Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS Shortcuts (συντομεύσεις)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
465 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1.176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 21/11/2022 - 08:59

[quote name="vrachamis" post="2077601" timestamp="1668935313"]

Άρα λοιπόν θέλεις όταν ενεργοποιήσεις χειροκίνητα τον Θερμοσίφωνα να κλείνει μετά από 30 λεπτά σωστά;
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις αυτό. Είσαι έστω και λίγο εξοικειωμένος με τις συντομεύσεις; Γνωρίζεις ότι μέσα από τις συντομεύσεις μπορείς να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις αξεσουάρ του σπιτιού;

Ναι το κατάλαβα. Εγώ τον δικό μου θερμοσίφωνα τον έχω με power outlet και ρελέ ισχύος στον πίνακα.
Το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά


Λίγα πράγματα , είμαι νέος σχετικά σε αυτό, ξεκινάω αυτοματοποίησεις αλλά μετά θέλει συσκευή που να κανει trigger ώστε να ανοίγει ο διακόπτης για τον θερμοσίφωνα . Ο ίδιος από μόνος του μετά δεν μπορώ να τον συνδέσω με κάτι άλλο .πάω από αυτοματοποιήσεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2022 - 21:47

[quote name="Giorgio2112" post="2077636" timestamp="1669013952"][quote name="vrachamis" post="2077601" timestamp="1668935313"]Άρα λοιπόν θέλεις όταν ενεργοποιήσεις χειροκίνητα τον Θερμοσίφωνα να κλείνει μετά από 30 λεπτά σωστά;
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις αυτό. Είσαι έστω και λίγο εξοικειωμένος με τις συντομεύσεις; Γνωρίζεις ότι μέσα από τις συντομεύσεις μπορείς να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις αξεσουάρ του σπιτιού;

Ναι το κατάλαβα. Εγώ τον δικό μου θερμοσίφωνα τον έχω με power outlet και ρελέ ισχύος στον πίνακα.
Το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά


Λίγα πράγματα , είμαι νέος σχετικά σε αυτό, ξεκινάω αυτοματοποίησεις αλλά μετά θέλει συσκευή που να κανει trigger ώστε να ανοίγει ο διακόπτης για τον θερμοσίφωνα . Ο ίδιος από μόνος του μετά δεν μπορώ να τον συνδέσω με κάτι άλλο .πάω από αυτοματοποιήσεις[/quote]

Υπάρχει ένας πολύ ενδιαφέρον τρόπος για να κάνεις τον θερμοσίφωνα ότι θες και με μεγάλη ακρίβεια και εποπτεία. Θα το δημοσιοποιήσω αύριο στο νήμα του θερμοσίφωνα.
Θα είναι ενδιαφέρον και για τους υπόλοιπους. Δεν χρειάζεται καν η χρήση των αυτοματισμών του Home app
Big things have small beginnings

#138   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2022 - 21:50

Δεν έχεις άδικο αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αρκετές φορές προγραμματίζουμε ημερομηνίες που τελικά αλλάζουν ή ακυρώνονται.
Επομένως, αν τις συγχωνεύσουμε και περνάει η καταγραφή στις σημειώσεις για πληρωμή, θα προκληθεί χάος στην περίπτωση που το μάθημα ακυρωθεί ή μετατεθεί άλλη μέρα.

Έχεις δίκιο, οπότε θα το κάνουμε ξεχωριστό.
Τι τίτλο θα βάζεις στο κάθε γεγονός; Θα επιλέγεις εσύ ή θα βάλουμε κάποιον στάνταρ; Πιο είναι το όνομα του ημερολογίου που θα καταχωρείς τα γεγονότα;
Big things have small beginnings

#139   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 896 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/11/2022 - 21:55

Έχεις δίκιο, οπότε θα το κάνουμε ξεχωριστό.
Τι τίτλο θα βάζεις στο κάθε γεγονός; Θα επιλέγεις εσύ ή θα βάλουμε κάποιον στάνταρ; Πιο είναι το όνομα του ημερολογίου που θα καταχωρείς τα γεγονότα;


Τίτλο για το γεγονός βάζω το Αγγλικά και τα έχω στο google acount μου. Τώρα βλέπω ότι εμφανίζει σαν όνομα ημερολογίου το προσωπικό μου email

#140   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2022 - 21:57

Το έχεις προσθέσει το ημερολόγιο στο iOS calendar app. Αν όχι πρέπει να το προσθέσεις
Big things have small beginnings

#141   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 896 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/11/2022 - 22:06

Ναι το έχω προσθέσει.

Edit: και μόλις το μετονόμασα σε Gmail

Τελευταία επεξεργασία από: sakissalonika, 21/11/2022 - 22:07


#142   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2022 - 22:40

Ναι το έχω προσθέσει.

Edit: και μόλις το μετονόμασα σε Gmail


Κάπως έτσι;
Big things have small beginnings

#143   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 896 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 21/11/2022 - 22:50

Κάπως έτσι;


Υπέροχα! Έτσι ακριβώς! Χίλια ευχαριστώ!

#144   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2022 - 22:51

Τίποτα! Να ´σαι καλά!
Big things have small beginnings

#145   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2022 - 13:56

[quote name="Giorgio2112" post="2077636" timestamp="1669013952"][quote name="vrachamis" post="2077601" timestamp="1668935313"]Άρα λοιπόν θέλεις όταν ενεργοποιήσεις χειροκίνητα τον Θερμοσίφωνα να κλείνει μετά από 30 λεπτά σωστά;
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να το κάνεις αυτό. Είσαι έστω και λίγο εξοικειωμένος με τις συντομεύσεις; Γνωρίζεις ότι μέσα από τις συντομεύσεις μπορείς να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις αξεσουάρ του σπιτιού;

Ναι το κατάλαβα. Εγώ τον δικό μου θερμοσίφωνα τον έχω με power outlet και ρελέ ισχύος στον πίνακα.
Το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά


Λίγα πράγματα , είμαι νέος σχετικά σε αυτό, ξεκινάω αυτοματοποίησεις αλλά μετά θέλει συσκευή που να κανει trigger ώστε να ανοίγει ο διακόπτης για τον θερμοσίφωνα . Ο ίδιος από μόνος του μετά δεν μπορώ να τον συνδέσω με κάτι άλλο .πάω από αυτοματοποιήσεις[/quote]

Χειροκίνητος και αυτόματος έλεγχος θερμοσίφωνα
Big things have small beginnings

#146   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2022 - 23:18

Κάποτε είχα μια εφαρμογή που κολλούσε 2 ή παραπάνω screenshots σε μια ενιαία εικόνα. Έφτιαξα την συντόμευση Screeeeeenshot που κάνει το ίδιο αλλά υποστηρίζει πολλά προφίλ.
Ο χρήστης επιλέγει παραμέτρους για να κόψει τα κοινά στοιχεία των φωτό έτσι ώστε να μην επαναλαμβάνονται στην τελική εικόνα. Όπως πχ η status bar ή μια navigation bar.
Για παράδειγμα μια ρύθμιση 90,0,0,0 (πάνω,κάτω,δεξιά,αριστερά) σημαίνει πως μια φωτό θα κοπεί 90 points από πάνω, καθόλου από κάτω, καθόλου από δεξιά, καθόλου από αριστερά.
Αυτή η ρύθμιση είναι ιδανική για να κολλάει screenshots από τις ρυθμίσεις της συσκευής χωρίς να επαναλαμβάνεται η navigation bar πάνω πάνω.
Το αποτέλεσμα θα ήταν αυτό
16da0e4c3ebb0d0ef4176fbf14ee37df.jpg
Φτιάξτε όσα προφίλ θέλετε για να τα χρησιμοποιείτε σε διαφορετικές εφαρμογές.

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 22/11/2022 - 23:19

Big things have small beginnings

#147   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 23/11/2022 - 14:13

Καλησπέρα.

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να φτιαχτεί συντόμευση η οποία να στέλνει ειδοποίηση στο Apple Watch όταν το iPhone αποσυνδεθεί;
Κριτήριο να είναι η μεταξύ τους bluetooth σύνδεση.

Υ.Γ υπάρχει ειδοποίηση μέσω της "Εύρεσης Συσκευών" αλλά με τα Ελληνικά δίκτυα μέχρι να έρθει η ειδοποίηση η "ζημιά" δεν διορθώνεται.



#148   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/11/2022 - 21:26

Έφτιαξα μία συντόμευση που μπορεί και κλειδώνει με Face ID όποια εφαρμογή θέλετε που προφανώς δεν το υποστηρίζει από μόνη της. Απαιτεί να έχετε προεγκατεστημένη την δωρεάν εφαρμογή Actions. Η συγκεκριμένη δεν κάνει τίποτα. Απλά προσθέτει επιπλέον actions στις συντομεύσεις.
Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να φτιάξετε έναν αυτοματισμό:
Όταν ανοίγει η εφαρμογή (που θέλετε να κλειδώσετε) τότε
8f1de103d14f0c20fe4d90f5aa025ada.jpg

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 06/04/2023 - 09:08

Big things have small beginnings

#149   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2022 - 15:44

Έφτιαξα μία συντόμευση που μπορεί και κλειδώνει με Face ID όποια εφαρμογή θέλετε που προφανώς δεν το υποστηρίζει από μόνη της. Απαιτεί να έχετε προεγκατεστημένη την δωρεάν εφαρμογή Actions. Η συγκεκριμένη δεν κάνει τίποτα. Απλά προσθέτει επιπλέον actions στις συντομεύσεις.
Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να φτιάξετε έναν αυτοματισμό:
Όταν ανοίγει η εφαρμογή (που θέλετε να κλειδώσετε) τότε
8f1de103d14f0c20fe4d90f5aa025ada.jpg


Ξέχασα να αναφέρω πως μπορείτε να κλειδώσετε επιλεκτικά μία εφαρμογή μόνο για κάποιες ώρες μέσα στην ημέρα. Σε αυτή την περίπτωση ο αυτοματισμός πρέπει να περιλαμβάνει το εύρος των ωρών σε 24ωρη μορφή που θα είναι ενεργό το κλείδωμα πχ κάθε μέρα από τις 18:00 έως τις 02:00

3dd21d436092b733728441a5a691d3b9.jpg
Big things have small beginnings

#150   than0s7

than0s7

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/11/2022 - 19:23

Ξέχασα να αναφέρω πως μπορείτε να κλειδώσετε επιλεκτικά μία εφαρμογή μόνο για κάποιες ώρες μέσα στην ημέρα. Σε αυτή την περίπτωση ο αυτοματισμός πρέπει να περιλαμβάνει το εύρος των ωρών σε 24ωρη μορφή που θα είναι ενεργό το κλείδωμα πχ κάθε μέρα από τις 18:00 έως τις 02:00

3dd21d436092b733728441a5a691d3b9.jpg

Έχει ένα σημαντικό μειονέκτημα το οποίο δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να ξεπεραστεί. Δεν μπορείς να κάνεις αντιγραφή κάποιο λινκ ή κείμενο και να το στείλεις στο chat. Για να δουλέψει η συντόμευση κάποια στιγμή αντιγραφή την λέξη true και επειδή είναι μετά το αρχικό copy πάντα κάνει επικόλληση αυτήν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες