας καλούμε, για την ομαλή συνέχιση της εμφάνισης των προϊόντων σας στο Skroutz, η τιμή που θα δίνεται μέσω των αρχείων XML, να είναι η τιμή που μπορεί να πάρει οποιοσδήποτε καταναλωτής ανεξάρτητα της ιδιότητάς του (ιδιώτης ή επιτηδευματίας) και σύμφωνα με τις διατάξεις του ισχύοντος νομοθετικού πλαισίου.

 

Π.χ. Προϊόν με τελική τιμή εμφάνισης στο Skroutz 124 ευρώ θα πρέπει να πωληθεί στα 124 ευρώ στην περίπτωση απόδειξης λιανικής πώλησης και στα 100 ευρώ σε περίπτωση τιμολογίου εφόσον ο αποδέκτης του τιμολογίου εμπίπτει στις διατάξεις της ΠΟΛ 1150 (Άρθρο 39α).

 

Οι διορθώσεις (διορθώσεις τιμών, ή εξαίρεση προϊόντων από τα αρχεία XML) θα πρέπει να πραγματοποιηθούν έως την Τρίτη 12 Ιουνίου 2018. Σε περίπτωση που η εμπορική πολιτική της εταιρείας σας δεν επιτρέπει τη συμμόρφωση στον εν λόγω κανόνα, η συμμετοχή του καταστήματός σας στο Skroutz δεν μπορεί να συνεχιστεί στα πλαίσια των όρων μας.

 

Παράλληλα να επισημάνουμε πως άρνηση έκδοσης παραστατικού της επιλογής του πελάτη, δεν μπορεί να υποστηριχτεί καθώς δημιουργεί τις προαναφερθείσες συνθήκες περί παραπλάνησης καταναλωτή. Εφόσον προκύψει οποιαδήποτε επιβεβαιωμένη περίπτωση άρνησης έκδοσης τιμολογίου ή άλλου φορολογικού παραστατικού, θα θεωρηθεί ως άρνηση πώλησης στην αναγραφόμενη τιμή και θα επιφέρει την άμεση διακοπή της υπηρεσίας.

 

Τέλος, θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι όλες οι ενέργειές μας έχουν μελετηθεί και σχεδιαστεί με κύριο γνώμονα τη μεγιστοποίηση της αποτελεσματικότητας της υπηρεσίας και τη βελτιστοποίηση της εξυπηρέτησης των καταναλωτών που εμπιστεύονται το Skroutz για τις ηλεκτρονικές τους αγορές.

 

Οποιαδήποτε ενέργεια, ακούσια ή εκούσια, αποτελεί τροχοπέδη στην επίτευξη του στόχου αυτού, δεν μπορεί να υποστηριχτεί από την ομάδα του Skroutz.

 

Από τη SKROUTZ A.E.”



#79   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 09/06/2018 - 12:05

Επιτέλους! Σωστή κίνηση από το Skroutz.gr για να διαφυλάξει το συμφέρον του, γιατί οποιοσδήποτε ήθελε να αγοράσει πλέον με τιμολόγιο ήξερε οτι το skroutz του είναι πλέον άχρηστο καθώς το 90% των τιμών για smartphones/tablets/laptops δεν ισχύει!

Επίσης οι προσφορές τύπου «για πελάτη λιανικής, με μετρητά, χωρίς παραστατικά» λειτουργούν πλέον καταστροφικά για την αγορά...


#80   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/06/2018 - 14:19

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Διορθώθηκε μια στρέβλωση που, αν μη τι άλλο, υποτιμούσε την νοημοσύνη μας!!! 



#81   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 10/06/2018 - 10:04

Το απογοητευτικό είναι ότι το ΣΔΟΕ και η ΑΑΔΕ δεν ασχολήθηκαν σοβαρά, μάλλον δεν βρήκαν χρόνο καθώς κυνηγούσαν τον τυροπιτά της γειτονιάς μου.


Τελευταία επεξεργασία από: alej, 10/06/2018 - 10:04


#82   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 10/06/2018 - 10:32

Το απογοητευτικό είναι ότι το ΣΔΟΕ και η ΑΑΔΕ δεν ασχολήθηκαν σοβαρά, μάλλον δεν βρήκαν χρόνο καθώς κυνηγούσαν τον τυροπιτά της γειτονιάς μου.

Μπα..τους μεγαλογιατρούς με το ιατρείο στο Κολωνάκι και τα 12k ετήσιο και τους μεγαλοεργολάβους..που χρόνος για μας τους μικρούς

#83   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 10/06/2018 - 10:36

Δεν κατάλαβα ο Τυροπιτάς μπορεί να κάνει ότι θέλει; Πρέπει να το πάρουμε χαμπάρι, για να πάει μπροστά αυτή η χώρα δεν αρκεί να περιμένουμε έλεγχο μόνο από τα ορισμένα γι’αυτο όργανα αλλά όργανα ελέγχου πρέπει να είμαστε όλοι μας και να μην επιτρέπουμε καμία παρατυπία.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#84   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 10/06/2018 - 12:11

Εφόσον δεν βρουν ένα προγράμματος ανταποδοτικότητας, δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό που λες. Δηλ αν σου πει ένας γιατρός 1000 χωρίς και 1500 με, θα το σκεφτείς;
Αν σου έλεγε το κράτος όμως, φέρε στο τέλος του μήνα/χρόνου τέτοιες αποδείξεις και θα σου δώσω 60-50-30% επιστροφή..θα τον στριμωχνες για απόδειξη μετά;

Τελευταία επεξεργασία από: vasileiosm, 10/06/2018 - 12:12


#85   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 10/06/2018 - 12:29

Δεν χρειάζεται να μου πει 1000€ χωρίς και 1300€ με αρκεί να μπορώ να πηγαίνω ελεύθερα σε όποιον γουστάρω να χτυπάω καρτούλα. Το θέμα είναι ότι το κακό δεν γίνεται από τους γιατρούς μόνο, από το 90% των ελεύθερων επαγγελματιών και φυσικά όσο μικρότερο το μέρος τόσο περισσότεροι παρανομούν με την ανέχεια μας γιατί είμαστε γνωστοί.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#86   vasileiosm

vasileiosm

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4 +4G
  • GameCenter:miralas1977

Δημοσίευση 10/06/2018 - 12:49

Anyway..είμαστε offtopic, αλλά σου εξηγώ πως το 300ρι βγαίνει ζεστό από την τσέπη σου. Εμένα πάντως σε τέτοια ποσά με πονάει..

#87   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 10/06/2018 - 17:36

Όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στο κομμάτι πολιτική βούληση και πόσοείναι διατεθιμένη η εκάστοτε (όχι μόνο η τωρινή) κυβέρνηση να σπάσει αυγά.

 

Θα μπορούσε να παταχθεί η φοροδιαφυγή σε μία νύχτα που λέει ο λόγος, με έναν νόμο και ένα άρθρο.

 

Δεν νοείται να θέλεις να πατάξεις τη φοροδιαφυγή και να μου εντάσσεις στις συναλλαγές που χτίζουν αφορολόγητο ΔΕΚΟ, τηλέφωνα, εφορία κλπ.

 

Υπάρχει καμία περίπτωση να πληρώσει κανείς ΔΕΗ ή νερό ή τηλέφωνο και να μην του κόψουν απόδειξη?

 

Ας τα έκοβε αυτά σε μία νύχτα και ας όριζε ένα πιο ρεαλιστικό όριο για χτίσιμο αφορολογήτου επί πραγματικά επίφοβων συναλλαγών και θα σου έλεγα εγώ για πότε θα τουςε ένοιαζε όλους.

 

Όταν το μέσο νοικοκυριό χτίζει το αφορολόγητο με τα έξοδα που ούτως ή άλλως θα πλήρωνε και θα έπαιρνε απόδειξη, κανένα νόημα δεν έχει το μέτρο.

 

Παραέφυγε το offrtopic και από εμένα, το κλείνω εδώ.



#88   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/06/2018 - 09:01

Όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στο κομμάτι πολιτική βούληση και πόσοείναι διατεθιμένη η εκάστοτε (όχι μόνο η τωρινή) κυβέρνηση να σπάσει αυγά.
 
Θα μπορούσε να παταχθεί η φοροδιαφυγή σε μία νύχτα που λέει ο λόγος, με έναν νόμο και ένα άρθρο.
 
Δεν νοείται να θέλεις να πατάξεις τη φοροδιαφυγή και να μου εντάσσεις στις συναλλαγές που χτίζουν αφορολόγητο ΔΕΚΟ, τηλέφωνα, εφορία κλπ.
 
Υπάρχει καμία περίπτωση να πληρώσει κανείς ΔΕΗ ή νερό ή τηλέφωνο και να μην του κόψουν απόδειξη?
 
Ας τα έκοβε αυτά σε μία νύχτα και ας όριζε ένα πιο ρεαλιστικό όριο για χτίσιμο αφορολογήτου επί πραγματικά επίφοβων συναλλαγών και θα σου έλεγα εγώ για πότε θα τουςε ένοιαζε όλους.
 
Όταν το μέσο νοικοκυριό χτίζει το αφορολόγητο με τα έξοδα που ούτως ή άλλως θα πλήρωνε και θα έπαιρνε απόδειξη, κανένα νόημα δεν έχει το μέτρο.
 
Παραέφυγε το offrtopic και από εμένα, το κλείνω εδώ.



Η πολιτική βούληση? Φίλε μου εδώ και πολλά χρόνια η χώρα είναι στον αυτόματο πιλότο. Ολα γίνονται κατά τύχη σε αυτή τη χώρα.

#89   remal

remal

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/06/2018 - 13:48

Εγω παντως δεν βλεπω καμια αλλαγη ακομα.

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: remal, 11/06/2018 - 13:50


#90   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 11/06/2018 - 13:50

Εγω παντως δεν βλεπω καμια αλλαγη.

Αν διαβάσεις το άρθρο, έχουν περιθώριο μέχρι αύριο-μεθαύριο και να φτιάξουν σωστά τις τιμές η αλλιώς θα τους πετάξει εκτός το σκρουτζ.


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες