Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

[ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ] UPDATED Μια οργανωμένη απάτη ολκής - Skroutz-o-μάγαζα που εμπορεύονται smartphones


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
194 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2.552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 22/04/2018 - 06:39

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ο κόσμος ακόμη πηγαίνει και του λένε 1 χρόνο και ακόμη το εφαρμόζουν και μόνο αν είσαι ψαγμένος και πιέσεις και ξανά πιέσεις θα γίνει κάτι. Αν όντως είχατε αλλάξει κάτι ριζικά δεν θα υπήρχε καν ζήτημα γι'αυτό.

Και στο λέω πραγματικά πολύ φιλικά αυτό γιατί σε έναν αντίστοιχο καυγά που έκανα με την εκπαιδεύτρια της Vodafone που έλεγε για έναν χρόνο και εγώ της έλεγα μα καλά ακόμα τέτοιες βλακείες μαθαίνετε στα παιδιά να λένε, και αφού μίλησε και με το αντίστοιχο τμήμα και δεν συμμαζεύεται η απάντηση ήταν ότι ένας χρόνος είναι και τέλος.



Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Θα βγω αναγκαστικά εκτός θέματος αλλά ελπίζω να το ανεχτειτε.

Επιβεβαιώνω το παραπάνω, απλά ήμουν στην διαδικασία αγοράς της συσκευής και θεώρησα ότι στην παρούσα φάση δεν έχει νόημα να αντιπαρατεθώ φραστικά με την υπάλληλο/υπεύθυνο για κάτι που νομικά υφίσταται.

Όντως χρειάζεται ακόμη μάχη για να καλυφθεί η διετία αλλά αυτό δεν μειώνει σε καμμία περίπτωση τις προσπάθειες και τις πρωτοβουλίες αυτής της κοινότητας (για μένα τουλάχιστον).


Sent from my iPad Pro.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3.857 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/04/2018 - 10:14

Είναι ξεκάθαρο ότι όταν βλέπεις σε κάποιο κατάστημα διπλές τιμές και ακούς διάφορες δικαιολογίες για την αποφυγή έκδοσης τιμολογίου κάτι ύποπτο συμβαίνει. Θα ήθελα όμως να κάνω δύο παρατηρήσεις - απορίες.
1) Πριν κανα δίμηνο αγόρασα MBP και, πλην λίγων εξαιρέσεων, τα περισσότερα καταστήματα ΔΕΝ είχαν διπλές τιμές και ΔΕΝ αρνήθηκαν την έκδοση τιμολογίου χωρίς ΦΠΑ, τα ίδια καταστήματα έχουν διπλές τιμές σε iPhone!!!
Εν κατακλείδι, είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις κατάστημα που να μην έχει διπλές τιμές στο iPhone αντίθετα είναι πολύ εύκολο να βρεις κατάστημα να εκδίδει τιμολόγιο χωρίς αύξηση της τιμής για mbp.
2) Το άρθρο κατονομάζει συγκεκριμένα καταστήματα που κινούνται στην παρανομία (δεν αποδίδουν ΦΠΑ) και γι αυτό έχουν χαμηλές τιμές. Τα υπόλοιπα σκρουτζομάγαζα, που δεν αναφέρονται στο άρθρο, λειτουργούν νομότυπα? Αν ναι πως μπορούν και πουλάνε εξίσου φθηνά?



Sent from my iPad using Tapatalk

#63   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/04/2018 - 10:23

Κανένας δεν αμφισβητεί τις προσπάθειες για βοήθεια τις κοινότητας και το αν έχει κάνει πράγματα ή όχι. Άλλο πράγμα η βοήθεια και άλλο πράγμα να γράφεις με τέτοιο τρόπο ώστε να νομίζει κάποιος που δεν γνωρίζει ότι δεν υπήρχε ο νόμος και η διετία και οι κοινότητα βοήθησε και έτρεξε ώστε να γίνει.

Αυτή είναι η διαφωνία, γιατί δόθηκε σαν παράδειγμα για το αν θα αλλάξει κάτι, δεν άλλαξε λοιπόν κάτι απλά βοήθησε κόσμο να την διεκδικήσει.

Τέλος του of topic.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#64   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/04/2018 - 12:32

Θα ξανά πω ότι δεν διαφωνώ αλλά για να πεις κάποιον απατεώνα καλώς ή κακώς θα πρέπει να έχεις χειροπιαστές αποδείξεις, αλλιώς είσαι απλά συκοφάντης.
Μόνο λοιπόν με τον τρόπο που βγήκε αυτό το άρθρο έχω αντίρρηση με τίποτα άλλο.
Δεν μπορείς να βγαίνεις και να λες μίλησα με κάποιους και μου είπαν για μαφίες και αλλά τέτοια και να περιμένεις να θεωρήσω σοβαρό άρθρο και σοβαρή έρευνα.
Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε αν θες να μην σε λένε απατεώνα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην δίνεις δικαιώματα! Κατά το ρητό «η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει και να φαίνεται τίμια»! Δεν λέω οτί το κάνουν όλοι αλλά σίγουρα κάποιοι το κάνουν και ενδεχομένως να ώθησαν και τους υπόλοιπους στην ίδια τακτική. Δεν νομίζω οτι τους χάλασε να βάζουν καπέλο από το πουθενά άλλωστε.

Η όλη τεχνική πάντως είναι ξεκάθαρα ανήθικη και κινείται στο όρια το νόμου...ειδικά όταν αρνούνται έκδοση νόμιμου παραστατικού (τιμολόγιο) με διάφορες προφάσεις...

Να αναφέρω εδώ οτι στο παρελθόν έχουν γίνει σχετικές έρευνες και συλήψεις κυκλωμάτων που ασχολούταν με την εισαγωγή και διάθεση φορητών συσκευών (smartphones, tablets, laptops) στην ελληνική αγορά μη αποδίδοντας ΦΠΑ. Δεν είναι τυχαίο οτι αρκετά skroutz-ομάγαζα που μεσουρανούσαν πριν 3-4 χρόνια στον τομέα πλέον δεν υφίστανται!


#65   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/04/2018 - 12:58

Και πάλι το ανήθικο δεν σε κάνει απατεώνα ότι και να λέμε. Το ότι κάποιοι χρησιμοποιούν παραθυράκι του νόμου προς όφελος τους ε μην τρελαθούμε κιόλας ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος κλάδος είναι.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#66   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/04/2018 - 13:50

και για εξηγήστε μου από ποια τιμή και κάτω ή πάνω θεωρείσαι απατεώνας;

 

Για παράδειγμα το Samsung Galaxy S9+ Dual (64GB) έχει 59 καταστήματα που το πουλάνε από 805 ευρώ μέχρι 1110,25

 

Justech: 805

phonegallery:805,25

phonegallery.gr:805,25

Probuy:805,30

e-Deal:805,85

Webtelecom:805,85

GMobile:806

eurotel:807,47

E-Karavasilis:808

kaizershop:809

Kaizerstore:809

Dealers:809

Kaizershop:854 (διαφορετικό χρώμα)

OneThing:854:37

Fair:857,89

Mmplanet:858,75

Stechi:858,80

Emark:858,90

Smartphone-repair:859,32

OneThing:859,43

Placemall:860

Supermobile:861

TerrabyteNet:863

OneThing:864,94

Drele:869

TerrabyteNet:869

Seven Spot:869,90

I-want:870

Mozik:876

VNP Shop:876

Foxbox:880

Plus3:880

VNP Shop:881

Shop66:884

You:887,99

OMGadget:890

Metrostore:891,80

Placemall:899

Supermobile:900

Tech-in:904

KataNou:910

PriceCom:918

Pc-Net:919

HellasPhone:919,34

PriveShop:919,60

I-Luxstores:920

Armaos Telecom:920

PriveShop:925

E-rainbow:926

Seven Spot:929,90

PriveShop:930,50

Msystems:931

Mindmarket:934,41

Infoworld:939

Smartmobiles:943

Savelt:949

Computer4all:953,99

TechFace:955

Smartmobiles:955

E-expert:969

Papandrikopoulos:975

Phablets:977,80

You:978

E-Brand:978,36

ElectroStudio:979

Kotsovolos:979

Kotsadam:979

WelcomeStores:979

Douvris:979,01

MustBuy:1091,28

Techway:1110,25

 

Για πείτε μου λοιπόν κάποιος πού διαβάζει ή διάβασε αυτό το εμπεριστατωμένο άρθρο από ποια τιμή και κάτω ή πάνω δεν θα κινδυνέψει να πέσει ή έπεσε θύμα απατεώνα;


Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#67   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/04/2018 - 14:39

Χοντρικά...υπολόγισε οτι φαινομενικά «αθώα» είναι η τιμή που αν της αφαιρέσεις 24% που είναι το φπα μπορείς να την βρεις με τιμολόγιο...

Ωστόσο είναι λάθος αυτή η προσέγγιση.

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 22/04/2018 - 14:42


#68   PanosK0

PanosK0

    iPH Member

  • 323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 22/04/2018 - 19:41

Θεωρω αδυνατο ο ελληνας να κοιταξει να αγορασει απο ενα καταστημα πχ το Iphone x στα 1199ευρω(απο επισημουν μεταπωλητες) αντι των 976( με μεταφορικα) για το ιδιο προιον που το βρισκει σε αυτην την τιμη κανοντας μια αναζητηση στο skroutz.  Το "κερδος" ανερχεται στα 223 ευρω.  

Τα προβληματα τα αναφερατε στα προηγουμενα μνμ σας .

 Ο Ελληνας δεν προκειται να αλλαξει.  Τον συμφερει να εχει διετη υποστηριξη και γι αυτο φωναζει στα καταστηματα που δεν τον δινουν. Γ αυτο και ψαχνει στα σκρουτζομαγαζα και δεν ασχολειται με τους επισημους.  Απο εκει κερδιζει ακομα και τα 220 ευρω ειναι υποθεση ... Δεν λεμε για 5-10 ευρω . 

Αρα για κατι τετοιο δεν θα φωναξει - φυσικα σε βαθος χρονου θα δει οτι και αυτος δεν θα εχει δουλεια αργοτερα, θα κοπουν επιδοματα , θα κοπουν πολλα ωστε να βρει λεφτα το κρατος να μας ταισει ...  Αλλα βρειτε μ εναν π κοιταει το μελλον και οχι το τωρα.... 

 

αρα για κατι τετοιο πιστευω πολλοι παλι απο εμας θα κοιταξουν την προσφορα και διαφορα τιμης σαν κερδος τωρινο και οχι μελλονικο και καλα κανει ... εφοσον δεν του δινεται κατι καλυτερο και λεφτα π ειχαμε τι καναμε? ολυμπιακα εργα τα οποια ακομα χρωσταμε? .... 

 

οσο για εμενα προσωπικα , αγοραζω προιοντα απο επισημους μεταπωλητες μιας και εχω προσφορες και εκπτωσεις. Σε προιοντα χαμηλης αξιας πχ μια θηκη , ενα φορτιστη καλωδιο κατι θα κοιταξω φυσικα απο εξωτερικο ειτε απο καποιο σκρουτζο .... λογικο ! 



#69   ComputersGR

ComputersGR

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 26/04/2018 - 22:52

Εδώ την πήγαμε λίγο παραπέρα την έρευνα, ερευνήσαμε όλα τα ηλεκτρονικά καταστήματα (αν γνωρίζεται άλλα και μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ σχολιάστε, αρκεί να εμφανίζει εμφανώς διαφορετικές τιμές και όχι να το λέει τηλεφωνικά) και συγκεντρώσαμε τα δημόσια στοιχεία τους, εταιρία, ΑΦΜ, ΓΕΜΗ κ.ο.κ. αναλυτικά με Screenshot)

 

Θεωρούμε ότι έχουν ευθύνη και οι μηχανές συγκρισης τιμών για αυτή την κατάσταση την οποία ο απλός καταναλωτής δεν μπορεί να ξεχωρίσει. Επίσης το Skroutz δεν ξέρω αν τυχαία ή όχι μετά τον Σεπ 2017 που ξεκίνησε η ΠΟΛ.1150 για το μηδενικό ΦΠΑ στις φορητές συσκευές, αφαίρεσε την εμφάνιση του ΓΕΜΗ στην προβολή των καταστημάτων που συνεργάζεται. Αυτό δυσκολεύει και είναι αντιθετο με την νομοθεσία. Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει και για οποιοδήποτε eshop, είναι υποχρεωμένο να αναρτά ΑΦΜ, ΓΕΜΗ και εταιρική επωνυμία.


Τελευταία επεξεργασία από: ComputersGR, 26/04/2018 - 22:57


#70   ComputersGR

ComputersGR

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 27/04/2018 - 12:46

Θα ήταν καλό στην αναδημοσίευση του άρθρου και το 1ο Post του @nsxbass  να γίνουν διορθώσεις γιατι ή αρχική πηγή το έχει διορθώσει και αντιμετωπίζει νομικές συνέπειες.


Τελευταία επεξεργασία από: ComputersGR, 27/04/2018 - 12:47


#71   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/04/2018 - 16:30

Πάντως είδα πολλούς που απείλησαν με ασφαλιστικά μέτρα και προσφυγές αλλά δεν είδα κανένα να εξηγεί γιατί πριν το 39Α τα τιμολόγια είχαν ίδια τιμή με τη λιανική και τώρα δεν έχουν!

 

Επίσης άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας όταν βάζεις ένα screenshot από την παράλογη διαφορά στην τιμή τιμολογίου και την αποφορολογημένη τιμή λιανικής και μετά πάει ο υπεύθυνος, αλλάζει τα στοιχεία στο site και έρχεται μετά και σε κατηγορεί οτί ανέβασες μονταρισμένο screenshot για να τον συκοφαντήσεις!


Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 27/04/2018 - 16:34


#72   ComputersGR

ComputersGR

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 27/04/2018 - 16:34

Ευτυχώς που υπάρχουν τα Wayback Machines μέχρι ένα σημείο.



#73   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/04/2018 - 16:37

Ευτυχώς που υπάρχουν τα Wayback Machines μέχρι ένα σημείο.

Αν δεν έχεις καταθέσει τα στοιχεία σε δικηγόρο δεν ξέρω αν θα μπορούν να σε γλυτώσουν αυτά αν γίνει προσφυγή εκ των υστέρων!



#74   ComputersGR

ComputersGR

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 27/04/2018 - 17:11

Δεν κατηγορούμε κανέναν, απλά εμφανίζουμε τα καταστήματα με διαφορετικές τιμές. Δεν είναι παράνομη η εμφάνιση διαφορετικών τιμών. Αν τα καταστήματα αλλάξουν την τιμολογιακή τους εμφάνιση δεν θα υπάρχουν στην λίστα.



#75   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/04/2018 - 20:42

Μαζί σας! Μα δεν είπα εγώ οτι κατηγορείτε κάποιον. Απλά ξέρεις τι λένε...όποιος έχει τη μύγα...


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες