Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple T2 Security Chip


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 07/06/2019 - 17:57

About the Apple T2 Security Chip

 

About Secure Boot

 

About Startup Security Utility

 

 

Ας υπάρχει και αυτό το θέμα.

 
Ποτέ δεν ξέρεις τι εμπειρίες μπορεί να ακουστούν.
 
Μπορεί κι εντός ολίγου!  :)

Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 07/06/2019 - 17:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2019 - 10:07

:excl: Όσοι είστε κάτοχοι των παρακάτω Mac με T2 chip:

 

iMac Pro
Mac mini models introduced in 2018
MacBook Air models introduced in 2018
MacBook Pro models introduced in 2018 or later
 
και δεν έχετε backup με το Time Machine, να το κάνετε ΑΜΕΣΑ!!!


#3   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2019 - 12:06

Τα παραπάνω Mac έρχονται λοιπόν με το νέο T2 chip.
 
Πάρα πολύ ωραία!
 
Τα σχετικά με το chip θα τα διαβάσετε στα links που έχω παραθέσει.
 
 
Ρίξτε μια ματιά και στο παρακάτω άρθρο. Είναι και αυτό αρκετά κατατοπιστικό.
 
Λοιπόν…
 
Από προεπιλογή είναι επιλεγμένες οι διατάξεις ασφαλείας που βλέπετε και στην παρακάτω εικόνα.
 
Συνημμένο αρχείο  macos-high-sierra-startup-security-utility.png   69,94KB   36 λήψεις
 
 
Όπως μας ενημερώνει η ίδια η Apple, ο μόνος τρόπος για να κάνει κανείς boot όταν κάτι πάει στραβά με ενεργοποιημένο το Full Security από το Secure Boot, είναι ΜΟΝΟ από το Recovery.
 
Τι λέει το manual του T2 Chip;
 
Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2019-06-08 at 12.25.28.png   64,41KB   36 λήψεις
 
Δηλαδή, το Recovery και το Internet Recovery προστατεύονται από το Secure Boot!
 
Τέλεια!!!
 
Έχετε σκεφθεί το ενδεχόμενο, το Mac σας να μην μπορεί να κάνει boot σε κανένα Mode?
 
Ας πούμε ότι τελικά καταφέρνετε να κάνετε (μετά από αρκετές προσπάθειες) boot σε Safe Mode και πάτε να τρέξετε το First Aid στον δίσκο. Ξαφνικά, έρχεστε αντιμέτωποι με την παρακάτω εικόνα!
 
Συνημμένο αρχείο  Screenshot 2019-06-08 at 11.22.25 AM.jpeg   56,58KB   32 λήψεις
 
Ο δίσκος έχει σφάλματα και πρέπει λοιπόν να επισκευαστεί κάνοντας boot στο Recovery στο οποίο δεν μπορείτε να κάνετε boot γιατί καταλήγετε στην οθόνη με το μήλο και μετά από λίγο σε μαύρη οθόνη.
 
Ποιο είναι το αποτέλεσμα της παραπάνω ιστορίας
 
Αυτή είναι πρώτη απορία.
 
Προς το παρόν το Mac θα πάει στο Service.
 
 
Απορία δεύτερη.
 
Έχει άραγε το Service τον τρόπο να ξεκλειδώσει ένα T2 chip;
 
 
Κλείνοντας…
 
Το συγκεκριμένο Mac (Mac mini) κάνει κανoνικό boot και μπαίνει σε περιβάλλον.
Μπορεί να κάνει boot στο Apple Diagnostics όπου και έγινε έλεγχος του Hardware χωρίς να βρεθεί κανένα πρόβλημα καθώς επίσης και σε Safe Mode μετά από πάρα πολλές προσπάθειες.
 
Σε Verbose Mode επίσης δεν υπάρχει κανένα θέμα. Η εκκίνηση ολοκληρώνεται με επιτυχία.
 
Δεν μπορεί όμως να κάνει boot στο Recovery, στο Internet Recovery, σε Single Mode User και αρχικά δεν ήταν εφικτό ούτε σε Safe Mode. Το τελευταίο επιλύθηκε μετά από την διαγραφή όλων των local snapshots.
 
Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος προσέγγισης για επισκευή του δίσκου!
 
Επίσης δεν είναι δυνατή (προφανώς) η εκκίνηση από εξωτερικά media.
 
 
Άλλες προσπάθειες που έχουν γίνει.
 
Αρκετά Reset NVRAM και SMC reset. Χωρίς θετικό αποτέλεσμα.
 
Έχει περαστεί το Combo Update 10.14.5. Χωρίς θετικό αποτέλεσμα.
 
Έχει επιχειρηθεί η προσέγγιση από κλώνο. Χωρίς θετικό αποτέλεσμα.
 
Δεν είναι δυνατό (προφανώς) το Reinstall macOS.
 
 
Τέλος…
 
Ενώ ο χρήστης έχει ένα λειτουργικό μηχάνημα, επί της ουσίας τον έχει κλειδώσει απ’ έξω!!!
 
Περισσότερες λεπτομέρειες θα έχουμε από τον ίδιο σε λίγες μέρες και μετά το Service.
 
 
Όσοι έχετε καινούρια Mac με Τ2 chip, φροντίστε τουλάχιστον να έχετε κρατήσει υγιή backups με το Time Machine ή κάποιον κλώνο.

Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 08/06/2019 - 12:07


#4   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2019 - 12:23

Ο χρήστης είμαι εγώ. :)

 

Από εχθές το απόγευμα και τι δεν κάναμε με τον Δημήτρη για πρόσβαση κατά κύριο λόγο στο recovery partition

& στο internet recovery (πριν μερικές ημέρες η πρόσβαση στο recovery partition  ήταν εφικτή).

 

Απλά,  τζίφος.   :(

 

Φαίνεται να έχει προκύψει -ξαφνικά και χωρίς προφανή λόγο- θέμα με την επικοινωνία μεταξύ soft-hardware,

σύμφωνα με το report του Disk Utility.

 

48023475231_82da795e02.jpg

 

Όπως και να έχει, την Δευτέρα πάω το ολοκαίνουργο μηχάνημα  (αγορασμένο πριν ~δύο μήνες) στο service

και θα επανέλθω με νεότερα.

 

 


vires acquirit eundo


#5   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/06/2019 - 12:38

Ο χρήστης είμαι εγώ. :)

 

Από εχθές το απόγευμα και τι δεν κάναμε με τον Δημήτρη για πρόσβαση κατά κύριο λόγο στο recovery partition

& στο internet recovery (πριν μερικές ημέρες η πρόσβαση στο recovery partition  ήταν εφικτή).

 

Απλά,  τζίφος.   :(

 

Φαίνεται να έχει προκύψει -ξαφνικά και χωρίς προφανή λόγο- θέμα με την επικοινωνία μεταξύ soft-hardware,

σύμφωνα με το report του Disk Utility.

 

48023475231_82da795e02.jpg

 

Όπως και να έχει, την Δευτέρα πάω το ολοκαίνουργο μηχάνημα  (αγορασμένο πριν ~δύο μήνες) στο service

και θα επανέλθω με νεότερα.

:o



#6   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2019 - 12:41

Δεν ξέρω πόσο ευτυχισμένοι μπορούν να είναι οι κάτοχοι των νέων Mac έχοντας δώσει ένα αρκετά σεβαστό ποσό για την απόκτησή του!

 

Επίσης ο ύπνος τους δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι και τόσο ήσυχος αφού μπορεί να ξυπνήσουν με ένα κλειδωμένο μηχάνημα χωρίς να μπορούν να κάνουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!



#7   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2019 - 12:53

Δεν ξέρω πόσο ευτυχισμένοι μπορούν να είναι οι κάτοχοι των νέων Mac έχοντας δώσει ένα αρκετά σεβαστό ποσό για την απόκτησή του!

 

Επίσης ο ύπνος τους δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι και τόσο ήσυχος αφού μπορεί να ξυπνήσουν με ένα κλειδωμένο μηχάνημα χωρίς να μπορούν να κάνουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!

 

Γλαφυρός ως συνήθως, δυστυχώς αυτή τη φορά .....  :(


vires acquirit eundo


#8   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/06/2019 - 13:00

2 απορίες.

 

1. Φταιει ο χρήστης στη συγκεκριμένη περίπτωση?Το time machine backup θα έλυνε το θέμα?

2. Στο startup utility που δειχνει στη φωτο μπορούμε να κάνουμε αλλαγή χωρίς να γίνει κατι στο μακ ωστε να μπορουμε να μπουτάρουμε απο εξωτερικο cloned δισκο?



#9   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2019 - 13:08

2 απορίες.

 

1. Φταιει ο χρήστης στη συγκεκριμένη περίπτωση?Το time machine backup θα έλυνε το θέμα?

2. Στο startup utility που δειχνει στη φωτο μπορούμε να κάνουμε αλλαγή χωρίς να γίνει κατι στο μακ ωστε να μπορουμε να μπουτάρουμε απο εξωτερικο cloned δισκο?

 

Φταίει η σαχλαμάρα ως αποδεικνύεται, το T2 security chip που "επειδή έτσι του κάπνισε" κλείδωσε προσβάσεις.

 

Το μηχάνημα είναι μεν λειτουργικό, όμως σε πρόσβαση στο recovery ή σε εξωτερικό bootable disk σου βγάζει κόκκινη κάρτα.

 

Μπράβο στην Apple για τις προηγμένες διατάξεις ασφάλειας, τρομάρα της.  > :(


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 08/06/2019 - 13:08

vires acquirit eundo


#10   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/06/2019 - 13:18

Φταίει η σαχλαμάρα ως αποδεικνύεται, το T2 security chip που "επειδή έτσι του κάπνισε" κλείδωσε προσβάσεις.

 

Το μηχάνημα είναι μεν λειτουργικό, όμως σε πρόσβαση στο recovery ή σε εξωτερικό bootable disk σου βγάζει κόκκινη κάρτα.

 

Μπράβο στην Apple για τις προηγμένες διατάξεις ασφάλειας, τρομάρα της.  > :(

Giodis εχεις απολυτο δικιο. Κανω τις χαζες μου ερωτησεις γιατι το μηχανημα μου ειναι 4ημερων και αν εσυ που γνωρίζεις κλασεις περισσοτερα απο μενα επαθες τετοιο κοκομπλοκο , εγω να ξερεις εχω τρομοκρατηθει .... πραγματικα



#11   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2019 - 13:30

Giodis εχεις απολυτο δικιο. Κανω τις χαζες μου ερωτησεις γιατι το μηχανημα μου ειναι 4ημερων και αν εσυ που γνωρίζεις κλασεις περισσοτερα απο μενα επαθες τετοιο κοκομπλοκο , εγω να ξερεις εχω τρομοκρατηθει .... πραγματικα

Πάρε backup, και ας ελπίσουμε ότι δεν θα είσαι ανάμεσα στους "τυχερούς". :)


Τελευταία επεξεργασία από: giodis, 08/06/2019 - 13:31

vires acquirit eundo


#12   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/06/2019 - 13:31

Σημερα θα πάρω ναι



#13   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1.202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2019 - 13:34

2 απορίες.

 

1. Φταιει ο χρήστης στη συγκεκριμένη περίπτωση?Το time machine backup θα έλυνε το θέμα?

2. Στο startup utility που δειχνει στη φωτο μπορούμε να κάνουμε αλλαγή χωρίς να γίνει κατι στο μακ ωστε να μπορουμε να μπουτάρουμε απο εξωτερικο cloned δισκο?

Ο χρήστης δεν φταίει σε καμία περίπτωση όσο αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση.
 
Το Time Machine όταν είναι επιλεγμένο το Disallow booting from external media δεν έχει καμία απολύτως χρησιμότητα.
 
Αυτό που μπορεί κάποιος να κάνει κατά τη γνώμη μου, εφόσον προκύπτουν σημαντικά θέματα όπως φαίνεται με τις δικλείδες ασφαλείας του T2 chip, είναι να επιλέξει το Medium Security στο Secure Boot, το Allow booting from external media στο External Boot και να ενεργοποιήσει το Firmware Password καθώς και το FileVault! Αυτό όμως θα το αποφασίσει ο καθένας καλύτερα μόνος του και με βάση τα δικά του κριτήρια.
 
------------------------------
 
Χθες, διαβάζοντας το log που μου έστειλε ο Γιώργος (πραγματικά επίπονη διαδικασία), τον ενημέρωσα κάποια στιγμή το βράδυ ότι κάτι δεν πάει καλά μεταξύ Hardware και Software. Δυστυχώς σήμερα το πρωί επαληθεύτηκα. Ελπίζω ωστόσο να διαψευστώ στο τέλος.
 
Δεν κρύβω ότι ορισμένα πράγματα από πλευράς Apple με εκνευρίζουν. Τους έχουν φάει τα φρου φρου και τα αρώματα και το λειτουργικό πασχίζει να σταθεί όρθιο.
 
 
Μακάρι το Service να δώσει τη λύση. Δεν ξέρω τι τρόπο έχουν. Αν έχουν!

Τελευταία επεξεργασία από: IIIuvatar1981, 08/06/2019 - 13:35


#14   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4.468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/06/2019 - 13:41

 

 
Δεν κρύβω ότι ορισμένα πράγματα από πλευράς Apple με εκνευρίζουν. Τους έχουν φάει τα φρου φρου και τα αρώματα και το λειτουργικό πασχίζει να σταθεί όρθιο.
 
 
Μακάρι το Service να δώσει τη λύση. Δεν ξέρω τι τρόπο έχουν. Αν έχουν!

 

 

 

Έχω ήδη πει κατ' ιδία στον Δημήτρη· "η ελπίδα πεθαίνει τελευταία".

 

Όπως και να έχει, δεν μπορείς να πετάς ολοκαίνουργο μηχάνημα επειδή το Τ2 chip κάνει τα παλαβά του.


vires acquirit eundo


#15   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 08/06/2019 - 14:11

Αρα time machine με αλλαγη των ρυθμίσεων. Το filevault δεν κανει και το. μηχανημα πιο αργο ? Τι θα πρόσφερε?

Ναι δεν περιμενα να φταίει ο γιωργος αλλα φρίκαρα λίγο.

 

Εχω δεί άπειρα βιντεο απο louis rossmann και εχω επισκευάσει και γω 2-3 χρονια hardware με microsoldering( λόγω ειδικότητας). Αυτος ηταν ακομα ενας λόγος που πήρα το μηχάνημα αν και ηξερα οτι Ο Τ2 κάνει θέματα στην επισκευή. Το μόνο που ήμουν σχεδον σίγουρος ειναι οτι το λογισμικό δεν κάνει θέματα.

 

Τώρα έχοντας σκάσει 1800 σκέφτομαι οτι δεν το υπολόγισα καλα. 

Σκεφτείτε οτι με πανάκι γυαλών κάνω τα πλήκτρα 3-4 φορές την μερα και στο θέμα software δεν κάνω ανούσιες εγκαταστάσεις κλπ. Αλλα δεν ειναι στο χεριιι μου φοβαμαι πια


Τελευταία επεξεργασία από: metallurgy, 08/06/2019 - 14:13


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες